Ауезханова Гүлмира Жұмағалиқызы
Қ.Топаев атындағы орта мектебі математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің
түрлері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңдеу ұғымын беру. Квадрат теңдеудің түрлерімен таныстыру және олардың шешу жолдарын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау ,есте сақтау қабілеттерін ,танымын дамыту.Өз бетінше есептер шығару дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушылардың ұйымшылдығын ,белсенділігін арттырып, шап-шаңдыққа ,дәлдікке,табандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді игерту
Әдіс –тәсілдері: СТО технологиясының стратегиялары, топпен жұмыс, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі.
II. «Ой шақыру» бөлімі (сұрақ-жауап)
III. «Мағынаны тану»-жаңа тақырыпты түсіндіру.
IV. «Ой толғаныс»- жаңа тақырыпты бекіту
а) «Миға шабуыл»-есептер шығару
ә) «Бәйге »-деңгейлік тапсырмалар орындау(оқулық бойынша)
V. «Ой түйіндеу»
- семантикалық картаны
толтыру және тест жұмысын орындау
арқылы оқушылардың жаңа тақырып бойынша түсініктері
бақылау,қорытындылау.
VI . Үйге тапсырма
беру.
VII. Оқушыларды бағалау .Сабақты қорытындылау.
I –ші бөлімде оқушылардың сабаққа қатынасуын, оқу –құралдарының даярлығын ,сынып бөлмесінің сабаққа әзірлігін қадағалап,сабақтың мақсатымен таныстырамын.
II. «Ой шақыру» бөлімі (сұрақ-жауап).
-
Нақты сан ,иррационал сан дегеніміз не?
-
Квадрат түбірге анықтама бер.
-
Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білеміз?
-
Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу ,мыс. 5
=? -
Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару, мыс.
=? -
Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу дегеніз не?
-
у=
функциясы графигі және
қасиеттері -
Екі өрнектің айырымы мен қосындысы квадратының формуласын жаз.
III. «Мағынаны тану»-бөлімінде жаңа таырып түсіндіріледі.Бұл бөлімде тақырыпты түсіндірмес бұрын алдыңғы сыныптың тақырыптарынан сызықтық теңдеу ,мәндес теңдеулер, арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, екі өрнектің айырымы мен қосындысының квадраты ұғымдарын еске түсіреміз.
1-ші
слайд.ах=в–сызықтық теңдеуі,мұндағы
а,в–кез келген рационал сандар. 1)а≠0 болғанда түбірлері
х=
, 2)а=0,в≠0 болғанда
түбірлері болмайтынын; 3)а=0 в=0 болғанда шексіз көп шешімі
болатынын білеміз. Теңдеудің келесі түрімен танысу үшін мысал
қарастырайық. Мысал: х2=4х-3 теңдеуін графиктік
тәсілмен шешсек,графигі парабола екендігін, екінші функцияның
графигі түзу болады.Осы функциялардың графиктері абциссалары 1 және
3 болатын нүктелерде қиылысатынын көреміз.Бұл жерден
х2-4х-3=0 теңдеуін аламыз,яғни
бұл теңдеудің түбірлері х=1,х=3.
2-ші слайд.
Анықтама : ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз. а,в,с-берілген сандар ,х-айнымалы,мұндағы а≠0 болуы шартты.
Мысалы: 5х2-х-4=0 квадрат теңдеу ,мұнда а=5, в=1, с=-4. а және в сандары коэффицинттері, с-бос мүше деп аталады. Егер а=1 болса х2+вх+с=0 теңдеуін келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. Квадрат теңдеулердің дербес жағдайларында в және с немесе екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін
-
ах2+вх+с=0 а≠0
![]()
-
а≠0 в≠0 с=0
ах2 +вх =0
х(ах+в)=0
х1=0,
х2= -

а≠0,в=0, с≠0
ах2 +с=0
х2= -

х=
-
шешімі
бар-
шешімі
болмайдыа
Егер а=1 болса, онда квадрат теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды х2+рх+q=0. р,q-берілген сандар
≠0 в=0 с=0ах2=0
х2=0
х1,2=0
-
Толымсыз квадрат теңдеулер
Квадраттық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні теңдеудің түбірі деп аталады.
