Нұр-Сұлтан қаласы
Тақырыбы:
М дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ
Сынып: 1 «Г»
Орындаған: Медеуова Б.С.
2019-2020 оқу жылы
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп: № «24 орта мектеп» ММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым және достарым |
Сабақтың тақырыбы: 62-сабақ. Менің отбасым. Мм дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 23.11.2020 ж. |
Мұғалімнің аты жөні: |
Медеуова Б.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:1 «Г» |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.1 Сөз, сөйлем сызбасын оқу. 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Оқушылар М м әрпін таниды, ажырата алады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сөздерді сызбалармен сәйкестендіреді, берілген сөйлемдерді оқиды. Кейбір оқушылар орындай алады: Қарама –қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
М м әріпінің жасалу жолдарын анықтайды және басқа әріптермен сәйкестендіреді. Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы сөздерді ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне деген, отбасына деген сыйластық, махаббат, құрмет, достық, қайырымдылық, мейірімділік, қамқорлық сезімдерін ояту; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминдер |
Отбасы- семья, family |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы әріптерін таниды, ажыратады және оларды дыбыспен сәйкестендіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Үй жұмысы 3мин
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
Жұппен жұмыс 3 мин
Топпен жұмыс 5-минут
Кітаппен жұмыс 5мин
Топпен жұмыс Сұрақ-жауап 3 мин
Жеке жұмыс 5 мин
Сергіту жаттығуы 2 мин
Шығармашылық жұмыстар 5 мин
Ереже құрау 2-минут
Сабақтың соңы
Рефлексия Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) Қолдау көрсету |
Ұйымдастыру кезеңі. А) Сәлемдесу Ә) Түгелдеу Психологиялық дайындық. М: Оқып білім аламыз, Біз көңілді баламыз. Сауат ашу пәнінде, Сауатты біз боламыз!
- Сабаққа дайынсыздар ма? О: (Иә) - Тамаша Үй жұмысын тексеру 58 бет, № 2 тапсырманы оқу, көркем жазу М: Ендеше сабағымызды бастайық. Сабағымызды бастамас бұрын мен сіздерді 3 топқа бөлгім кеп тұр. Үш түрлі суреттер берілген, осы суреттерді таңдап ала отырып, 3 топқа бөлініп отырамыз. 1 топ -"Мектеп" 2 топ- "Мұражай" 3 топ- "Мешіт"
- Балалар, топқа бөлу барысында ғимараттар арқылы бөлдім. Осы ғимараттардың бас әріптеріне байланысты бүгін қандай әріпті өтеміз деп ойлайсыздар? Ендеше бүгін біз М м дыбысы және әрпімен танысамыз.
Сабағымыздың мақсаты: М: М дыбысы мен әрпін ажыратамыз және әріпті дыбыспен сәйкестендіріп, сөзге дыбыстық талдау жасаймыз. Сөйлем құраймыз. - Қазақ тілінде неше әріп бар? - 42 әріп бар. - Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Дауысты және дауыссыз болып
2 ге бөлінеді. - Дыбысты естиміз, айтамыз. - Әріп деп нені айтамыз? - Әріпті көреміз, жазамыз. О: Барлық оқушы М әрпін дауыстап қайталайды. М: М дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі. Айтылым. Өткен сабақты пысықтау Бағандағы сөздерді тізбектей дауыстап оқыту. А,Н, Л, Р, О, Т, У, Ш, С, Д, Ы 1-тапсырма А) Жұмбақ жасыру «Көршіңмен бірге талқыла» әдісі Бағалау критерийі: . Жұмбақтың жауабын табу Табылған сөздерді буынға бөлу
1 топ Ақыл-ойдың шырағы,
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нұр-Сұлтан
қаласы
Тақырыбы:
М дыбысы мен
әрпі Ашық
сабақ
Сынып: 1
«Г» Орындаған: Медеуова
Б.С.
2019-2020 оқу
жылы
Пән: Сауат
ашу
Мектеп: № «24 орта мектеп»
ММ
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: Менің отбасым және
достарым Сабақтың
тақырыбы: 62-сабақ. Менің
отбасым. Мм
дыбысы мен әрпі
Күні: 23.11.2020
ж.
Мұғалімнің аты
жөні:
Медеуова
Б.С.
Сынып:1
«Г»
Қатысқандар:12
Қатыспағандар:0
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
1.2.9.1 Әріпті тану,
ажырату және оны дыбыспен
сәйкестендіру.
