Маңғыстау аудандық «Балалар өнер мектебі»
Тақырыбы: « Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен (екпіні, динамикалық белгісі, аппликатура, ұзақтықтар) жұмыс»
АШЫҚ САБАҚ
Мұғалім: Кетешова Гүлфариза
Шетпе 2024
|
1 бөлім. |
Сабақ тақырыбы: « Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен (екпіні, динамикалық белгісі, аппликатура,ұзақтықтар ) оқушыны дайындау» |
|
Күні: 12.02.2024 |
Мұғалімнің аты жөні: Кетешова Гүлфариза |
|
Сынып: 3 |
Оқушының аты жөні: Талғат Қажымұрат |
|
Осы сабақты меңгертуге қол жеткізетін оқыту мақсаты |
Оқушымен күйде шығармада кездесетін кездейсоқ белгілермен, көңіл күйін, екпінін, динамикалық белгілерін анықтап талдау. Мақсатқа жету үшін түрлі жаттығулар ойнату. |
|
Сабақтың мақсаты |
Күйде шығармада берілген жылдамдықты өз дәрежесінде ойнауды үйренеді. Оқушының техникалық орындаушылық шеберлігін дамыту. Білімділік: Жеке тұлғаның жаңа сабақты өз бетінше игеруіне, қолайлы әдіс-тәсілдерді пайдалану, берілген тапсырмаларды түрлендіру,оқушылығының қызығын арттыру. Дамытушылық:Оқушының шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, танымдық белсенділігін, ой өрісін дамыту үшін аянбай еңбек ету, оқушының жеке тұлғалық күшін дамыту. Тәрбиелігі: Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен еңбек етуге, ұлтжанды ұрпақ тәрбиелеу. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқыту барысында қазақ аспаптарының қыр сырын,табиғатын таныта отырып, әдепті, сауатты сөйлеу мәдениетін ,тілін дамыту |
|
Алдыңғы сабақтарда алған білім |
Алдыңғы сабақта үйретілген гамма, этюд, жаттығулар, күйлерін пысықтау арқылы бүгіңгі сабақпен ұштастыру. Автордың өмір шығармашылығынан мағұлмат беру. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің-іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушымен амандас, құрал жабдықтарын тексеру, аспап құлақ күйін келтіру.
|
Оқушы амандасады, сабақ құралдарын дайындайды. |
|
Нота дәптері.Домбыра, кітаптар, интерактивті тақта |
|
Үй тапсырмасы 10 минут |
Натуральдық, Гармониялық, Мелодиялық, Арпеджионы ойнайды. 2. Б. Страннолюбский – Этюд. 3. Бейсенұлы – «Қолбасшы» күйін оқушыға ойнатып, қателіктермен жұмыс жасау. Мұғаліммен екі дауыста қосылып ойнау,жылдамдығына мән беру. Динамикалық белгілерімен ойнау. Оқушының таза ойнауына, отырысына үнемі мән беріп қарап отыру. |
1. Оқушы гамманы ойнап көрсетеді, жылдамдық қосып, дыбысты таза алады. 2. Б. Страннолюбский-Этюд ойнайды, бір ішектегі ноталарды ұқыпты, таза ойнайды. 3. «Қолбасшы» күй автордың өмірбаяны мен күй тарихын қысқаша түсіндіріп баяндап беру. Рүстембек Бейсенұлы Омаров 1919 ж қазіргі Повлодар облысы Лебяжі ауданы Шарбақты ауылында дүниеге келген. Актер, домбырашы, Қазақ КСР- нің халық әртісі. Ұлы отан соғысының қатысушысы. Әнші, күйші, домбыра жасау шебері болған әкесінен домбырада ойнауды үйренді. Репертуарында : Құрманғазы, Тәттімбет, Дина Нұрпейісова және т.б композиторларының күйлері. |
Сабақта оқушының назарын аударып, сабақты өз деңгейінде өткізу. |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Ермұрат Үсенов өмір шығармашылығына тоқталу. Оқушы «Жігер» шығармасының 1- ші бөлімін оқушы ойнайды. Оқушының қол қойылымын, ноталардың тазалығына, динамикалық белгілеріне аса мән беру. Мұғалім өз тарапынан ойнап көрсетеді. Динамикалық белгілерімен, екпінімен, жаттығу жасау арқылы оқушыға нақтылап үйрету. Оқушыға шығармадағы жылдамдықты арттыру үшін жаттығулар үйрету. |
Шығарма авторы өмірбаяны, шығармашылығы туралы қысқаша мағұлмат беру. Ермұрат Үсенов 1952 ж Алматы облысы Кеген ауданында, Талды ауылында дүниеге келген. Нұрғиса Тілендиевтің шәкірті.Жақсының жанында жүріп, тәлімін алып, үлгісін үйреніп өнердің үлкен жолына түскен Ермұрат Құрманғазы атындағы Ұлттық консерваторияның домбыра және музыка теориясы бойынша екі бірдей факультетін бітірген. Оқушы шығарманы жай жылдамдықта нақтылап, дірілмен таза ойнайды. |
