|
Пән: Әдебиеттік оқу |
Мектеп:Қарағанды облысы,Жаңаарқа ауданы,Бидайық жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: Сәулет өнері |
Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Замзагул Калдыбаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ермек Өтетілеуов. Мақтанышым – Астанам. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру; 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
ақпаратты сызбаға түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар (Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады)
|
Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз: Астана туралы өз ойын айта алады. Өзінің тұрған көрікті жерлері туралы әңгімелейді, басқа қалалармен салыстыра алады. Суретке қарап мәтін құрап жаза алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Ғимарат, құрылыс, сәулет, қызу еңбек. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Астанаға айтар тілегім бар, себебі .... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық адалдық, ұйымшылдық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану. Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта,аудиодиск |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Керемет күмбез |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ортақ мекен жер шары, Төбемізде бір аспан. Барлық ұлттың баласы Достығымыз жарасқан.
Оқушыларды Астанадағы ғимараттарды «Мозайка» әдісі арқылы құрастыртып 3 топқа бөлу. 1 топ Бәйтерек 2 топ Пирамида 3 топ Ханшатыр
Өткенді қайталау: Әр топқа үй жұмысына байланысты сұрақтар қою. 1.Қожа Ахмет Яссауи кім? 2.Қожа Ахмет қай жерде туған? 3.Ол жас кезінде қай жерде оқыған? 4. Күмбез дегеніміз не? 5. Оның басына кім күмбез орнатты? 6. Кесене туралы ойың?
|
\ Шаттық шеңбері
Бәйтерек, Пирамида, Ханшатырдың қима суреттері, интербелсенді тақта
Топтар бірін –бірі бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау. -Бүгінгі өтетін тақырыбымыз Астана жайлы болмақ. -.Енді Астана туралы не білетінімізді айтайық.Ол үшін мынау менің қолымдағы сиқырлы буындар артындағы сұрақтарға дұрыс жауап берсек,осы буындар арқылы бүгінгі өтетін Астана жайлы өлеңнің тақырыбын білеміз.
Мақ-Еліміздің бас қаласы,елордасы атауы та-Астананың бұрынғы атауы қалай аталды? ны-Елорда қай жылы Астана деп аталды? шым-Астананың туған күнін қай күні тойланады? -Картадан Астананы көрсет. Ас-Астана қай өзеннің бойында орналасқан? та-Биыл Астанаға неше жыл толды? нам-Астана сөзін ағылшынша айту,жазу Өлең авторымен таныстыру. Ермек Өтетілеуұлы (1938-2006) –балалар ақыны,аудармашы.1938жылы 1 қаңтарда Ақмола қаласында дүниеге келген.Аудармашы,Балалар ақыны. Абай атындағы Қазақ педагогикалық институты филология факультетінің орыс тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. 1962—1964 жж. Целиноград (қазіргі Ақмола) облысы, Қорғалжың аудандық газетінде қызмет істеген. 1964— 1974 жылдары республикалық «Балдырған» журналында, 1974 — 1976 жж. «Жазушы» баспасында редактор, ал 1976 жылдан бастап «Жалын» баспасында аға редактор, бөлім меңгерушісі болып істеді. Астана туралы бейнероликті тамашалау.
Тыңдалым.Оқылым. Оқулықпен жұмыс- 99 бет
1.Өлеңді тыңдау 2.Өлеңді оқу , әр топтан бір баладан оқу. Өлең бойынша сұраққа жауап беру 1. Арқаны бойлай Есіл жағасында орналасқан қала? 2. Ашық аспан астында күн санап қала қалай өзгеріп келеді, жаңа ғимараттарды атай аласың ба? 3. Қаланы көркейткен зергерлер қай жақтардан келген? 4. Ақын неге Астананы алып көрмеге теңеді ? Шығармашылық жұмыс Бәйтерек тобы: Өлеңді дұрыс құрастыр.Берілген өлең шумақтарын орнына дұрыс қою керек. Пирамида тобы: Астана сөзіне ассоциация құру.
Астана
Ханшатыр тобы:Кестені толтыру Астананың бұрынғы атауы Қай жылы Астана атанды? Бәйтеректің биіктігі қанша метр және неге солай? Астана қай өзеннің жағалауында орналасқан?
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Дәптермен жұмыс.
Ж Қай өзеннің жағалауында орналасқан? Бұрыңғы атауы
Астана
Қай жылы Астана атанды? Бәйтеректің биіктігі қанша метр?
«Бір сөзбен» әдісі бойынша бір ауыз сөзбен оқушылар Астанаға айтар тілегін білдіреді.
|
Қима буындар
ҚР картасы
Ақын суреті және шығармалары, интербелсенді тақта, слайд
Бейнеролик тамашалау Астананың көрікті жерлері Аудиодиск
Шапалақ әдісі арқылы бағалау
Бағдаршам әдісі арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пән: Әдебиеттік оқу
Мектеп:Қарағанды облысы,Жаңаарқа
ауданы,Бидайық жалпы орта білім беретін
мектебі
Бөлімі: Сәулет өнері
Мұғалімнің
аты-жөні: Садыкова Замзагул
Калдыбаевна
Күні:
Қатысқандар
саны:
Сынып: 3 «А»
Қатыспағандар
саны:
Сабақ тақырыбы
Ермек
Өтетілеуов. Мақтанышым –
Астанам.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары 3.2.9.1 шығарманың мазмұнына
сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар,
мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде
беру;
3.2.1.1 шығарманы
дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп
оқу.
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар:
Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді. Көптеген
оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Кейбір
оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
Бағалау
критерийлері өлеңді қатесіз, мәнерлеп
оқиды; өлең бойынша сұрақтарға жауап
береді; өлеңнен қажетті ақпаратты
тауып оқиды; өлең мазмұнына сәйкес
мәліметтер табады; ақпаратты сызбаға
түсіреді.
