
Күні: 28.12.2020 Мұғалімнің аты-жөні: Жарбаева Назым
Сынып: 7 Пәні:Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: "Музыка- әлемдегі ең жоғарғы өнер"
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
7.Т/А2. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас,
жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау.
7.О6. Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу. 7.ӘТН3. Фразеологизм, мақал-
мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаты Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Жоспарлан
ған уақыт
Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурстар
40 минут
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.
Мағынаны тану
Қазақ музыкасы ауызекі дәстүрге негізделген суырып
салмалық өнермен қатар жеке өнер саласы, тіпті ілім
ретінде де қалыптасып келеді. Ертедегі орхон-
енисей жазбалары, орта ғасырлардағы Қорқыт, оғыз
еліндегі қобыз культі туралы деректер түркі
тайпаларының музыкалық мәдениетінен хабар береді.
Одан бергі жерде әл-Фараби, Ибн-Сина, Әбдірахман
Жәми, Дәруіш Әли, т.б. көптеген шығыс
ойшылдарының музыка өнеріне қатысты теориялық
еңбектері де болған. Фарабидің “Музыканың ұлы
кітабы” күні бүгінге дейін ғылыми мәнін жоймаған,
әлі де толық зерттеліп болмаған мұра. Мұның өзі
қазақ музыкасының бірде шаманизм, бірде
зороастризм, бірде ислам мәдениетінің аясында
қалыптасып келгенін аңғартады. 15 – 18
ғасырлырдағы жыраулық өнер тудырған эпик
дәстүрдің Қазақ музыкасынан алатын орны ерекше.
1-тапсырма. Ойтүрткі сұрақтарға жауап береді.
1.Қазақ халқының тарихында музыка қандай рөл
атқарады?
2.Қазақ музыка өнерінің ең алғашқы туындыларын
білесің бе?
6-тапсырма ((93-бет). Оқылым мәтінін түсініп оқып,
төмендегі кестені толықтыр.
«V» «-» «+» «?»
Бұрыннан
білемін
Менің
ойлағаныма
қайшы,
кереғар
Мен үшін
жаңа ақпарат
Келісе
алмаймын,
білгім келеді
Әрбір
оқушын
ың
жіберге
н
тапсыр
масына
кері
байланы
с бере
отырып,
1-10
балл
аралығы
нда
бағалай
мын.
Қазақ тілі 7
сынып
оқулығы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. "Музыка - әлемдегі ең жоғарғы өнер" 7-сынып
Ашық сабақ. "Музыка - әлемдегі ең жоғарғы өнер" 7-сынып

Күні: 28.12.2020 Мұғалімнің аты-жөні: Жарбаева Назым
Сынып: 7 Пәні:Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: "Музыка- әлемдегі ең жоғарғы өнер"
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
7.Т/А2. Әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас,
жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау.
7.О6. Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу. 7.ӘТН3. Фразеологизм, мақал-
мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаты Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Жоспарлан
ған уақыт
Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурстар
40 минут
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.
Мағынаны тану
Қазақ музыкасы ауызекі дәстүрге негізделген суырып
салмалық өнермен қатар жеке өнер саласы, тіпті ілім
ретінде де қалыптасып келеді. Ертедегі орхон-
енисей жазбалары, орта ғасырлардағы Қорқыт, оғыз
еліндегі қобыз культі туралы деректер түркі
тайпаларының музыкалық мәдениетінен хабар береді.
Одан бергі жерде әл-Фараби, Ибн-Сина, Әбдірахман
Жәми, Дәруіш Әли, т.б. көптеген шығыс
ойшылдарының музыка өнеріне қатысты теориялық
еңбектері де болған. Фарабидің “Музыканың ұлы
кітабы” күні бүгінге дейін ғылыми мәнін жоймаған,
әлі де толық зерттеліп болмаған мұра. Мұның өзі
қазақ музыкасының бірде шаманизм, бірде
зороастризм, бірде ислам мәдениетінің аясында
қалыптасып келгенін аңғартады. 15 – 18
ғасырлырдағы жыраулық өнер тудырған эпик
дәстүрдің Қазақ музыкасынан алатын орны ерекше.
1-тапсырма. Ойтүрткі сұрақтарға жауап береді.
1.Қазақ халқының тарихында музыка қандай рөл
атқарады?
2.Қазақ музыка өнерінің ең алғашқы туындыларын
білесің бе?
6-тапсырма ((93-бет). Оқылым мәтінін түсініп оқып,
төмендегі кестені толықтыр.
«V» «-» «+» «?»
Бұрыннан
білемін
Менің
ойлағаныма
қайшы,
кереғар
Мен үшін
жаңа ақпарат
Келісе
алмаймын,
білгім келеді
Әрбір
оқушын
ың
жіберге
н
тапсыр
масына
кері
байланы
с бере
отырып,
1-10
балл
аралығы
нда
бағалай
мын.
Қазақ тілі 7
сынып
оқулығы
шағым қалдыра аласыз













