Пән Информатика сынып 6 "Ә" Күні 22.11.17 ж.
Тақырып: Мәтін бөліктерін ерекшелеу
Мақсат:
Білімділік – Мәтін бөліктерін ерекшелеу тақырыбы бойынша оқушыларға жалпы түсінік беру
Дамытушылық – оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, көре отыра есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік – оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру
Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, тақта, тұсаукесер, (көзге арналған жаттығу), таратпа карточкалар, Word Pad мәтіндік редакторы.
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Бөлінген уақыт |
Мұғалімнің іс - әрекеттері |
Оқушылардың іс - әрекеттері |
|||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады. Карточка арқылы сұрақ, жауап |
|||||||||||||||||||||
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру |
5 мин. |
7. Егер құжат беті көп болса, мәтіннің соңына қалай жетуге болады? 8. Мәтінді түзетуге жататын әрекеттер? 9. Бір бетке жоғары немесе төмен жылжу үшін қандай пернелерді пайдаланамыз? 10. Мәтіннің негізгі элементттері? 11. Мәтіндік редактор дегеніміз не? 12. Мәтінді ерекшелеу үшін нені пайдаланған қолайлы? |
||||||||||||||||||||||
|
IІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. |
10 мин |
Мәтін теріп болған соң түзету және пішімдеу үшін мәтін бөліктерін (фрагмент) ерекшелей білу керек. Тышқанның көмегімен ерекшелеу үшін құжаттың сол жақ, «ерекшелеу ернеуі» деп аталатын, ернеуін қолданады. Тышқанның сілтемесі оңға қарай бұрылған стрелка түріне айналады. Пернетақтадан ерекшеленген кезде Shift және Ctrl пернелері тіркесімдерін бірге басу керек. Мәтін бөліктерін ерекшелеу тәсілдері
Мәтінді тұтастай бірден ерекшелеу үшін пернетақтадан бір мезгілде CTRL пернесі мен цифрлық қосымша пернетақтадан «5» санын басуға да болады. Мәтін бөліктерін түзетуге: жою, қосу, жылжыту, көшіру, іздеу және алмастыруды жатқызуға болады. |
||||||||||||||||||||||
|
ІV. Практикалық жұмыс. |
10 мин |
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс оқулықта 166-167 бет.
|
А деңгейі .
" Тазалық- саулық негізі, саулық- байлық негізі" В деңгейі
" Нр жігіттің екі сөйлегені өлгені, Еменнің иілгені- сынғаны" С деңгейі .
"Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар" 3. Құжатты өз бумаларыңда Сөздер_1 деп сақтаңдар. |
|||||||||||||||||||||
|
V. Сергіту сәті. |
2 мин. |
Жаттығуды орындарында отырып орындау. |
Көз жаттығуын орындайық.(презентация көрсетіледі) Көзге арналған жаттығулар.ppt
|
|||||||||||||||||||||
|
VІ. Бекіту. |
7 мин |
Бақылау сұрақтары мен тапсырмалар
Планета тұрғындары арасында ондаған тілде сөйлейтін адамдар көп-ақ. Мәселен, К.Меццофанти (1774-1849 жж.) 26 тілде, ал профессор Раск (1787-1832 жж.), Д.Баурин (1792-1872 жж.), доктор Гарольд Уильямс (1876-7928 жж.) 28 тілде сөйлеген. Поуэлл Александр Янулас (1939 жылы туған) Канададағы Британ Колумбия провинциалды сотында 41 тіл бойынша қызмет істепті. Ал Ұлыбританияның ең ірі лингвисі саналатын Джордж Кэмбпелл (1912 жылы туған) 54 тілді меңгерген. Ол Би – би – си –де жұмыс істепті. 4. Мәтіндегі қолданылатын қандай амалдар түзетуге жатады? 5. Мәтіннің элементтерін жою үшін қолданылатын пернелерді атаңдар. 6. «Мәтінді ерекшелеу тәсілдері» кестесін толтыруды аяқтаңдар (5-кесте):
7. Сәйкестендіріңдер. Ctrl+Home Таңдалған бұйрықтың бас тарту Page Up Бас әріптерді теру режиміне өту Delete Курсорды құжаттың басына апару Caps Lock Курсордың сол жағындағы сөзді жою Esc Курсорды бір бетке жоғары апару Insert Абзацты енгізуді аяқтау Enter Курсордың оң жағындағы сөзді жою Ctrl+BackSpace Мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу 8. Мәтінді алмастырудың қандай тәсілдерін білесіңдер? 9. Ерекшеленген фрагментті алмасу буферін қолданбай қалай көшіреміз? 10. Алмасу буферіндегі бір мезгілде мәтін фрагменттерінің нешеуін сақтауға болды? |
||||||||||||||||||||||
|
VІI. Бағалау. |
2 мин. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды бағалау. |
Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады. |
|||||||||||||||||||||
|
VІII.Үй жұмысы. |
2 мин. |
V тарау. § 10 оқу. |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. |
|||||||||||||||||||||
Уалиева Дана Турсыновна
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Мәтін бөліктерін ерекшелеу 6 сынып
Ашық сабақ. Мәтін бөліктерін ерекшелеу 6 сынып
Пән Информатика сынып 6 "Ә" Күні 22.11.17 ж.
