|
Сабақ: «Квадраттық функция» |
Мектеп: №244 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 05.02.2019ж |
Аты-жөні: Закирова Мадина Пайзуллаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысқан оқушы саны |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
8.4.1.4.аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Квадраттық функциясының қасиетін біледі Оқушылардың басым бөлігі: ? = ?(? − ?)2 + ? квадраттық функциясының графигін қолданып есептер шығара алады Кейбір оқушылар: ? = ??2 +вх+с түріндегі квадраттық функцияның зерттей отырып, графигін сала алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Квадраттық функциясының қасиетін біледі ? = ?(? − ?)2 + ? квадраттық функциясының графигін қолданып есептер шығарады ? = ??2 +вх+с түріндегі квадраттық функцияның зерттей отырып, графигін салады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
квадраттық график, квадраттық функция, x-тің екінші дәрежесі мәндерінің кестесі, , x-тің квадраты (дәреже көрсеткіші),Бүтін сан, коэффициент, дәреже x/y остері, қисық«тегіс» қисық, симметриялы график құру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алуға бейімдеу, дұрыс шешім қабылдау, қоғамдық өмірге қатысу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру. Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Квадраттық функцияның графигін физика, дене шынықтыру пәні, география қолдануы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
GeoGebra бағдарламасы көмегімен функциялардың графиктерін салады және сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Квадраттық функция графигін қалай салу керектігін біледі, оның қасиеттерін анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 1-7мин |
Кіріспе. Топтастыру. Шаттық шеңбер құрып, математикалық терминдер арқылы тілек айтады. Топ аттарын таныстыру Социометрия әдісі. Білім деңгейін анықтау (1-2 мин) «Ой қозғау» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын пысықтау.(ұжымдық жұмыс) 1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды? 2. y=x2 – 1 функцияның графигі Оу осі бойымен қалай жылжытуға болады? 3. а>0; болғанда, параболаның тармақтары қалай бағытталған?
4.
а 5. y= (x+2)2 функцияның графигі Ох осі бойымен қалай жылжытуға болады? 6. y=x2 +4 функцияның графигі Оу осі бойымен қалай жылжытуға болады? 7. y= (x-3)2 функцияның графигі Ох осі бойымен қалай жылжытуға болады? 8. Квадраттық функцияның анықталу облысы қандай 9. Квадраттық функцияның графигі Ох осьмен қиылысуын қалай анықтаймыз? 10. y=аx2 функцияның мендер жиының анықтау |
Слайд Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 10 мин 7 мин 4 мин 6 мин 2 мин |
«Тәжірибе аланы» әдісі (топтық жұмыс). Тәжірибе жасау арқылы квадраттық функциясының графигінің қасиеттерін жазады Лақтырылған доптың ұшу траекториясы Фонтандар Жарықтың сәулесі Жерге ұрған доптын ұшу траекториясы
Бағалау: дескриптор арқылы топтар өзара бағалайды Бағалау критерийі: Білім алушы • ? = ?(? − ?)2 + ?, ? ≠ 0, түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін анықтайды Дескриптор: 1. Тәжірибе жасайды 2. Графикті салады 3. параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; 4. параболаның төбесінің координатасын анықтайды; 5. симметрия осін табады; 6. квадраттық функциясының графигін салады; 7. функцияның анықталу облысын, мәндер облысын жазады; 8. функцияның өсу, кему аралығын жазады; - функцияның ең үлкен, ең кіші мәнін жазады. Жұпттық жұмыс: Суреттегі график арқылы квадраттық функцияны анықтайды. Бағалау: оқушылар өзн-өзі бағалайды Бағалау критерийі: ? = (? − ?)2, ? ≠ 0 түрдегі квадраттық функцияның графигін салады Дескриптор: 1. Параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; 2. Параболаның төбесінің координатасын анықтайды. 3. функцияның анықталу облысын, мәндер облысын жазады; 4.Ох осьмен қиылысу нүктелерін табады 5. Өсу, кему аралықтарын анықтайды Сергіту сәті: Сәйкестікті тап
Жеке жұмыс: ? = (? − 4)2 функциясының графин дәптерге салып, GeoGebra бағдарламасы арқылы тексереді. y=x2 -2х - 8 функциясының графигін интербелсенді тақтаға салады Бағалау: оқушылар өзн-өзі бағалайды Бағалау критерийі: ? = (? − ?)2; ? = ??2 +вх+с, ? ≠ 0, түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін анықтайды графигін салады. Дескриптор: 1. Параболаның тармақтарының бағытын анықтайды; 2. Параболаның төбесінің координатасын анықтайды. 3. y=x2 функцияның графигін салады 4. симметрия осьин анықтайды 5. ? = (? − 4)2 функциясының график салады Бекіту «Бір минут» әдісі бойынша сабақты бекіту. Тест тапсырмасы
А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1 2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д) жіктеуге болмайды. 3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай түске боялған? А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа 4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. |
Слайд, қосымша №1 Слайд Слайд Косымша №2 Слайд Слайд Слайд, ноутбук, Косымша №3, Интерактивті тақта Слайд Қосымша №4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 6 мин |
Кері байланыс (Рефлексия)
Бағалау Үйге тапсырма: №14.18есеп, 117 - бет |
Слайд Қосымша №5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық топтық жеке жұмыс кезінде оқушы білім деңгейін дискриптор арқылы анықтау жоспарланады. |
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс жасау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті.
