|
Күні: |
Мектеп:№20 орта мектебі |
|
|
Сынып: мектепалдыдаярлық «А» сынып |
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны:1 |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сапакбаева Айдана Ариповна |
|
|
Оқу іс-әрекетінің тақырыбы |
Нан дастарқанға қалай келеді? |
|
|
Білім беру саласы |
Әлеуметтік орта |
|
|
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет |
Қоршаған ортамен таныстыру. |
|
|
Мақсаты |
Нанның адам еңбегімен келетіндігін білу,нанды қастерлеу,адам еңбегін құрметтеу дағдысын қалыптастыру |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Нанның адам еңбегімен келетіндігін біледі,нанды қастерлеу,адам еңбегін құрметтеу дағдысы қалыптасты |
|
|
Ресурстар |
бидай , ұннан жасалған тағамдар, демонстрациялық материалдар,суреттер,бейне жазба |
|
|
Сөздік жұмыс: |
диқан, наубайшы, наубайхана, қауыз, диірмен. |
|
|
Билингвальды компонент: |
нан - хлеб, диқан-хлебороб, земледелец. |
|
|
Сабақтың әдіс–тәсілі: |
түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ–жауап, сергіту сәті, топтық жұмыс,тәжірибе |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Оқу ресурстаы |
|
Ұйымдастыу кезеңі 2мин |
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі? - Күз мезгілінің айларын атаңдаршы? - Күз мезгілінің ерекшеліктерін атаңдар? Жұмбақ жасыру: - Ұзын мұртты сарылар, Қойынында дәні бар - Үсті тас, асты тас Ортасында піскен ас. Бала үні Саралау:нәтиже,қызығушылық Жаппай бақылау |
Балалардың жауабы
- Бидай
- Нан |
|
|
|
Жаңа оқу-іс әрекеті (сабақтың ортасы) 3-24 минут
|
- Ендеше, балалар, нан біздің дастарқанымызға қалай келеді? - деген сұраққа жауап іздеп көрейік. - Балалар, айтыңдаршы күнделікті біздің дастарқанымызда қасиетті, қадірлі қандай тағам тұрады? - Дұрыс олай болс нанның дастарханға қалай келетінін әңгімелеп берейін. (Педагог суреттер арқылы балаларға түсіндіреді) -Алдымен трактормен жерді жыртады, диқандар жерге бидайдың тұқымын тастайды. Бірнеше күндерден кейін дәндер өсе бастайды. Бидайдың сабақтары пайда болады, оны диқандар үнемі суарып отырады. Күзде астықты комбайндармен орады және үстерінен бастырады. Бидайды диірменге апарып тапсырады. Аппақ болып ұн дайындалады. Қап – қаптармен ұнды наубайханаға тасиды. Онда ұн иленіп, нан пісіріледі. Нан таситын көліктермен дайын нандарды дүкендерге әкелінеді. Дүкенде нанның бірнеше түрлері: бөлке, тоқаш, батон, торттар, печениелер, бауырсақтар, бәліштер сатылымға шығарылады. Нан дастарқанға келгенше қаншама адам еңбек етеді. Мұныңбәрі – адам еңбегі. - Бидай неден өсіп шығады? - Бидайды немен жинайды? - Күзде дайын болға өнімді қалай атайды? - Бидайдан шыққан ұнды қайда әкеледі? Егін өсірушілердің мамандықтарын атаңдар. Сөздікжұмыс: диқан, наубайшы, наубайхана, комбайншы, диірмен. Бала үні,4к моделі Саралау;жетелеуші сұрақтар ,нәтиже қызығушылық,заттық орта Бақылау:тікелей
