|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Минатаева Айман Керимбековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.11.2021 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Наймандар, керейіттер және жалайырлар. Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы Х-ХІІІ ғасырлардағы Найман, Керейіт, Жалайыр мемлекеттерінің даму ерекшеліктерін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпты 3 топқа бөлу Оқушылар суреттер қиындысы арқылы топқа бөліну барысында жаңа сабақтың тақырыбын ашады 1 – топ: «Наймандар» 2 – топ: «Керейттер» 3 – топ: «Жалайырлар» Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Наймандар, керейттер және жалайырлар Алдыңғы тақырыптар бойынша сұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпқа шығу: https://quizizz.com/admin/quiz/61916268289874001eb6fb40 Тест тапсырмасы Сұрақтар:
Бастапқы стимул тудырушы материал. Тапсырма 1. Ұжымдық тапсырма – «Ой қозғау» Шарты: Найман, керейт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуына дейінгі орналасуы туралы бейнеролик көрсету
Бағалау: Мадақтау арқылы |
Оқушылар суреттер қиындысы арқылы топқа бөлінеді Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар бейнекөрініс бойынша сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
https://bilimland Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Тапсырма 2. Топтық тапсырма – «Ойлан, жұптас, бөліс» Шарты: Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау 1 – топ: Наймандар 2 – топ: Керейіттер 3 – топ: Жалайырлар Бағалау критерийі: Найман, керейіт, жалайыр мемлекеттерінің ерекшеліктерін талдау. Дескрипторлар: Наймандардың ішкі - сыртқы саяси жағдайының, ерекшелігін атайды, мемлекеттің аумағын картада белгілейді. Керейттердің ішкі - сыртқы саяси жағдайының ерекшелігін атайды, мемлекеттің аумағын картада белгілейді. Жалайырдың ішкі - сыртқы саяси жағдайының ерекшелігін атайды, мемлекеттің аумағын картада белгілейді. Бағалау: Өзара бағалау Тапсырма 3. Жұптық тапсырма – «Кесте толтыру» Шарты: Оқушылар әр мемлекеттің хронологиясын, аумағын және негізін қалаушы кестесін толтырады.
Бағалау критерийі: Найман, керейт, жалайырлардың қалыптасу тарихының ерекшеліктерін анықтайды. Тапсырма 4 Найман, керейіт, жалайырлардың тарихын келесі бағыттар бойынша талдап, постер қорғау: 1-топ. Найман, керейіт, жалайырлардың тарихындағы белгілі тұлғалар (мысалы, Инанч Білге, Бұйрық (наймандар), Тоғырыл немесе Ван хан (керейіттер), Мұқалы (жалайырлар). Үш тұлғаның қызметін салыстыру, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін анықтау. 2-топ. Мемлекеттердің күшейген кезеңі Найман, керейіт, жалайырлардың ең күшейген кезі қай кезең? Мемлекеттердің күшею кезеңіндегі басты оқиғалар қандай? Олар қандай өзгерістер алып келді? 3-топ. Мемлекеттің әлсіреуі, ыдырау себептері. Әр мемлекеттің ыдырау себептері қандай? Себептерді негізгі, қосалқы және ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді себептерге топтастырып, пікіріңізді негіздеңіз. Бағалау критерийі: Бағалау критерийі: Найман, керейіт, жалайырлардың саяси даму ерекшеліктерін талдайды |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар: Найман, керейіт, жалайырлар қоныстанған аумақтағы өзгерістерді анықтайды; Найман, керейіт, жалайырлардың аумағын картада көрсетеді; Ішкі және сыртқы саясатындағы негізгі фактілерді анықтайды;
Дескрипторлар:Найман, керейт, жалайырлардың хронологиясын білгілейді; -Найман, керейт, жалайырлардың қоныстанған аумағын саяси көрсетеді; -Найман, керейт, жалайырлардың негізін қалаушыларды атайды;
Дескрипторлар: Найман, керейіт, жалайырлардың тарихындағы тұлғалардың қызметін салыстыру арқылы мемлекеттердің саяси ерекшеліктерін түсіндіреді, бір ұқсастықтары мен бір ерекшеліктерін атайды; Найман, керейіт, жалайырлардың ең күшейген кезеңін атайды; Негізгі оқиғаларды атап, маңызын түіндіреді; Найман, керейіт, жалайырлардың ыдырау себептерін анықтап, екі негізгі, екі қосалқы себептерін топтастырады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
Өзара бағалау
|
Ақпараттық мәтін
Найман, керейіт, жалайырлардың
Қазақстан аумағына қоныс аударуына дейінгі орналасуы туралы
бейнеролик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау найман, керейіт, жалайырлардың орта ғасырлардағы саяси үдерістердегі рөлін түсіндірулері керек.
