|
Пән: Сауат ашу |
МЕКТЕП: №83 А. Байтұрсынов атындағы ж о м |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Менің отбасым және достарым |
|||||||||||||||||||
|
КҮНІ: 16.17.11.2017 |
Мұғалімнің аты жөні: Кадирова Баян |
|||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 «А» |
Қатысқандар:25 |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу)қолдану. 1.1.7.1 Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды,ұнамайды) 1.1.6.1 Сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін,вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара,қимыл,дауыс ырғағын,мәнерін,қарқыны,сөз арасындағы кідірісті) қолдану 1.3.1.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ы дыбысы мен әрпін таниды. Буындап оқиды,тыңдалған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің көмегімен анықтайды. Пунктуациялық нормаларды сақтай отырып жазады. Көптеген оқушылар: Cөздерді тұтас оқиды. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, жетекші сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар: Түсініп оқиды. Мәтінге қатысты өз пікірін айтады. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Буындап және тұтас оқиды. Пунктуациялық нормаларды сақтай отырып жазады Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, өз ойын айтады . |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге деген лексика мен терминология: ыдыс, Ырысты, сыр, сырды. ыдыс – посуда – dishes Диалог пен жазу үшін сөздер мен тіркестер: -Үйде қандай ыдыстар бар? Ыдыспен не істейміз? -Тамақ ішкеннен соң ыдысты не істейміз? - Ы дыбысы қандай сөздерде кездеседі? - Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? - Ырысты анасына қалай көмектеседі? - Қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстады? - Қай оқушы өз тәртібін жөндеуі керек? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу. Тазалық ережелерін ұстануға баулу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиотыңдалым, слайд |
|||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыстарды ажыратады, сөздерді буынға бөледі,сөз, сөйлем,мәтін туралы түсініктері бар. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Психологиялық ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында ширату іс-қимылын орындату. Біз ойнаймыз күлеміз, Жадыраймыз жүреміз. Білім алып мектептен, Өсіп-толып келеміз. «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша «Дыбыстарды қағып ал» ойыны. -Балалар, сендер алақандарыңды ашып отырыңдар, мен сендерге дыбыстарды лақтырып отырамын (ауызша) сендер оларды қағып алыңдар. Сосын қандай сөз шыққанын айтыңдар. (Ы, Д, Ы, С) -Қандай сөз шықты? (Ыдыс) -Біз кеше қандай дыбыспен танысқан едік? (Ы дыбысы мен оның әріп таңбасымен).
Олай болса, бүгінгі сабақта ыдыстар жайлы әңгімені тыңдап, ы дыбысына байланысты сөздер мен мәтін оқимыз. Кәнеки, ыдыс деген сөзді үш тілде айтып үйренейікші: ыдыс – посуда – dishes «Жіктеу» әдісі бойынша стикерлердің түсі арқылы оқушыларды топтаймын. Топтық жұмыс.
Тапсырма: 1-топ: Ыдыстардың атауын атайды. Ы дыбысы кездесетін сөздерді табады. 2-топ: Ыдыстарды атайды. Ы дыбысы кездесетін сөздерді тауып,оларды буынға бөледі. 3-топ: Ыдыстарды топтайды. а) Шай ішетін ыдыстар: пиала, шәйнек, шәй қасық. б) Тамақ салуға, жеуге арналған ыдыстар:тәрелке, қасық, шанышқы Қалыптастырушы бағалау: «От шашу» -Енді ыдыс жайлы әңгімені мұқият тыңдайық. |
Ы дыбысының баспа және жазба әріп таңбалары
Суреттер қызыл,сары, жасыл түсті стикерлер
ыдыстар топтамасы бейнеленген қима-қағаздар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Тыңдалым , айтылым
30 минут
Оқылым
|
Оқулықпен жұмыс. 1- тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Аудиожазбадан мәтінді тыңдау. Сабақтың тақырыбын ашу барысында «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолдану арқылы тыңдалым-айтылым дағдыларын дамыту. -Үйде қандай ыдыстар бар? -Ыдыспен не істейміз? -Тамақ ішіп болған соң ыдысты не істейміз?
Қалыптастырушы бағалау: жұлдызша.
2(а)-тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Бағандағы сөздерді буындап оқу. ы дыс ы рыс сыр са ры ы дыстар Ы рыс ты сыр ды та ры са ту са ту шы Сөздердің мағынасын сұрау. Бас әріппен жазылған сөздің жазылу себебін сұрау. Сыр, сырды сөздеріне назар аударту.