Оқушы мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға толық жауап беріп, шығарманы өз деңгейінде ойнауға күш салады. |
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
Есте сақтау қабілеті жақсы дамыған. Оқушымен жақсы қарым қатынаста болу үшін арасында оқушыға ерік беру, оқушының кеңесінеде үңілу, есту қабілетімен жұмыс жасау. «Тұран» ансамбльінің орындауындағы кино әлемінен алынған «Ер Тұран» шығармасын ойнау арқылы сабақтың арасында оқушының ойын сергіту. |
Сергіту сәтін оқушы өзінің есте сақтау, ырғақ сезу қабілетін дамыта түсті. «Ер Тұран» шығармасын ойнап көрсетті. Оқушы шығарманы ойнаған сәттен өзінде рухты күш пайда болды. «Ер Тұран» шығармасы туралы түсінік берді. |
Көңіл күйі көтеріліп, сабақты жалғастырады. Оқушы ашыла түскендей. |
|
|
Қорытынды 3 минут |
Гамма, этюдті жылдамдықпен ойнап, сол қол қойылымын, айнаға қарап отырып дайындалу. «Қолбасшы» күйін нюанспен, екпінімен, дыбысты тазалығына мән беріп жаттау. «Жігер» соңына дейін толық жаттап, бір ішекте кездесетін тремоло, пицикато, аппликатурамен жұмыс. |
Оқушы өз ойын айтып, бүгінгі сабақтағы үйренген күйді, шығарманы жаттау арқылы аспапқа деген қызығушылығын шыңдау. |
Үйретілген әдіс тәсілдерді есте сақтап, мұғалімнің тапсырмасын уақытылы орындауға тырысады |
|
|
Бағалау 2 минут |
Оқушыны бүгінгі сабағына байланысты мақтау, мадақтау арқылы бағалау. Оқушыны «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау. |
Оқушы бүгінгі сабақтан алған әсерімен бөлісті. Сабақтың қорытындысын бағдаршамды бояу арқылы аяқтау. |
Оқушы барлығын түсініп меңгерді. |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен жұмыс"
Ашық сабақ "Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен жұмыс"
Маңғыстау аудандық «Балалар өнер мектебі»
Тақырыбы: « Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен (екпіні, динамикалық белгісі, аппликатура, ұзақтықтар) жұмыс»
АШЫҚ САБАҚ
Мұғалім: Кетешова Гүлфариза
Шетпе 2024
|
1 бөлім. |
Сабақ тақырыбы: « Күйлерде, шығармаларда кездесетін штрихтармен (екпіні, динамикалық белгісі, аппликатура,ұзақтықтар ) оқушыны дайындау» |
|
Күні: 12.02.2024 |
Мұғалімнің аты жөні: Кетешова Гүлфариза |
|
Сынып: 3 |
Оқушының аты жөні: Талғат Қажымұрат |
|
Осы сабақты меңгертуге қол жеткізетін оқыту мақсаты |
Оқушымен күйде шығармада кездесетін кездейсоқ белгілермен, көңіл күйін, екпінін, динамикалық белгілерін анықтап талдау. Мақсатқа жету үшін түрлі жаттығулар ойнату. |
|
Сабақтың мақсаты |
Күйде шығармада берілген жылдамдықты өз дәрежесінде ойнауды үйренеді. Оқушының техникалық орындаушылық шеберлігін дамыту. Білімділік: Жеке тұлғаның жаңа сабақты өз бетінше игеруіне, қолайлы әдіс-тәсілдерді пайдалану, берілген тапсырмаларды түрлендіру,оқушылығының қызығын арттыру. Дамытушылық:Оқушының шығармашылық қабілетін, сөздік қорын, танымдық белсенділігін, ой өрісін дамыту үшін аянбай еңбек ету, оқушының жеке тұлғалық күшін дамыту. Тәрбиелігі: Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен еңбек етуге, ұлтжанды ұрпақ тәрбиелеу. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқыту барысында қазақ аспаптарының қыр сырын,табиғатын таныта отырып, әдепті, сауатты сөйлеу мәдениетін ,тілін дамыту |
|
Алдыңғы сабақтарда алған білім |
Алдыңғы сабақта үйретілген гамма, этюд, жаттығулар, күйлерін пысықтау арқылы бүгіңгі сабақпен ұштастыру. Автордың өмір шығармашылығынан мағұлмат беру. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің-іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушымен амандас, құрал жабдықтарын тексеру, аспап құлақ күйін келтіру.
