Тақырыбы: Мектептегі бір
күнім
Сабақтың
мақсаты:
Білім • Оспанхан Әубәкіров туралы
біледі, Жабақтың қандай бала екенін
анықтайды.
Түсінік • Атасының Жабақтың сөзіне не
үшін күлгенін, жеті шалдың кімдер екенін
анықтайды.
Қолданыс •
Атасына, Жабаққа мінедеме
жазады, сұрақтарға жауап береді.
Анализ
• Әңгімедегі түсініксіз
сөздердің мағынасын анықтайды.
Синтез • Аптаның әр күнінде болатын
сабақтар туралы әңгімелейді, талдайды.
Баға
• Кейіпкерлер бейнесі арқылы
автордың айтпақ болған ойын ашады, оларға баға
береді.
Сабақ
құрылымы:
І.
Ақпарат
блогы.
ІІ. Логикалық тапсырмалар
блогы.
ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке
алу блогы.
ІV. Интеллектуалдық тренинг
блогы.
V.
Күтілетін нәтиже
блогы.
Оқыту
әдісі: «АКТ» «Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және
көшбасшылық».
Мұғалім іс-әрекетінің
тәсілі: Бағыт-бағдар береді,
оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық
тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды
(технологиялық)
•
Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру
формасы: Бақылау-сынақ
сабағы
•
Танымдық
тапсырмалар: Сабақтың ЖБЕА блогында
беріледі.
•
Оқушы іс-әрекетін
ұйымдастыру:
•
Күтілетін нәтижеге қол
жеткізу үшін алгоритм бойынша кестеде берілген тапсырмаларды
орындап, сұрақтарға жауап беру; Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау.
Оқушыда дағды
қалыптастыру: Өзін-өзі дамыту дағдылары –
өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс
жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай
«сәттілік сәтіне» ұмтылу; жинақталған білім мен қалыптасқан дағды
негізінде ой қорыта алу.
•
Негізгі ұғымдар мен
терминдер:
•
Еркелік, мектеп, апта
күндері.
Ақпарат
көздері:
1.
Ғаламтор
желісі.
2.
Әдебиеттік оқу. 2-сынып. Б.Т.
Қабатай. Алматы «Атамұра» 2017 ж.
Сабақты
бағалау:
•
Оқушының оқу іс-әрекеті ол
СТК-дағы тапсырмаларды орындау
деңгейіне
байланысты
бағаланады.
САБАҚ
БЛОКТАРЫ
І.
АҚПАРАТ БЛОГЫ 10
минут
Тақырып
жоспары:
Жұмбақты
шештіру.
1. «Жеті шал» әңгімесінің
сюжеті:
1)Жабақ – атасының
еркесі.
2)Жабақтың мектепке
баруы.
3)Мектептен келіп, жеті шал
туралы айтуы.
4)Атасының күлуі және
немересіне түсіндіруі
5)Оспанхан Әубәкіров туралы
мәліметті оқу.
2.Әңгіменің сөздік
қоры
Слайдтар:
1-слайд
1-тақырыпша –
1. «Жеті шал» әңгімесінің
сюжеті:
1)Жабақ – атасының
еркесі.
2-слайд
2-тақырыпша
– 2)Жабақтың мектепке
баруы.
3-слайд
3-тақырыпша
– 3)Мектептен келіп, жеті шал
туралы айтуы.
4-слайд
4-тақырыпша
- 4)Атасының күлуі және
немересіне түсіндіруі
5-слайд
5-тақырыпша -
5)Оспанхан Әубәкіров туралы
мәліметті оқу.
6-слайд
6-тақырыпша –
2.Әңгіменің сөздік
қоры
ІІ. ЛОГИКАЛЫҚ ТАПСЫРМАЛАР БЛОГЫ
5 минут
Мына кестені толтыра отырып
сабақтың мазмұны бойынша
қорытынды
шығар.
Кейіпкер
|
Іс-әрекеті
|
Мінез-құлқы
|
Жабақ
|
|
|
Атасы
|
|
|
ІІІ. ЖАТТЫҚТЫРУ ЖӘНЕ БІЛІМДІ
ЕСЕПКЕ АЛУ БЛОГЫ 15 минут
Деңгейлік
тапсырмалар:
І деңгей
тапсырмалары
-
Оспанхан Әубәкіров кім, қай жерде туылған, қандай
шығармалары бар?
-
Жабақ қандай бала?
-
Неше жасқа дейін атасының арқасына мініп
жүреді?
-
Мектептен қандай хабар айтып
келеді?
-
Атасы оның сөзіне тез түсінді
ме?
-
Атасы не үшін күлді?
-
Жабақтың айтқан жеті шалы кімдер
екен?
ІІ деңгей
тапсырмалары
-
Жабаққа мінездеме беру.
Әңгімедегі бейнеленген іс-әрекеттері арқылы оның бейнесін суреттеп
жазу. Атасына мінездеме беру
-
6-тапсырма. Сұрақтарға жауап
жазу.
ІІІ деңгей тапсырмалары.
4-тапсырма
Сөздікпен
жұмыс.
«Сөздің қабығын аршу»
-
Қалақтай баласы
–
Мылтықпен атқандай
–
Үріккен танадай тапырақтап
–
_________________________________________________________________
ІV. ИНТЕЛЛЕКТУАЛДЫҚ ТРЕНИНГ
БЛОГЫ 6 минут
Топтық жұмыс.
5-тапсырма
1-топ. Дүйсенбі күні болатын сабақтар туралы
әңгімелейді.
2-топ.
Сейсенбі күні болатын сабақтар
туралы әңгімелейді.
3-топ. Сәрсенбі күні болатын сабақтар
туралы әңгімелейді.
V.
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ БЛОГЫ 4
минут
Кестені толтыра отырып,
сабақтың мазмұны бойынша қорытынды
шығар.
Кейіпкер
|
Кейіпкерлер арқылы
автордың айтпақ болған ойы
|
Кейіпкерлер бейнесі
арқылы өзімізге қандай үлгі аламыз?
|
Атасы
|
|
|
Жабақ
|
|
|
Үй тапсырмасы
Бонус-бал алуға тапсырма:
Хрестоматиядан М.
Жаманбалиновтың «Бір апта» өлеңін оқып, мәтін үлгісімен өлең
құрастырып келу.