Ашық сабақ Мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмалас 8-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмалас 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәні мұғалімдеріне сабақты жоспарлауға көмегі бар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы. 8 «А»

Пән мұғалімі Дуйсенова Нуржамал Конысбековна



Сабақ тақырыбы

Мақсат бағыныңқылы сабақтас

Сабақ мақсаты

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін тексере отырып, мақсат бағыныңқы сабақтас тақырыбын түсіндіру.

Түрлі әдістер арқылы оқушылырдың ойлау қабілеттерін дамыту, сабақтас құрмалас сөйлем туралы алған білімдерін жүйелеу, жинақтау.


Сабақ әдісі

Жаңа сабақты меңгерту

Оқытудың нәтижесі

Білімге құштарлыққа тәрбиелеу, тіл құдіретін сезіне білуге, дәстүрімізді қадірлеуге тәрбиелеу

Әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, топтық жұмыс

Ресурстар

Электронды оқулық, семантикалық карта, слайд


Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Ұйымдастыру

а ) Сәлемдесу

ә ) Оқушыларды түгелдеу


Сәлемдеседі

Сабаққа қатысып отырған оқушыларды түгендеу


Психологиялық жағдай қалыптастыру


Топқа бөлу;


Жақсы тілек




I «Ынтымақ» тобы

II «Бірлік» тобы

III «Достық» тобы



Бір-біріне тілек айтады




Үш топқа бөлінеді








Үй тапсырмасын сұрау.








Миға шабуыл


1.Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?

2.Бағыныңқы сөйлем дегеніміз не?

3.Басыңқы сөйлем дегеніміз не?

4.Шартты бағынықылы сабақтас дегеніміз не?

5.Шартты бағыныңқылы сабақтас қалай жасалады?

6.Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас дегеніміз не?

7.Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас қалай жасалады?

8.Мезгіл бағыныңқылы сабақтас дегеніміз не?

9.Мезгіл бағыныңқылы сабақтас қалай жасалады?

10.Себеп-салдар бағыныңқылы сабақтас дегеніміз не?

11.Себеп-салдар бағыныңқылы сабақтас қалай жасалады?

12.Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас дегеніміз не?

13.Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас қалай жасалады?


Сұраққа жауап береді

Өз сөздерімен түсіндіреді




Ережесін еске түсіреді



Жасалу жолдарын айтады





Ерекшелігін түсіндіреді


Жұрнақтарын айтады


Қимыл-сын бағыныңқы сабақтасқа сөйлем құраңдар


1-топ «Ынтымақ» 2-топ «Бірлік» 3-топ «Достық»



Жаңа сабақ

Оқулықпен жұмыс

207- жаттығу

Алдыңғы бағыныңқы сыңарын толықтыра отырып, басыңқы сөйлемдерімен үйлестіріңдер.

Бағыныңқы сыңар баяндауышы

Басыңқы сыңар

...шықпақ болып,


...көрмекші боп,


...жеткізбек мақсатта,


...көрінбек болып,


...ұнамақ ниетпен,


...көрінсем деп,


...қолдау үшін,



Мақсат бағыныңқылы сабақтасқа сөйлем құраңдар


1-топ «Ынтымақ» 2-топ «Бірлік» 3-топ «Достық»


Сергіту сәті «Поэзия минуты»


Сабақты бекіту:

I- нұсқа

 

 

Сабақтас құрмалас сөйлем

 

 

 

 

 

 

Мысалдар

Шартты бағыныңқы

Қарсылықты бағыныңқы

Себеп бағыныңқы

Мезгіл бағыныңқы

Қимыл-сын бағыныңқы

Мақсат бағыныңқы



А

Ә

Б

В

Г

Ғ



Бірлік болмай, тірлік болмас.

 

 

 

 

 

 

Ұлберген кедей болғанымен,

киім-кешегін таза ұстайтын.

 

 

 

 

 

 

3.

Айтқандарым жаққан соң, алыс-жақын тыңдайды.

 

 

 

 

 

 

4.

Ол жұмыстан келген соң, бүгінгі газеттерді қарап шықты.

 

 

 

 

 

 

1.

Іші-бауыры елжіреп, сорлы шеше балапанын қорғайды.

 

 

 

 

 

 

.

Тұрмыс жақсы болу үшін, еңбек өнімді болу керек.

 

 

 

 

 

 



II- нұсқа

 

 

Сабақтас құрмалас сөйлем

 

 

 

 

 

 

Мысалдар

Шартты бағыныңқы

Қарсылықты бағыныңқы

Себеп бағыныңқы

Мезгіл бағыныңқы

Қимыл-сын бағыныңқы

Мақсат бағыныңқы



А

Ә

Б

В

Г

Ғ

  1.  

Бүркіт қартайса тышқаншыл болады.

 

 

 

 

 

 

 

  1. 2. 

Абай үйге кіргенде, Әбіш конверттегі бар қағазды оқып шыққан екен.

 

 

 

 

 

 

  1. 3. 

Күзетші сезіп қалмау үшін, біз жыраның ішімен кеттік.

 

 

 

 

 

 

  1. 4. 

