Ашық ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы:Таным
Бөлімі: Қоршаған ортамен танысу, тіл дамыту
Тақырыбы: «Мен өскенде кім болам»
Мақсаты:
1.Балалардың мамандық бойынша түсініктерін кеңейтіп,олардың пайдасын түсіндіру.
2.Балалардың қызығушылығымен логикалық ойлау қабілетін дамыту.
3.Әр мамандыққа құрметпен қарауға,патриоттық сезімдерін ояту.
Сөздікжұмыс:Мамандық – профессия - jobs
Әдіс-тәсілдер:Түсіндіру,көрсету,баяндау,ойын.
Құрал – жабдықтар: «Robomys» - роботышқан
Көрнекілік материалдар: Тақырып бойынша суреттер, мамандық иелерінің құралдары мен киімдері, ойынға қажетті суреттер, слайд-презентация.
Улестірмелі материалдар: карточкалар
Оқу қызметінің барысы
Кіріспе бөлім
Сәлеметсіздер ме балалар!
Көңіл-күйлерін қалай?
-Балалар қане бәріміз шаттық шеңберіне тұрайық.
Шаттық шеңбері:
Күн күлімдеп нұр төкті,бізге жолдап
Балалар:Сәлем
Жақсы сөздер нұр септі,бізге жолдап
Балалар:Сәлем
Есте сақтап кеңесті,достарға сыйлы
Балалар:Сәлем
Кел,қосылып айтайық бір-бірімізге
Балалар:Сәлем
-Ендеше,балалар бәріміз орнымызға жайғасайық.
Негізгі бөлім
Топқа үлкен хатқалта алып кіру.
-Балалар, бізге «Мамандықтар қаласынан» хат келіпті. Тыңдаңдар.
«Құрметті балалар, біздің шеберлер қаласында мамандық түрлері өте көп, сендер өскенде әрқайсысың бір мамандық иесі боласыңдар. Әзірше, сендер кішкентайсыңдар, сондықтан мен сендерді мамандықтар қаласына қонаққа шақырамын»
Балалар, бұл қалаға бару үшін бізге сиқырлы кілем керек. Өйткені біз өзен-көл, тау мен ормандардың үстінен ұшып өтеміз. Мамандық (профессия) -адамның белгілі бір саладағы еңбегі. Мысалы,тіс дәрігері, мұғалім т.б
Сиқырлы кілемшеге отырып, музыкамен мамандықтар қаласына жол тартады.
Ал енді,слайдтан мамандық иелерін тамашалайық.
-Слайдтан не көрдік?
Балалар: Мамандық иелерін.
Сендер қандай мамандық иелерін білесіздер.
Дәрігер,аспаз,мұғалім,құрылысшы,тігінші т.б
Балалар өскенде біз мамандық тандаймыз.Бәрімізде бір мамандық иесі болғанды қалаймыз.Сол үшін тырысып сабақты жақсы оқуымыз қажет.Сендер қазірден бастап жақсы оқысаңыздар,ертең мамандық тандарда қиналмайсыздар.
Балалар мына суреттегі жұмбақтардың шешуін тауып көрейікші, ол үшін бізге Роботышқан көмектеседі. Жұмбақты шешіп, роботышқанға нұсқау береміз ол бізді жұмбақтың жауабына апарады.
Жұмбақтар:
Алып жатқан жан-жақты
Үйлерді кім тұрғызды
Жауабы: Құрылысшы.
Тәп-тәтті тағамы
Астардың маманы
Жауабы:Аспаз
Шекарада сақ тұрып,
Көз ілмей кім тұрады.
Жауабы:Шекарашы
Балалар мамандықтың бәрі жақсы,мамандықты тандағанда оны сүйіп тандауымыз қажет екен.Дәрігер адамдар ауырса емдейді.Олар ауырған адамды жан-жақты тексеріп ауруды емдеп қоймай жылы-жылы сөздер айтады.
Сондықтан ақ халатты абзал жандар деп атаймыз.
Балаларға әрқашан қамқор болып жүретін сапалы білім беретін мұғалім.Аспазшы дәмді тағамдарын бізге ұсынады.
Кім болам деген сұраққа бәрімізге ой туады?
Мен балалар тәрбиеші мамандығын бітірдім,сіздерге апаймын.Балалар өскенде кім болғыларын келеді.
Тақпақтар:
Ақ көйлегім үстімде , Адам емдеп шипа беру
Би билесем»Айгөлек» Болар менің арманым
Қой демейді ешкімде Сол себепті өмірде,
Шаршамаймын дөңгелеп Мен дәрігер боламын!
Ақкенже Рамзан
Мамандықты тандаймын Білімнің жаққан шырағын
Әжеме тіс саламын Кездессе қайда мұғалім
Сондықтан мен өскенде Беремін сәлем ізетпен
Дәрігер апай боламын Басымды иіп тұрамын
Айжан Сабина
Рахмет балалар,сендерден жақсы маман иелері шығатына сенімім мол.Балалар келіңдерші ортаға шеңберге тұрып бойымызды сергітіп алайық.
Сергіту сәті:
Бас, иық, тізе, аяқ!
Бас, иық, тізе, аяқ,
Бас, иық, тізе, аяқ,
Көз,ауыз, мұрын және құлақ
Бас, иық, тізе, аяқ.
Дидактикалық ойын «Сөйлеп тұрған кім?»Балалар біз қазір мына сөздерді естіп қандай мамандық иесі сөйлеп тұрғанын анықтайықшы:
1)Балмұздақ сатамын!Балмұздақ! -сатушы
2)Жүріңіз қай жаққа апарып тастайын? –жүргізуші
3) Қай жеріңіз ауырып тұр?Қазір ыстығыңызды өлшейін. -дәрігер
4)Шашыңызды қандай үлгіде қиып берейін?-шаштараз
5)Бүгінгі сабақта біз балалар күзгі табиғат туралы әңгімелесеміз? -мұғалім
6)Мен манты жасап жатырмын,қазір дайын болып қалады? -аспаз
Балалар тыңдап қандай маман иесі екенін анықтайды да, Роботышқанға нұсқау беріп дұрыс жауабын табады.
Ел қамқоры мен болам деп болашақта үлкен азамат пен азаматша болатындарына және жақсы маман иесі болатындарына сенімім мол.
Қорытынды:
-Балалар,бүгінгі оқу қызметіміз не жайлы болды?
-Қандай мамандық иелерімен таныстық?
-Олардың бізге пайдасы бар ма?
Мадақтау: Оқу іс-әрекетіне белсене қатысқан балаларды мадақтау.
Күтілетін нәтижелер:
Біледі:Мамандық иелерінің атауын біледі.
Меңгереді:Мамандық иелерінің адамдарға деген пайдасын;
Үйренеді:Мамандықты болашақта дұрыс тандауды үйренді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Мен өскенде кім боламын"
ашық сабақ "Мен өскенде кім боламын"
Ашық ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы:Таным
Бөлімі: Қоршаған ортамен танысу, тіл дамыту
Тақырыбы: «Мен өскенде кім болам»
Мақсаты:
1.Балалардың мамандық бойынша түсініктерін кеңейтіп,олардың пайдасын түсіндіру.
2.Балалардың қызығушылығымен логикалық ойлау қабілетін дамыту.
3.Әр мамандыққа құрметпен қарауға,патриоттық сезімдерін ояту.
Сөздікжұмыс:Мамандық – профессия - jobs
Әдіс-тәсілдер:Түсіндіру,көрсету,баяндау,ойын.
Құрал – жабдықтар: «Robomys» - роботышқан
Көрнекілік материалдар: Тақырып бойынша суреттер, мамандық иелерінің құралдары мен киімдері, ойынға қажетті суреттер, слайд-презентация.
Улестірмелі материалдар: карточкалар
Оқу қызметінің барысы
Кіріспе бөлім
Сәлеметсіздер ме балалар!
Көңіл-күйлерін қалай?
-Балалар қане бәріміз шаттық шеңберіне тұрайық.
Шаттық шеңбері:
Күн күлімдеп нұр төкті,бізге жолдап
Балалар:Сәлем
Жақсы сөздер нұр септі,бізге жолдап
Балалар:Сәлем
Есте сақтап кеңесті,достарға сыйлы
Балалар:Сәлем
Кел,қосылып айтайық бір-бірімізге
Балалар:Сәлем
-Ендеше,балалар бәріміз орнымызға жайғасайық.
Негізгі бөлім
Топқа үлкен хатқалта алып кіру.
-Балалар, бізге «Мамандықтар қаласынан» хат келіпті. Тыңдаңдар.
«Құрметті балалар, біздің шеберлер қаласында мамандық түрлері өте көп, сендер өскенде әрқайсысың бір мамандық иесі боласыңдар. Әзірше, сендер кішкентайсыңдар, сондықтан мен сендерді мамандықтар қаласына қонаққа шақырамын»
Балалар, бұл қалаға бару үшін бізге сиқырлы кілем керек. Өйткені біз өзен-көл, тау мен ормандардың үстінен ұшып өтеміз. Мамандық (профессия) -адамның белгілі бір саладағы еңбегі. Мысалы,тіс дәрігері, мұғалім т.б
Сиқырлы кілемшеге отырып, музыкамен мамандықтар қаласына жол тартады.
