|
|
Күні: |
Сыныбы: 6 |
Пәні:Информатика |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс |
|||||
|
Мақсаты |
модельдің түрлерімен танысады.ақпараттық модель, компьютерлік модель түсінігін біледі. нысанды зерттеу сызбасын және модельді жіктеуді орындайды компьютерлік модель құрады |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
модельдеуге мысал келтіріп, талдай біледі. Моделді жіктей біледі. Ақпараттық, таңбалық, компьютерлік модельдерді ажырата біледі. |
|||||
|
Керекті жабдықтар |
Слайдтар, компьютер,қағаз, түрлі –түсті қағаздар, клей,т.б |
|||||
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер |
сыни тұрғыдан ойлауға үйтеретін әдіс-тәсілдер: «суретпен бөлу» әр ұлттың амандасуы әдісі«галерея» әдісі, сұрақ –жауап әдісі «Ортақ тұжырым» әдісі |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||
|
Кіріспе |
5 мин |
Әр ұлттың амандасуы Топқа бөліну
С
|
Әрбір оқушылар әр ұлттың амандасумен бір –біріне амандасады. Оқушылар суреттерді алу арқылы топқа бөлінеді |
|||
|
Тұсаукесер |
3 мин |
І аялдама. «Еске түсір» аралы. Сұрақ -жауап Тақырыпты ашуға арналған бағыттаушы сұрақтар мен тапсырмалар.
Бағалау «Бағдаршам» |
. Топтағы оқушылар келесі топқа сұрақ қояды, қалған оқушылар сұраққа деп жауап бере алады. |
|||
|
Негізгі бөлім |
3 мин 3 8 мин 3мин 8 мин |
ІІ аялдама. «Модельдеу» аралы.
бейнежазба көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=p6rjDECAyvA
ІІ кезең: Модельді құру Мысал: Қаланы безендіру ұлттық мәдениетімізді көрсету Астана қаласының елорда статусына ие болған жылға байланысты таңдалған Құрылысы басталды 30тамыз 2002 Антеннаның төбесі 105 м Шатыры 97 м Лифтілер 2 «Бәйтерек» кешенінің ақпараттық моделін құру Түпнұсқасы Астана қаласында орналасты Орналасуы Ақмырза Исаұлы Рүстембеков Сәулетшісі М.Вахштейн Инженер-құрылысшы ІІІ кезең. Компьютерлік тәжірибе кезеңі. «Paint» графикалық редакторында «Бәйтерек» монументін салу. Бағалау: екі жұлдыз, бір ұсыныс IV кезең. Модельдеу нәтижесін талдау. Түпнұсқасымен салыстыру. «Галерея» әдісі. Ескерілетін жайттар(критерийлер) : Ұзындығы (10,5 см), «Бәйтерек» нысанының үш бөліктен тұруы, астының тамыр жаюы, ортасында, алтын шардың болуы, 17 жапырағының болуы, орналасуы. Бағалау . 1-тапсырма – 1балл, 2-тапсырма – 2 балл, 3- тапсырма – 3 балл |
Оқушыларға тапсырмаларды түсіндіру.
Оқушылар ойларын айтып өтеді. «Бәйтерек» дегеніміз не? ассоциация әдісі бойынша оқушылар постер құрады. Оқушыларға бәйтерек монументі туралы бейне жазба көру Оқушылар ақпаратты талқылайды Оқушылар модельді құруға дайындық жасайды.