Power Point программасында таныстырылым ұсынуда санитарлық
ережелер ескерілд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ: «Квадраттық функция» Мектеп: №244 Күні: 05.02.2019ж Аты-жөні: Закирова Мадина
Пайзуллаевна Сынып: 8
А Қатысқан оқушы саны Қатыспағандар Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары: 8.4.1.4.аргументтің берілген мәндері бойынша
функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің
мәнін табу Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Квадраттық функциясының қасиетін біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
? = ?(? − ?)2 + ? квадраттық
функциясының графигін қолданып есептер шығара
алады Кейбір оқушылар: ? = ??2 +вх+с түріндегі квадраттық функцияның зерттей
отырып, графигін сала алады Бағалау критерийлері
Квадраттық функциясының қасиетін біледі ?
= ?(? − ?)2 + ? квадраттық
функциясының графигін қолданып есептер
шығарады ? = ??2 +вх+с түріндегі квадраттық функцияның зерттей
отырып, графигін салады Тілдік мақсат
квадраттық график, квадраттық
функция,
x-тің екінші дәрежесі мәндерінің кестесі, , x-тің
квадраты (дәреже көрсеткіші),Бүтін сан, коэффициент,
дәреже x/y остері, қисық«тегіс» қисық, симметриялы график
құру Құндылықтарды дарыту
Өмір бойы білім алуға бейімдеу, дұрыс шешім
қабылдау, қоғамдық өмірге қатысу, шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау қабілетін қалыптастыру. Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар
арқылы жүзеге асырылады.
Пәнаралық байланыс Квадраттық функцияның графигін
физика, дене шынықтыру пәні, география
қолдануы
АКТ қолдану дағдылары GeoGebra бағдарламасы көмегімен
функциялардың графиктерін салады және
сипаттайды.
Бастапқы білім Квадраттық функция графигін қалай салу керектігін
біледі, оның қасиеттерін анықтай алады. Сабақ барысы Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Басталуы 1-7мин
Кіріспе.
Топтастыру. Шаттық шеңбер құрып, математикалық
терминдер арқылы тілек айтады.
Топ
аттарын таныстыру Социометрия әдісі. Білім деңгейін
анықтау
(1-2 мин)
«Ой қозғау»
стратегиясы бойынша үй тапсырмасын
пысықтау.(ұжымдық жұмыс)
1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп
атайды?
2.
y=x2 – 1 функцияның графигі Оу осі бойымен қалай
жылжытуға болады?
3.
а>0; болғанда, параболаның тармақтары қалай
бағытталған?
4.
а
5.
y= (x+2)2 функцияның графигі Ох осі бойымен қалай жылжытуға
болады?
6.
y=x2 +4 функцияның графигі Оу осі бойымен қалай
жылжытуға болады?
7.
y= (x-3)2 функцияның графигі Ох осі бойымен қалай жылжытуға
болады?
8.
Квадраттық функцияның анықталу облысы
қандай
9.
