Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп: Ақмола облысы, Біржан сал ауданы, Амангелді орта мектебі. |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тыңдалым және айтылым Ортақ тақырып «Менің отбасым және менің достарым» |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Камалиева Нуржамал Хасеновна |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар:- 13 |
|
Қатыспағандар саны:-0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің достарым» Д дыбысы мен әрпі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
1.1.1.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) анықтау. Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ашу. Кейбір оқушылар: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын болжау |
|
Бағалау критерийлері |
1. Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) анықтайды. 2.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын ашады. 3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын болжайды. |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы: аула, қылығы, белдік,алаша. Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері: дәмді балмұздақ, түкті алаша, кен дала |
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық қарым қатынас, ұйымшылдық. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене шынықтыру, дүниетану. |
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс, әріп, буын, сөз |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі: 1.Салемдесу. Назарларын сабаққа аудару (тренинг жүргізу) «Көрші» Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үлкен отбасы. Топтастыру. Қызыл сары доптар арқылы топқа бөлу. І топ: Дыбыстар. ІІ топ: Әріптер.
Білу. (Ұ) Ашық және жабық сұрақтар арқылы өткен сабақтарда алған білімдерін пысықтау. - балалар біз неше дыбыспен таныстық? - неше дауысты дыбысты өттік? - дыбыстарды қандай текшелермен белгілейміз? - әріп дегеніміз не? - дыбыс дегеніміз не? Дескриптор. - неше дыбыспен танысқаның айта алады. - әріп пен дыбысты ажырата алады. - қандай текшемен белгілейтінің анықтай алады. Кері байланыс: Жарайсыңдар! |
Доптың суреттері |
|
8 мин 3 мин 4 мин 5 мин 2 мин 3 мин 3 мин |
Түсіну. Жаңа сабақ: Тыңдалым. (Ұ,Қ) «Стоп- кадр» әдісі. Достық деген не? (Достық туралы фильм көру). Фильмнің бірінші бөлімін көру, кейіпкерлері мен мазмұның талқылау. Әрі қарай болжам жасау. (Ұ) Фильмді толық көрсету. (Ұ) Фильмнің басын қайта қойып, пайдаланып .Кейіпкерлер арасында болған диалогқа импровизация жасату. Дескриптор. - көрген фильм мазмұның талқылай алады. - әрі қарай болжам жасай алады. - кейіпкелер арасындағы диалогке импровизация жасай алады. Кері байланыс. «Бағдаршам». (Ұ) Ашық және жабық сұрақтар арқылы фильмде көргендерін баяндау. - балалар біз не туралы фильм көрдік? - сонымен достық деген не? - достар қандай болу керек? - біз дос,доп дегенде сөздің басында қандай дыбыс естіп тұрмыз? - ендеше біз бүгін қандай дыбыспен танысамыз? Дескриптор. - көрген фильмдері бойынша сұрақтарға жауап бере алады. - сөздің басындағы дыбыстарды ажырата алады. Кері байланыс. «Шапалақ». (Ұ) «Сөз ойла, тез ойла» ойыны арқылы Д дыбысына басталатың сөздер айту. Сұрақтарға жауап беру. -Д дыбысы дауысты ма? Әлде дауыссыз ба? -Қандай текшемен белгілейміз? Дескриптор: - Д дыбысына басталатын сөздерді тауып айта алады. - Д дыбысының дауыссыз екенің анықтай алады. - Қандай текшемен белгіленетінің таба алады. Кері байланыс: Бас бармақ әдісімен бағалау.