Қалыптастырушы бағалау: геометр.фигуралар
2(б)-тапсырма. Топтық жұмыс.«Ойлан, топтас, бөліс» әдісі.. 1-топ: Мәтінді дауыстап оқы. -Ы дыбысы қай сөздерде кездеседі? 2-топ: Мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер: -Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? Ырысты анасына қалай көмекетеседі? 3-топ: Мәтінді түсініп оқы. -Мәтін не туралы? Ыдысты неге ылғи жуып, таза ұстау керек? Өз пікіріңді айт.
Қалыптастырушы бағалау: түрлі түсті жапырақтар.
Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс. Сөздер мен сөйлемді жазу.
Қалыптастырушы бағалау: смайликтер 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Еркін әңгіме» әдісі арқылы түрлі жағдаяттарға қатысты суреттерді қарастырып, сұрақтарды топта талқылап, жауап береді. Өз көзқарасын білдіреді. -Қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстады? -Қай оқушы өз тәртібін жөндеуі керек?
Қалыптастырушы бағалау: өз-өзін бағалау. «Келісемін, келіспеймін» ойынын жүргізу арқылы бас бармақ әдісімен топтар бір-бірін бағалайды. |
оқулық аудиожазба
Жұлдызша
қызыл, сары, жасыл түсті жапырақтар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Бірге ойнайық» ойыны. Ұжымдық жұмыс.
Жұптық жұмыс. Оқушылардың білім деңгейін саралау мақсатында «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы жұпта бір-біріне Ы дыбысына сөз құрап айтады.
Кері байланыс: -Бүгінгі сабақта не өттік? -Нені үйрендік? -Қандай тапсырма қиындық туғызды?
|
сюжетті суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Өз-өзін бағалау. Смайликтер. Түрлі түсті жапырақтар. Геометр.фигуралар. Жұлдызша. «От шашу»
|
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен: Мәтінді дауыстап оқы. -Ы дыбысы қай сөздерде кездеседі? Қабілеті орта: Мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер: -Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? Ырысты анасына қалай көмекетеседі? Қабілеті жоғары: Мәтінді түсініп оқы. -Мәтін не туралы? Ыдысты неге ылғи жуып, таза ұстау керек? Өз пікіріңді айт. |
|
Қауіпсіздік ережелерін сақтау
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалй өтті?Қандай кедергі лер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсыр малар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі" 1 сынып
Ашық сабақ "Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі" 1 сынып
|
Пән: Сауат ашу |
МЕКТЕП: №83 А. Байтұрсынов атындағы ж о м |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Менің отбасым және достарым |
|||||||||||||||||||
|
КҮНІ: 16.17.11.2017 |
Мұғалімнің аты жөні: Кадирова Баян |
|||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 «А» |
Қатысқандар:25 |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу)қолдану. 1.1.7.1 Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды,ұнамайды) 1.1.6.1 Сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін,вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара,қимыл,дауыс ырғағын,мәнерін,қарқыны,сөз арасындағы кідірісті) қолдану 1.3.1.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ы дыбысы мен әрпін таниды. Буындап оқиды,тыңдалған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің көмегімен анықтайды. Пунктуациялық нормаларды сақтай отырып жазады. Көптеген оқушылар: Cөздерді тұтас оқиды. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, жетекші сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар: Түсініп оқиды. Мәтінге қатысты өз пікірін айтады. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Буындап және тұтас оқиды. Пунктуациялық нормаларды сақтай отырып жазады Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, өз ойын айтады . |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге деген лексика мен терминология: ыдыс, Ырысты, сыр, сырды. ыдыс – посуда – dishes Диалог пен жазу үшін сөздер мен тіркестер: -Үйде қандай ыдыстар бар? Ыдыспен не істейміз? -Тамақ ішкеннен соң ыдысты не істейміз? - Ы дыбысы қандай сөздерде кездеседі? - Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? - Ырысты анасына қалай көмектеседі? - Қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстады? - Қай оқушы өз тәртібін жөндеуі керек? |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-бірін құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу. Тазалық ережелерін ұстануға баулу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиотыңдалым, слайд |
|||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыстарды ажыратады, сөздерді буынға бөледі,сөз, сөйлем,мәтін туралы түсініктері бар. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Психологиялық ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында ширату іс-қимылын орындату. Біз ойнаймыз күлеміз, Жадыраймыз жүреміз. Білім алып мектептен, Өсіп-толып келеміз. «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша «Дыбыстарды қағып ал» ойыны. -Балалар, сендер алақандарыңды ашып отырыңдар, мен сендерге дыбыстарды лақтырып отырамын (ауызша) сендер оларды қағып алыңдар. Сосын қандай сөз шыққанын айтыңдар. (Ы, Д, Ы, С) -Қандай сөз шықты? (Ыдыс) -Біз кеше қандай дыбыспен танысқан едік? (Ы дыбысы мен оның әріп таңбасымен).