Компьютерге сурет салады. Бір топ екінші топтың жұмысын бағалайды. Әр топ мүшелері топтардың жасаған жұмыстарына баға қояды, критерий бойынша. |
|||
|
Қорытынды |
5 мин
2 мин
3 мин
|
IІІ аялдама «соңғы арал». Оқушылардың өтілген тақырып бойынша алған білімдерін «Ортақ тұжырым» әдісі арқылы пысықтау
Бағалау : смайликтер арқылы өз –өздерін бағалау. Үйге тапсырма: §15 Бүгінгі сабағыма «Бір сөзбен» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Топ ішіндегі оқушылар өтілген тақырып бойынша өз тұжырымдарын, ортақ тұжырымға келіп жазады. Оқушылар өз –өздерін бағалайды. Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3 сөзді таңдап айтады. |
|||
Дайындаған Құмарова Орынгүл Құмарқызы
Информатика пәнінің мұғалімі Қаратөбе ауданы. «Б.Аманшинатындағы ЖОББМ»КММ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс
Ашық сабақ Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс
|
|
Күні: |
Сыныбы: 6 |
Пәні:Информатика |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Модельдің түрлері. Модельдеуге тәжірибелік жұмыс |
|||||
|
Мақсаты |
модельдің түрлерімен танысады.ақпараттық модель, компьютерлік модель түсінігін біледі. нысанды зерттеу сызбасын және модельді жіктеуді орындайды компьютерлік модель құрады |
|||||
|
Күтілетін нәтижелер |
модельдеуге мысал келтіріп, талдай біледі. Моделді жіктей біледі. Ақпараттық, таңбалық, компьютерлік модельдерді ажырата біледі. |
|||||
|
Керекті жабдықтар |
Слайдтар, компьютер,қағаз, түрлі –түсті қағаздар, клей,т.б |
|||||
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер |
сыни тұрғыдан ойлауға үйтеретін әдіс-тәсілдер: «суретпен бөлу» әр ұлттың амандасуы әдісі«галерея» әдісі, сұрақ –жауап әдісі «Ортақ тұжырым» әдісі |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||
|
Кіріспе |
5 мин |
Әр ұлттың амандасуы Топқа бөліну
С
|
Әрбір оқушылар әр ұлттың амандасумен бір –біріне амандасады. Оқушылар суреттерді алу арқылы топқа бөлінеді |
|||
|
Тұсаукесер |
3 мин |
І аялдама. «Еске түсір» аралы. Сұрақ -жауап Тақырыпты ашуға арналған бағыттаушы сұрақтар мен тапсырмалар.
Бағалау «Бағдаршам» |
. Топтағы оқушылар келесі топқа сұрақ қояды, қалған оқушылар сұраққа деп жауап бере алады. |
|||
|
Негізгі бөлім |
3 мин 3 8 мин 3мин 8 мин |
ІІ аялдама. «Модельдеу» аралы.
бейнежазба көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=p6rjDECAyvA
ІІ кезең: Модельді құру Мысал: Қаланы безендіру ұлттық мәдениетімізді көрсету Астана қаласының елорда статусына ие болған жылға байланысты таңдалған Құрылысы басталды 30тамыз 2002 Антеннаның төбесі 105 м Шатыры 97 м Лифтілер 2 «Бәйтерек» кешенінің ақпараттық моделін құру Түпнұсқасы Астана қаласында орналасты Орналасуы Ақмырза Исаұлы Рүстембеков Сәулетшісі М.Вахштейн Инженер-құрылысшы ІІІ кезең. Компьютерлік тәжірибе кезеңі. «Paint» графикалық редакторында «Бәйтерек» монументін салу. Бағалау: екі жұлдыз, бір ұсыныс IV кезең. Модельдеу нәтижесін талдау. Түпнұсқасымен салыстыру. «Галерея» әдісі. Ескерілетін жайттар(критерийлер) : Ұзындығы (10,5 см), «Бәйтерек» нысанының үш бөліктен тұруы, астының тамыр жаюы, ортасында, алтын шардың болуы, 17 жапырағының болуы, орналасуы. Бағалау . 1-тапсырма – 1балл, 2-тапсырма – 2 балл, 3- тапсырма – 3 балл |
Оқушыларға тапсырмаларды түсіндіру.
Оқушылар ойларын айтып өтеді. «Бәйтерек» дегеніміз не? ассоциация әдісі бойынша оқушылар постер құрады. Оқушыларға бәйтерек монументі туралы бейне жазба көру Оқушылар ақпаратты талқылайды Оқушылар модельді құруға дайындық жасайды.
Компьютерге сурет салады. Бір топ екінші топтың жұмысын бағалайды. Әр топ мүшелері топтардың жасаған жұмыстарына баға қояды, критерий бойынша. |
|||
|
Қорытынды |
5 мин
2 мин
3 мин
|
IІІ аялдама «соңғы арал». Оқушылардың өтілген тақырып бойынша алған білімдерін «Ортақ тұжырым» әдісі арқылы пысықтау
Бағалау : смайликтер арқылы өз –өздерін бағалау. Үйге тапсырма: §15 Бүгінгі сабағыма «Бір сөзбен» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Топ ішіндегі оқушылар өтілген тақырып бойынша өз тұжырымдарын, ортақ тұжырымға келіп жазады. Оқушылар өз –өздерін бағалайды. Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3 сөзді таңдап айтады. |
|||
Дайындаған Құмарова Орынгүл Құмарқызы
Информатика пәнінің мұғалімі Қаратөбе ауданы. «Б.Аманшинатындағы ЖОББМ»КММ
шағым қалдыра аласыз
ынып оқушыларын «суретпен бөлу» әдісі арқылы топқа
бөлу















