|
Тақырыбы: |
Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абишева М.С, Байманова Ж.К |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Білімділік:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дамытушылық:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әлеуметтік-мәдени:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер |
Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, АКТ, зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрия мен инновацияға негізделген экономикалық өсу. Зайырлы қоғам және жоғары руханият. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, орыс тілі, физика, геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Үш тілде тақырыптарды оқу: а) Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу; ә) Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств; б) Solution of text problems with the help of the formulation of equations and inequalities. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер арқылы шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Теңдеулер және теңсіздіктер шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (2мин)
2 мин
3 мин Сабақтың ортасы
10 мин 13 мин 3 мин 2 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Оқушыларға 3 тілде жазылған кеспе қағаздары таратылады. Қазақша, орысша, ағылшынша жазылу бойынша 3 топқа бөлінеді. Сол сөз тіркестерінен сөйлем құрай отырып, сабақтың тақырыбын ашады.
1-топ - Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу; 2-топ - Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств; 3-Топ - Solution of text problems with the help of the formulation of equations and inequalities. Сабақ мақсатымен таныстыру. Тренинг. «Жаттығуды орында». Оқушыларды ортаға шақырып, шеңбер бойымен тұрғызамыз. Әрбіреуіне сергітуге арналған парақшаларды таратамыз.
РАХМЕТ! Мұғалім: -оқушылар осы тренингтен қандай қорытынды шығаруға болады? Кез келген есептің мәтінін мұқият оқып, мағынасын ажырата білу. Ашық сұрақтарды қолдану арқылы алгоритм құру.
Кері байланыс оқушы мен оқушының арасында жүргізіледі. Мәтінді есептерді шығару алгоритімі:
Топтар постер бойынша өз тапсырмаларын қорғайды. Тапсырмалар тақырып бойынша мысалдарды түсіндіру. Тапсырмалар: 1-топ: 1 мысал 2-топ: 2 мысал 3-топ: 3 мысал Кері байланыс: « Екі жұлдыз, бір тілек».
Кері байланыс топ пен мұғалімнің арасында жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс. 1-топ. 36.6 жаттығу. Шабдалының бағасы өріктің бағасынан 50 тг артық, компот дайындау үшін 4 кг шабдалы және 6 кг өрік қажет. Егер шабдалы мен өрік сатып алуға 4200 тг жұмсалса, жемістердің бағасы қандай? 2-топ. 36.12 жаттығу. Еденнің ауданы 9 м2 және шаршы пішінді бөлменің қабырларын желімдеу керек. Бөлме биіктігі 3м, есіктің ауданы 1,8 м2, терезенің ауданы 1,5 м2 және бір түс қағазбен 7,2 м2 жерді желімдеуге болады. 3-топ. 36. 23 жаттығу. Отағасы депозитке 250 000 тг салмақшы болады. Осы соманың бір бөлігінің пайыздық өсімі 10%-ға тең шотқа, ал қалғанын қалдықты 50 000 тг төмендетпей алып тұруға болатын жылдық пайызы 9%-ға тең депозитке салды. Бір жылдан кейін депозиттегі сомма 274 000 тг-ге жетті.
Кері байланыс оқушылар мен оқушылар арасында жүргізіледі. Бекітуге арналған сұрақтар:
Кері байланыс мұғалім мен оқушының арасында жүргізіледі (ауызша сұрақтар арқылы қорыту) Рефлексия: «Бағалау ағашы»
Қорытынды. 17-20 балл. Керемет жұмыс жасадыңдар; 13-16 балл. Жұмыстарын өте өнімді, сен мұны бұдан жақсы жасай аласың; 12-0 балл. Дұрыс бағытпен келе жатырсындар, әлі де еңбектену қажет |
Интербелсенді тақта
Кеспе қағаз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы 2 мин |
36.1, 36.2 есеп |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу" 7 сынып
Ашық сабақ "Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу" 7 сынып
|
Тақырыбы: |
Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абишева М.С, Байманова Ж.К |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Білімділік:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дамытушылық:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әлеуметтік-мәдени:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер |
Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, АКТ, зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрия мен инновацияға негізделген экономикалық өсу. Зайырлы қоғам және жоғары руханият. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, орыс тілі, физика, геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Үш тілде тақырыптарды оқу: а) Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу; ә) Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств; б) Solution of text problems with the help of the formulation of equations and inequalities. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер арқылы шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Теңдеулер және теңсіздіктер шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (2мин)
2 мин
3 мин Сабақтың ортасы
10 мин 13 мин 3 мин 2 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Оқушыларға 3 тілде жазылған кеспе қағаздары таратылады. Қазақша, орысша, ағылшынша жазылу бойынша 3 топқа бөлінеді. Сол сөз тіркестерінен сөйлем құрай отырып, сабақтың тақырыбын ашады.
1-топ - Мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу; 2-топ - Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств; 3-Топ - Solution of text problems with the help of the formulation of equations and inequalities. Сабақ мақсатымен таныстыру. Тренинг. «Жаттығуды орында». Оқушыларды ортаға шақырып, шеңбер бойымен тұрғызамыз. Әрбіреуіне сергітуге арналған парақшаларды таратамыз.
РАХМЕТ! Мұғалім: -оқушылар осы тренингтен қандай қорытынды шығаруға болады? Кез келген есептің мәтінін мұқият оқып, мағынасын ажырата білу. Ашық сұрақтарды қолдану арқылы алгоритм құру.
Кері байланыс оқушы мен оқушының арасында жүргізіледі. Мәтінді есептерді шығару алгоритімі:
Топтар постер бойынша өз тапсырмаларын қорғайды. Тапсырмалар тақырып бойынша мысалдарды түсіндіру. Тапсырмалар: 1-топ: 1 мысал 2-топ: 2 мысал 3-топ: 3 мысал Кері байланыс: « Екі жұлдыз, бір тілек».
Кері байланыс топ пен мұғалімнің арасында жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс. 1-топ. 36.6 жаттығу. Шабдалының бағасы өріктің бағасынан 50 тг артық, компот дайындау үшін 4 кг шабдалы және 6 кг өрік қажет. Егер шабдалы мен өрік сатып алуға 4200 тг жұмсалса, жемістердің бағасы қандай? 2-топ. 36.12 жаттығу. Еденнің ауданы 9 м2 және шаршы пішінді бөлменің қабырларын желімдеу керек. Бөлме биіктігі 3м, есіктің ауданы 1,8 м2, терезенің ауданы 1,5 м2 және бір түс қағазбен 7,2 м2 жерді желімдеуге болады. 3-топ. 36. 23 жаттығу. Отағасы депозитке 250 000 тг салмақшы болады. Осы соманың бір бөлігінің пайыздық өсімі 10%-ға тең шотқа, ал қалғанын қалдықты 50 000 тг төмендетпей алып тұруға болатын жылдық пайызы 9%-ға тең депозитке салды. Бір жылдан кейін депозиттегі сомма 274 000 тг-ге жетті.
Кері байланыс оқушылар мен оқушылар арасында жүргізіледі. Бекітуге арналған сұрақтар:
Кері байланыс мұғалім мен оқушының арасында жүргізіледі (ауызша сұрақтар арқылы қорыту) Рефлексия: «Бағалау ағашы»
Қорытынды. 17-20 балл. Керемет жұмыс жасадыңдар; 13-16 балл. Жұмыстарын өте өнімді, сен мұны бұдан жақсы жасай аласың; 12-0 балл. Дұрыс бағытпен келе жатырсындар, әлі де еңбектену қажет |
Интербелсенді тақта
Кеспе қағаз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы 2 мин |
36.1, 36.2 есеп |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














