Материалдар / Ашық сабақ "Лепті сөйлем" 2 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Лепті сөйлем" 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қазақ тілінен ашық сабақ. Жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған. 2 сыныпта сабақ беретін бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Желтоқсан 2017
8234
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 2

Мектеп: Қоныс ОЖББМ

Күні: 4.12.17

Мұғалімніңаты-жөні: Жумагазиева Г

Сабақтыңтақырыбы: Лепті сөйлем

Қатысқандар:6

Қатыспағандар саны:


Оқу мақсаты

2.1.3.1 - күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою

2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу

Сабақ мақсаттары

Барлығы орындай алады: Сөйлем турлерін ажырата алады

Көбісі орындай алады: Сөйлем турлерін ажыра алады, мәтіннің ішінен таба алады. Сөйлем құра алады

Кейбіреуі орындай алады: Сөйлем түрлерің ажырата отырып, түрлендіре алады, ережелер арқылы дәлелдей алады.


Бағалау критерилері

Сөйлем түрлерін ажыратады.

Тыныс белгілерін ажыратады.

Сөйлем түрлеріне қарай түрлендіре алады.

Сөйлем түрлеріне қарай сөйлем құра алады.

Сөздікқор


Лепті сөйлем, Леп белгісі

Құндылықтарды дарыту


Қазақстанның мерекелерінің құндылығын арттыру, Президент күні, тәуелсіздік күні меркесінің ерекешліктерін түсіндіре отырып, ұлтжандылықа, адамгершілікке, Отансүйгіштікке тәрбиелеу


Денсаулық және

техника қауіпсіздігінің

сақталуы

Жұпта орындалатын қауіпсіздік ережелерін сақтау

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану

АКТ қолданудағдысы (сабақтақолданылатынболсакөрсетіңіз)

Интерактивті тақта, электрондық оқулық

Әдіс -тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Алдыңғы меңгерілген білім


Сөйлем туралы біледі, хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді ажырата алады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Ширату «Тамаша күн»

-сәлем досым»

- қалайсың?

- Көңіл күйің қалай?

- Барлығыңызға сәттілік!

Жұпқа бөлемін : «Сыйқырлы сөйлемдер» жұпқа бөлінеді. Оқушылар берңлген сөйлемдерді алып, түлеріне қарай жұпқа бөлінеді.

Хабарлы сөйлем

Анам дүкенге барды.

Бізге бүгін бес сабақ.

Сұраулы сөйлем

Сени нешінші сыныпта оқисың?

Қазір қай мезгіл?

Лепті сөйлем!

Алақай, атам келді!

Бүгін күн қандай тамаша!

ҚБ қолпаштау







Стикерге жазылған сөйлемдер.

Сабақ ортасы


Балалар қазір қай мезгіл?

Қай ай?

Балалар осы қаңтар айында қандай меркелер бар?

Енді бүгін біз осы қаңтар айындағы меркелерге саяхат жасап, әрбір мерекенің арнайы тапсырмаларын орындаймыз?

1 Желтоқсан Президент күні

Балалар біз мерекеде бір бірімізге не айтамыз?

Ал енді әр жұп бір-біріне Президент күніне орай тілектер айтсын. Қандай сөйлемдерді пайдаландыңдар?

Енді бірінші тапсырманы орындайық.

Саралау тапсырмалары

1 Жұп. Хабарлы сөйлем

Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жаз.

Сөйлемдерде не туралы айтылған?

Бұлар қандай сөйлемдер?

1.салады үйлерді құрылысшы.

2.келеді құстар ұшып көктемде.

3.Отыр жаттығу жазып оқушылар


Дескриптор

-Сөздерді оқиды

-Орны ауыстырылған сөздерден сөйлем құрап жазады.

-Сөйлемдерде не туралы айтылғанын айтады.

-Сөйлем түріне қарай ажыратады.

ҚБ «Басбармақ»


2 жұп «Сұраулы сөйлем»

Берілген сұрақтарға диалог түрінде жауап бер. Қандай сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз? Сұраулы сөйлемнен кейін қандай тыныс белгісі қойылады?

-Сен неше жастасың?

- Нешінші сыныпта оқисың?

-Сыныбыңда неше оқушы бар?

-Қай пәнді жақсы көресің?

- Саған мектебің ұнай ма?

Дескриптор

- Берілген сұрақтарға диалог түрінде жауап береді.

