Материалдар / Ашық сабақ Музыка әлеміне саяхат
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Музыка әлеміне саяхат

Материал туралы қысқаша түсінік
Музыка арқылы бала бойындағы дүниетанымдық,адамгершілік қаситтерді дамыту.Өмірге деген сүйіспеншіліктерін жаңа деңгейге көтеру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Сәуір 2022
514
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Тақырып:Музыка әлеміне саяхат

Мақсаты: Музыка арқылы бала бойындағы дүниетанымдық,адамгершілік қаситтерді дамыту.Өмірге деген сүйіспеншіліктерін жаңа деңгейге көтеру.

Құндылық: Сүйіспеншілік

Қасиеттер: Адамгершілік,мейірімділік,қамқорлақ.

Ресурстар: Слайд,музыкалық инструменттер, алдын ала дайындалған ноталар.

Балабақша:№ 39 «Достық» МДҰ Мерзімі:________

Музыка жетекшісі: Акманбетова Г.М Топ: «Бәйтерек «мектеп алдыдаярлық тобы.

Міндеттері:  

-   Музыкалық дыбыстар туралы білімін қайталау және бекіту;

-   Бала бойында таныс әуедерді жаңа бағытта сипаттай білу және айыру ;

-   Музыкаға деген қызығушылығын арттыру;

«RELAX» музыка орындалады

1 Ұйымдастыру бөлімі.

Балалар музыка залына әуен ырғағымен кіреді.

Музыка жетекшісі.(Г.М) Саламатсыздарма балалар,! Көңіл күйлеріңіз қалай?(музыкалық сәлемдесу)

Балалар. Саламатсыз ба саламатсыз ба саламатсыз ба .Тамаша!!!

(Балалар орындарына отырады)

Оқу іс-әрекетінің барысы.

 - Балалар сіздер білесіңдер ме бүгін таңертең музыка залына келсем таң ғажайып сиқырлы жылтыр бір зат таптым.Таң қалғаным соншалық,ол сиқырлы заттарды ұстап үлгергенімше болған жоқ олар көз алдым ғайып болып кетті. Балалар қараңдаршы сол сиақырдан бір ғана гүл қалып қойыпты. (жеті тусті сиқырлы гүл).Бұл жай гүл емес сиқырлы гүл сияқты кінекей балалар неше жапырақшасы бар екен санайықшы  (7)

Музыка жетекшісі: менің ойымша бұл ғажайып гүл бізді сиқырлы әлемге шақырғысы келетін сияқты.Балалар сенадер бұл гүлді қандай ертегі арқылы білесіңдер? (Балалар жауап береді). Дұрыс айтасыңдар балалар бұл сиқырлы гүл шығар. Ендеше сиқырлы әлемге аттануға дайынсыңдар ма? (дайынбыз).  

Онда балалар көздерімізді жұмып сиқырлы сөздерімізді айтайық:

«Шыр айналып әлемді

Сиқырлайды бар елді».

Балалар көздерін жұмып тақпақты айтады.

Сиқырлы музыка ойнайды.

Музыкалық нота станы ашылады.

Музыка жетекшісі:  балалар қараңдаршы біз қайда келдік?

М.Ж.: Біздер  музыка еліне келген сияқтымыз

Қараңдаршы бұл не? ( Музыкалық нота станына көрсетеді)

 Ноталар тұратын сиқырлы үй кемнің есінде?

 Нота санында неше сызық бар екен? (5)

Барлық ноталардың патшасының аты кім? (Скрипичный ключ)

 Музыка әлемінде неше нота бар.  7.

Ендеше барлық ноталарды әндетейік.

(балалар гамманы әндетеді)

Тағы саяхатқа аттанамызба?

М.Ж:  Ендеше екінші жапырақшамызды ашайық.

«Шыр айналып әлемді

Сиқырлайды бар елді……»

би ырғағына сай музыканың дыбысы естіледі

М.Ж: Балалар тыңдаңдаршы бір музыка естілетін сияқты.

Бұл қандай музыка екен?

М.Ж. Балалар бұл қандай музыкаға жатады би ырғыма әуен ырғағыма? (Би ырғағы)

Дұрыс айтасыңдар балалар біз би әлеміне саяхаттап келдік.Қараңдаршы бұл Рим елі ғой.Бізге Рим елінен бишілеріміз келген сияқты

«Рим биі»

М.Ж. Балалар сендерге ұнадыма?

М.Ж: Әрі қарай сахаттайық балалар?

«Шыр айналып әлемді

Сиқырлайды бар елді……»

Барабан дыбысы естіледі.

М.Ж:  Қандай ғажап балалар біз қайда келдік?

М.Р. Балалар тыңдайықшы бұл әуенді музыка ма ? (Жоқ)

Не естіп отырсыңдар балалар?  (Барабан) Ол музыка емеспе.

Біз ритмикалық дыбыстар қаласын келдік.

Ал қандай дыбыстар болады?  (шулы дыбыстар және музыкалық дыбыстар) 

Барлық бала біледі

түрлі шулы дыбыстар

Ұшақ ұшып кетеді

машина жүріп барады

жәй жапырақ сыбдыры

шулы дыбысқа жатады


Қандай музыкалық дыбыстар болады? (Қатты-жәй, Жоғары-төмен)

Қане жоғары және төмен дыбыстардың орналасуларын қарайық?

