Пәні: алгебра
Сабақ:
|
Мектеп: №16 жалпы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Исабаева Динара
Жупарбековна
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару
|
Сыныбы:
8«Ә»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаты
|
Квадрат үшмүшенің түбірлерін
табу арқылы оны көбейткіштерге жіктеу формуласын дұрыс қолдана
отырып есептер шығару
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Кейбір оқушылар:
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Квадрат
үшмүшені көбейткіштерге жіктеудің жолдарын
талдап, оны дәлелмен жеткізе алады
|
Математикалық
сөздік:
Квадрат үшмүше, дискриминант, парабола
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы
тілдік бірліктер:
Дәптермен
жұмыс
Квадрат үшмүше -
ах2+bx+c
түріндегі көпмүше
Дискриминант
- “b2-4ac”
формуласы
Парабола -
у=ах2+bx+c
функциясының графигі
|
Талқылауға арналған тармақтар
(тыңдалым)
Қосымша оқуға арналған материалдарды оқып
талдайды.
|
Сіз қалай
ойлайсыз?
«Бір тал кессең, он тал ек»
мақалды квадрат үшмүшеге қалай айналдыруға
болады?
|
Алдыңғы
оқу
|
«Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу»
|
Жоспар
|
|
Жоспарлан-ған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Форма-тивті бағалау
(ОҮБ)
|
Ресурс-тар
|
Басталуы
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі.
-
Математик ғалымдар
Франсуа Виет, Христиан Вольф, Әл-Хорезми бейнесі бейнеленген қима қағаздары арқылы
оқушыларды 3 топқа біріктіру
-
Жетістік критерийлерін оқушылармен бірге
анықтау. Бағалау парақшаларын тарату.
Жетістік
критерийлері:
Жетті, егер...
-
Тыңдалған ақпарат бойынша қорытынды жасап,
топтық талқылауда белсенділік жасап, тапсырманы орындай
алса.
-
Көтерілген мәселе бойынша идеяларын ұсынып,
сұрақтарға нақты жауап берсе.
Үй тапсырмасын сұрау.
-
Интерактивті тақтада үй
тапсырмасының (№231) жауабын көрсету;
-
«Полиглот» әдісі арқылы өткен тақырып
бойынша сұрақ жауапты ұйымдастыру (жауапты ағылшын және орыс
тілдеріне аударады).
-
ах2+bx+c=0 теңдеуіндегі
x1
және
х2
шешімін басқаша қалай
атаймыз? (түбір,
корень, root )
-
ах2+bx+c=0 теңдеуіндегі с
коэффициентін басқаша қалай атаймыз?
(бос мүше, свободный
член, free
member )
-
“b2-4ac” формуласы қалай
аталады? (дискриминант,
дискриминант, discriminant )
-
ах2+bx+c=0 өрнегі қалай
аталады? (квадрат теңдеу,
квадратная уравнения, quadratic equations
)
-
x2-7x+12=0 теңдеуінің ең үлкен
түбірі неге тең? (төрт, четыре, four
)
-
Барлық қабырғалары тең тік
төртбұрышты не деп атаймыз?
(шаршы, квадрат, square
)
-
у=ах2+bx+c функциясының графигі қалай
аталады? (парабола, парабола,
parabola )
-
ах2+bx+c түріндегі көпмүше қалай
аталады?
(квадрат үшмүше,
квадратный трехчлен, quadratic trinomial
)
|
Ауызша және
стикерлер арқылы мадақтау
|
Франсуа
Виет,
Христиан
Вольф,
Әл-Хорезми бейнесі бар қима
қағаздар;
Стикерлер;
Топ міндеттері жазылған қима
қағаздары салынған құты;
слайд.
|
Ортасы
|
«Айналмалы бекет»
әдісі
-
Топтар берілген уақытта
өздеріне берілген тапсырмалар бойынша тұжырымдамалық карта
жасайды;
-
Топ мүшелері орнында қалып,
баяндаушысы сағат тілімен келесі топқа барып, сол топтың мүшелеріне
өз тобының тұжырымдамалық картасын қорғағайды, тыңдаушылар
баяндаушыға сұрақтар қояды;
Әр баяндаушы өз орнына
келгенше процесс қайталанады
Әл-Хорезми шәкірттері
:
Христиан Вольф
шәкірттері
Франсуа виет
шәкірттері
|
Критерий арқылы
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
|
Флипчарт стикер, маркер,
пломастер, түрлі- түсті қағаздар, үлестірме қағаздары,
слайд
|
Оқулықпен жұмыс және деңгейлік
тапсырмалар
4 оқушы өз таңдауы бойынша
оқулықтағы есептерді тақтаға шығарады және қалған оқушылармен
жауаптарын салыстырады.
№235. Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеңдер.
1)
6х2-5х+1
Жауабы:
6х2-5х+1 =(2х – 1)(3х –
1)
2)
-5х2+4х+1
Жауабы:
-5х2+4х+1=-(5х+1)(х-1)
3)
12х2+5х-2
Жауабы:
12х2+5х-2 =
(4х–1)(3х+2)
4)
-21х2+х+2
Жауабы:
-21х2+х+2=-(7х+2)(3х-1)
|
Ауызша және стикерлер арқылы
мадақтау
|
Оқулық.