Квадрат теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе түбірлері жоқ екендігін дәлелдеу
IV. 3-слайд. «Ой толғаныс» бөлімінде жаңа тақырыпты бекіту
а) «Миға шабуыл» - есептер шығару
1.Толымсыз квадрат теңдеулерді
шешуге есептер шығарайық.
а)3х2+5х=0 (с=0) ә)-4х2+6=0 (в=0) б)10х2+4=0 (в=0) в) 8х2=0 (в=0,
х(3х+5)=0 -4х2=-6 10х2=-4 с=0) х2=0
х1=0,х2=-1
х2=
х1,2=
х2=-
шешімі жоқ
х1,2=0
2.Екі мүшенің квадратын айыру тісілімен квадрат теңдеуді шешу.
а)х2-6х+5 =0 ә)5х2-3х-2=0 / 5-ке бөлеміз х2-0,6х-0,4=0
х2-6х=-5 х2-0,6х =0,4
х2-6х+9=-5+9 х2-0,6х+0,09=0,4+0,09
(х-3)2=4 (х-0,3)2=0,49
х-3=
х-0,3=
х1=1, х2=5 х1=1, х2=-0,4
4-слайд. ә) «Бәйге» бөлімінде топпен жұмыс жасалады. Деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы екі топ мүшелері берілген есептерді шығарып жарысады (оқулықпен жұмыс).
1-топ «Радикал» 2-топ «Дәреже»
«А» - деңгейі.
№113(ауызша) №114 (ауызша)
№117 №118
1)9х2-4=0 2)5х2-20=0 1)4х2-2х=0 2)3х-2х2=0
3)у2-
=0 4)0,64-
у2=0
3)-5х2+75=0
4)0,2х-5х2=0
«В» - деңгейі.
№119 (1,3) №119 (2,4)
-
11х2-6х-27=8х2-6х 2)26+5у-0,5у2=2,5у2+26
3)-7х2+13х+9=-19+13х 4)21z+11=11+17z-5z2
«С» - деңгейі.
№121 (1,3) №121 (2,4)
1)х2-х-2=0 2) х2-2х-3=0
3)х2-х+1=0 4 ) х2-х-12=0
V. 5-слайд. «Ой түйіндеу» бөлімінде жаңа тақырып бойынша алған білімдерін бақылау және қорыту.
1-топ. Семантикалық карта толтыру.
|
теңдеулер |
Толымсыз квадрат теңдеу |
Толық квадрат теңдеу |
Келтірілген квадрат теңдеу |
|
4х2+5=0 |
+ |
|
|
|
2х2+3х-14=0 |
|
+ |
|
|
7х2=0 |
+ |
|
|
|
5х2+4=0 |
+ |
|
|
|
3х+5=0 |
- |
- |
- |
|
х2-4х+5=0 |
|
|
+ |
|
14х2-5х-1=0 |
|
+ |
|
|
81у2-18+1=0 |
|
+ |
|
|
х2=0 |
+ |
|
|
2-топ. «Сәйкестендіру тесті » орындау .
1.
ах2=0
(0;1
)
2. -3х2+4х=0 (-11;5)
3. ах2+вх =0 (1;2)
4. 5х2+25х=0 0
5. 3х2=0 0
6.
х2+6х-55=0
(0;-
)
7.