Ал енді балалар барлығымыз сиқыршыларға айналып жай ғана сөздерді әуенге айналдырайық

                        «Ритмикалық сиқыр»

Сендерден керемет сиқыршы шығады екен ал енді сендер қандай музыкант екенсіңдер тексерейікші?

                        «Шулы оркестр»

тамаша!

М.Ж.әрі қарай сахатымызға аттанайық?

                Көздерін жұмады

«Шыр айналып әлемді

Сиқырлайды бар елді……»

ән дыбыс естіледі «Ақ тілек»

М.Ж: Тағы да музыка естіледі. Бұл әуен сендерге таныс сияқты ғо?  (Таныс)

Бұл не екен?   (Ән)

М.Ж.  Дұрыс айтасыңдар балалар біз ән әлеміндеміз!

Ендеше орындарымыздан тұрып ән айтайық

                      Ән«Ақ тілек»

М.Ж:  Жарайсыңдар балалар сендер би билейді екенсіңдер әнді де жақсы айтады екенсіңдер

Қараңдаршы балалар біздің сиқырлы гүлімізде неше жапырақша қалды екен санайықшы(3)

М.Ж.   Бірақ балалар біздер ол жапырақшаларды бүгін ашпаймыз,өйткені сиқырлы музыка әлемі өте үлкен және біз ол әлемде әлі де көп саяхаттаймыз.Ал сиқырлы гүліміз бізге болашақта көмектеседі

М.Ж:  Ал енді балалар біздің балабақшаға қайтатын уақытымыз келді көздерімізді жұмып сиқырлы гүлімізбен балабақшамызға қайтайық

Балалар көздерін жұмады,                 

«шыр айналып әлемді

Бақшамызға әкетші!»

Сиқырлы музыка естіліп балалар көздерін ашады.

М.Ж. Мінекей бақшамызға да оралдық балалар сендерге саяхатымыз ұнадыма (Балалар жауаптары)

Сендерге саяхатымызда қандай елдер ұнады?

Оқу іс-әрекетінің анализі

Жарайсыңдар балалар маған сендердің билерің әндерің ұнады ал енді осы сиқырлы саяхатымыздан естелік ретінде мен сендерге музыкалық ноталарды таратқым келіп тұр

(Музыка жетекшісі балаларға ноталар таратады)

Балалар осындай оқу іс-әрекетіне тамаша қатысқандарың үшін сендерге көп көп рахмет.келесі кездескенше Сау болыңыздар!


Күтілетін нәиже: Музыканың жоғар –төмен,қатты- жәй деген түрлерін біледі


Нені игереді: Музыка арқылы өмірге деген мейірімділігін бір біріне деген қамқорлығын игереді


Нені меңгеру керек: Музыка- жүрек тілі,музыка арқылы әр түрлі көңіл күйді жеткізетінін меңгереді




































КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО ЗАНЯТИЯ

«ПУТЕШЕСТВИЕ В СТРАНУ МУЗЫКИ»

ЦЕЛЬ:  Закрепление изученного материала по основам музыкальной грамоте.

ЗАДАЧИ:  

-   Повторить и закрепить знания о музыкальных и шумовых звуках;

-   Развивать умения детей ориентироваться в знакомой музыке, но в новом

     исполнении;

-   Прививать любовь к музыке;

Звучит «RELAX» музыка

1 ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ.

Дети входят в зал, выполняя  движения под музыку.

Муз. руководитель.(М.Р,) Здравствуйте, дети! Как ваше настроение?

Дети. Здравствуйте, здравствуйте! Просто отличное.

(Садятся на стульчики)

ХОД ЗАНЯТИЯ.

 - Знаете, ребята, сегодня утром я захожу в музыкальный зал и вижу, что на нашем ковре блестят какие-то яркие-яркие огоньки. Я удивилась, подбежала и успела схватить только один огонек, остальные исчезли.  Посмотрите, что у меня осталось в руках. (цветик-семицветик).

Смотрите какой-то цветок. Что это за цветок такой? (ответы детей)

 Давайте посчитаем лепестки.  

Сколько лепестков?  (7)

ВОСПИТАТЕЛЬ: Мне кажется, что этот цветок появился здесь не просто так, он приглашает нас куда-то. А вы встречали этот цветок в какой-нибудь сказке? (ответы детей). Наверное, это тот самый волшебный цветок. Ну что, отправимся туда, куда он зовет? (Да).  

Тогда давайте закроем глаза и скажем волшебные слова: «Лети, лети лепесток через запад на восток, через север через юг, возвращайся сделав круг. Лишь коснешься ты земли, быть по нашему вели!... Вели, чтобы мы оказались там, куда зовет нас этот лепесток».

Дети проговаривают слова с закрытыми глазами.

Звучит волшебная музыка.

Открывается нотный стан.

ВОСПИТАТЕЛЬ:  А куда это мы попали?

М.Р.: Кажется мы попали с вами в музыкальную страну

Ой, что это? (Показываю на нотный стан)

 Кто вспомнит, как называется дом, где живут ноты?

 Сколько линеек в нотном стане? (5)

 Как зову «короля» всех нот? (Скрипичный ключ)

 Сколько нот в музыкальной палитре.  7.

Давайте их споем.

(дети поют гамму)

Хотите еще путешествовать?

ВОСП

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!