Алгебра.
8-сынып.
Алматы
«Мектеп»
2012
ж.,
Web
сайттары
|
Өткеннен хат...
Мұғалімнің
сөзі:
Бір жігіт байлық іздеп жолға шығады. Оның
бармаған жері, баспаған тауы қалмайды. Осылай шаршап, шалдығып келе
жатып бір үңгірге тап болады. Оның кіре берісінде алып тасты
көреді. Сол таста былай жазылған екен: «Осы тасты қозғасаң
шұңқырдан қазынасы бар жәшікті табасың» - деген екен. Жігіт жәшікті
алса, ол жабық екен. Жәшіктің қақпағында: «Сіздердің білімдеріңіз -
ол ....» деген сөз жазылған, яғни жазудың жартысы өшіп қалған екен.
Осы сөзді табуға сіздердің көмектеріңіз қажет. Ата-бабаларымыз
қаншалықты шиеленіскен дау болса да, оны мақал-мәтелдер, даналық
сөздер арқылы шешіп отырған. Ендеше, бізде осы өшіп қалған сөзді
мақал-мәтелдер арқылы тауып көрелік. Мен сіздерге мақал-мәтелдерді
айтамын. Оның ішіндегі екі сан есім - квадраттық теңдеудің
түбірлері, яғни түбірлер арқылы квадраттық теңдеу құру және өшіп
қалған сөзді табу керек.
Төмендегі
мақал-мәтелдердің ішіндегі екі сан есім - квадраттық теңдеудің
түбірлері, яғни түбірлер арқылы квадраттық теңдеу құрулары керек
және өшіп қалған сөзді табулары
керек.
-
Алтау ала болса ауыздағы
кетеді, (Л)
Төртеу түгел болса
төбедегі
жетеді.
-
Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы
(Ы)
-
Жеті жұрттың тілін біл,
(А)
жеті түрлі білім
ал.
-
Білімді мыңды жығады,
(Қ)
білекті бірді жығады.
-
Ұлға отыз үйден,
(М)
қызға қырық үйден
тию.
-
Жақсы жігіт он бесінде де жас
емес, (Н)
Жүзге келсе де пәс емес.
-
Бір тал кессең, он тал
ек (А)
-
Жеті рет
өлшеп, бір рет кес. (З)
-
Отыз тістен шыққан сөз,
(О)
отыз рулы елге жайылар
Жауабы:
Мол
қазына
|
Ауызша және стикерлер арқылы
мадақтау
|
слайд
|
«Жедел
тест» (Сабақты бекіту
)
1.
ax2+bx+c көпмүшесі қалай
аталады?
-
квадрат
теңдеу
-
квадрат
үшмүше
-
квадраттық
функция
-
квадрат
теңсіздік
2.
ax2+bx+c=0 -
бұл
-
квадрат
теңдеу
-
квадрат
үшмүше
-
квадраттық
функция
-
квадрат
теңсіздік
3.
x2+px+q =0 - бұл
-
квадрат
теңдеу
-
толымсыз квадрат
теңдеу
-
келтірілген квадрат
теңдеу
-
квадрат
теңдеу
4. Берілген өрнектердің ішінен
квадрат үшмүшені табыңдар :
-
2x+3
-
x3-x2
-
x2-19x+5
-
x3-3x2-4x
5.
ax4+bx2+c=0 - бұл
-
квадрат
теңдеу
-
биквадрат
теңдеу
-
келтірілген квадрат
теңдеу
-
квадрат
үшмүше
6. Қай формула дискриминанттың
формуласын береді?
-
D=b+4ac
-
D=b-4ac2
-
D=b-4a2 c
-
D=b2-4ac
7.
4х2-8х+4=0 дискриминанты неге
тең?
-
4
-
36
-
0
-
1
8.
Көбейткіштерге
жікте: 9-4х2
-
(3+2х)(3+2х)
-
(3-2х)(3+2х)
-
(3-2х)(3-2х)
-
жіктеуге болмайды
9.
Келтірілген квадрат
теңдеуді
табыңдар:
-
2x+3 =0
-
x3-x2+5=0
-
x2-19x+5=0
-
4x-x3 =0
10. Қай кезде квадрат
теңдеудің шешімі болмайды?
-
D>0
-
D<0
-
D=0
кез
келген жағдайда
|
Ауызша және стикерлер арқылы
мадақтау
|
слайд
|
Аяқталуы
|
(табыс критерийіне қайта
оралады)
Формативті, сумативті бағалау. Бағалау парақшаларындағы ұпай
сандарымызды бағаға айналдырып, жеке немесе топ басшыдан бағаларын
сұрау.
Үйге: А
деңгей: №236
В деңгей: №236,237
С деңгей: №236,237, 238
Рефлексия (кері байланыс)
«Басбармақ»
-
Бүгінгі сабақта не қиын
болды?
-
Бүгінгі сабақта не қызықты
болды?
-
Бүгінгі білімді қайда
қолданасыз?
-
Сабақтың түйінді идеясын
айтсаңыз.
|
м адақтау
сэндвичі
|
Кері байланыс
бағалау парақша-лары
|
Қосымша ақпарат:
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлекция. Сабақ/оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтаға жауап
беріңіз.
|
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)? 1.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2._________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1)_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2)_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдің?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|