Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 А Сандар мен цифрлар Күні: Сынып: 1 |
Мектебі: № 65 ЖББОМ Мұғалімі: Еспамбетова Айгуль Бартаевна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір таңбалы сандарды қосу және азайту |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері болмайтын жиындарды біріктіру ретінде және азайту амалын жиынның бөлігін жою ретінде түсіну 1.1.2.5**біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар білуі тиіс: Қосу амалдың ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсінеді, компонент атауларымен танысады. Көптеген оқушылар білуі тиіс: Қосу мен азайту амалдарына кері амал қолданады. Кейбір оқушылар білуі тиіс:Қосу мен азайту амалдарына өрнектер құрастырады, мінін табады, оны кері амалмен тексереді. |
|
Бағалау критерийлері: |
1) Жиындардың бірігуі мен қосу амалының байланысын түсінеді. 2) Азайту амалы мен жиынның бөлігін ажыратудың айырмашылығын қолданады.. 3) 10 көлеміндегі сандармен қосу және азайту амалдарын орындайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Қосылғыш, қосынды, қосындының мәні, азайғыш, азайтқыш, айырма, айырманың мәні. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық жұмыс кезінде ынтымақтастыққа, бір-бірінің сөзін тыңдауға дағдыланады. Оқушылар ойын ұжымда ашық айта алады (ашықтық құндылылығы), патриотизм құндылығы (өз жеріне, туған еліне деген сүйіпеншілігін арттыру) |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану пәні саяхат жасағанда, дене шынықтыру пәнімен зейін шоғырландыру кезінде, музыка пәнімен рефлексия кезінде ролик. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта дағдылары: «Қосып көр», «Азайтып көр» ойындары кезінде. |
|
Бастапқы білім |
Сандар,сандар құрамы, таңбалар |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут Бағалау 5мин |
Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Оқушыларды бірінен соң бірін тұрғызып санатамын. Кейін, бір сан аттай отырып санатамын. Кейін, кері санатамын. (Ұ) «Адасқан әріптер» әдісі ОҚУС ЗААЙУТ (Қосу, азайту сөздерін шығарады) (МТ) Сабақтың мақсатын хабарлау -Балалар, бүгін біз бір таңбалы сандарды қосуды азайтуды үйренеміз. Биыл біздің сүйікті қаламыз Ақтөбе қаласына 150 жыл толғалы отыр.Ақтөбе қаласына бару үшін: 1)Жиындардың бірігуін мен қосу амалының байланысын түсінген балаларға сары түсті билет беремін 2) Азайту амалы мен жиынның бөлігін. ажыратудың айырмашылығын қолданған балаларға қызыл түсті билет беремін. 3) 10 көлеміндегі сандармен қосу және азайту амалдарын орындаған балаларға жасыл түсті билет беремін. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-30 мин 6-11 мин 11-21 мин 21-36мин 2 мин 3 мин |
Негізгі бөлім (МТ)-Балалар, Ақтөбе қаласына саяхатқа шығу үшін біз не пайдаланамыз? -Көлік -Балалар, бірінші аялдамамыздан автобусқа мініп келесі аялдамаға дейін жету үшін тапсырмалар бар екен: (Ж) - «Жұптас» әдісі -Жұптағы балалар 3 қарындашты және 2 қарындашты алып қосыңыздар. Сонда барлығы жұпта неше қарындаш болды? -Балалар, сендер не істедіңіздер? -Қарындаштарды біріктірдік. -Қалай ойлайсыңдар, біріктіру әрекетін математикада қандай амалмен ауыстыруға болады? -Қосу амалымен. -Дұрыс, математикада бұл әрекетті «қосу» деп атайды. (тақта жазып көрсетемін) 3+2=5 --- бұл өрнекті қосынды деп атаймыз. Қосында қомпоненттерімен 3-қосылғыш 2-қосылғыш 5-қосындының мәні - Керемет! Өте жақсы! -Енді, осы қарындаштардан 2қарындашты алып тастаңдар. -Сіздер қандай әрекет жасадыңдар? -Бөліп алдық. -Бұл әрекетті математикада қандай амалмен алмастыруға болады? -Азайту -Дұрыс, математикада бұл «азайту» деп атаймыз 5-2=3 --- бұл өрнекті «айырма» деп атаймыз. -Айырманың компонеттерін атаймын 5 – азайғыш 2 – азайтқыш 3 - айырманың мәні -Жарайсыңдар!