Олай болса, бүгінгі сабақта ыдыстар жайлы әңгімені тыңдап, ы дыбысына байланысты сөздер мен мәтін оқимыз. Кәнеки, ыдыс деген сөзді үш тілде айтып үйренейікші: ыдыс – посуда – dishes «Жіктеу» әдісі бойынша стикерлердің түсі арқылы оқушыларды топтаймын. Топтық жұмыс.
Тапсырма: 1-топ: Ыдыстардың атауын атайды. Ы дыбысы кездесетін сөздерді табады. 2-топ: Ыдыстарды атайды. Ы дыбысы кездесетін сөздерді тауып,оларды буынға бөледі. 3-топ: Ыдыстарды топтайды. а) Шай ішетін ыдыстар: пиала, шәйнек, шәй қасық. б) Тамақ салуға, жеуге арналған ыдыстар:тәрелке, қасық, шанышқы Қалыптастырушы бағалау: «От шашу» -Енді ыдыс жайлы әңгімені мұқият тыңдайық. |
Ы дыбысының баспа және жазба әріп таңбалары
Суреттер қызыл,сары, жасыл түсті стикерлер
ыдыстар топтамасы бейнеленген қима-қағаздар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Тыңдалым , айтылым
30 минут
Оқылым
|
Оқулықпен жұмыс. 1- тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Аудиожазбадан мәтінді тыңдау. Сабақтың тақырыбын ашу барысында «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолдану арқылы тыңдалым-айтылым дағдыларын дамыту. -Үйде қандай ыдыстар бар? -Ыдыспен не істейміз? -Тамақ ішіп болған соң ыдысты не істейміз?
Қалыптастырушы бағалау: жұлдызша.
2(а)-тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Бағандағы сөздерді буындап оқу. ы дыс ы рыс сыр са ры ы дыстар Ы рыс ты сыр ды та ры са ту са ту шы Сөздердің мағынасын сұрау. Бас әріппен жазылған сөздің жазылу себебін сұрау. Сыр, сырды сөздеріне назар аударту.
Қалыптастырушы бағалау: геометр.фигуралар
2(б)-тапсырма. Топтық жұмыс.«Ойлан, топтас, бөліс» әдісі.. 1-топ: Мәтінді дауыстап оқы. -Ы дыбысы қай сөздерде кездеседі? 2-топ: Мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер: -Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? Ырысты анасына қалай көмекетеседі? 3-топ: Мәтінді түсініп оқы. -Мәтін не туралы? Ыдысты неге ылғи жуып, таза ұстау керек? Өз пікіріңді айт.
Қалыптастырушы бағалау: түрлі түсті жапырақтар.
Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс. Сөздер мен сөйлемді жазу.
Қалыптастырушы бағалау: смайликтер 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Еркін әңгіме» әдісі арқылы түрлі жағдаяттарға қатысты суреттерді қарастырып, сұрақтарды топта талқылап, жауап береді. Өз көзқарасын білдіреді. -Қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстады? -Қай оқушы өз тәртібін жөндеуі керек?
Қалыптастырушы бағалау: өз-өзін бағалау. «Келісемін, келіспеймін» ойынын жүргізу арқылы бас бармақ әдісімен топтар бір-бірін бағалайды. |
оқулық аудиожазба
Жұлдызша
қызыл, сары, жасыл түсті жапырақтар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Бірге ойнайық» ойыны. Ұжымдық жұмыс.
Жұптық жұмыс. Оқушылардың білім деңгейін саралау мақсатында «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы жұпта бір-біріне Ы дыбысына сөз құрап айтады.
Кері байланыс: -Бүгінгі сабақта не өттік? -Нені үйрендік? -Қандай тапсырма қиындық туғызды?
|
сюжетті суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Өз-өзін бағалау. Смайликтер. Түрлі түсті жапырақтар. Геометр.фигуралар. Жұлдызша. «От шашу»
|
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы
|
||||||||||||||||||
|
Қабілеті төмен: Мәтінді дауыстап оқы. -Ы дыбысы қай сөздерде кездеседі? Қабілеті орта: Мәтінді оқы. Сұрақтарға жауап бер: -Ырысты қаншада? Оның анасы кім болып істейді? Ырысты анасына қалай көмекетеседі? Қабілеті жоғары: Мәтінді түсініп оқы. -Мәтін не туралы? Ыдысты неге ылғи жуып, таза ұстау керек? Өз пікіріңді айт. |
|
Қауіпсіздік ережелерін сақтау
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалй өтті?Қандай кедергі лер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсыр малар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















