Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Микрожүйелер
|
Мектеп: ХББ НЗМ Ақтау
қаласы
|
Сынып: 8
«d»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Мұғалімнің аты жөні: Узакбаева
Жулдызай Сапарбаевна
Күні: 17.09.21ж.
|
Сабақ тақырыбы
|
Микро әлемнің
ерекшеліктерін беру үшін пайдаланатын материалдар мен
техникалар
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.2.5.1 Алдыңғы
білімдеріне негізделіп, материалдар, техникалар мен үдерістерге
эксперимент жүргізу және қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Әр түрлі техникаларды қолдана отырып, микро әлемді
бейнелеу.
Әдістермен эксперимент
жасау.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Микробейнелердің
ерекшеліктерін анықтайды.
Пәндік лексика мен
терминология
Микробейнелеу,
интерпретация, сапа (өсімдік)
тон, сулы бояу, балауыз
қаламдар, фотосурет,
фотомонтаж,
сандық
өңдеу,
жіті
бақылау,
түстерді
араластыру,
контраст,
пішін.
Қазақ
тілінде
|
Орыс
тілінде
|
Ағылшын
тілінде
|
микро
әлем
|
микро
мир
|
microcosm
|
микроскоп
|
микроскоп
|
microscope
|
эбру
|
эбру
|
ebru
|
қылқалам
|
кисть
|
brush
|
микробейне
|
микрорисунки
|
micrographs
|
Диалог/жазу үшін
пайдалы бірқатар үзінділер
Бейнені қарастыру барысында … көруге
болады.
Менің (өз туындымда түстерді араластыру
бойынша) көңілім толады.
Себебі, …
Мен
алғаш рет бұл техникада жұмыс жасағанда (балауыз бен сулы бояумен
сурет салғанда) … байқадым.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Микро әлемнің
ерекшеліктерін беру үшін микроскопты
қолданды.
-
Әр түрлі техникаларды
қолданып, эксперимент жасау арқылы микро әлемді
бейнеледі.
-
Жылы және суық түстерді
үйлестіре білді
-
Ұқыптылықпен креативті
туындыларды орындады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастық
Топтық жұмыс барысында
іс-әрекеттерді бірігіп орындау, бір-бірінің ойын тыңдау және
ауызбіршілікті қалыптастыру.
Жалпыұлттық
«Мәңгілік ел» идеясы
Оқушылардың ғылым
білімді игеруде қызығушылықтарының арттыруы және Қазақстанның
интеллектуалдық әлеуетін көтеруге
бағыттау.
Өмір бойы білім
алу
Жаңа оқу материалдарын
өткен тақырыппен байланыстыра отырып, білім берудің бірізділігімен
өмір бойы білім алу қажеттіліктерімен
ұштастыру.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Биология
пәнімен-микроскоп арқылы
жасушаларды қарайды, әр түрлі техникалар арқылы практикалық
жұмыстар орындайды.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Онлайн виртуалды
микрооскоп, web.Whatsapp қолдану
|
Бастапқы
білім
|
Өткен материалды
жалпылау.
Биология пәнінен алған
білімдерін қолданады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Ой қозғау
0-1мин
2-3мин
3-5мин
10-15мин
|
Ұйымдастыру
бөлімі. Амандасу. Сыныпты
түгендеу. Психологиялық атмосфера
қалыптастыру.
Тақырыпқа
кіріспе. Микро әлем бейнеленген
суреттерден пазл құрастыру сол арқылы сыныпты 5 топқа бөлу.
Суреттерден пазл құрастыру арқылы сабақ тақырыбын
ашады.
Эбру, батик
техникасынын
жасалу жолдары:
(D) Практикалық
жұмыс.
8.2.5.1. Алдыңғы
білімдеріне негізделіп, материалдар, техникалар мен үдерістерге
эксперимент жүргізу және қолдану.
Қажетті
құрал-жабдықтар: А3 қағаз, түрлі-түсті
эбру бояулары, арнайы суы, шило, гребень,су құятын ыдыс, қылқалам,
ақ мата, жіп, ризинка, батик бояу, фен.
Оқушылар топпен бірге
әр түрлі техникада микро әлемді
бейнелейді.
5-топқа тапсырма бірдей
бірақ, әр түрлі техникамен тәжірибе
жасайды.
1-топ. Эбру
техникасымен эксперимент
2-топ. Батик
техникасымен эксперимент
3-топ. Акварель
техникасымен эксперимент
4-топ. Гуащь
техникасымен эксперимент
5-топ.
Пастель (карандаш)техникасымен
эксперимент
Дескриптор:
-
композицияның
дұрыстығы
-
бейнелеу
элементтері:
|
Түрлі-түсті
суреттер
Презентация
2
Сурет
таратпалары
видеоролик
|
7-9мин
|
«Галереяға
саяхат» топта орындалған
жұмысты аудиторияға таныстырады.
«Бағалау». Топтар бір-біріне
бағалау жүргізеді.
|
тақта
|
Рефлексия
9-10мин
|
Рефлексия. Жетістік баспалдағына
бір стикерге кері байланыстарын жазып іледі. Оқушы өзінің оқуда
алған біліміне байланысты өзін жетістік баспалдағында
белгілейді.
|
Түрлі –түсті
микросуреттер
|
Саралау – оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар
жасай алады:
Дескриптор бойынша әр
түрлі техникалармен эксперимент жасайды
Көпшілік оқушылар
жасай алады:
Түрлі түсті бояулар
арқылы микро әлемді бейнелеиді
Кейбір оқушылар
жасай алады:
Түйінді батик
техникасымен жасушаны бейнелейді.
|
Сабақ соңында
оқушылардың жұмыстары көрмеге қойылады. Оқушылар таңдаған бір
жұмысқа «Үздік микро әлем» деген жазумен стикер жапсырады. Қай
жұмыс ең көп стикер жинаса сол үздік жұмыс
атанады.
|
Сурет салу барысында
бояуларды қауіпсіз қолдану. Жұмыс орынын тазалау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен
екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|