Материалдар / Ашық сабақ Квадраттық функция және оның графигі

Ашық сабақ Квадраттық функция және оның графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Квадраттық функция және оның графигі 8-сынып математика мұғалімдеріне пәнді тереңірек оқыту мақсатында ұсынылады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Маусым 2022
671
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3A бөлім: Квадраттық функция

Мектеп: № 104 МГ

Күні:

Сынып: 8

Сабақ 7

Мұғалімнің аты-жөні: Шегебаева Г.Е.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Квадраттық функция және оның графигі

Сабақтың түрі

Кешенді бекіту сабағы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.3 түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін біледі және графигін салады


Сабақтың мақсаты

Оқушылар түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін және графигін есептер шығаруда қолданады.


Бағалау критерийлері

Дағды

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Квадраттық функцияның қасиетін біледі

Квадраттық функция графигін салудың екі түрлі әдісін біледі

Қолдану

Квадраттық функция графигін салады

Квадраттық функцияя графигін қолданып есептер шығарады

Бағалау

Шығару жолын таңдау үшін есептің шартын талдайды


Тілдік мақсат


Оқушылар квадраттық функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды, қасиеттерін айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • квадраттық функция;

  • парабола;

  • парабола төбесі, парабола тармақтары;

  • симметрия осі;

  • функцияның нөлдері;

  • квадрат екімүшелік;

  • дискриминант;

  • параллель көшіру;

  • графиктің симметриялы бейнесі;

  • х осіне сығу;

  • х осінен созу;

  • оңға/солға жылжыту;

  • өсу/кему аралығы;

  • таңбатұрақтылық аралығы;

  • у осімен қиылысу нүктесі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • парабола тармақтары …бағытталған;

  • график Ох осінен… (жоғары, төмен) орналасқан;

  • квадраттық функция графигі Оу осін… (жоғарыдан, төменнен) қияды, өйткені с …0 (>,<);

  • таңбатұрақтылық аралығын табу үшін алдымен функция нөлдерін табамыз;

  • мәндер жиынын табу үшін парабола төбесінің ординатасын тапсақ жеткілікті;

  • функцияның монотонды аралығын табу үшін парабола төбесінің абсциссасын табу жеткілікті.

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алуға бейімдеу, дұрыс шешім қабылдау, қоғамдық өмірге қатысу, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру.

Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

Квадраттық функцияның физикада қолдануы

АКТ қолдану дағдылары

Desmos бағдарламасы көмегімен функциялардың графиктерін салады және сипаттайды.

Бастапқы білім

Квадраттық функция графигін қалай салу керектігін біледі, оның қасиеттерін анықтай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин


4 мин

Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар дайын үлгі арқылы дәптерлерін алмастырып, үй тапсырмаларын тексереді.

1,2 слайдтар




Сабақтың ортасы


7 мин

























































13 мин
















10 мин









































5 мин




Жеке жұмыс

Тест тапсырмалары

Оқушыларға А-D әріптер жазылған парақтар таратылады. Олар бұл парақтарды тақтадағы тесттің жауабын көрсету үшін қолданады.

1. Параболаның төбесі (-1;-1) нүктесі болатын және (3;3) нүктесі арқылы өтетін квадраттық функцияны таңдаңыз:

А)

В)

С)

Д)

2. Функция нөлдері 3 және -1 болатын және (1;-2) нүктесінен өтетін функцияны таңдаңыз:

А)

В)

С)

Д)

3. (0;3), (1;2), (-1;8) нүктелерінен өтетін квадраттық функцияны анықтаңыз:

А)

В)

С)

Д)

4. Сызбада функциясының графигі бейнеленген. Дұрыс тұжырымды анықтаңыз:

А )

В)

С)

Д) .



5. Параболланың төбесі (2; -1) нүктесі болатын функцияны табыңыз:

А)

В)

С)

Д)

6. функциясының мәндерінің жиыны:

А)

В)

С)

Д)


Жұптық жұмыс

Оқушыларға жұпқа бөлінеді, жұптың әрбір мүшесіне екі тапсырма таратылады, өз тапсырмаларын орындап болған соң жұбына қалай орындағанын түсіндіреді, тыңдап отырған адам комментарий беруіне немесе түсінбеген жерін сұрауына болады. Кейін келесі оқушы өз есебін түсіндіреді.

1 оқушы

1) у = –х2+4х- 4 функциясын зерттеу арқылы графигін салыңыз.

2) у = –х2 -4х функциясын y = a(x – m)2 + n түріне келтіріп, графигін салыңыз және 5 қасиетін жазыңыз.


2 оқушы

1) у =2х2 + 1 функциясын зерттеу арқылы графигін салыңыз.

2) у = х 2 +2х– 2 функциясын y = a(x – m)2 + n түріне келтіріп, графигін салыңыз және 5 қасиетін жазыңыз.


Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

1 нұсқа

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