Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Математикалық және серіппелі маятниктер" 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
Бөлімі: |
Тербелістер мен толқындар |
Педагогтің аты-жөні: |
Рысмағанбетова Г.О |
Күні: |
01.03.2022 |
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру; 9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар білуі тиіс: маятник түрлерін ажыратып, формулаларын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: формулаларды түрлендіріп,есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар орындай алады: тәжірибелерді қорытындылай алады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Алғыс айта жүрейік Үй тaпсырмaсын тексеру «Пазл » әдісі бойыншa әр оқушыдан сұрау. 1. Тербеліс периоды дегеніміз не? Период-жүйенің толық бір тербеліс жасайтын уақыты. 2.Тербеліс жиілігі дегеніміз не? Жиілік- жүйе бірлік уақыт ішінде жасайтын тербелістер саны. 3. Тербеліс aмплитудaсы дегеніміз не? Амплитуда-дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ауытқуы 4.Тербелмелі қозғалыс дегеніміз не? Уақыт өтуімен преиодты түрде қайталанып отыратын қозғалыс.
Циклдік жиілік-2П секундта жасалатын тербелістер саны |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. |
1 балл |
Оқулық Слайд Үй тапсырмасы (learningapps.org) |
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жаңа тақырып Маятник дегеніміз не? Маятник дегеніміз - өзіне түсірілген күштердің әсерінен қозғалмайтын нүктенің немесе осьтің төңірегінде тербелетін қатты дене. Мaтемaтикaлық мaятник деп созылмaйтын сaлмaқсыз жіңішке ұзын жіпке ілінген кішкентaй aуыр шaрды aйтaды.
Математикалық және серіппелі маятникке есептер шығару (жай деңгей, орта деңгей есептерін шығару). 1) Егер математикалық маятниктің тербеліс периоды 12,56 с болса, оның ұзындығы қандай? (g=10 м/с2; π=3,14) 2) Қатаңдығы 2500 Н/м серіппеге асылған 16 кг дене қандай периодпен тербеліс жасайды? 3) Қатаңдығы 100 Н/м серіппеге асылған 4 кг дене қандай периодпен тербеліс жасайды? Дескриптор -период теңдеуін біледі -серіппелі маятник үшін период формуласын қолданады
Эксперименттік тапсырмалар(топтық жұмыс) 1-тапсырма. Ұзын жіпке массалары әр түрлі жүктерді іліп, тербеліс периодын анықта. 2-тапсырма. Қатаңдықтары әр түрлі екі серіппені тізбектей жалғап, серіппелік маятниктің тербеліс периоды серіппенің қатаңдығы мен жүктің массасына тәуелді болатынын анықтаңыздар. 3-тапсырма. Ұзын және қысқа жіпке ілінген шардың тербеліс периодын анықта.
Сергіту сәті: «Маятник» сөзі беріледі,сол сөздің соңғы әрпінен басталатын физикалық шаманы атау. Күш,шама,ампер,радиан,нейтрон т.с.с
|
Жаңа тақырыпты меңгереді 2 балл 2 балл |
Бейнеролик Үлестірмелі тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы. 10мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
ВЕНН диаграммасы Кері байланыс Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау |
|
Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл |
Үлестірме қағаздар |
Кездескенде сәлемдесіп, алғыс айту
«Ішкі шеңбер» сабаққа бара жатқандар
«Сыртқы шеңбер» алдынан кездескендер
Сіздің көптен көрмеген балабақшадағы досыңыз
Жасы үлкен аса құрметті адам
Сіздің ұстазыңыз
Сіздің сыныптасыңыз
3. Маятник неғұрлым ұзын болса, тербеліс периоды соғұрлым көп болды. Ал,
керісінше, маятник неғұрлым қысқа болса, тербеліс периоды соғұрлым аз болды.
Тербеліс периоды маятник ұзындығына тәуелді болады.