Тамаша! (МТ)-Балалар, екінші аялдамадан автобусымызға мініп үшінші аялдама жету үшін тағы да тапсырмалар бар екен: Оқулықпен жұмыс. (Ж) - «Қосып көр» ойыны -Балалар, суретке қарап, қосу амалына мысал құрастырайық. оларды шешейік. Қосу амалының компоненттерін атаңдар. а)4+2=6 ә)5+3=8 б)4+5=9 Дескриптор: -Қосу амалына мысалдар құрастырады. -Қосындының мәнін табады. -Қосу амалының компоненттерін атайды. (Ж) - «Азайтып көр» ойыны Азайту амалына берілген тапсырмаларды орында. Суретке қай мысал сәйкес келеді. -Сымның бойында неше қарға отыр? Жұптағы оқушылардың біреуі жауабын дауыстап айтады. Қалған оқушылар естіген жауаппен салыстырып тексереді. 1)Оқушылар суретке сәйкес келетін мысалдарды анықтау. 2) Азайту амалына кері амал болатын мысалдар келтіру 3)Сурет мазмұнына есеп құрастыру.Компоненттерін атау. Дескриптор:
-Балалар, алдымызда кедергі бар екен. Бағдаршамнан өтуіміз керек: Бағдаршамнан өту үшін тапсырмамыз бар екен. «Бағдаршам» әдісі. (үш түсті фишка) «Жасыл түс» барлығы дұрыс жауап «Қызыл түс» 1 қате болған жағдайда «Сары түс» 2-3 қате болған жағдайда Дәптермен жұмыс. (Ө) (Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар) 1)Қосу амалына мысалдар құрастыр. Дескриптор:Білім алушы
(Ө) (Орташа қолдауды қажет ететін оқушылар)
2)Түсіп қалған
сандарды жаз. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар
Пән: математика
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
1 А Сандар мен
цифрлар
Күні: Сынып:
1
Мектебі: № 65
ЖББОМ
Мұғалімі: Еспамбетова Айгуль
Бартаевна
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Бір таңбалы сандарды қосу және
азайту
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары: (оқу бағдарламасына
сілтеме)
1.1.2.1 қосу амалын
ортақ элементтері болмайтын жиындарды біріктіру ретінде және азайту
амалын жиынның бөлігін жою ретінде
түсіну 1.1.2.5**біртаңбалы сандарды
ондықтан аттамай ауызша қосу және
азайту Сабақ
мақсаттары:
Барлық оқушылар
білуі тиіс: Қосу амалдың ортақ элементтері
жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу
ретінде түсінеді, компонент атауларымен
танысады.
Көптеген оқушылар
білуі тиіс: Қосу мен азайту амалдарына
кері амал қолданады. Кейбір оқушылар білуі
тиіс:Қосу мен азайту амалдарына
өрнектер құрастырады, мінін табады, оны кері амалмен
тексереді. Бағалау
критерийлері:
1) Жиындардың
бірігуі мен қосу амалының байланысын
түсінеді.
2) Азайту амалы
мен жиынның бөлігін ажыратудың айырмашылығын
қолданады.. 3) 10 көлеміндегі сандармен
қосу және азайту амалдарын
орындайды. Тілдік
мақсаттар Қосылғыш, қосынды, қосындының
мәні, азайғыш, азайтқыш, айырма, айырманың
мәні. Құндылықтарды
дарыту
Жұптық жұмыс
кезінде ынтымақтастыққа, бір-бірінің сөзін тыңдауға
дағдыланады. Оқушылар ойын ұжымда ашық
айта алады (ашықтық құндылылығы), патриотизм құндылығы (өз жеріне,
туған еліне деген сүйіпеншілігін
арттыру) Пәнаралық
байланыс Дүниетану пәні саяхат
жасағанда, дене шынықтыру пәнімен зейін шоғырландыру кезінде,
музыка пәнімен рефлексия кезінде
ролик. АКТ қолдану
дағдылары Интербелсенді тақта дағдылары:
«Қосып көр», «Азайтып көр» ойындары
кезінде. Бастапқы
білім Сандар,сандар құрамы,
таңбалар Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер Ресурстар
Сабақтың
басы
5минут
Бағалау 5мин
Оқушылардың
зейінін шоғырландыру.
Оқушыларды бірінен
соң бірін тұрғызып
санатамын.
Кейін, бір сан аттай
отырып санатамын.
Кейін, кері
санатамын.
(Ұ) «Адасқан
әріптер» әдісі
ОҚУС
ЗААЙУТ
(Қосу, азайту
сөздерін шығарады)
(МТ) Сабақтың
мақсатын хабарлау
-Балалар, бүгін біз
бір таңбалы сандарды қосуды азайтуды үйренеміз. Биыл біздің сүйікті
қаламыз Ақтөбе қаласына 150 жыл толғалы отыр.Ақтөбе қаласына бару
үшін:
1)Жиындардың
бірігуін мен қосу амалының байланысын түсінген балаларға сары түсті
билет беремін
2) Азайту амалы
мен жиынның бөлігін. ажыратудың айырмашылығын қолданған балаларға
қызыл түсті билет
беремін. 3) 10 көлеміндегі сандармен
қосу және азайту амалдарын орындаған балаларға жасыл түсті билет
беремін.
Сабақтың
ортасы
6-30
мин
6-11
мин
11-21
мин
21-36мин
2
мин
3
мин
Негізгі
бөлім
(МТ)-Балалар, Ақтөбе қаласына
саяхатқа шығу үшін біз не
пайдаланамыз?
-Көлік
-Балалар, бірінші
аялдамамыздан автобусқа мініп келесі аялдамаға дейін жету үшін
тапсырмалар бар екен:
(Ж) - «Жұптас»
әдісі
-Жұптағы балалар 3
қарындашты және 2 қарындашты алып қосыңыздар. Сонда барлығы жұпта
неше қарындаш болды?
-Балалар, сендер не
істедіңіздер?
-Қарындаштарды
біріктірдік.
-Қалай ойлайсыңдар,
біріктіру әрекетін математикада қандай амалмен ауыстыруға
болады?
-Қосу
амалымен.
-Дұрыс, математикада
бұл әрекетті «қосу» деп
атайды.
(тақта жазып
көрсетемін)
3+2=5 --- бұл өрнекті қосынды деп
атаймыз.
Қосында
қомпоненттерімен
3-қосылғыш
2-қосылғыш
5-қосындының
мәні
- Керемет! Өте
жақсы!
-Енді, осы
қарындаштардан 2қарындашты алып
тастаңдар.
-Сіздер қандай
әрекет жасадыңдар?
-Бөліп
алдық.
-Бұл әрекетті
математикада қандай амалмен алмастыруға
болады?
-Азайту
-Дұрыс, математикада
бұл «азайту» деп атаймыз
5-2=3 --- бұл өрнекті «айырма» деп
атаймыз.
-Айырманың
компонеттерін атаймын
5 –
азайғыш
2 –
азайтқыш
3 - айырманың
мәні
-Жарайсыңдар!Тамаша!
(МТ)-Балалар, екінші аялдамадан
автобусымызға мініп үшінші аялдама жету үшін тағы да тапсырмалар
бар екен:
Оқулықпен
жұмыс.
(Ж) - «Қосып көр»
ойыны
-Балалар, суретке
қарап, қосу амалына мысал құрастырайық. оларды
шешейік.
Қосу амалының
компоненттерін атаңдар.
а)4+2=6
ә)5+3=8
б)4+5=9
Дескриптор:
-Қосу амалына
мысалдар құрастырады.
-Қосындының мәнін
табады.
-Қосу амалының
компоненттерін атайды.
(Ж) - «Азайтып
көр» ойыны
Азайту амалына
берілген тапсырмаларды орында. Суретке қай мысал сәйкес
келеді.
-Сымның бойында неше
қарға отыр?
Жұптағы оқушылардың
біреуі жауабын дауыстап айтады. Қалған оқушылар естіген жауаппен
салыстырып тексереді.
1)Оқушылар суретке
сәйкес келетін мысалдарды
анықтау.
2) Азайту амалына
кері амал болатын мысалдар
келтіру
3)Сурет мазмұнына
есеп құрастыру.Компоненттерін
атау.
Дескриптор:
Суретке сәйкес
мысалды анықтай алады.
Азайту амалына кері
амал құрастыра алады.
Сурет мазмұнына
сәйкес есеп құрастырады. компоненттерін
атайды.
-Балалар, алдымызда кедергі бар екен. Бағдаршамнан өтуіміз
керек: Бағдаршамнан өту үшін тапсырмамыз бар
екен.
«Бағдаршам»
әдісі. (үш түсті
фишка)
«Жасыл
түс» барлығы дұрыс
жауап
«Қызыл
түс» 1 қате болған
жағдайда
«Сары
түс» 2-3 қате болған
жағдайда
Дәптермен
жұмыс.
(Ө) (Барынша
қолдауды қажет ететін
оқушылар)
1)Қосу амалына
мысалдар құрастыр.
Дескриптор:Білім
алушы
Көк түсті
дөңгелектерді санайды
Қызыл түсті
дөңгелектерді санайды
Өрнек
құрастырады
Өрнектің мәнін
табады
(Ө) (Орташа
қолдауды қажет ететін
оқушылар)
2)Түсіп қалған
сандарды жаз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||