|
Оқушы амандасады, сабақ құралдарын дайындайды. |
|
Нота дәптері.Домбыра, кітаптар, интерактивті тақта |
|
Үй тапсырмасы 10 минут |
Натуральдық, Гармониялық, Мелодиялық, Арпеджионы ойнайды. 2. Б. Страннолюбский – Этюд. 3. Бейсенұлы – «Қолбасшы» күйін оқушыға ойнатып, қателіктермен жұмыс жасау. Мұғаліммен екі дауыста қосылып ойнау,жылдамдығына мән беру. Динамикалық белгілерімен ойнау. Оқушының таза ойнауына, отырысына үнемі мән беріп қарап отыру. |
1. Оқушы гамманы ойнап көрсетеді, жылдамдық қосып, дыбысты таза алады. 2. Б. Страннолюбский-Этюд ойнайды, бір ішектегі ноталарды ұқыпты, таза ойнайды. 3. «Қолбасшы» күй автордың өмірбаяны мен күй тарихын қысқаша түсіндіріп баяндап беру. Рүстембек Бейсенұлы Омаров 1919 ж қазіргі Повлодар облысы Лебяжі ауданы Шарбақты ауылында дүниеге келген. Актер, домбырашы, Қазақ КСР- нің халық әртісі. Ұлы отан соғысының қатысушысы. Әнші, күйші, домбыра жасау шебері болған әкесінен домбырада ойнауды үйренді. Репертуарында : Құрманғазы, Тәттімбет, Дина Нұрпейісова және т.б композиторларының күйлері. |
Сабақта оқушының назарын аударып, сабақты өз деңгейінде өткізу. |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Ермұрат Үсенов өмір шығармашылығына тоқталу. Оқушы «Жігер» шығармасының 1- ші бөлімін оқушы ойнайды. Оқушының қол қойылымын, ноталардың тазалығына, динамикалық белгілеріне аса мән беру. Мұғалім өз тарапынан ойнап көрсетеді. Динамикалық белгілерімен, екпінімен, жаттығу жасау арқылы оқушыға нақтылап үйрету. Оқушыға шығармадағы жылдамдықты арттыру үшін жаттығулар үйрету. |
Шығарма авторы өмірбаяны, шығармашылығы туралы қысқаша мағұлмат беру. Ермұрат Үсенов 1952 ж Алматы облысы Кеген ауданында, Талды ауылында дүниеге келген. Нұрғиса Тілендиевтің шәкірті.Жақсының жанында жүріп, тәлімін алып, үлгісін үйреніп өнердің үлкен жолына түскен Ермұрат Құрманғазы атындағы Ұлттық консерваторияның домбыра және музыка теориясы бойынша екі бірдей факультетін бітірген. Оқушы шығарманы жай жылдамдықта нақтылап, дірілмен таза ойнайды. |
Оқушы мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға толық жауап беріп, шығарманы өз деңгейінде ойнауға күш салады. |
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
Есте сақтау қабілеті жақсы дамыған. Оқушымен жақсы қарым қатынаста болу үшін арасында оқушыға ерік беру, оқушының кеңесінеде үңілу, есту қабілетімен жұмыс жасау. «Тұран» ансамбльінің орындауындағы кино әлемінен алынған «Ер Тұран» шығармасын ойнау арқылы сабақтың арасында оқушының ойын сергіту. |
Сергіту сәтін оқушы өзінің есте сақтау, ырғақ сезу қабілетін дамыта түсті. «Ер Тұран» шығармасын ойнап көрсетті. Оқушы шығарманы ойнаған сәттен өзінде рухты күш пайда болды. «Ер Тұран» шығармасы туралы түсінік берді. |
Көңіл күйі көтеріліп, сабақты жалғастырады. Оқушы ашыла түскендей. |
|
|
Қорытынды 3 минут |
Гамма, этюдті жылдамдықпен ойнап, сол қол қойылымын, айнаға қарап отырып дайындалу. «Қолбасшы» күйін нюанспен, екпінімен, дыбысты тазалығына мән беріп жаттау. «Жігер» соңына дейін толық жаттап, бір ішекте кездесетін тремоло, пицикато, аппликатурамен жұмыс. |
Оқушы өз ойын айтып, бүгінгі сабақтағы үйренген күйді, шығарманы жаттау арқылы аспапқа деген қызығушылығын шыңдау. |
Үйретілген әдіс тәсілдерді есте сақтап, мұғалімнің тапсырмасын уақытылы орындауға тырысады |
|
|
Бағалау 2 минут |
Оқушыны бүгінгі сабағына байланысты мақтау, мадақтау арқылы бағалау. Оқушыны «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау. |
Оқушы бүгінгі сабақтан алған әсерімен бөлісті. Сабақтың қорытындысын бағдаршамды бояу арқылы аяқтау. |
Оқушы барлығын түсініп меңгерді. |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













