|
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер тарауын қайталау Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Квадрат теңдеулер туралы алған білімдерін жинақтап, тиянақтау 2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру. 3.Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: А. Квадрат теңдеу туралы, оның түрлерін және шешу жолдарын біледі. В. Теңдеулерді шешуге есептер шығара алады. С. Есептерді шығарудың басқа да жолдарын қарастыра алады Сабақтың көрнекілігі: Оқу бағдарламасы, оқу әдістемелік құралы, СТО, АКТ,таратпалар, бағалау парағы, есептер жинағы, түрлі бояулар, стикерлер,
Сабақтың
түрі: Қорытындылау
сабағы. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен сәлемдесу,геометриялық фигуралар бойынша 4 топқа бөлемін (тік төртбұрыш, ромб, квадрат, трапеция) 2. Қызығушылықты ояту. «Математика – басқа ғылымдар үшін күрделі теңдеудей» Новалис (1 слайд) Ой-толғау. 1.Квадрат теңдеу деген не? 2.Дискриминантты қай формуламен табу қажет? 3. Келтірілген квадрат теңдеу деген не? 4. Дискриминаттың үш жағдайын көрсет 5.Виет теоремасы
6.Толымсыз квадрат
теңдеу деген не? 8.Биквадрат теңдеу деген не? 3.Түсіну. Ауызша есептер 1.Әр топқа артық теңдеуді табу 1-топ 2-топ 1)2х ²-х=0 1)-3х ³-2х ²=0 2)17х+14=0 2) х ²+25х=0 3)3х ²+2х-5=0 3)9х+1=0
3-топ 4-топ 1)2х ²=0 1) х ²-4х+6=0 2)х ²-4=0 2) 4х+х-3=0 3) 2х-6=0 3)9х ²-36=0
2.Қатесін табыңдар, немесе қатесі жоқ екенін анықтаңдар 1) х2=0 2) 4у2-5у=0 3)х2+81=0 4) х2+25х=0
х=0 у(4у-5)=0 х=
Жауабы:0 у=0, 4у-5=0
Жауабы: 4у=5 Жауабы:0;-25 у=1 Жауабы: 0;1
4.Қолдану. Жұптық жұмыс. Бір есепті әр түрлі тәсілмен шығару. х2-4х+3=0 1-топ.Формула арқылы шешу тәсілімен 2-топ. Виет теоремасын қолданып 3-топ.b жұп сан болғандағы 4-топ. Екімүшенің квадратын бөліп алу тәсілімен 5.Талдау.Топпен жұмыс. 1-топ 2-топ 1)3х2=0 1)5х2=0 2)4х2-36=0 2)х2-144=0 3)2х2-8х=0 3)3х2+9х=0 4)х2-3х+2=0 4)х2-9х+8=0 4)Жауабы: (1;2) 4) Ж:(1;8) «Бір елі ауызға, екі елі қақпақ». « Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы» 3-топ 4-топ 1)4х2=0 1)10х2=0 2)2х2-8=0 2)х2-49=0 3)3х2-4х=0 3)2х2-5х=0 4)х2-10х+24=0 4)х2-8х+7=0 4)Ж: (4;6) 4)Ж: (1;7) «Алтау ала болса, «Жеті рет өлшеп, бір рет кес» ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.» Берілген тапсырмалардың шешуін тақтаға шығып, әрбір оқушы түсіндіріп, қорғайды.4-ші есептері бойынша шыққан түбірлерге мақал-мәтел құрастырады.