Оқылым. Оқулықпен жұмыс. (МК,Ұ) «Дауыстап ойлану» әдісі. Оқулықтағы сөздерді оқу: Да-ла, да-ла-да, ау-ла, ау-ла-да, Да-на, Да-на-да, Ду-лат, Ду-лат-та. Дескриптор: - Д дыбысына байланысты оқулықтағы сөздерді оқиды. - Д дыбысын дұрыс дыбыстайды. Кері байланы: «Екі шапалақ». (Т) І топ. Суреттегі Д дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жаса.(Балмұздақ, белбеу,бүлдірген, дәптер, домбыра, дәрігер, қарындаш) І
1059- 10131- 10121- 107316- Дескриптор: - сөздерге дыбыстық талдау жасайды. - сөздер құрастырады. Кері байланыс: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Сергіту сәті: «Қыдырып қайтайық!» би билеу (Т) І топ.- Д әрпін ермексаздан құрастыру. ІІ топ.- Д әрпін таяқшалардан құрастыру. Дескриптор. - Д әрпін ермексаздан құрастыра алады. - Д әрпін таяқшадан құрастыра алады. Кері байланыс: тамаша!
Дәптермен жұмыс. (Ұ) Қолдану.«Жазылым» дәптердегі үлгіні жазу. Д әрпін дәптерге әдемілеп, көркем жазамыз.
Дескриптор - Д д әрпінің бас және кіші әрпін жазады. - Әріптердің көлбеу түзу жызылу ержелерін сақтайды. Кері байланыс. “Аспазшы стратегиясы”
|
АКТ http//kevego/com/video/iLyROoaftmiahtmL әдіс- тәсілдер қоймасы. . Оқулық 55 бет Оқулық 56 бет. Суреттер АКТ Htts://youtu.be/SCvZLP26goE Ермексаз, таяқшалар. Дәптер 26 бет Қалам
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: Балалар біз бүгінгі сабақта қандай жетістікке жеттік,өзімізге баға берейік. Гүлдер арқылы өздерін бағалау. - Қызыл гүл. Мен үшін сабақ қызықты болды, барлығын түсіндім. - Жасыл гүл. Сабақ қызықты болды, бірақ маған әлі де көмек қажет. -Сары гүл. Мен ештен түсінген жоқпын. |
Гулдер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Менің достарым" Д дбысы мен әрпі. 1 сынып.
Ашық сабақ "Менің достарым" Д дбысы мен әрпі. 1 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп: Ақмола облысы, Біржан сал ауданы, Амангелді орта мектебі. |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тыңдалым және айтылым Ортақ тақырып «Менің отбасым және менің достарым» |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Камалиева Нуржамал Хасеновна |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар:- 13 |
|
Қатыспағандар саны:-0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің достарым» Д дыбысы мен әрпі. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме) |
1.1.1.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) анықтау. Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ашу. Кейбір оқушылар: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын болжау |
|
Бағалау критерийлері |
1. Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) анықтайды. 2.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын ашады. 3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын болжайды. |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминологиясы: аула, қылығы, белдік,алаша. Диалог пен жазуға пайдалы сөз тіркестері: дәмді балмұздақ, түкті алаша, кен дала |
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық қарым қатынас, ұйымшылдық. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене шынықтыру, дүниетану. |
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыс, әріп, буын, сөз |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі: 1.Салемдесу. Назарларын сабаққа аудару (тренинг жүргізу) «Көрші» Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үлкен отбасы. Топтастыру. Қызыл сары доптар арқылы топқа бөлу. І топ: Дыбыстар. ІІ топ: Әріптер.