Сергітусәті: Жайқалады ақ бидай,
- Балалар кейде қоқыс жәшіктерінде болмаса жерде жатқан нан қалдықтарын көріп қаламыз. Бұл дұрыс емес. Нанды қадірлеуіміз қажет
Сендер нанға қатысты қандай мақал-мәтел, тыйым сөздер білесіңдер? Бала үні - Балалар енді ұлдарды "Егістік" алқабына ал қыздарды "Ас үйге" шақырамын мұнда бәріміз тапсырмалар орындаймыз.Үстел жанына жақындап тұрайық, не көріп тұрсыңдар? Дәнді дақылдардың ішінде қайсы түрінен бидай тартылып, нан пісіріледі? - Қазіргі уақытта бұл дәнді дақылдардың ішінен бидай мен қарабидайды нан пісіруге көп қолданады. Бала үні,4к моделі, Әдіс-тәсіл:болжау ,топтық,ресурстар Саралау:нәтиже,қызығушылық,қолдау Тәжірибе жасап көру: - Ыдыста тұрған ұнды қолымызбен ұстап көрейікші. - Ұн қандай екен? - Түсі қандай? - Иісі барма? - Ұнды стакандағы суға салып араластырып көрейік , араластыма? Әрине тағы да ұн қоссақ қоймалжың масса пайда болды ,яғни қамыр иледік ---Қамырдан не дайындауға болады? -Алдарыңда тақтайшаға алдын ала дайындаған қамырды жайып бауырсақ дайындайық. Дайын қамырды аспазға апайға берейік, бізге бауырсақ пісіріп дайындап берсін. (Сыныптан тек 10 баланы ғана асханаға қамырды апаруға ертіп барамын) Бала үні,4к моделі Саралау:нәтиже,қызығушылық,топпен, ролдік,қолдау,танымдық,ресурстар Жетелеуші сұрақтар,уақыт үзіндісі арқылы бақылау Шығармашылық тапсырма "Бидай жинап кел" Мақсаты: балалардың жапсыра алу дағдысын қалыптастыру Шарты : Педагог егістіктегі ұлдар тобы бидайды жинап қамбаға тасып әкелсін деп нұсқау береді,ол үшін бидай суретіндегі дән қауыздарының бос жеріне мақта талшықтарын жапсыру арқылы тапсырманы орындауды тапсырады. Бала үні,4к моделі,командамен жұмыс Саралау:нәтиже,қызығушылық ресурстар,жұмыс қарқыны,қолдау,диалог,рөлдер Жетелеуші сұрақтар арқылы бақылау Мнемокестемен жұмыс: Мақсаты: балаларда өлеңді тиімді есте сақтауға дағды қалыптастыру Нан қоқымын шашпаңдар Жерде жатса баспаңдар Теріп алып қастерлеп Торғайларға тастаңдар Бала үні,к моделі,сыни ойлау Саралау:нәтиже,қызығушылық,уақыт қарқыны,диалог Жаппай бақылау |
- Тәрбиеші әңгімесін мұқият тыңдау.
- Нан Балалар педагогтың әңгімесін тыңдайды.
Балалар сергіту сәтін қимылмен орындайды. Балалар дидактикалық ойынның шарты бойынша тапсырманы орындайды.
Нан – тамақтың атасы Ынтымақ – көптің батасы.
Нанды, дастарқанды баспа. Нанды төңкеріп тастама. Нанды аяққа баспа.