6.Жинақтау. Өзіндік жұмыс 1-нұсқа 1.Квадрат теңдеуде а коэффициентін анықтаңдар. 7х-5-х2=0 А)-1 В)-41 С)-5 Д) 7 2. Квадрат теңдеуде b коэффициентін анықтаңдар. y2 -10y-25=0 А) 10 В)25 С)-10 Д)-25 3.7х2-19+4=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы неге тең? А)4/7 В)-4/7 С)-19/7 Д)19/7 4.Теңдеуді шешіңдер: х2-0,09=0 А)0,03 В)-0,3;0,3 С)-0,03;0,03 Д)шешімі жоқ 5.Теңдеуді шешіңдер: 3х2-8х+5=0 А)-1;3 В)-1;1 С)1;1 Д)1; 5/3
2-нұсқа 1.Квадрат теңдеуде b коэффициентін анықтаңдар 6+2х-8х2=0 А)6 В)-8 С)2 Д)8 2. Квадрат теңдеуде а коэффициентін анықтаңдар. 5y2 -11y-25=0 А) -11 В)-25 С)25 Д)5 3.5х2+17х-6=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы неге тең? А)6/5 В)-6/5 С)-17/5 Д)17/5 4.теңдеуді шешіңдер: 4х2-2х=0 А)1; 1/2 В)0;2 С)0 Д) 0; -1 5.Теңдеуді шешіңдер: х2-7х+12=0 А)-4;3 В)4;-3 С)-4;-3 Д)4;3 7.Бағалау. 8.Кері байланыс. 9.Үйге тапсырма. Есептер жинағы бойынша №101, № 102
Есептер шығару. I деңгей:
І топқа:
II топқа:
ІІ деңгей: 2. (Толық квадрат теңдеулерді шешу) «Ғажайыптар алаңы» ойыны Ереже бойынша кестедегі жасырынған есімдері квадрат теңдеулермен байланысты атақты ғалымдарды табу.
I топқа:
Жауабы: Декарт.
ІІ топқа:
Жауабы: Кардано.
ІІІ деңгей: (Бөлшек – рационал теңдеулерді шешу) І топқа:
ІІ топқа:
1)
2.
Виет теоремасы
арқылы теңдеулерді шеше отырып шыққан жауапқа сәйкес мақал
құрастыру: І топқа: x2-10х+24=0 Жауабы: x1=6; x2=4
«Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төбедегі түгел болса төбедегі келеді»
ІІ топқа: x2-1001x+1000=0 Жауабы: x1=1; x2=1000 «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады»
IV Сабақты қорытындылау: (Венн диаграммасы) Орта Азия математигі Әл-Хорезми мен француз математигі Франсуа Виет жайлы мәлімет, және ұқсастықтарын айқындау.
V Оқушыларды бағалау. VI Үй тапсырмасы:
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Квадрат теңдеулер тарауын қайталау 8 сынып
Ашық сабақ Квадрат теңдеулер тарауын қайталау 8 сынып
|
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер тарауын қайталау Сабақтың мақсаты: 1.Білімділігі: Квадрат теңдеулер туралы алған білімдерін жинақтап, тиянақтау 2.Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру. 3.Тәрбиелік: Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: А. Квадрат теңдеу туралы, оның түрлерін және шешу жолдарын біледі. В. Теңдеулерді шешуге есептер шығара алады. С. Есептерді шығарудың басқа да жолдарын қарастыра алады Сабақтың көрнекілігі: Оқу бағдарламасы, оқу әдістемелік құралы, СТО, АКТ,таратпалар, бағалау парағы, есептер жинағы, түрлі бояулар, стикерлер,
Сабақтың
түрі: Қорытындылау
сабағы. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен сәлемдесу,геометриялық фигуралар бойынша 4 топқа бөлемін (тік төртбұрыш, ромб, квадрат, трапеция) 2. Қызығушылықты ояту. «Математика – басқа ғылымдар үшін күрделі теңдеудей» Новалис (1 слайд) Ой-толғау. 1.Квадрат теңдеу деген не? 2.Дискриминантты қай формуламен табу қажет? 3. Келтірілген квадрат теңдеу деген не? 4. Дискриминаттың үш жағдайын көрсет 5.Виет теоремасы
6.Толымсыз квадрат