Квадраттық функцияның графигі Ох осьмен қиылысуын қалай
анықтаймыз? 10.
y=аx2 функцияның мендер жиының
анықтау
Слайд Слайд
Ортасы
10 мин
7 мин
4 мин
6 мин
2 мин
«Тәжірибе аланы» әдісі (топтық
жұмыс). Тәжірибе
жасау арқылы квадраттық функциясының графигінің қасиеттерін
жазады
Лақтырылған доптың ұшу
траекториясы
Фонтандар
Жарықтың сәулесі
Жерге ұрған доптын ұшу
траекториясы
Бағалау: дескриптор арқылы
топтар өзара бағалайды
Бағалау критерийі:
Білім алушы •
? = ?(? − ?)2 + ?, ? ≠ 0, түріндегі квадраттық функцияның
қасиеттерін анықтайды
Дескриптор:
1. Тәжірибе жасайды
2. Графикті салады
3. параболаның тармақтарының бағытын
анықтайды;
4. параболаның төбесінің
координатасын анықтайды;
5. симметрия осін
табады;
6. квадраттық функциясының
графигін салады;
7. функцияның анықталу облысын,
мәндер облысын жазады;
8. функцияның өсу, кему аралығын жазады;
- функцияның ең үлкен, ең кіші мәнін жазады. Жұпттық жұмыс: Суреттегі график арқылы квадраттық
функцияны анықтайды. Бағалау: оқушылар өзн-өзі
бағалайды
Бағалау критерийі:
? = (? − ?)2, ? ≠ 0 түрдегі квадраттық функцияның графигін
салады
Дескриптор:
1. Параболаның
тармақтарының бағытын анықтайды;
2. Параболаның төбесінің
координатасын анықтайды.
3. функцияның анықталу
облысын, мәндер облысын жазады;
4.Ох осьмен қиылысу нүктелерін
табады
5. Өсу, кему аралықтарын
анықтайды Сергіту
сәті: Сәйкестікті тап Жеке жұмыс: ? = (? − 4)2 функциясының графин дәптерге салып, GeoGebra бағдарламасы арқылы тексереді. y=x2 -2х - 8 функциясының
графигін интербелсенді тақтаға
салады Бағалау: оқушылар өзн-өзі
бағалайды Бағалау критерийі: ? = (? − ?)2; ? = ??2 +вх+с, ? ≠
0, түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін анықтайды графигін
салады.
Дескриптор:
1. Параболаның
тармақтарының бағытын анықтайды;
2. Параболаның төбесінің координатасын
анықтайды.
3. y=x2 функцияның графигін салады
4. симметрия осьин анықтайды
5. ? = (?
− 4)2 функциясының график салады
Бекіту «Бір минут» әдісі бойынша сабақты
бекіту. Тест тапсырмасы Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше
болады?
А) 2х+3 В)
х3
– х -7 С)
х2-19х Д)
3х2
-9х
-1
2.
х2
-9х+8
квадрат үшмүшесін көбейткіштерге
жіктеңдер:
А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С)
(х+1)(х+8)
Д) жіктеуге болмайды.
3.Суретте
y=x2-4 функцияның графигі қандай
түске боялған?
А) қызыл В) көк С) жасыл Д)
басқа
4. y=(x+5)2 функцияның
графигін y=x2 функцияның графигінен қалай
алуға болады?
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға
В) Ох осі бойымен 5 бірлік
солға
С) Оу осі бойымен 5 бірлік
төмен Д)
Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға
болады.
Слайд,
қосымша №1
Слайд
Слайд
Косымша №2
Слайд
Слайд
Слайд, ноутбук,
Косымша №3,
Интерактивті тақта
Слайд
Қосымша №4
Аяқталуы 6 мин
Кері байланыс
(Рефлексия)
Бағалау Үйге тапсырма:
№14.18есеп, 117 - бет
Слайд
Қосымша №5 Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс Барынша қолдауды қажет
ететін оқушыларға параболаның функциясы мен қасиеттерін табу да
дайын үлгі ұсынады. Қолдауды орташа қажет ететін оқушыларға
қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. Қолдауды аз қажет ететін немесе
қабілетті оқушыларға қосымша есептер
беріледі. Жұптық топтық жеке жұмыс кезінде оқушы білім
деңгейін дискриптор арқылы анықтау
жоспарланады.
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс жасау арқылы
ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті нығая түсті.
Power Point программасында таныстырылым ұсынуда санитарлық
ережелер ескерілд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













