|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 10 « » |
Мектеп: Жумабаева Гимназия Мұғалімнің аты –жөні Тлебаева К. А. Қатысқандар саны: 14 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Магниттік – резонанстық томография 2-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.2.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Қазіргі таңдағы медицинада кеңінен қолданылып жүрген МРТ әдісін оқушыларған таныстыру. МРТ-нің жұмыс істеу принципін үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қоғамның дамуы үшін физиканың маңыздылығын түсіну. Физикалық білім жүйесін саналы түрде игеру логикалық ойлаудың, жадының, назар аударудың, елестетудің, ойлау қабілеттерінің, икемділік пен дарынның дамуына ықпал етеді. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушылар академиялық әділдікті сақтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, техника, өмірмен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну, twig-bilim.kz, http://files.school-collection.edu.ru/ , https://www.youtube.com/watch?v=9Wby4aHyXJQ сайттарын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жердің магнит өрісі.күш сызықтары туралы 8-сыныпта өтілген, магнит өрісінің физикалық шамаларымен алдыңғы тақырыптарда таныс болған. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
|
І. Ұйымдастыру Қолайлы атмосфералық орта қалыптастыру 1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды түгендеу 3.Сыныптың сабаққа даярлығы
«Ой қозғау» (Өтілген материалды активациялау мақсатынды жүйеге негізделген сұрақтар арқылы оқушылардың білімдерін шыңдау) 1.Магнит өрісі дегеніміз не? 2.Қандай электротехникалық құрылғы электромагниттік деп аталады? 3. Электромагнитті қандай мақсатта қолданамыз? https://twig-bilim.kz/kz/film/what-are-electromagnets Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Mагниттік-резонанстық томография» ОМ: 10.4.2.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну Оқушылармен бірге жетістік критерийлерін құрастырылады |
Оқушылар хабарламасы
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану/ ақпарат алу 30 мин |
Оқушылар назарын видеоға аудару
Магниттік-резонанстық томография дегеніміз не?
1.Фильмнің қысқаша мазмұны қандай? Жауабы: MRI машиналары қазіргі кезде емханаларда біздің денеміздің ішкі бейнесін құру үшін кеңінен қолданылады. Магниттер мұның жасалуына қалайша көмектесетінін анықтаңыз.
2.Фильмдегі маңызды деректер Жауабы:
Теориялық мағлұмат
Магниттік-резонанстық томографияның практикалық медицинада қолданылатын магнитті өрісінің қуаттылық диапозоны емделуші үшін ешқандай зияны жоқ. Сондықтан, диагностикамен қатарауруды емдеу барысында динамикалық бақылау үшін де жиі қолданылады. Магниттік-резонанстық томографияның немесе МРТ-ның пайда болуы - 20-ғасырдағы зор медициналық жетістіктерідің бірі. Магниттік-резонанстық томография (МРТ) аппараты Бұл аппарат магниттің көмегімен адамның ішкі құрылысын қауіпсіз түрде суретке түсіреді. МРТ аппаратында емделушіні төрт магнит қоршап тұрады. Олардың ең үлкені аппараттың ұзындығын бойлай орналасқан және ол аса күшті магнит өрісін тудырады. Жаңа МРТ аппараттарында магниттердің күші екі теслаға дейін жетеді. Тесла = магнит индукциясының өлшем бірлігі Бұл Жердің магнит өрісінен 40000 есе күшті. МРТ жүйесінде, сондай-ақ, үш градиенттік магниттер болады. Олар әлдеқайда аз күшпен, яғни 0,027 теслаға дейінгі шамада жұмыс істейді. Бұл үш магнит айнымалы магнит өрісін тудырады, ал үлкен магнит емделушінің айналасында тұрақты әрі қарқынды магнит өрісін түзеді. Емделушінің жанындағы катушкалар жиынтығы оның денесіне радиотолқын жібереді. Катушканың дененің әр бөлігіне арналған жеке түрлері бар. Адам денесінде судың мөлшері көп болғандықтан, аппараттың ішіне енген катушка радиотолқындар жиілігін тек сутек атомдарына ғана әсер ететіндей реттейді. Әдетте сутек атомдары денеде табиғи осьтер бойымен бейберекет қозғалады, ал МРТ аппаратында олар солтүстікті көрсететін компастай магнит өрісіне жинақталады. Атомдар жиналған кезде, радиоимпульс жіберіледі. Соның әсерінен кейбір атомдар орнын солтүстіктен оңтүстікке қарай ауыстырады. Радиоимпульс тоқтағаннан кейін, сутек атомдары өздерінің табиғи орындарына оралып, радиоимпульстен алған энергиясын жарық фотондары түрінде шығарады. Қоршап тұрған катушкалар бұл фотондарды қабылдап, компьютерге жібереді, ал ол өз кезегінде бұларды емделушінің ішкі құрылысының суретін алуға пайдаланады. Ең бастысы, магнит әсерінен зақымданатын металдар не басқа бөтен құрылғылардың болмауы, МРТ аппаратындағы магнит өрісін рентген сәулелеріне қарағанда қауіпсіз етеді.
МРТ әдістерінің артықшылығы МРТ-ның басты артықшылығы – жоғары деңгейлі жұмсақ тінді контрасттың болуы (қарама-қарсы заттардың енгізілуінсіз түрлі жұмсақ тіндердің сапалы медициналық суреттерін алуға жағдайжасайтын) және сәулелік қуаттың болмауы. Алайда, МРТ өкпе, асқазан,ішек және сүйекті түсіруде қолданылмайды. МРТ әдістерінің мүмкіндіктері МРТ-бас және жұлын миы, омыртқа, буындар, іш қуысы (асқазан және ішекті қоспағанда) және кіші жамбас бөлігі ауруларын диагностикалауда ең тиімді әдістерінің бірі. МРТ көп жағдайда, диагностиканың нақтылау әдістері ретінде қолданылады
МРТ өткізуге қарсы көрсеткіштер
|
https://twig-bilim.kz/kz/film/mri
Оқушылар хабарламасы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тлебаева Куляш Алдабергеновна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Магниттік -резонанстық томография
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Магниттік -резонанстық томографияМатериал туралы қысқаша түсінік
І. Ұйымдастыру
Қолайлы атмосфералық орта қалыптастыру
1.Оқушылармен амандасу
2.Оқушыларды түгендеу
3.Сыныптың сабаққа даярлығы
«Ой қозғау»
(Өтілген материалды активациялау мақсатынды жүйеге негізделген сұрақтар арқылы оқушылардың білімдерін шыңдау)
1.Магнит өрісі дегеніміз не?
2.Қандай электротехникалық құрылғы электромагниттік деп аталады?
3. Электромагнитті қандай мақсатта қолданамыз?
https://twig-bilim.kz/kz/film/what-are-electromagnets
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Mагниттік-резонанстық томография»
ОМ: 10.4.2.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну
Оқушылармен бірге жетістік критерийлерін құрастырылады
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