2х2-6х+4=0

8. ах2+с=0 (0;-5)
VI. Үйге тапсырма .
VII. Бағалау.Сабақты қорытындылау.
Қостанай облысы
Жангелдин ауданы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Квадрат теңдеудің түбірлері 8 с
Ашық сабақ Квадрат теңдеудің түбірлері 8 с
Ауезханова Гүлмира Жұмағалиқызы
Қ.Топаев атындағы орта мектебі математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің
түрлері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңдеу ұғымын беру. Квадрат теңдеудің түрлерімен таныстыру және олардың шешу жолдарын түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау ,есте сақтау қабілеттерін ,танымын дамыту.Өз бетінше есептер шығару дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушылардың ұйымшылдығын ,белсенділігін арттырып, шап-шаңдыққа ,дәлдікке,табандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді игерту
Әдіс –тәсілдері: СТО технологиясының стратегиялары, топпен жұмыс, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі.
II. «Ой шақыру» бөлімі (сұрақ-жауап)
III. «Мағынаны тану»-жаңа тақырыпты түсіндіру.
IV. «Ой толғаныс»- жаңа тақырыпты бекіту
а) «Миға шабуыл»-есептер шығару
ә) «Бәйге »-деңгейлік тапсырмалар орындау(оқулық бойынша)
V. «Ой түйіндеу»
- семантикалық картаны
толтыру және тест жұмысын орындау
арқылы оқушылардың жаңа тақырып бойынша түсініктері
бақылау,қорытындылау.
VI . Үйге тапсырма
беру.
VII. Оқушыларды бағалау .Сабақты қорытындылау.
I –ші бөлімде оқушылардың сабаққа қатынасуын, оқу –құралдарының даярлығын ,сынып бөлмесінің сабаққа әзірлігін қадағалап,сабақтың мақсатымен таныстырамын.
II. «Ой шақыру» бөлімі (сұрақ-жауап).
-
Нақты сан ,иррационал сан дегеніміз не?
-
Квадрат түбірге анықтама бер.
-
Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білеміз?
-
Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу ,мыс. 5
=? -
Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару, мыс.
=? -
Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу дегеніз не?
-
у=
функциясы графигі және
қасиеттері -
Екі өрнектің айырымы мен қосындысы квадратының формуласын жаз.
III. «Мағынаны тану»-бөлімінде жаңа таырып түсіндіріледі.Бұл бөлімде тақырыпты түсіндірмес бұрын алдыңғы сыныптың тақырыптарынан сызықтық теңдеу ,мәндес теңдеулер, арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, екі өрнектің айырымы мен қосындысының квадраты ұғымдарын еске түсіреміз.
1-ші
слайд.ах=в–сызықтық теңдеуі,мұндағы
а,в–кез келген рационал сандар. 1)а≠0 болғанда түбірлері
х=
, 2)а=0,в≠0 болғанда
түбірлері болмайтынын; 3)а=0 в=0 болғанда шексіз көп шешімі
болатынын білеміз. Теңдеудің келесі түрімен танысу үшін мысал
қарастырайық. Мысал: х2=4х-3 теңдеуін графиктік
тәсілмен шешсек,графигі парабола екендігін, екінші функцияның
графигі түзу болады.Осы функциялардың графиктері абциссалары 1 және
3 болатын нүктелерде қиылысатынын көреміз.Бұл жерден
х2-4х-3=0 теңдеуін аламыз,яғни
бұл теңдеудің түбірлері х=1,х=3.
2-ші слайд.
Анықтама : ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз. а,в,с-берілген сандар ,х-айнымалы,мұндағы а≠0 болуы шартты.
Мысалы: 5х2-х-4=0 квадрат теңдеу ,мұнда а=5, в=1, с=-4. а және в сандары коэффицинттері, с-бос мүше деп аталады. Егер а=1 болса х2+вх+с=0 теңдеуін келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. Квадрат теңдеулердің дербес жағдайларында в және с немесе екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін
-
ах2+вх+с=0 а≠0
![]()
-
а≠0 в≠0 с=0
ах2 +вх =0
х(ах+в)=0
х1=0,
х2= -

а≠0,в=0, с≠0
ах2 +с=0
х2= -

х=
-
шешімі
бар-
шешімі
болмайдыа
Егер а=1 болса, онда квадрат теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды х2+рх+q=0. р,q-берілген сандар
≠0 в=0 с=0ах2=0
х2=0
х1,2=0
-
Толымсыз квадрат теңдеулер
Квадраттық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні теңдеудің түбірі деп аталады.
