Сынып: 6а Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
Жугинисова П А
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мыс-тас дәуірі (Энеолит) (б.з.б. 3000-1800 ж) |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Мыс-тас дәуірінің ерекшеліктерін анықтау; Алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін талдап, маңызына баға беру; Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын анықтау; Мыс-тас дәуірінде еңбек құралдарының жетілуін, қоғамдық еңбек бөлінісін және тұрақтарын сипаттау; |
||
|
Бағалау критерийлері |
Мыс-тас дәуірінің ерекшеліктерін түсінеді; Алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін біледі; Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын анықтайды; Мыс-тас дәуіріндегі еңбек құралдарының жетілуін еңбек бөлінісін, ескерткіштерін анықтайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: металл өндірісі, энеолит, археология, мал шаруашылығы,мыс, ескерткіштер, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, өндіруші шарушылық, кен өндірістері, т.б. Оқытудың тілдік мақсаттары: металл өндірісі туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы) Диалог құруға жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Мыс тас дәуірінің басқа кезеңдерден басты ерекшеліктері... Алғашқы металл өндіру... Металл өндірісінің нәтижесінде келесі өзгерістер орын алды... Біздің анықтағанымыз.. Қорытындысында... |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өткен тарихына құрметпен қарау, еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, география, әдебиет, химия,математика. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация,бейнесюжет |
||
|
Бастапқы білім |
Тас дәуірі кезеңдерң, ескерткіштері, өндіргіш шарушылыққа көшуі |
||
|
|
Табыс критерийлері |
||
|
|
Барлық оқушылар: Мыс тас дәуірімен танысады. |
Көпшілік оқушылар: Мыс тас дәуірінің ерекшеліктерін, алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін біледі. |
Жекелеген оқушылар: Мыс тас дәуірінің ескерткіштерін, Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын меңгереді |
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Үй тапсырмасын еске түсіру Неолит тұрақтары орналасуына қарай нешеге бөлінеді? (бұлақтық, өзендік, көлдік, үңгірлік суреттері көрсетіледі) Топ сурет таңдайды 1.Неолит тұрақтар саны? 2. Орталық Қазақстандағы тұрақтарды ата және ол жерден не табылды? 3.Неолит кезеңінің ең көне тұрақтарының бірі? 4.Солтүстік Қазақстандағы тұрақты ата,одан не табылды? 5.Неолитте үстемдік еткен ру – 6.Сексеуіл тұрағын сиапаттап бер – Үңгір суретінің тапсырмасы «Сөзжұмбақ» Неолит кезеңіне қатыса бар сөз табу
«Адасқан әріптер» жаңа сабақтың тақырыбын ашу Жаңа сабақ «Мыс-тас дәуірі» (Энеолит) б.з.б 3000-1800 жыл
Мыс-тас дәуірінде:еңбек бөлінісі пайда болды. Аталық ру үстемдігі қалыптасты. Мәтінмен жұмыс:оқу,өзара пікірлесу. І топ:Мыс-тас дәуірінің ерекшелігі,металл өндңру, Қазақстандағы ежелгі металлургия. ІІ топ:Еңбек құралдарын жетілдіру,қоғамдық еңбек бөлінісі. ІІІ топ:Патриархаттың бекітілуі,энеолит дәуірінің тұрақтары.
Жұптақ тапсырма: Полеолит – энеолит Мезеолит – энеолит Неолит – энеолит Өзіндік жұмыс 1.Мыстың қасиеті 2.Мыстың қолданылуы 3.Мысты қайта өңдеу. 4.Мыстың кен орыны Рефлексия Сабақта ең басты мәселе не болды ? Біз үшін ең қызықтысы не болды? Бүгін жаңа не нәрсе білдіңдер? Нені үйрендіңдер?
