Материалдар / Ашық сабақ "Квадрат теңдеулерді шешу" 8-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Квадрат теңдеулерді шешу" 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақтың тақырыбы "Квадрат теңдеулерді шешу" жалпы орта білім беру мекемелерінің 8-сынып оқушыларына арналады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Шілде 2022
545
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2 А                                                   

Күні: 29.11.2021 ж                                                                   Сынып: 8Ә                                                            

Сабақтың тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану

Сабақтың мақсаты

Виет теоремасын қолдана отырып есептер шығаруды үйрету.

 

Бағалау критерийі

- Квадрат теңдеудің түбірлерін анықтау үшін Виет теоремасын қолданады;

- Виет теоремасына кері теореманы қолданып, берілген түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрады.

Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты:

- Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді;

Білім бойынша лексика мен терминология:

- квадрат теңдеу;

- екінші дәрежелі теңдеу;

- толық және толымсыз квадрат теңдеулер;

- келтірілген квадрат теңдеу;

- бірінші немесе басты коэффициент, екінші коэффициент немесе х-тің коэффициенті, бос мүше;

- дискриминант;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

 - берілген квадрат теңдеудің... (түбірлер саны) түбірі бар, өйткені ... ;

 - кез келген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін ... арқылы өрнектеуге болады.

Құндылықтарға баулу

Құндылықтарға баулу шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті «Миға шабуыл», «Ойлан-жұптас-бөліс », «Сен маған – мен саған», «Элективті тест» және «Ойлаудың алты қалпағы»  әдісі арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

Информатика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Квадрат түбір және арифметикалық квадрат түбір анықтамаларын білу, квадрат түбірлерді таба алу, иррационал өрнектердің мәнін есептеу, бүтін және иррационал өрнектерді ықшамдау дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы жетелеуші ашық сұрақтар қойылады және оқу мақсаты анықталады:

1) Виет теоремасын қалай қолданады?

2) Маған формуласын жазып, осы теоремаға бір мысал келтіріп беріңізші?

3) Сіз келтірілген квадрат теңдеу мен жалпы түрде берілген квадрат теңдеудің түбірін табу туралы не ойлайсыз?

4) Не себепті Виет теоремасына кері теорема деп атайды?

5) Түбірлері -5және -2 болатын қандай квадрат теңдеу алуға болады?

Күтілетін нәтиже: Виет теоремасын қолдана отырып есептер шығарады.

 

 

Сабақтың ортасы

Тапсырма №1. «Ойлан-жұптас-бөліс » әдісі. Топтық жұмыс

1-топ: Түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін теңдеуді шешпей табыңдар:

Теңдеулер

a

b

c

x1

x2

x1+x2

x1·x2

1

х2-6х+8=0

1

-6

8

2

4

6

8

2

х2+х-6=0

1

-1

-6

2

-3

-1

-6

3

х2-х-6=0

1

-1

-6

-2

3

1

-6

4

х2+5х-6=0

1

5

-6

1

-6

-5

-6

ДескрипторБілім алушы

- квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады;

- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

- квадрат теңдеулердің түбірлерін жазады;

2-топВиет теоремасына сүйене отырып, өрнектердің мәндерін табыңдар:

Теңдеулер

x1

x2

x1+x2

x1·x2

1/х1+1/х2

x12+x22

2x1+2x2

1

х2-6х+8=0

2

4

6

8

¾=0,75

20

12

2

х2+х-6=0

2

-3

-1

-6

1/6=0,16.

13

-2

3

х2+5х-6=0

1

-6

-5

-6

5/6=0,83.

37

-10

ДескрипторБілім алушы

квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

квадрат теңдеудің түбірлерін табады;

- амалды орындайды.

 3-топВиет теоремасына кері теореманы тұжырымдау.

Түбірлері х1 және х2 болатын квадрат теңдеуді құрастырыңыз:

x1

x2

x1+x2

x1·x2

Квадрат теңдеу

1

-3

5

2

-15

x2-2x-15=0

2

4

7

11

28

x2-11x+28=0

3

0

7

7

0

x2-7x=0

4

-0,5

-0,2

-0,7

0,1

x2+0,7x+0,1=0

ДескрипторБілім алушы

квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

квадрат теңдеуді құрады.

4-топ: ax2+bx+c=0 (a≠0) түріндегі теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу алып мысал келтіріңдер.

ДескрипторБілім алушы

ax2+bx+c=0 (a≠0) түріндегі теңдеуіне мысалы жазады;

келтірілген квадрат теңдеу түріне келтіреді;

Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады.

5-топ: a+/-b+c жағдайындағы квадрат теңдеудің түбірлерін анықтаңдар: 1) 7x2-13x+6=0;     2)   9x2+20x+11=0

ДескрипторБілім алушы

- квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады;

- a+/-b+c жағдайында коэффициенттерді пайдаланады;

- квадрат теңдеудің түбірлерін жазады.

6-топ: Теңдеулер жүйесін шешіңіз: 

                                       x+y=4

                                        xy=4

Дескриптор: Білім алушы

х-ті y арқылы өрнектейді;

- квадрат теңдеу құрады;

- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

квадрат теңдеудің түбірлерін табады.

Бағалау «Бас бармақ» әдісі арқылы топпен өзара жүргізіледі.

Тапсырма №2. «Сен маған – мен саған» әдісі. Жұптық жұмыс.

1. Квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін, түбірлерінің таңбасын теңдеуді шешпей анықтаңыз:

Дескриптор: Білім алушы

келтірілген квадрат теңдеу түріне келтіреді;

Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбаларын анықтайды.

2. Келесі түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңыз:

              a) 3 және -4              b) 

Дескриптор: Білім алушы

квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табады;

квадрат теңдеуді құрады.

Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жұптар арасында өзара жүргізіледі.

Тапсырма №3. «Элективті тест» әдісі. Жеке жұмыс

Тест тапсырмалары

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!