Білу. (Ұ) Ашық және жабық сұрақтар арқылы өткен сабақтарда алған білімдерін пысықтау. - балалар біз неше дыбыспен таныстық? - неше дауысты дыбысты өттік? - дыбыстарды қандай текшелермен белгілейміз? - әріп дегеніміз не? - дыбыс дегеніміз не? Дескриптор. - неше дыбыспен танысқаның айта алады. - әріп пен дыбысты ажырата алады. - қандай текшемен белгілейтінің анықтай алады. Кері байланыс: Жарайсыңдар! |
Доптың суреттері |
|
8 мин 3 мин 4 мин 5 мин 2 мин 3 мин 3 мин |
Түсіну. Жаңа сабақ: Тыңдалым. (Ұ,Қ) «Стоп- кадр» әдісі. Достық деген не? (Достық туралы фильм көру). Фильмнің бірінші бөлімін көру, кейіпкерлері мен мазмұның талқылау. Әрі қарай болжам жасау. (Ұ) Фильмді толық көрсету. (Ұ) Фильмнің басын қайта қойып, пайдаланып .Кейіпкерлер арасында болған диалогқа импровизация жасату. Дескриптор. - көрген фильм мазмұның талқылай алады. - әрі қарай болжам жасай алады. - кейіпкелер арасындағы диалогке импровизация жасай алады. Кері байланыс. «Бағдаршам». (Ұ) Ашық және жабық сұрақтар арқылы фильмде көргендерін баяндау. - балалар біз не туралы фильм көрдік? - сонымен достық деген не? - достар қандай болу керек? - біз дос,доп дегенде сөздің басында қандай дыбыс естіп тұрмыз? - ендеше біз бүгін қандай дыбыспен танысамыз? Дескриптор. - көрген фильмдері бойынша сұрақтарға жауап бере алады. - сөздің басындағы дыбыстарды ажырата алады. Кері байланыс. «Шапалақ». (Ұ) «Сөз ойла, тез ойла» ойыны арқылы Д дыбысына басталатың сөздер айту. Сұрақтарға жауап беру. -Д дыбысы дауысты ма? Әлде дауыссыз ба? -Қандай текшемен белгілейміз? Дескриптор: - Д дыбысына басталатын сөздерді тауып айта алады. - Д дыбысының дауыссыз екенің анықтай алады. - Қандай текшемен белгіленетінің таба алады. Кері байланыс: Бас бармақ әдісімен бағалау.
Оқылым. Оқулықпен жұмыс. (МК,Ұ) «Дауыстап ойлану» әдісі. Оқулықтағы сөздерді оқу: Да-ла, да-ла-да, ау-ла, ау-ла-да, Да-на, Да-на-да, Ду-лат, Ду-лат-та. Дескриптор: - Д дыбысына байланысты оқулықтағы сөздерді оқиды. - Д дыбысын дұрыс дыбыстайды. Кері байланы: «Екі шапалақ». (Т) І топ. Суреттегі Д дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жаса.(Балмұздақ, белбеу,бүлдірген, дәптер, домбыра, дәрігер, қарындаш) І
1059- 10131- 10121- 107316- Дескриптор: - сөздерге дыбыстық талдау жасайды. - сөздер құрастырады. Кері байланыс: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Сергіту сәті: «Қыдырып қайтайық!» би билеу (Т) І топ.- Д әрпін ермексаздан құрастыру. ІІ топ.- Д әрпін таяқшалардан құрастыру. Дескриптор. - Д әрпін ермексаздан құрастыра алады. - Д әрпін таяқшадан құрастыра алады. Кері байланыс: тамаша!
Дәптермен жұмыс. (Ұ) Қолдану.«Жазылым» дәптердегі үлгіні жазу. Д әрпін дәптерге әдемілеп, көркем жазамыз.
Дескриптор - Д д әрпінің бас және кіші әрпін жазады. - Әріптердің көлбеу түзу жызылу ержелерін сақтайды. Кері байланыс. “Аспазшы стратегиясы”
|
АКТ http//kevego/com/video/iLyROoaftmiahtmL әдіс- тәсілдер қоймасы. . Оқулық 55 бет Оқулық 56 бет. Суреттер АКТ Htts://youtu.be/SCvZLP26goE Ермексаз, таяқшалар. Дәптер 26 бет Қалам
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: Балалар біз бүгінгі сабақта қандай жетістікке жеттік,өзімізге баға берейік. Гүлдер арқылы өздерін бағалау. - Қызыл гүл. Мен үшін сабақ қызықты болды, барлығын түсіндім. - Жасыл гүл. Сабақ қызықты болды, бірақ маған әлі де көмек қажет. -Сары гүл. Мен ештен түсінген жоқпын. |
Гулдер
|
шағым қалдыра аласыз
І

