|
Суреттер
Тапсырмалар
Карта
Сөзжұмбақ
Оқулық,карта
Бейнесюжет
Бейнесюжет Рухани жаңғыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мыс-тас дәуірі (Энеолит) 6 сынып
Ашық сабақ Мыс-тас дәуірі (Энеолит) 6 сынып
Сынып: 6а Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
Жугинисова П А
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мыс-тас дәуірі (Энеолит) (б.з.б. 3000-1800 ж) |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Мыс-тас дәуірінің ерекшеліктерін анықтау; Алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін талдап, маңызына баға беру; Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын анықтау; Мыс-тас дәуірінде еңбек құралдарының жетілуін, қоғамдық еңбек бөлінісін және тұрақтарын сипаттау; |
||
|
Бағалау критерийлері |
Мыс-тас дәуірінің ерекшеліктерін түсінеді; Алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін біледі; Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын анықтайды; Мыс-тас дәуіріндегі еңбек құралдарының жетілуін еңбек бөлінісін, ескерткіштерін анықтайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: металл өндірісі, энеолит, археология, мал шаруашылығы,мыс, ескерткіштер, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, өндіруші шарушылық, кен өндірістері, т.б. Оқытудың тілдік мақсаттары: металл өндірісі туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы); Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы) Диалог құруға жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Мыс тас дәуірінің басқа кезеңдерден басты ерекшеліктері... Алғашқы металл өндіру... Металл өндірісінің нәтижесінде келесі өзгерістер орын алды... Біздің анықтағанымыз.. Қорытындысында... |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Өткен тарихына құрметпен қарау, еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, география, әдебиет, химия,математика. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, презентация,бейнесюжет |
||
|
Бастапқы білім |
Тас дәуірі кезеңдерң, ескерткіштері, өндіргіш шарушылыққа көшуі |
||
|
|
Табыс критерийлері |
||
|
|
Барлық оқушылар: Мыс тас дәуірімен танысады. |
Көпшілік оқушылар: Мыс тас дәуірінің ерекшеліктерін, алғашқы металл өндіру адамдардың өміріне әкелген өзгерістерін біледі. |
Жекелеген оқушылар: Мыс тас дәуірінің ескерткіштерін, Қазақстан аумағындағы ежелгі металлургияның қалыптасқанын меңгереді |
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Үй тапсырмасын еске түсіру Неолит тұрақтары орналасуына қарай нешеге бөлінеді? (бұлақтық, өзендік, көлдік, үңгірлік суреттері көрсетіледі) Топ сурет таңдайды 1.Неолит тұрақтар саны? 2. Орталық Қазақстандағы тұрақтарды ата және ол жерден не табылды? 3.Неолит кезеңінің ең көне тұрақтарының бірі? 4.Солтүстік Қазақстандағы тұрақты ата,одан не табылды? 5.Неолитте үстемдік еткен ру – 6.Сексеуіл тұрағын сиапаттап бер – Үңгір суретінің тапсырмасы «Сөзжұмбақ» Неолит кезеңіне қатыса бар сөз табу
«Адасқан әріптер» жаңа сабақтың тақырыбын ашу Жаңа сабақ «Мыс-тас дәуірі» (Энеолит) б.з.б 3000-1800 жыл
Мыс-тас дәуірінде:еңбек бөлінісі пайда болды. Аталық ру үстемдігі қалыптасты. Мәтінмен жұмыс:оқу,өзара пікірлесу. І топ:Мыс-тас дәуірінің ерекшелігі,металл өндңру, Қазақстандағы ежелгі металлургия. ІІ топ:Еңбек құралдарын жетілдіру,қоғамдық еңбек бөлінісі. ІІІ топ:Патриархаттың бекітілуі,энеолит дәуірінің тұрақтары.
Жұптақ тапсырма: Полеолит – энеолит Мезеолит – энеолит Неолит – энеолит Өзіндік жұмыс 1.Мыстың қасиеті 2.Мыстың қолданылуы 3.Мысты қайта өңдеу. 4.Мыстың кен орыны Рефлексия Сабақта ең басты мәселе не болды ? Біз үшін ең қызықтысы не болды? Бүгін жаңа не нәрсе білдіңдер? Нені үйрендіңдер?
|
Суреттер
Тапсырмалар
Карта
Сөзжұмбақ
Оқулық,карта
Бейнесюжет
Бейнесюжет Рухани жаңғыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