- Сұраулы сөйлем ережесін айтады

- Сұраулы сөйлемнен кейін қандай тыныс белгісі қойылатынын анықтайды.

ҚБ «Басбармақ»


3 жұп. «Лепті сөйлем»

Өлеңді мәнерлеп оқы. Леп белгісі бар сөйлемді қалай оқыдың? Қандай көңіл-күйді білдіріп тұр?


Туган өлкем

Көгінде күн нұрын төккен,

Жерінде гүл жұпар сепкен.

Неткен сұлу, неткен көркем!

Осы менің туған өлкем!


Дескриптор

-Өлеңді мәнерлеп оқиды

- Леп белгісі бар сөйлемді оқиды.

- Қандай көңіл-күйді білдіріп тұрғанын айтады


ҚБ «Басбармақ»

16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні 1991ж 16 желтоқсан күні Қазақстан өз алдына тәуелсіз мемлекет болып жарияланды. Биыл тәуелсіздікке 26 жыл.


«Джокер» әдісі арқылы орындап, оқиды

Ж. (жеке жұмыс)

Ералы

Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.

Ешкі (лақтады, қоздады).

Қысқа ғана құлақты.

Шақырамын лақты:

(Пұшайт, пұшайт! Шөре-шөре!)


Дескриптор

-Өлеңді оқиды

- Жақша ішіндегі артық сөзді алып тастап, көшіріп жазады.

-Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.


Регина

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Леп белгісінің қойылу себебін түсіндір.


Туған жердің табиғаты да сондай ......! ......., ауылға барамын!


Керекті сөздер: алақай, тамаша

Дескриптор

-Сөйлемдерді оқиды.

-Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады.

-Леп белгісінің қойылу себебін түсіндіреді.


Альбина

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жаз. Бұлар қандай сөйлем?


Бір топ .... келе жатты. Жолда әлсіреген кішкентай ..... кездестірді.


Керекті сөздер: балапан, бала

Дескриптор

-Сөйлемдерді оқиды.

-Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазады.

-Қандай сөйлем екенін айтады.


Жұлдызай

Берілген хабарлы сөйлемді сұраулы сөйлемге айналдырып жаз. Сұраулы сөйлем дегеніміз не?


Арайлым ауылға барды. Анар кітап оқыды.

Дескриптор

-Сөйлемдерді оқиды.

-Берілген сөздерді сұраулы сөйлемге айналдырып, көшіріп жазады.

-Сұраулы сөйлем ережесін айтады.


Али

Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрап жаз. Хабарлы сөйлем дегеніміз не?


Кітап, Астана


Дескриптор

-Сөздерді оқиды.

-Берілген сөздерге хабарлы сөйлем құрайды.

-Хабарлы сөйлем ережесін айтады.


Нұралы

Сөйлемдерді көшіріп жаз, тыныс белгісін қой.


Бүгін Тәуелсіздік күні Мереке тойланы жатыр Мереке құтты болсын


Дескриптор

-Сөздерді оқиды.

-Сөйлемдерді көшіріп жазады.

- Тиісті тыныс белгісін қояды

ҚБ «Смайликтер»

Мерекелерге байланысты слайд



















Топшамалар

































































слайд











жеке топшамалар










СShape1 абақтың соңы

31 желтоқсан – Жаңа жыл

Shape2 «Шырша» әдісі Сөздер мен сөйлемдерді пайдаланып жаңа жылдық шыршаны безендіру.



Сөйлем


Shape3






Аяқталған ойды сөйлем дейміз.

Сөйлемнің үш түрі бар.






Хабарлы сөйлем

Бірдеңенің жайын хабарлау

мақсатында айтылатын сөйлем

Сөйлем соңына (.) нүкте қойылады

Жаңа жыл мерекесі келді.

Shape4





Сұраулы сөйлем

Жауап алу мақсатымен айтылатын

сөйлем.Сөйлем соңына (?) сұрақ

белгісі қойылады.Жаңа жылда қонаққа кім келеді?






Shape5



Лепті сөйлем

Адамның көңіл күйін,

сезімін білдіретін сөйлем.

Сөйлем соңына (!) леп белгісі қойылады

Жаңа жыл құтты болсын!



ҚБ «Бағдаршам»


Рефлексия

Picture 5












Постер жасау



Сөйлемдер жазылған қийықшалар



























































Стикерлер









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!