теңдеу деген не? 8.Биквадрат теңдеу деген не? 3.Түсіну. Ауызша есептер 1.Әр топқа артық теңдеуді табу 1-топ 2-топ 1)2х ²-х=0 1)-3х ³-2х ²=0 2)17х+14=0 2) х ²+25х=0 3)3х ²+2х-5=0 3)9х+1=0
3-топ 4-топ 1)2х ²=0 1) х ²-4х+6=0 2)х ²-4=0 2) 4х+х-3=0 3) 2х-6=0 3)9х ²-36=0
2.Қатесін табыңдар, немесе қатесі жоқ екенін анықтаңдар 1) х2=0 2) 4у2-5у=0 3)х2+81=0 4) х2+25х=0
х=0 у(4у-5)=0 х=
Жауабы:0 у=0, 4у-5=0
Жауабы: 4у=5 Жауабы:0;-25 у=1 Жауабы: 0;1
4.Қолдану. Жұптық жұмыс. Бір есепті әр түрлі тәсілмен шығару. х2-4х+3=0 1-топ.Формула арқылы шешу тәсілімен 2-топ. Виет теоремасын қолданып 3-топ.b жұп сан болғандағы 4-топ. Екімүшенің квадратын бөліп алу тәсілімен 5.Талдау.Топпен жұмыс. 1-топ 2-топ 1)3х2=0 1)5х2=0 2)4х2-36=0 2)х2-144=0 3)2х2-8х=0 3)3х2+9х=0 4)х2-3х+2=0 4)х2-9х+8=0 4)Жауабы: (1;2) 4) Ж:(1;8) «Бір елі ауызға, екі елі қақпақ». « Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы» 3-топ 4-топ 1)4х2=0 1)10х2=0 2)2х2-8=0 2)х2-49=0 3)3х2-4х=0 3)2х2-5х=0 4)х2-10х+24=0 4)х2-8х+7=0 4)Ж: (4;6) 4)Ж: (1;7) «Алтау ала болса, «Жеті рет өлшеп, бір рет кес» ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.» Берілген тапсырмалардың шешуін тақтаға шығып, әрбір оқушы түсіндіріп, қорғайды.4-ші есептері бойынша шыққан түбірлерге мақал-мәтел құрастырады.
6.Жинақтау. Өзіндік жұмыс 1-нұсқа 1.Квадрат теңдеуде а коэффициентін анықтаңдар. 7х-5-х2=0 А)-1 В)-41 С)-5 Д) 7 2. Квадрат теңдеуде b коэффициентін анықтаңдар. y2 -10y-25=0 А) 10 В)25 С)-10 Д)-25 3.7х2-19+4=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы неге тең? А)4/7 В)-4/7 С)-19/7 Д)19/7 4.Теңдеуді шешіңдер: х2-0,09=0 А)0,03 В)-0,3;0,3 С)-0,03;0,03 Д)шешімі жоқ 5.Теңдеуді шешіңдер: 3х2-8х+5=0 А)-1;3 В)-1;1 С)1;1 Д)1; 5/3
2-нұсқа 1.Квадрат теңдеуде b коэффициентін анықтаңдар 6+2х-8х2=0 А)6 В)-8 С)2 Д)8 2. Квадрат теңдеуде а коэффициентін анықтаңдар. 5y2 -11y-25=0 А) -11 В)-25 С)25 Д)5 3.5х2+17х-6=0 теңдеуінің түбірлерінің қосындысы неге тең? А)6/5 В)-6/5 С)-17/5 Д)17/5 4.теңдеуді шешіңдер: 4х2-2х=0 А)1; 1/2 В)0;2 С)0 Д) 0; -1 5.Теңдеуді шешіңдер: х2-7х+12=0 А)-4;3 В)4;-3 С)-4;-3 Д)4;3 7.Бағалау. 8.Кері байланыс. 9.Үйге тапсырма. Есептер жинағы бойынша №101, № 102
Есептер шығару. I деңгей:
І топқа:
II топқа:
ІІ деңгей: 2. (Толық квадрат теңдеулерді шешу) «Ғажайыптар алаңы» ойыны Ереже бойынша кестедегі жасырынған есімдері квадрат теңдеулермен байланысты атақты ғалымдарды табу.
I топқа:
Жауабы: Декарт.
ІІ топқа:
Жауабы: Кардано.
ІІІ деңгей: (Бөлшек – рационал теңдеулерді шешу) І топқа:
ІІ топқа:
1)
2.
Виет теоремасы
арқылы теңдеулерді шеше отырып шыққан жауапқа сәйкес мақал
құрастыру: І топқа: x2-10х+24=0 Жауабы: x1=6; x2=4
«Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төбедегі түгел болса төбедегі келеді»
ІІ топқа: x2-1001x+1000=0 Жауабы: x1=1; x2=1000 «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады»
IV Сабақты қорытындылау: (Венн диаграммасы) Орта Азия математигі Әл-Хорезми мен француз математигі Франсуа Виет жайлы мәлімет, және ұқсастықтарын айқындау.
V Оқушыларды бағалау. VI Үй тапсырмасы:
|
шағым қалдыра аласыз
9 х(х+25)=0













