Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Ашық сабақ Мәтінді есептерді шығару
Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінді есептерді шығару алгоритмі:
Есеп шартын зерделеу, шамалар арасындағы тәуелділікті анықтау.
Есептің математикалық моделін құру: белгісіз шамаға белгілеу енгізу, теңдеу құру.
Теңдеуді шешу.
Есеп шартына жауап беру.
Табылған мәндердің есеп шартын қанағаттандыратындығын тексеру.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:8.3А Квадрат
теңдеулер
МектепҮлкеншыған
ом
Сабақтың
тақырыбы
Мәтінді есептерді
шығару
Күні,айы:19.01.2022
ж
Мұғалімнің
аты-жөні:Алаева
Г.П
Сынып8
Сабаққа қатысқан оқушылар
саны:
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
8.4.2.1
мәтінді есептерді квадрат
теңдеулердің көмегімен
шешу;
Сабақтың
мақсаты
Мәтінді есептерді квадрат
теңдеу көмегімен шешу алгоритмін қолдану.Есептер
шығаруда тиімді пайдалану бейімділігі қалыптасады.Қиындығы әр түрлі
есептерді шығару барысында, түрлендіруді орындауда білім - білік
дағдылары дамиды.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі/уақыты
Педагогтың
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
10
минут
Амандасу,түгендеу. Миға
шабуылТапсырмалар
1.
х4+15х2-16
=0
2. (х2+3) х-5(х2+3)=0
3.
а2-11а+28=0
4. х2+3=7
5. х2+3=4
Тапсырмаларды
орындату арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын
тексеремін.қайталау
сұрақтары.
1.Теңдеу дегеніміз не?
2.Мәтін есеп дегеніміз не және оны теңдеу жүйесіне келтіріп
шешуге бола ма?
3.Рационал теңдеулер
сияқты басқада көптеген есептерді қандай теңдеу көмегімен шешуге
болады?
Берілген
тапсырмаларды орындайды.
Жауабы х=-1
х=1
Жауабы
х=5
Жауабы х=4
х=7
Жауабых=2 х=-2
Жауабы х=-1
х=1
Ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте
жақсы! Талпын!»Оқушылардың белсенділіген
байланысты бағаланады.
Оқулық
Сабақтың
ортасы
30
минут
PISA есептерін
шығару
Мәтінді
есептерді шығару алгоритмі:
Есеп шартын
зерделеу, шамалар арасындағы тәуелділікті
анықтау.
Есептің
математикалық моделін құру: белгісіз шамаға белгілеу енгізу, теңдеу
құру.
Теңдеуді
шешу.
Есеп шартына
жауап беру.
Табылған
мәндердің есеп шартын қанағаттандыратындығын
тексеру
1-тапсырма.Өзінің
квадратынан 4 есе кіші нөлден өзге санды
тап.
2-тапсырма.«Біреуі
екіншісінен 7-ге
кем екі натурал санның
көбейтіндісі 198-ге
тең. Осы сандарды тап.» Есеп шарты бойынша құрылған теңдеудегі
сандарды жаз.
3-тапсырма.«Бақтың пішіні тіктөртбұрыш тәріздес. Оның
ұзындығы енінен 15 м үлкен және
ауданы 7600 м2.
Бақтың ені мен ұзындығын тап.» Есеп шарты бойынша құрылған
теңдеудегі сандарды жаз.
x2 – *x-* =
0
3-тапсырма
шешуі.Жер телімінің
ұзындығыx
м ,
ені: (x-15)
м. Тік төртбұрыштың
ауданы формуласын пайдаланамыз.S=ab Есеп шартын пайдаланып, квадрат
теңдеу құрады:
x(x – 15) = 7600.x2 – 15x = 7600
Жауабы:15
және 7600
4-тапсырма.Өзінің
квадратынан 3 есе кіші, нөлден өзгеше санды табуға
арналған теңдеулерді көрсет.
Дұрыс жауап саны:
2
x(x – 3) =
0
x2 =
3x
x2 – x – 3 =
0
3x2 – x =
0
Мақсаты:Квадрат теңдеулерді
шешу формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге
үйренеді.
“Саяхат”
есебі
8 сынып оқушылары демалыста теплоходпен саяхатқа шықты. Олар Ертіс
өзенінің ағысымен 56 км және ағысқа қарсы 9 км жол жүрді. 56 км
жүрген жолына жіберетін уақыты олардың ағысқа қарысы жүзгендегі 9
км мен тынық суда жүзген 25 км – ге жіберген уақытқа тең. Егер өзен
ағысының жылдамдығы 2км сағ болса, Сұрақ 1. Саяхат
Теплоходтың меншікті жылдамдығы қандай? Жауабы:
Сұрақ 2. Саяхат Егер оқушылар
саяхаттауға 8 сағ уақыт жұмсаған болса, онда олар қандай қашықтыққа
барып қайтты? Жауабы: Сұрақ 3.
Саяхат Егер оқушылар саяхаттау
барысында 2 сағ. аялдама жасап, жағалауға түсіп табиғат аясында
болса, онда олар 75 км – ге қанша сағат жұмсайды? Жауабы:
Билимленд тапсырмаларын
орындайды
1.Шешуі.Санды x деп белгілеп,
онда оның квадраты: x2.
Есеп шартын пайдаланып, квадрат теңдеу құрады:x2 = 4x,x2 – 4x =
0,x(x – 4) =
0.
Әр көбейткішті нөлге
теңестіреді:
x = 0 – есеп
шартын қанағаттандырмайды.
x – 4 =
0,
x = 4 –
ізделінді сан.
Жауабы: 4.
2-тапсырма
шешуі.Біріншісанды x деп белгілеп,
онда екінші сан : (x-7). Оларды4 көбейтіндісі
198 ге тең. Есеп шартын пайдаланып, квадрат теңдеу
құрады:
x(x – 7) =
198.x2 – 7x =
198
Жауабы: 7 және 198
4-тапсырма
шешуі.
x(x – 3) =
0
x2 =
3x
Өйткені бірінші сан х,
квадраты х2
Есеп шартын пайдаланып,
квадрат теңдеу құрады:Жауабы:x(x – 3) =
0x2 = 3x
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады