Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Латын Америкасының дамушы елдері 11 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
11 сынып География |
Мұғалім аты-жөні: Каримбаева Айгуль Бигамбетовна |
Қарағанды облысы Сәтбаев қаласы «С.Сейфуллин атындағы гимназия» КММ |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: Латын Америкасының дамушы елдері құрамы, геосаяси жағдайы, саяси картасының қалыптасу кезеңдері, отарлау иеліктері, мемлекеттік құрылымы, елдердің топтары |
|||||||||
Сілтеме: |
11-сынып оқулығы |
||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Білімділік: Латын Америкасының дамушы елдері құрамы, геосаяси жағдайы, саяси картасының қалыптасу кезеңдері, отарлау иеліктері, мемлекеттік құрылымы, елдердің топтары туралы білімдерін кеңейту. Дамытушылық: Латын Америкасы туралы алған білімдерін стратегиялар арқылы өз бетімен жаңа білімдерімен ұштастыру; Тәрбиелік: Латын Америкасының дамушы елдерінің геосаяси жағдайы мен мемлекеттік құрамын сипаттау, салыстыру, ой қорыту арқылы танымдық деңгейін дамыту. |
||||||||
Нәтиже: |
Оқушылар Латын Америкасының дамушы елдері құрамы, геосаяси жағдайы, саяси картасының қалыптасу кезеңдері, отарлау иеліктері, мемлекеттік құрылымы, елдердің топтары туралы біледі. Латын Америкасының дамушы елдері туралы ойланады, пікірлеседі мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, анықтай біледі. |
||||||||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ (он-лайн сабақ) |
||||||||
Әдіс-тәсілдері: |
СТО, АКТ, ЖИГСО-1 |
||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, биология |
||||||||
Қажетті материалдар |
оқулық, географиялық карталар, скотч, маркерлер, постер. |
||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин. |
|||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||
|
Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Топқа бөліну Кітап құралдарын, географиялық карталарын, жұмыс дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру, |
||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||
Сыныпты 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Топтың ережесін құру. Топтың ережесін жазып қояды. |
Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Әр топтың басшыларының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
|
||||||||
М ұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады. |
|||||||||
Қызығушылықты ояту 2 мин Латын Америкасы деп аталу себебі неде? Латын Америкасының дамушы елдері туралы өз ойларымен бөліседі. |
|||||||||
Миға шабуыл стратегиясы: Бейнеролик арқылы қандай ой түйіндеуге болады? |
|||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||
Тапсырма-1. Латын Америкасының дамушы елдері туралы ассоцияция құру. |
Тапсырма-1. Латын Америкасының дамушы елдері туралы ассоцияция құрады. |
||||||||
Тапсырма-2. Оқулықтағы мәтінді «Мәтінді оқы және талқыла» тәсілі арқылы оқу тапсырылады. 1.Жеке жұмыс. Оқушылар мәтінді бөліп, өздігінен оқиды. 2.Топтық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады. |
Тапсырма-2. .Жеке жұмыс. Оқушылар мәтінді бөліп, өздігінен мәтінді оқиды. 2.Топтық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады, өз ойларымен бөліседі. |
||||||||
Кестемен жұмыс. Кесте арқылы Латын Америкасы аймағына кіретін елдерді түсіндіру.
Л атын Америкасы елдерінің топтары
Орталық Латын Америк елдері Анд елдері Шығыс Атлант елдері Жетекші ел Барбуда, Багам аралдары, Барбадос, Перу Аргентина, Боливия, Бразилия Сент-Винсент және Гренадина, Сент-Китс және Невис, Сент-Люсия, Чили, Венесуэла, Гайана, Сент-Китс және Невис, Сент-Люсия. Колумбия, Парагвай Белиз, Гаити, Гватемала, Гондурас, Эквадор, Суринам, Уругвай Гренада, Доминикан Республикасы, Чили Коста-Рика, Куба, Мексика, Никарагуа, Панама, Сальвадор, Доминика, Тринидад және Тобаго, Ямайка |
|||||||||