Квадрат теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе түбірлері жоқ екендігін дәлелдеу
IV. 3-слайд. «Ой толғаныс» бөлімінде жаңа тақырыпты бекіту
а) «Миға шабуыл» - есептер шығару
1.Толымсыз квадрат теңдеулерді
шешуге есептер шығарайық.
а)3х2+5х=0 (с=0) ә)-4х2+6=0 (в=0) б)10х2+4=0 (в=0) в) 8х2=0 (в=0,
х(3х+5)=0 -4х2=-6 10х2=-4 с=0) х2=0
х1=0,х2=-1
х2=
х1,2=
х2=-
шешімі жоқ
х1,2=0
2.Екі мүшенің квадратын айыру тісілімен квадрат теңдеуді шешу.
а)х2-6х+5 =0 ә)5х2-3х-2=0 / 5-ке бөлеміз х2-0,6х-0,4=0
х2-6х=-5 х2-0,6х =0,4
х2-6х+9=-5+9 х2-0,6х+0,09=0,4+0,09
(х-3)2=4 (х-0,3)2=0,49
х-3=
х-0,3=
х1=1, х2=5 х1=1, х2=-0,4
4-слайд. ә) «Бәйге» бөлімінде топпен жұмыс жасалады. Деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы екі топ мүшелері берілген есептерді шығарып жарысады (оқулықпен жұмыс).
1-топ «Радикал» 2-топ «Дәреже»
«А» - деңгейі.
№113(ауызша) №114 (ауызша)
№117 №118
1)9х2-4=0 2)5х2-20=0 1)4х2-2х=0 2)3х-2х2=0
3)у2-
=0 4)0,64-
у2=0
3)-5х2+75=0
4)0,2х-5х2=0
«В» - деңгейі.
№119 (1,3) №119 (2,4)
-
11х2-6х-27=8х2-6х 2)26+5у-0,5у2=2,5у2+26
3)-7х2+13х+9=-19+13х 4)21z+11=11+17z-5z2
«С» - деңгейі.
№121 (1,3) №121 (2,4)
1)х2-х-2=0 2) х2-2х-3=0
3)х2-х+1=0 4 ) х2-х-12=0
V. 5-слайд. «Ой түйіндеу» бөлімінде жаңа тақырып бойынша алған білімдерін бақылау және қорыту.
1-топ. Семантикалық карта толтыру.
|
теңдеулер |
Толымсыз квадрат теңдеу |
Толық квадрат теңдеу |
Келтірілген квадрат теңдеу |
|
4х2+5=0 |
+ |
|
|
|
2х2+3х-14=0 |
|
+ |
|
|
7х2=0 |
+ |
|
|
|
5х2+4=0 |
+ |
|
|
|
3х+5=0 |
- |
- |
- |
|
х2-4х+5=0 |
|
|
+ |
|
14х2-5х-1=0 |
|
+ |
|
|
81у2-18+1=0 |
|
+ |
|
|
х2=0 |
+ |
|
|
2-топ. «Сәйкестендіру тесті » орындау .
1.
ах2=0
(0;1
)
2. -3х2+4х=0 (-11;5)
3. ах2+вх =0 (1;2)
4. 5х2+25х=0 0
5. 3х2=0 0
6.
х2+6х-55=0
(0;-
)
7.
2х2-6х+4=0

8. ах2+с=0 (0;-5)
VI. Үйге тапсырма .
VII. Бағалау.Сабақты қорытындылау.
Қостанай облысы
Жангелдин ауданы
шағым қалдыра аласыз