Аздың азаншысы болғанша, көптің қазаншысы бол.

 

 

 

 

 

 

  1. 5. 

Ол мұны естімегендей, өз ісін жалғастыра берді.

 

 

 

 

 

 

Бұрын көрмегендіктен, таңдана қарады.

 

 

 

 

 

 




III- нұсқа

 

 

Сабақтас құрмалас сөйлем

 

 

 

 

 

 

Мысалдар

Шартты бағыныңқы

Қарсылықты бағыныңқы

Себеп бағыныңқы

Мезгіл бағыныңқы

Қимыл-сын бағыныңқы

Мақсат бағыныңқы



А

Ә

Б

В

Г

Ғ

  1.  

Кісі қалай жүрсе, көлеңке солай жүреді.

 

 

 

 

 

 

 

  1.  

Шаршап келгендіктен, жөнді сөйлеспеді.

 

 

 

 

 

 

 

Оспанның жүзі қызарып, қабағы түйіліп қалыпты.

 

 

 

 

 

 

Жетпіс жыл өмір сүрсем де, аз секілді білгенім.

 

 

 

 

 

 

  1. 5. 

Базаралы әңгімесін бітіргенде, ол бір қызық ойын қысқа түйді.

 

 

 

 

 

 

  1. 6. 

Олар ауылға жете қонбақ болып, сар желіске сала жөнелді.

 

 

 

 

 

 

Жауаптары

I нұсқа II нұсқа III нұсқа

1-А 1-А 1-А

2-Ә 2-В 2-Б

3-Б 3-Ғ 3-Г

4-В 4-Ә 4-Ә

5-Г 5-Г 5-В

6-Ғ 6-Б 6-Ғ



Тестпен жұмыс

1.Құрамындағы жай сөйлемнің біреуінің (көбінесе алғашқысының) баяндауышы тия

нақсыз тұлғада келіп, екіншісіне бағына байланысқан құрмалас сөйлемнің түрі қалай аталады?

А) Салалас құрмалас сөйлем

Ә) Сабақтас құрмалас сөйлем

Б) Аралас құрмалас сөйлем

2.Қарсылықты бағыныңқы сабақтас сөйлемді көрсетіңіз

А) Мыңның түсін білгенше, бірдің атын біл

Ә) Бойда қайрат болмаған соң,айтпа сөз

Б) Осы жолдан таймай адал жүрсең,жетпейтін мақсат жоқ

3. Шартты бағыныңқы сабақтас сөйлемді белгілеңіз

А) Дәрігер дәрі беріп еді,енді жазылып келемін

Ә) Дәл кетер кезде жеңгей шапан жапты

Б) Көпшілік кіріссе, болмайтын іс жоқ

4. Мезгіл бағыныңқы сабақтас сөйлемді көрсетіңіз

А) Тимур үйге қайтып келісімен, оны нағашысы жанына шақырып алады

Ә) Туысқан бола тұра, екеуі жат адамдар сияқты

Б) Жадырады жас бала, қызара бөртіп беттері

5. Себеп бағыныңқы сабақтас сөйлемді ажыратыңыз

А) Көз көрмей,көңіл сенбес.

Ә) Түн жақындағандықтан,жүрісін тездетті.

Б) Тоғжан атасының үйіне келсе де,тыным таба алмады

6.Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас сөйлемді табыңыз

А)Білім көп болмайынша,жазу да қиын.

Ә)Ұлберген кедей болғанмен,киімдері таза.

Б)Тұла бойы қалтырап,буыны босап кетті.

7. Мақсат бағыныңқы сабақтас сөйлемді анықтаңыз.

А)Малы кеткен соң,бағы кете бастады.

Ә)Білмегенін білем деп,оқушылар ынтығады.

Б)Ұрысқа кіргелі,хат болмай кетті.

8.Мақсат бағыныңқы сабақтастың баяндауышының жасалу жолын көрсетеңіз
А) –у
үшін, -мақ болып

Ә) -са да, -се де 

Б) -ып,-іп, -п
9. Не істемек болып? Не мақсатпен ?Не үшін ?сұрауларына жауап беретін сабақтас түрін көрсетіңіз

А) Шартты бағыныңқы сабақтас

Ә) Мезгіл бағыныңқы сабақтас

Б) Мақсат бағыныңқы сабақтас

10. Бағыныңқы сөйлем басыңқы сөйлемдегі әрекет пен ойдың мақсатын білдіретін сабақтастың түрі

А) Қарсылықты бағыныңқы сабақтас

Ә) Мақсат бағыныңқы сабақтас

Б) Мезгіл бағыныңқы сабақтас



Жауабы:

1- Ә 6-Б

2-А 7-Ә

3-Б 8-А

4-А 9-Б

5-Ә 10-Ә



БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІ

10-8 балл - «5»

8-6 балл - «4»

6-дан төмен болса - «3»



Рефлексия



Үйге тапсырма: 208- жаттығу. «Ана» тақырыбына ойтолғау жазып келу

Бағалау













































































































Мақсат бағыныңқылы сабақтасқа сөйлем құраңдар















































.































.








5









Рефлексивтік күнделік







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
11.10.2018
2776
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі