Педагогтың
аты-жөні:
|
Жидебаева Майра
Койшыбаевна
|
Пәні
|
Математика
|
Бөлімі:
|
2А бөлім.Екі таңбалы
сандарды
қосу,азайту.Жүздіктер.Есеп.
|
Күні:
|
18.11.2021ж.
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тиімді тәсілмен қосу
және азайту. Есепті әртүрлі тәсілмен
шығару.
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
|
2.1.2.3. ** Қосудың
ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу
үшін қолдану;
2.4.3.1. 100-ге
дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын
анықтау
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
100 көлеміндегі сандарды
қайталап, санайды;
Тапсырмаларды топтық , жеке,
жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай
алады;
Жүздіктерді ауызша
қосу жəне азайтады;
|
Тілдік
мақсат
|
Тиімді
тәсілдер.
Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері.
Тірек сөздердің
айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ
барысында қайталату.
|
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтың
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
Ұйымдастыру
кезеңі.
3мин
|
Оқып білім
аламыз
Біз көңілді
баламыз.
Математика
пәнінде
Тапқыр, алғыр
боламыз.
Расында да бүгін
сіздердің тапқырлықтарыңыз бен алғырлықтарыңыз өте
қажет.
Себебі бүгінгі сабақтың
тақырыбы:
Тиімді тәсілмен қосу және
азайту. Есепті әр түрлі тәсілмен
шығару.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Не себепті......деп
ойлайсыз
1. 1 жүздікте қанша онд.
бар?
2. 4ц қанша кг
бар?
3. 9 дм қанша см
бар?
4 .5 м қанша см
бар?
5. 30 онд. қанша жүздік
бар?
6. 1 мыңдықта қанша
жүздік бар?
|
Балалар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл –күйлерін
көтереді.
Сұрақтарға жауап
береді.
1 жүзд.=10
онд.
4ц = 400
кг
9дм = 90
см
5м = 500
см
30онд. = 3
жүзд.
1000 =
10жүзд.
|
Белсенділік танытқан
оқушыларды «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Слайд
№1,2
Слайд
№3,4
|
Ортасы
5
мин
|
Жаңа сабақты
түсіндіру.Сабақ мақсатымен
таныстыру.
«Зерттеу
жүргіз» -Енді, балалар мына суретке
қараныздаршы Сырымның үй тапсырмасына біз де көмек көрсетейікші
қайсысы нұсқа дұрыс екен?
( 8+6 )+2 8+(6+2) (
8+2)+6
Зерттеу жүргізейік қайсысы
тиімді екен?
|
-Сырымға көмектесе отырып, әр
бала өз нұсқасын ұсынады.
- Берілген тапсырмаларды топта
талқылайды;
- Әр топ өз нұсқасын айтып,
дәлелдейді;
- Қосудың
ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін
қолданады;
|
Жарайсыңдар!
|
Слайд №
5
|
5
мин
|
1- тапсырма: ӨЖ
«Есепте»
Зерттеу жүргізейік қайсысы
тиімді екен?
Балалар өздік жұмысы
дәптерлеріңізге орындап отырыңыздар.
Жақша ішіндегі
қосылғыштарды жақша сыртындағы қосылғыштармен ауыстырғанымен,
қосындының мәні өзгермейді.
a+(b+c) b+(a+c) c+(a+b)
9+6+1=(9+1)+6=16 7+5+3
=(7+3)+5=15
5+9+5 =(5+5)+9=19 10+2+8
=10+(2+8)=20
6+30+4=(6+4)+30=40 45+7+3
=45+(7+3)=55
|
- Берілген
тапсырманы өзара талқылайды;
- Есептерді тиімді
тәсілмен есептеп үйренеді;
- Есептің мәнін
табады;
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы
бір-бірін бағалау.
|
2-сынып
оқулығы.
Слайд №6
,7
Жұмыс
дәптері
|
5
мин
|
2-тапсырма: ТЖ.
Тиімді тәсілмен
есепте.
1-топ. 2-топ
3-топ
(71+16)+9 24+(48+6)
(52+35)+8
41+(25+9) 32+(8+19)
(53+19)+7
|
Берілген тапсырманы
топта талқылап орындайды
|
Алақан әдісі арқылы
бағалау
|
Слайд
№8
|
Сергіту
сәті
3мин
|
«Көңілді
күн»
|
Би жаттығуларын
қайталайды
|
|
https://youtu.be/xyS4WWbtttM
|
5мин
|
3 – тапсырма: «Есепте»
ТЖ
Берілген сызба арқылы
есептерді шығару.
Есепті әртүрлі тәсілмен
есептей аласың ба?
Шарты: сары шымшық -
3
Көгершін – 4
?
Торғай –
6
Сұрағы: Жемсауытта барлығы
неше құс болды?
|
Қосудың
ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу
үшін қолданады.
Есептің мәнін
табады;
Бір-бірінің жауабын
тыңдап, қателерін түзетеді;
|
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы
бір-бірін бағалау.
|
Слайд №
9
|
|
4 - тапсырма«Жұбын тап»
ЖЖ
Мысалдар жұбын
табу.
3 ц + 4 ц = 7 ц 300 кг + 400
кг = 700 кг
1 ц + 5 ц = 6 ц 100 кг + 500
кг = 600 кг
96см – 3см = 93см 9дм 6см –
3см = 9дм 3см 10 ц – 6 ц = 4 ц 1000 кг – 600 кг = 400
кг
10дм – 5дм = 5дм 100см – 5дм =
50см
8 ц – 5 ц = 3 ц 800
кг – 500 кг = 300 кг
|
- Берілген
тапсырманы жұпта талқылыйды;
- Толық жүздіктерді
қалай қосып, азайтуға болатытын
түсіндіреді;
- Шамалардың мәнін
анықтайды;
- Шамаларды
салыстыра отырып, жұбын
табады
|
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалау:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Слайд
№10
|
5мин
|
5- тапсырма: ТЖ «Маймылды
тамақтандыр»
Бананда жазылған есепті
шығарып,
маймылды
тамақтандыр. Қай топ көп банан жинаса жеңімпаз
аталады.
|
Бананда жазылған есепті дұрыс
шығарса маймылды
тамақтандырады.
Бір-бірінің
жұмыстарын тексереді, қателерін
түзетеді;
|
ҚБ: Алақан арқылы
бір-бірін бағалау
|
Жұмыс
дәптері
|
Соңы
2мин
|
Қорытынды.
Үй тапсырмасы: 17-бет №
4.
Бағалау.
|
Сабақтың қорытындысын, қосу
мен азайтудың тиімді тәсілдерін
айтады
Қосудың қасиеттерін
атайды.
|
|
Слайд
№11
|
Кері
байланыс
2мин
|
«Жетістік
баспалдағы»
|
Сабақтан алған
әсерлерін жетістік баспалдақ арқылы
білдіреді
|
Баспалдақты орын
таңдау арқылы өз-өздерін
бағалайды
|
Слайд
№12
|