Тапсырма-3. Топпен жұмыс. 1-топ саяхатшы- географтар. Латын Америкасының дамушы елдерінің экономикалық- географиялық жағдайының ерекшеліктері. 2-топ тарихшылар. Латын Америкасының дамушы елдерінің тарихына шолу. 3-топ саяси шолушылар. Латын Америкасының дамушы елдерінің геосаяси жағдайына баға беру. |
Тапсырма-3. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. 1-топ саяхатшы- географтар. Латын Америкасының дамушы елдерінің экономикалық- географиялық жағдайының ерекшеліктерін анықтайды. 2-топ тарихшылар. Латын Америкасының дамушы елдерінің тарихына шолу жасайды. 3-топ саяси шолушылар. Латын Америкасының дамушы елдерінің геосаяси жағдайына баға береді. |
||||||||
Тапсырма-4. Интерактивті картамен жұмыс. Дүниежүзінің саяси картасына оқулықтың 271-бетіндегі кестені пайдаланып, Латын Америкасы елдерінің типтерін анықтап, арнайы белгілермен белгілеу. ФР- федерациялық республика, УР-унитарлы республика, ББ- Британ бірлестігі елдерін анықтап картаға белгілейді. |
|||||||||
Тапсырма-5. «Білім баспалдағы пирамидасын» пайдаланып, мәтін бойынша,әр топ сұрақтар құрастырып, оған басқа топ жауап береді. 1-топ сұрақтарын 2 топқа, 2 топ сұрақтарын 3 топқа,3 топ сұрақтарын 1 топқа ұсынады. 1→2→3→1 |
Тапсырма-5. Мәтінді пайдалана отырып, сұрақтар құрастырып, оған басқа топ жауап береді. 1→2→3→1 |
||||||||
Сергіту сәті. Мүғалім көрсеткен қимылды кезек- кезек қайталайды. 1. Алақанда сипау. 2. Шапалақтау 3. Санды ұру. 4.Аяқпен бір орында тұрып қозғалу. 5. Саусақтармен 2 реттен сытырлату. 6. Саусақпен 1 рет сытырлату. |
|||||||||
Постерді қорғау. Постерді қорғау.Топ атынан бір (1-2) оқушы шығып, жұмыстарын қорғайды. |
|||||||||
Тест жұмысы. І- нұсқа 1.Латын Америкасында субрегиондар саны ... тең. А) 3 В)5 С)4 Д)1 Е) 2 2.Латын Америкасындағы «социалистік» даму жолына түскен ел. А) Чили В)Аргентина С)Бразилия Д)Эквадор Е) Куба 3.Әлемдік мұхитқа шыға алмайтын мемлекет. А) Колумбия В)Боливия С)Перу Д)Чили Е) Куба 4.Латын Америкасындағы 1250 км созылып жатқан арал- мемлекет. А) Куба В)Перу С)Эквадор Д) Мексика Е) Гватемала 5.Латын Америкасындағы ОПЕК-ке мүше ел. А) Перу В) Чили С)Колумбия Д) Венесуэла Е)Аргентина 6.Картоптың Отаны А) Перу В)Бразилия С)Эквадор Д)Куба Е)Чили 6.Картоптың Отаны А) Перу В)Бразилия С)Эквадор Д)Куба Е)Чили 7.Бразилияның мемлекеттік тілі А) Италия В)Бразилия С)Ағылшын Д)Испан Е)Португал 8.Панамерикан тас жолының ұзындығы А) 23 мың км В)33 мың км С) 56 мың км Д) 26 мың км Е) 1,5 мың км Жауаптары: 1С, 2Е, 3В, 4А, 5Д, 6А,7Е.8В |
Тест жұмысы. ІІ- нұсқа 1.Дүние жүзіндегі ең ұзын ел. А)Норвегия В)Мадагаскар С)Чили Д)Жапония Е)Куба 2.Колумбия мемлекетінің алтын мұражайы орналасқан қала. А) Лима В) Кито С)Ла-Пас Д)Чили Е) Богота 3.Анд еліне жатады. А)Аргентина В) Чили С) Бразилия Д)Урувай Е)Парагвай 4.Латын Америкасында дүние жүзінде балық аулау жөнінен алдағы ел. А) Перу В)Парагвай С)Экадор Д)Куба Е) Боливия 5.Латын Америкасындағы транзиттік ел. А) Аргентина В)Перу С)Парагвай Д)Панама Е) Уругвай 6.Дүние жүзіндегі теңіз деңгейінен ең биік орналасқан қала. А) Ла-Пас В)Богота С) Лима Д)Чили Е) Кито 7. Ең биік таулы темір жол. А) Чили В)Боливия С)Венесуэла Д)Бразилия Е) Перу 8. Этиль спиртімен жұмыс істейтін автомобиль шығатын мемлекет А) ГФР В)Бразилия С)Франция Д)Корея Е)Швеция Жауаптары: 1С, 2Е, 3В, 4А, 5Д, 6А,7Е.8В Жауаптарын тексереді. |
||||||||
Бағалау. INSERT кестесі |
|||||||||
Білемін? |
Білдім? |
Үйренгім келеді? |
|||||||
ББҮ. Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Топ ішінде қалай жұмыс істедіңіздер? |
Өзін –өзі бағалау, топ басшылары оқушыларды бағалайды. Сұрақтарға жазбаша жауап береді. |
||||||||
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды . |
Топбасшы топты бағалайды |
||||||||
Рефлексия«Алма ағашы» рефлексия. |
|||||||||
Үйге тапсырма 1 мин |
|||||||||
§43 Кескін картаға Латын Америкасының дамушы елдерін кескін картаға түсіру. |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. |
||||||||
Сабақ аяқталды. Рахметін айтады. Оқушыларды үзіліске жібереді. |
Оқушылар үзіліске шығады. |