1.2.1.1 Сөз, сөйлем
сызбасын оқу.
1.2.4.1 Мұғалімнің
көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің
мағыналарын ажырату.
1.3.11.1 Сөйлемді
бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін
қою.
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар
орындай алады: Оқушылар
М м әрпін таниды, ажырата
алады және оны дыбыспен
сәйкестендіреді.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Сөздерді сызбалармен
сәйкестендіреді, берілген сөйлемдерді
оқиды.
Кейбір оқушылар
орындай алады: Қарама –қарсы
мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын
ажыратады.
Бағалау
критерийлері
М м әріпінің жасалу
жолдарын анықтайды және басқа әріптермен
сәйкестендіреді.
Мұғалімнің көмегімен
қарама-қарсы мағыналы сөздерді
ажыратады.
Ойлау
деңгейлері
Білу, түсіну,
қолдану, бағалау
Құндылықтарды
дарыту
Өзіне деген, отбасына деген сыйластық,
махаббат, құрмет, достық, қайырымдылық, мейірімділік, қамқорлық
сезімдерін
ояту;
Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану Пәндік лексика және
терминдер Отбасы- семья,
family
АКТ қолдану
дағдылары
Интербелсенді
тақта
Бастапқы
білім
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Д,Ы әріптерін таниды, ажыратады және
оларды дыбыспен
сәйкестендіреді
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
3
мин
Үй
жұмысы
3мин
Сабақтың
ортасы
2
мин
2
мин
Жұппен
жұмыс
3
мин
Топпен
жұмыс
5-минут
Кітаппен
жұмыс
5мин
Топпен
жұмыс
Сұрақ-жауап
3
мин
Жеке
жұмыс
5
мин
Сергіту
жаттығуы
2
мин
Шығармашылық
жұмыстар
5
мин
Ереже
құрау
2-минут
Сабақтың
соңы
Рефлексия
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл-
күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз,
ашулы)
Қолдау
көрсету
Ұйымдастыру
кезеңі. А) Сәлемдесу Ә)
Түгелдеу
Психологиялық
дайындық.
М: Оқып білім
аламыз,
Біз көңілді
баламыз.
Сауат ашу
пәнінде,
Сауатты біз
боламыз!
- Сабаққа
дайынсыздар ма?
О: (Иә)
-
Тамаша
Үй жұмысын
тексеру
58 бет, № 2
тапсырманы оқу, көркем жазу
М: Ендеше сабағымызды бастайық.
Сабағымызды бастамас бұрын мен сіздерді 3 топқа бөлгім кеп тұр. Үш
түрлі суреттер берілген, осы суреттерді таңдап ала отырып, 3 топқа
бөлініп отырамыз.
1 топ -"Мектеп"
2 топ-
"Мұражай"
3 топ-
"Мешіт"
- Балалар, топқа бөлу
барысында ғимараттар арқылы бөлдім. Осы ғимараттардың бас
әріптеріне байланысты бүгін қандай әріпті өтеміз деп
ойлайсыздар?
Ендеше бүгін біз М м дыбысы
және әрпімен танысамыз.
Сабағымыздың
мақсаты:
М: М дыбысы мен әрпін ажыратамыз және әріпті дыбыспен
сәйкестендіріп, сөзге дыбыстық талдау жасаймыз. Сөйлем
құраймыз.
- Қазақ тілінде неше
әріп бар?
- 42 әріп
бар.
- Дыбыстар нешеге
бөлінеді?
- Дауысты және дауыссыз болып
2 ге бөлінеді.
- Дыбысты естиміз,
айтамыз.
- Әріп деп нені
айтамыз?
- Әріпті көреміз,
жазамыз.
О: Барлық оқушы М әрпін дауыстап
қайталайды.
М: М дыбысы сөздің басында,
ортасында, соңында
кездеседі.
Айтылым. Өткен сабақты
пысықтау
Бағандағы сөздерді тізбектей
дауыстап оқыту.
А,Н, Л, Р, О, Т, У, Ш, С, Д,
Ы
1-тапсырма
А) Жұмбақ
жасыру «Көршіңмен бірге талқыла»
әдісі
Бағалау
критерийі: .
Жұмбақтың жауабын
табу
Табылған сөздерді
буынға бөлу
1
топ
Ақыл-ойдың
шырағы,
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