Тілдік
мақсаттар
(Тілдік емес пәндер үшін
құрастырылады)
Тілдік
мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса
анықтаңыз: Астана туралы өз ойын айта
алады. Өзінің тұрған көрікті жерлері туралы әңгімелейді, басқа
қалалармен салыстыра алады. Суретке қарап мәтін құрап жаза
алады. Пәнге тән лексика мен
терминология: Ғимарат, құрылыс, сәулет, қызу
еңбек. Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер: Астанаға айтар тілегім бар,
себебі ....
Құндылықтарды
дарыту
Бұл сабақ
академиялық адалдық, ұйымшылдық және топта жұмыс істеу,
жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған.
Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату,
қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге
асырылады.
Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану. Қазақ
тілі
АКТ қолдану
дағдылары
Интербелсенді
тақта,аудиодиск
Бастапқы
білім
Керемет
күмбез
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
Сыныпты қалыпқа
келтіру.
Ортақ мекен жер
шары,
Төбемізде бір
аспан.
Барлық ұлттың
баласы
Достығымыз
жарасқан.
Оқушыларды
Астанадағы ғимараттарды «Мозайка» әдісі арқылы құрастыртып 3 топқа
бөлу.
1 топ
Бәйтерек
2 топ
Пирамида
3 топ
Ханшатыр
Өткенді
қайталау:
Әр топқа үй жұмысына
байланысты сұрақтар қою.
1.Қожа Ахмет Яссауи
кім?
2.Қожа Ахмет қай
жерде туған?
3.Ол жас кезінде қай
жерде оқыған?
4. Күмбез дегеніміз
не?
5. Оның басына кім
күмбез орнатты?
6. Кесене туралы
ойың?
\
Шаттық
шеңбері
Бәйтерек, Пирамида,
Ханшатырдың қима суреттері, интербелсенді
тақта
Топтар бірін –бірі
бағалайды.
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ажырату.
Ойқозғау. Сабақтың тақырыбын және
мақсатын хабарлау.
-Бүгінгі өтетін
тақырыбымыз Астана жайлы
болмақ.
-.Енді Астана туралы
не білетінімізді айтайық.Ол үшін мынау менің қолымдағы сиқырлы
буындар артындағы сұрақтарға дұрыс жауап берсек,осы буындар арқылы
бүгінгі өтетін Астана жайлы өлеңнің тақырыбын
білеміз.
Мақ-Еліміздің бас қаласы,елордасы
атауы
та-Астананың бұрынғы атауы қалай
аталды?
ны-Елорда қай жылы Астана деп
аталды?
шым-Астананың туған күнін қай
күні тойланады?
-Картадан Астананы
көрсет.
Ас-Астана қай өзеннің бойында
орналасқан?
та-Биыл Астанаға неше жыл
толды?
нам-Астана сөзін ағылшынша
айту,жазу
Өлең авторымен
таныстыру.
Ермек Өтетілеуұлы
(1938-2006) –балалар
ақыны,аудармашы.1938жылы 1 қаңтарда Ақмола қаласында
дүниеге келген.Аудармашы,Балалар
ақыны.
Абай атындағы Қазақ
педагогикалық институты филология факультетінің орыс тілі мен
әдебиеті бөлімін бітірген. 1962—1964 жж. Целиноград (қазіргі
Ақмола) облысы, Қорғалжың аудандық газетінде қызмет істеген. 1964—
1974 жылдары республикалық «Балдырған» журналында, 1974 — 1976 жж.
«Жазушы» баспасында редактор, ал 1976 жылдан бастап «Жалын»
баспасында аға редактор, бөлім меңгерушісі болып
істеді.
Астана туралы
бейнероликті тамашалау.
Тыңдалым.Оқылым.
Оқулықпен жұмыс-
99 бет
1.Өлеңді
тыңдау
2.Өлеңді оқу , әр
топтан бір баладан оқу.
Өлең бойынша сұраққа
жауап беру
1. Арқаны бойлай Есіл
жағасында орналасқан
қала? 2. Ашық аспан астында күн
санап қала қалай өзгеріп келеді, жаңа ғимараттарды атай аласың
ба? 3. Қаланы көркейткен зергерлер
қай жақтардан келген? 4. Ақын неге Астананы алып
көрмеге теңеді ?
Шығармашылық
жұмыс
Бәйтерек
тобы: Өлеңді дұрыс құрастыр.Берілген
өлең шумақтарын орнына дұрыс қою
керек.
Пирамида
тобы:
Астана сөзіне
ассоциация құру.
Астана
Ханшатыр
тобы:Кестені
толтыру
Астананың бұрынғы
атауы Қай жылы Астана атанды? Бәйтеректің биіктігі қанша метр және
неге солай? Астана қай өзеннің жағалауында
орналасқан?
Әр топ өз жұмыстарын
қорғайды.
Дәптермен
жұмыс.
Ж
Қай өзеннің жағалауында
орналасқан?
Бұрыңғы
атауы
Астана
Қай жылы Астана
атанды?
Бәйтеректің биіктігі қанша
метр?
«Бір сөзбен» әдісі
бойынша бір ауыз сөзбен оқушылар Астанаға айтар тілегін
білдіреді.
Қима
буындар
ҚР
картасы
Ақын суреті және
шығармалары,
интербелсенді тақта,
слайд
Бейнеролик тамашалау
Астананың көрікті жерлері
Аудиодиск
Шапалақ әдісі арқылы
бағалау
Бағдаршам әдісі
арқылы бағалау
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