Тақырып: Мәтін бөліктерін ерекшелеу
Мақсат:
Білімділік – Мәтін бөліктерін ерекшелеу тақырыбы бойынша оқушыларға жалпы түсінік беру
Дамытушылық – оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, көре отыра есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік – оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру
Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, тақта, тұсаукесер, (көзге арналған жаттығу), таратпа карточкалар, Word Pad мәтіндік редакторы.
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Бөлінген уақыт |
Мұғалімнің іс - әрекеттері |
Оқушылардың іс - әрекеттері |
|||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Амандасады. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады. Карточка арқылы сұрақ, жауап |
|||||||||||||||||||||
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру |
5 мин. |
7. Егер құжат беті көп болса, мәтіннің соңына қалай жетуге болады? 8. Мәтінді түзетуге жататын әрекеттер? 9. Бір бетке жоғары немесе төмен жылжу үшін қандай пернелерді пайдаланамыз? 10. Мәтіннің негізгі элементттері? 11. Мәтіндік редактор дегеніміз не? 12. Мәтінді ерекшелеу үшін нені пайдаланған қолайлы? |
||||||||||||||||||||||
|
IІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. |
10 мин |
Мәтін теріп болған соң түзету және пішімдеу үшін мәтін бөліктерін (фрагмент) ерекшелей білу керек. Тышқанның көмегімен ерекшелеу үшін құжаттың сол жақ, «ерекшелеу ернеуі» деп аталатын, ернеуін қолданады. Тышқанның сілтемесі оңға қарай бұрылған стрелка түріне айналады. Пернетақтадан ерекшеленген кезде Shift және Ctrl пернелері тіркесімдерін бірге басу керек. Мәтін бөліктерін ерекшелеу тәсілдері
Мәтінді тұтастай бірден ерекшелеу үшін пернетақтадан бір мезгілде CTRL пернесі мен цифрлық қосымша пернетақтадан «5» санын басуға да болады. Мәтін бөліктерін түзетуге: жою, қосу, жылжыту, көшіру, іздеу және алмастыруды жатқызуға болады. |
||||||||||||||||||||||
|
ІV. Практикалық жұмыс. |
10 мин |
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс оқулықта 166-167 бет.
|
А деңгейі .
" Тазалық- саулық негізі, саулық- байлық негізі" В деңгейі
" Нр жігіттің екі сөйлегені өлгені, Еменнің иілгені- сынғаны" С деңгейі .
"Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар" 3. Құжатты өз бумаларыңда Сөздер_1 деп сақтаңдар. |
|||||||||||||||||||||
|
V. Сергіту сәті. |
2 мин. |
Жаттығуды орындарында отырып орындау. |
Көз жаттығуын орындайық.(презентация көрсетіледі) Көзге арналған жаттығулар.ppt
|
|||||||||||||||||||||
|
VІ. Бекіту. |
7 мин |
Бақылау сұрақтары мен тапсырмалар
Планета тұрғындары арасында ондаған тілде сөйлейтін адамдар көп-ақ. Мәселен, К.Меццофанти (1774-1849 жж.) 26 тілде, ал профессор Раск (1787-1832 жж.), Д.Баурин (1792-1872 жж.), доктор Гарольд Уильямс (1876-7928 жж.) 28 тілде сөйлеген. Поуэлл Александр Янулас (1939 жылы туған) Канададағы Британ Колумбия провинциалды сотында 41 тіл бойынша қызмет істепті. Ал Ұлыбританияның ең ірі лингвисі саналатын Джордж Кэмбпелл (1912 жылы туған) 54 тілді меңгерген. Ол Би – би – си –де жұмыс істепті. 4. Мәтіндегі қолданылатын қандай амалдар түзетуге жатады? 5. Мәтіннің элементтерін жою үшін қолданылатын пернелерді атаңдар. 6. «Мәтінді ерекшелеу тәсілдері» кестесін толтыруды аяқтаңдар (5-кесте):
7. Сәйкестендіріңдер. Ctrl+Home Таңдалған бұйрықтың бас тарту Page Up Бас әріптерді теру режиміне өту Delete Курсорды құжаттың басына апару Caps Lock Курсордың сол жағындағы сөзді жою Esc Курсорды бір бетке жоғары апару Insert Абзацты енгізуді аяқтау Enter Курсордың оң жағындағы сөзді жою Ctrl+BackSpace Мәтінді енгізгенде ауыстыру режиміне көшу 8. Мәтінді алмастырудың қандай тәсілдерін білесіңдер? 9. Ерекшеленген фрагментті алмасу буферін қолданбай қалай көшіреміз? 10. Алмасу буферіндегі бір мезгілде мәтін фрагменттерінің нешеуін сақтауға болды? |
||||||||||||||||||||||
|
VІI. Бағалау. |
2 мин. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды бағалау. |
Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады. |
|||||||||||||||||||||
|
VІII.Үй жұмысы. |
2 мин. |
V тарау. § 10 оқу. |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. |
|||||||||||||||||||||
Уалиева Дана Турсыновна
шағым қалдыра аласыз