Үйге тапсырма: Наймандар, керейіттер және жалайырлар
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Padlet» арқылы кері байланыс жасау. Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
https://padlet.com/aiman1990minataeva/724lie4ymxlhwbvd Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пәні: Қазақстан
тарихы Бөлім: 6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың
басындағы Қазақстан Педагогтің
аты-жөні: Минатаева Айман
Керимбековна Күні: 15.11.2021 Сынып:
6 Б Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Наймандар,
керейіттер және жалайырлар. Зерттеу сұрағы:
Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси
сахнадағы рөлі қандай болды? Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың
басындағы мемлекеттердің даму
ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау Сабақтың
мақсаты Қазақстан
аумағындағы Х-ХІІІ ғасырлардағы Найман, Керейіт, Жалайыр
мемлекеттерінің даму ерекшеліктерін
талдау Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Сәлемдесу. Жағымды
ахуал орнату. Ұйымдастыру
кезеңі. Сыныпты 3 топқа
бөлу Оқушылар суреттер
қиындысы арқылы топқа бөліну барысында жаңа сабақтың тақырыбын
ашады 1 – топ:
«Наймандар» 2 – топ:
«Керейттер» 3 – топ:
«Жалайырлар» Олай болса бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: Наймандар, керейттер және
жалайырлар Алдыңғы тақырыптар
бойынша сұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпқа
шығу:
https://quizizz.com/admin/quiz/61916268289874001eb6fb40 Тест
тапсырмасы Сұрақтар: Дамыған орта
ғасырларда өмір сүрген мемлекеттерді
атаңыз. Дамыған орта
ғасырлардағы мемлекеттердің ерте орта ғасырлармен салыстырғанда
қандай ерекшеліктері болды? Бастапқы стимул
тудырушы материал. Тапсырма
1. Ұжымдық тапсырма – «Ой
қозғау» Шарты: Найман, керейт, жалайырлардың
Қазақстан аумағына қоныс аударуына дейінгі орналасуы туралы
бейнеролик көрсету Найман мемлекетін
алғаш кім басқарды? (Наркеш Дайын) Моңғол билеушісі
кім? (Темучин) Темучин қай жылы
наймандарды өзіңе бағындырады? (1204
жылы) Керейттер туралы
деректер қай ғаырдан белгілі бола бастады? (Х ғасырдан
бастап) Керейттердің алғашқы
билеушісі кім болған? (Маркуз хан) Керейттерді кім
бағындырды? (1203 жылы Темучин)
Бағалау: Мадақтау
арқылы Оқушылар суреттер қиындысы
арқылы топқа бөлінеді Оқушылар жауаптары
арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар
бейнекөрініс бойынша сұрақтарға жауап
береді мадақтау https://bilimland Интерактивті
тақта Жаңа
білім Тапсырма
2. Топтық
тапсырма –
«Ойлан, жұптас,
бөліс» Шарты: Найман, керейіт, жалайыр
мемлекеттерінің ерекшеліктерін
талдау 1 – топ:
Наймандар 2 – топ:
Керейіттер 3 – топ:
Жалайырлар Бағалау критерийі: Найман,
керейіт, жалайыр мемлекеттерінің ерекшеліктерін
талдау. Дескрипторлар: Наймандардың ішкі -
сыртқы саяси жағдайының, ерекшелігін атайды,
мемлекеттің аумағын картада
белгілейді. Керейттердің ішкі -
сыртқы саяси жағдайының ерекшелігін атайды,
мемлекеттің аумағын картада
белгілейді. Жалайырдың ішкі -
сыртқы саяси жағдайының ерекшелігін атайды,
мемлекеттің аумағын картада
белгілейді. Бағалау: Өзара
бағалау Тапсырма 3.