Ал енді,слайдтан мамандық иелерін тамашалайық.
-Слайдтан не көрдік?
Балалар: Мамандық иелерін.
Сендер қандай мамандық иелерін білесіздер.
Дәрігер,аспаз,мұғалім,құрылысшы,тігінші т.б
Балалар өскенде біз мамандық тандаймыз.Бәрімізде бір мамандық иесі болғанды қалаймыз.Сол үшін тырысып сабақты жақсы оқуымыз қажет.Сендер қазірден бастап жақсы оқысаңыздар,ертең мамандық тандарда қиналмайсыздар.
Балалар мына суреттегі жұмбақтардың шешуін тауып көрейікші, ол үшін бізге Роботышқан көмектеседі. Жұмбақты шешіп, роботышқанға нұсқау береміз ол бізді жұмбақтың жауабына апарады.
Жұмбақтар:
Алып жатқан жан-жақты
Үйлерді кім тұрғызды
Жауабы: Құрылысшы.
Тәп-тәтті тағамы
Астардың маманы
Жауабы:Аспаз
Шекарада сақ тұрып,
Көз ілмей кім тұрады.
Жауабы:Шекарашы
Балалар мамандықтың бәрі жақсы,мамандықты тандағанда оны сүйіп тандауымыз қажет екен.Дәрігер адамдар ауырса емдейді.Олар ауырған адамды жан-жақты тексеріп ауруды емдеп қоймай жылы-жылы сөздер айтады.
Сондықтан ақ халатты абзал жандар деп атаймыз.
Балаларға әрқашан қамқор болып жүретін сапалы білім беретін мұғалім.Аспазшы дәмді тағамдарын бізге ұсынады.
Кім болам деген сұраққа бәрімізге ой туады?
Мен балалар тәрбиеші мамандығын бітірдім,сіздерге апаймын.Балалар өскенде кім болғыларын келеді.
Тақпақтар:
Ақ көйлегім үстімде , Адам емдеп шипа беру
Би билесем»Айгөлек» Болар менің арманым
Қой демейді ешкімде Сол себепті өмірде,
Шаршамаймын дөңгелеп Мен дәрігер боламын!
Ақкенже Рамзан
Мамандықты тандаймын Білімнің жаққан шырағын
Әжеме тіс саламын Кездессе қайда мұғалім
Сондықтан мен өскенде Беремін сәлем ізетпен
Дәрігер апай боламын Басымды иіп тұрамын
Айжан Сабина
Рахмет балалар,сендерден жақсы маман иелері шығатына сенімім мол.Балалар келіңдерші ортаға шеңберге тұрып бойымызды сергітіп алайық.
Сергіту сәті:
Бас, иық, тізе, аяқ!
Бас, иық, тізе, аяқ,
Бас, иық, тізе, аяқ,
Көз,ауыз, мұрын және құлақ
Бас, иық, тізе, аяқ.
Дидактикалық ойын «Сөйлеп тұрған кім?»Балалар біз қазір мына сөздерді естіп қандай мамандық иесі сөйлеп тұрғанын анықтайықшы:
1)Балмұздақ сатамын!Балмұздақ! -сатушы
2)Жүріңіз қай жаққа апарып тастайын? –жүргізуші
3) Қай жеріңіз ауырып тұр?Қазір ыстығыңызды өлшейін. -дәрігер
4)Шашыңызды қандай үлгіде қиып берейін?-шаштараз
5)Бүгінгі сабақта біз балалар күзгі табиғат туралы әңгімелесеміз? -мұғалім
6)Мен манты жасап жатырмын,қазір дайын болып қалады? -аспаз
Балалар тыңдап қандай маман иесі екенін анықтайды да, Роботышқанға нұсқау беріп дұрыс жауабын табады.
Ел қамқоры мен болам деп болашақта үлкен азамат пен азаматша болатындарына және жақсы маман иесі болатындарына сенімім мол.
Қорытынды:
-Балалар,бүгінгі оқу қызметіміз не жайлы болды?
-Қандай мамандық иелерімен таныстық?
-Олардың бізге пайдасы бар ма?
Мадақтау: Оқу іс-әрекетіне белсене қатысқан балаларды мадақтау.
Күтілетін нәтижелер:
Біледі:Мамандық иелерінің атауын біледі.
Меңгереді:Мамандық иелерінің адамдарға деген пайдасын;
Үйренеді:Мамандықты болашақта дұрыс тандауды үйренді.
шағым қалдыра аласыз