Тест тапсырмалары
1. Маятник дегеніміз
А) толық бір тербеліс жасауға кеткен уақыт
В) өзіне түсірілген күштердің әсерінен қозғалмайтын нүктенің немесе осьтің төңірегінде тербелетін қатты дене.
С) тербелістің ең үлкен ауытқуы
2. Алғаш маятникті сағат құрастырған ғалым
А ) Г.Галелей В ) Р.Эйнштейн С) Х.Гюйгенс Д) Б.Паскаль Е) И.Ньютон
3. Серіппелі маятниктің тербеліс периоды тәуелді болатын физикалық шамалар:
А ) Маятниктің массасына;
В ) Жіптің ұзындығы мен еркін түсу үдеуіне;
С ) Жүктің массасы мен қатаңдыққа;
Д ) Тек маятниктің ұзындығына;
Е) Тек еркін түсу үдеуіне
4. Серіппеде тербеліп тұрған жүк 1 минут ішінде 60 тербеліс жасайды. Тербелістің жиілігі неге тең?
А) 30 Гц; В) 0,5 Гц; С) 120 Гц; Д) 60 Гц; Е) 1 Гц
5. Математикалық маятниктің периодының теңдеуі:
А) В) С) Д) Е)
Тест тапсырмалары
1. Маятник дегеніміз
А) толық бір тербеліс жасауға кеткен уақыт
В) өзіне түсірілген күштердің әсерінен қозғалмайтын нүктенің немесе осьтің төңірегінде тербелетін қатты дене.
С) тербелістің ең үлкен ауытқуы
2. Алғаш маятникті сағат құрастырған ғалым
А ) Г.Галелей В ) Р.Эйнштейн С) Х.Гюйгенс Д) Б.Паскаль Е) И.Ньютон
3. Серіппелі маятниктің тербеліс периоды тәуелді болатын физикалық шамалар:
А ) Маятниктің массасына;
В ) Жіптің ұзындығы мен еркін түсу үдеуіне;
С ) Жүктің массасы мен қатаңдыққа;
Д ) Тек маятниктің ұзындығына;
Е) Тек еркін түсу үдеуіне
4. Серіппеде тербеліп тұрған жүк 1 минут ішінде 60 тербеліс жасайды. Тербелістің жиілігі неге тең?
А) 30 Гц; В) 0,5 Гц; С) 120 Гц; Д) 60 Гц; Е) 1 Гц
5. Математикалық маятниктің периодының теңдеуі:
А) В) С) Д) Е)
Бағалау парағы
№ |
Оқушының аты жөні |
Үй тапсырмасы (бір балл) |
Постер қорғау (үш балл) |
Эксперименттік тапсырма(екі балл) |
Есептер шығару(екі балл) |
Тест (бес балл) |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы |
___балл |
Бағалау парағы
№ |
Оқушының аты жөні |
Үй тапсырмасы (бір балл) |
Постер қорғау (үш балл) |
Эксперименттік тапсырма(екі балл) |
Есептер шығару(екі балл) |
Тест (бес балл) |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы |
___балл |
Бағалау парағы
№ |
Оқушының аты жөні |
Үй тапсырмасы (бір балл) |
Постер қорғау (үш балл) |
Эксперименттік тапсырма(екі балл) |
Есептер шығару(екі балл) |
Тест (бес балл) |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы |
___балл |
Бағалау парағы
№ |
Оқушының аты жөні |
Үй тапсырмасы (бір балл) |
Постер қорғау (үш балл) |
Эксперименттік тапсырма(екі балл) |
Есептер шығару(екі балл) |
Тест (бес балл) |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы |
___балл |
Бағалау парағы
№ |
Оқушының аты жөні |
Үй тапсырмасы (бір балл) |
Постер қорғау (үш балл) |
Эксперименттік тапсырма(екі балл) |
Есептер шығару(екі балл) |
Тест (бес балл) |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы |
___балл |