|
Бөлім |
Шамалар және олардың өлшем бірліктері/Менің туған өлкем |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сасанова Асем Сейтказиевна |
|
|
Күні |
29.11.2022жыл |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны:4 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сандарды рим цифрларымен жазу/Менің туған өлкем |
|
|
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.1.3.** 12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
5 минут
5минут |
Психологиялық ахуал орнату (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу; - Оқушыларды түгендеу; - Бүгінгі сабақ ерекше, ашық сабақ екенін, қонақтар қатысатынын ескерту. «Құпия сандықша» әдісі Оқушыларды кезекпен ортаға шақырып, «Құпия сандықша» ішінде жасырынған сыныптың ең сүйкімді, ең ақылды оқушысымен таныстыру. «Құпия сандықшада» қай оқушы жарысынғанын сұрау. Біз сіздермен математика пәнінен алдыңғы сабақта «Менің мектебім» ортақ тақырыбын аяқтап, бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындаған болатынбыз. Бүгінгі сабақта жаңа ортақ тақырыпты бастап, жаңа сабақ өтеміз. Ортақ тақырып пен сабақ тақырыбын анықтау үшін бейнебаянды мұқият тамашалайық.
Сабақтың мақсатын анықтау:
Сабақтың мақсатын жариялау. Рим цифрлары туралы бейнебаян көрсету Сандарды жазу үшін араб цифрларынан басқа рим цифрлары да қолданылады.Олар араб цифрлары тәрізді емес. Олар бар болғаны жетеу: бір, бес, он, елу, жүз, бес жүз, мың. Ежелгі Римде цифрлардың орнына әріптер қолданылды.
|
Кезек-кезек тақтаға шығып, «Құпия сандықша» ішіндегі фотосуретті ашып қарайды, сыныптастарына фотодағы оқушының кім екенін айтпайды.
Бейнебаянды тамашалайды. Оқушылардан күтілетін жауаптар:
Жұмыс дәптерлерін ашып, күнді жазады, тақырыпты жазады. Сабақтың мақсатын анықтауда өз нұсқаларымен бөліседі. Бейнебаянды мұқият көреді. |
Мадақтау Мадақтау Мадақтау |
Сандықша, Айна
«Туған өлкем» бейнебаяны
Тақта, жұмыс дәптер
Нысана, Сабақтың мақсаты жазылған қағаз Бейнебаян Рим сандары |
|
|
Рим цифрлары жазылған сандарды сол жақтан оң жаққа қарай оқы.
Егер мәні бойынша үлкен цифр мәні кіші цифрдың алдына жазылса, онда оларды оқу кезінде мәндері қосылады. Осылайша осы цифр екі немесе үш рет қайталанады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Кез келген натурал сан осы цифрларды қайталау арқылы жазылады.
Мысалы: II саны 2-ні білдіреді,өйткені 1 + 1 = 2; III саны 3-ті білдіреді, өйткені 1 + 1 + 1 = 3; ХІ саны 11-ді білдіреді, өйткені 10 + 1 = 11.
Жаңаны қолдану «Кофе түтікшесі» әдісі арқылы оқушылар кезекпен ортаға шығады, кеспе қағазда жазылған рим цифрын оқиды.
«Жұптас, ойлан» әдісі Жетісу облысы, Алакөл ауданы жұбы болып жұптасады. Апта күндерінің реттік нөмірін рим цифрымен және араб цифрымен жазады.
Сергіту сәті
Ал балалар, туған өлкеміз жайлы көбірек білу үшін сыныбымызбен Қабандай ауылындағы Өлкетану мұражайына саяхат жасап қайтайық. Ортаға шығыңыздар. Оқушылар лабиринтті айналдыра ұстап, шарды дөңгелету арқылы Шынжылы ауылынан Қабанбай ауылына бару керек.
Дәптермен жұмыс
4-тапсырмада мысалдарды рим цифрымен жазады және шығарады. Мәндерін тауып, оларды рим цифрымен жазу жұптық жұмыс түрінде жүргізіледі. I + IV = V IX + III = XII \XI – IV = VII XII – VII =V
ЕБҚ тапсырмасы: Шығармашылыққа берілген тапсырманы орындайды. Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қой. ІІІ-ІІ=ІV VI-IV=IX
ЕҚБ тапсырмасы: Берілген араб цифрын рим цифрымен жазуды ұсыну, қолдау көрсету.
«Досыма хат» әдісі
Ал балалар, біз сендермен рим цифрымен таныстық, есептер шығарды, енді оны өмірде қолданып көрейік. Досыма хат әдісі арқылы достарымызға хат жазайық. Рим сандарын жазамыз, әр дұрыс жазылған санға 1 балл беріледі.
Сәлеметсіңдер ме, достарым! Сендерге ..... сынып оқитын, ....... жасар оқушы аптаның ...... күні хат жазып отыр.
|
Сабақта іске асатын оқушы әрекеттері: оқиды, жазады, кесте құрады. Кезекпен тақтаға шығып, таңдаған рим цифрын оқиды. Кеспе қағаздар арқылы жұптасып тапсырманы орындайды. Лабиринттен шығу үшін ептілік қажет. Тапсырманы мұқият орындайды. Берілген өрнектердің мәнін рим цифрымен жазады.
Шығармашылыққа берілген тапсырманы шешеді. Мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды. Оқушылар |
Дескриптор:
Дескриптор:
2 балл
Дескриптор: өрнектердің мәнін табады, рим цифрымен жазады.
Дескриптор: Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қояды;
Дескриптор: Араб цифрымен берілген сандарды рим цифрымен жазады. Дескриптор:
3 балл |
Оқулық. Көрнекі кестелер: «Араб және рим нумерациясы». №24 кесте. Кофе түтікшесі, кеспе сандар Кесте
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сасанова Асем СейтказиевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Математика пәні 2-сынып Сандарды рим цифрасымен жазу
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Математика пәні 2-сынып Сандарды рим цифрасымен жазуМатериал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту
мақсаттары
2.1.1.3.** 12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану.
Сабақтың мақсаты - 12-ге дейін рим сандарын оқиды;
- Рим сандарын қолдана отырып амалдар жазады;
- Күнделікті өмірде қолданады.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













