Күні:
Сынып:
1
|
Қатысқандар
саны: 11
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Күнделікті
өмірдегі есептеулер
Ақша.
Теңге
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг,10
тг, 20 теңгелік монеталармен түрліше төлем
жасау
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: Монета туралы түсінік
қалыптасады.
Көбі: Монеталарды санай
алады.
Кейбірі:
Монеталарды әр түрлі тәсілмен
пайдаланып сауда жасайды.
|
Жетістік
критерийлері
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сауат
ашу
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
слайд
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Монета- coin , сатып алу- buy,
ақша- money
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5
минут
|
Бала, бала,
балапан
Қане, қайсы,
алақан.
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат.
Бала, бала,
балапан
Қане, қайсы,
алақан.
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан
арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш! Ендіше бүгінгі сабақтан не
күтеіздер сол туралы қысқаша айтып
шығыңдар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
ортасы
15 минут
|
Балалар біз сендермен бүгін
кафеге барамыз.Алдымен топқа бөлініп алайық. (Жереби суыру
арқылы)
І топ теңдеулер
ІІ топ
теңсіздіктер
ІІІ
теңдіктер
Ал енді кафеге келіп
өз орыңдарыңа отырыңдар.Мен даяшы боламын.Сендер маған тапсырыс
бересіңдер(әр топқа ас мәзірін таратып
беру)
-
Бәліш 50
тг
-
Тоқаш 70
тг
-
Шырын 90
тг
-
Балмұздақ 60
тг
Балалар ас мәзірінде
не байқадыңдар ?
Әрине бізге өзімізге
қажет зат сатып алу үшін ақша керек. Сондықтан біз бүгін монета
ұғымынен танысамыз (слайдтан 1, 2, 5, 10, 20 теңгелік монеталарды
көрсету)
Ендіше топтық жұмыс
жасаймыз.Әр топтың алдында әмиян тұр .Оның ішінде монеталар
бар.қазір сендер тапсырыс берген соң маған қандай моенамен төлеу
керексіңдер соны
есептейсіңдер
Рөлдік
ойын
Әр топтан тапсырыс
алу,
Тапсырыстарын апарып
беру (суреттер)
Тапсырыстың ақшасын
алу
Мысалы.
Сәлеметсіздер ме
қандай тапсырыс бересіңдер?
(мұғалім)
Сәлеметсіз бе? Бізге
екі балмұздақ және екі
(20+
20+5+5+20+20+5+5+10+10+10+10+10+20+5+2+2+1+2+2+1)
|
Теңдеу теңдік
теңсіздік жазылған қағаздар
Ас мәзірі жазылған
қағаз
Әр топқа арналған
әмиян
Әмиян ішінде бес
1тг, бес 2 тг, бес 5 тг, бес10тг, бес 20
тг
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Музыка ойналады
.сыныптың әр қабырғасында 1 тг 2 тг 5 тг 10 тг 20тг суреттері ілулі
тұрады.Мұғалім сұрақтар оқиды сол сұрақтың жауабы қай монета сол
монетаның қасына оқушы барып тұру
керек
-
Құны ең төмен
монета
-
Құны жоғары
монета
-
Дәулеттің 60тг бас
ол дүкеннен 50тг балмұздақ алды дүкенші неше теңге
қайтарады
-
Айдостың қолында құны 6тг
болатын үш монета бар ол қандай
монета
|
А4 форматтағы қағазға шығарылған
монеталар суреті
|
Жеке
жұмыс
16
минут
|
Дәпетермен
жұмыс
Монеталарды тап. Оқушылар суреттен әртүрлі
номиналды құндылықтағы монеталарды таба алады. Одан әрі олар әр
номиналды құндылықтағы моне таларды санайды да, олардың санын
сәйкес бос
торкөздерге
жазады.
Монеталар. Теңгелерді өсу ретіне қарай сызық
тармен байланыстырып
қосады.
Берілген заңдылықты сақтап, монеталарды
орналастыр.
Бірінші қатарда монеталар өсу, екінші қатарда
кему ретімен
орналасады
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
Сабақтың
соңы
5 минут
|
Кері
байланыс
Балалар алдарыңда тиын жинағыш
тұр, соған сендер қазір монеталарыңда саласыңдар.Егер сабақты жақсы
түсінген болсаңдар 20тг монета, ал еген әліде сұрақтарың бар болса
10тг монета, ал түсінген жоқпын десеңіздер 1тг монета
саласыңдар.Соныңда біздің бүгінгі сабағымыз қаншалықты нәтижелі
болғаның жиналған монеталар құнынан білеміз. (әр оқушы монетасын
салып жатқанда не түсіндің? Немесі не түсүнбедін ? деген сұрақ
қойылады)
|
Тиын жинағыш
монеталар
|
Бағалау
2 минут
|
Сый ретінде
оқушыларға алма тарту ету
|
|