Жұптық тапсырма – «Кесте
толтыру» Шарты: Оқушылар әр мемлекеттің
хронологиясын, аумағын және негізін қалаушы кестесін
толтырады. Наймандар Керейттер Жалайырлар Хронологиясы Аумағы Негізін
қалаушы
Бағалау
критерийі: Найман, керейт,
жалайырлардың қалыптасу тарихының ерекшеліктерін
анықтайды.
Тапсырма
4
Найман, керейіт, жалайырлардың
тарихын келесі бағыттар бойынша талдап, постер
қорғау:
1-топ. Найман, керейіт,
жалайырлардың тарихындағы белгілі тұлғалар (мысалы, Инанч Білге,
Бұйрық (наймандар), Тоғырыл немесе Ван хан (керейіттер), Мұқалы
(жалайырлар).
Үш тұлғаның қызметін
салыстыру, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін
анықтау.
2-топ. Мемлекеттердің күшейген
кезеңі
Найман, керейіт, жалайырлардың
ең күшейген кезі қай кезең? Мемлекеттердің күшею кезеңіндегі басты
оқиғалар қандай? Олар қандай өзгерістер алып
келді?
3-топ. Мемлекеттің әлсіреуі,
ыдырау себептері.
Әр мемлекеттің ыдырау
себептері қандай? Себептерді негізгі, қосалқы және ұзақ мерзімді,
қысқа мерзімді себептерге топтастырып, пікіріңізді
негіздеңіз.
Бағалау
критерийі: Бағалау критерийі: Найман,
керейіт, жалайырлардың саяси даму ерекшеліктерін
талдайды
Мәтінмен
жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны
анықтайды
Дескрипторлар:
Найман, керейіт, жалайырлар
қоныстанған аумақтағы өзгерістерді
анықтайды;
Найман, керейіт, жалайырлардың
аумағын картада көрсетеді;
Ішкі және сыртқы саясатындағы
негізгі фактілерді анықтайды;
Дескрипторлар:Найман, керейт,
жалайырлардың хронологиясын
білгілейді;
-Найман, керейт, жалайырлардың
қоныстанған аумағын саяси
көрсетеді;
-Найман, керейт, жалайырлардың
негізін қалаушыларды атайды;
Дескрипторлар:
Найман, керейіт, жалайырлардың
тарихындағы тұлғалардың қызметін салыстыру арқылы мемлекеттердің
саяси ерекшеліктерін түсіндіреді, бір ұқсастықтары мен бір
ерекшеліктерін атайды;
Найман, керейіт, жалайырлардың
ең күшейген кезеңін атайды;
Негізгі оқиғаларды атап,
маңызын түіндіреді;
Найман, керейіт, жалайырлардың
ыдырау себептерін анықтап, екі негізгі, екі қосалқы себептерін
топтастырады.
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
Өзара
бағалау
Ақпараттық
мәтін
Найман, керейіт, жалайырлардың
Қазақстан аумағына қоныс аударуына дейінгі орналасуы туралы
бейнеролик
Бекіту
Сабақты
қорытындылау
найман, керейіт, жалайырлардың
орта ғасырлардағы саяси үдерістердегі рөлін түсіндірулері
керек.
Үйге
тапсырма: Наймандар, керейіттер және
жалайырлар
Сабақтың тақырыбын
қорытындылау
«Ең үздік
жауап»
Кері
байланыс
« Padlet» арқылы кері байланыс
жасау.
Мына сұрақтар бойынша жауап
береді.
- Не білдім?
- Не білемін?
- Не білгім келеді?
Тақырып бойынша не білетінін,
не білгісі келетінін, не білгенін
жазады
Оқушылар бағалау
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
https://padlet.com/aiman1990minataeva/724lie4ymxlhwbvd | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