Сусымалы түсі ақ иісі жоқ Араласты Алдарында тұрған дайын қамырды оқтаумен жаяды. Балалар тапсырманы орындайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы (27-3минут)
|
- Бүгін не туралы әңгімелестік? - Нан қайдан келеді екен? - Нанды қайдан алады? - Ұнды кімдер дайындайды? - Диірменнен шыққан ұнды қайда әкеледі? Балалар бүгін нан туралы көптеген қызықты жайларды білдік ,қандай мамандық иелері еңбек етіп дайындайтынын білдік, қамыр дайындап,бауырсақ пісіріп алдық,бауырсақтан қонақтарға тарту етейік. - Балалар сендерге оқу іс-әрекет ұнадыма? Балаларды мадақтаулар. Бала үні,сыни ойлау Кері байланыс:" Бағдаршам" әдісі |
Балалардың жауабы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Нан қайдан келді мектепалды даярлық сынып
Ашық сабақ Нан қайдан келді мектепалды даярлық сынып
|
Күні: |
Мектеп:№20 орта мектебі |
|
|
Сынып: мектепалдыдаярлық «А» сынып |
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны:1 |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сапакбаева Айдана Ариповна |
|
|
Оқу іс-әрекетінің тақырыбы |
Нан дастарқанға қалай келеді? |
|
|
Білім беру саласы |
Әлеуметтік орта |
|
|
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет |
Қоршаған ортамен таныстыру. |
|
|
Мақсаты |
Нанның адам еңбегімен келетіндігін білу,нанды қастерлеу,адам еңбегін құрметтеу дағдысын қалыптастыру |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Нанның адам еңбегімен келетіндігін біледі,нанды қастерлеу,адам еңбегін құрметтеу дағдысы қалыптасты |
|
|
Ресурстар |
бидай , ұннан жасалған тағамдар, демонстрациялық материалдар,суреттер,бейне жазба |
|
|
Сөздік жұмыс: |
диқан, наубайшы, наубайхана, қауыз, диірмен. |
|
|
Билингвальды компонент: |
нан - хлеб, диқан-хлебороб, земледелец. |
|
|
Сабақтың әдіс–тәсілі: |
түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ–жауап, сергіту сәті, топтық жұмыс,тәжірибе |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Оқу ресурстаы |
|
Ұйымдастыу кезеңі 2мин |
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі? - Күз мезгілінің айларын атаңдаршы? - Күз мезгілінің ерекшеліктерін атаңдар? Жұмбақ жасыру: - Ұзын мұртты сарылар, Қойынында дәні бар - Үсті тас, асты тас Ортасында піскен ас. Бала үні Саралау:нәтиже,қызығушылық Жаппай бақылау |
Балалардың жауабы
- Бидай
- Нан |
|
|
|
Жаңа оқу-іс әрекеті (сабақтың ортасы) 3-24 минут
|
- Ендеше, балалар, нан біздің дастарқанымызға қалай келеді? - деген сұраққа жауап іздеп көрейік. - Балалар, айтыңдаршы күнделікті біздің дастарқанымызда қасиетті, қадірлі қандай тағам тұрады? - Дұрыс олай болс нанның дастарханға қалай келетінін әңгімелеп берейін. (Педагог суреттер арқылы балаларға түсіндіреді) -Алдымен трактормен жерді жыртады, диқандар жерге бидайдың тұқымын тастайды. Бірнеше күндерден кейін дәндер өсе бастайды. Бидайдың сабақтары пайда болады, оны диқандар үнемі суарып отырады. Күзде астықты комбайндармен орады және үстерінен бастырады. Бидайды диірменге апарып тапсырады. Аппақ болып ұн дайындалады. Қап – қаптармен ұнды наубайханаға тасиды. Онда ұн иленіп, нан пісіріледі. Нан таситын көліктермен дайын нандарды дүкендерге әкелінеді. Дүкенде нанның бірнеше түрлері: бөлке, тоқаш, батон, торттар, печениелер, бауырсақтар, бәліштер сатылымға шығарылады. Нан дастарқанға келгенше қаншама адам еңбек етеді. Мұныңбәрі – адам еңбегі. - Бидай неден өсіп шығады? - Бидайды немен жинайды? - Күзде дайын болға өнімді қалай атайды? - Бидайдан шыққан ұнды қайда әкеледі? Егін өсірушілердің мамандықтарын атаңдар. Сөздікжұмыс: диқан, наубайшы, наубайхана, комбайншы, диірмен. Бала үні,4к моделі Саралау;жетелеуші сұрақтар ,нәтиже қызығушылық,заттық орта Бақылау:тікелей
Сергітусәті: Жайқалады ақ бидай,
- Балалар кейде қоқыс жәшіктерінде болмаса жерде жатқан нан қалдықтарын көріп қаламыз. Бұл дұрыс емес. Нанды қадірлеуіміз қажет
Сендер нанға қатысты қандай мақал-мәтел, тыйым сөздер білесіңдер? Бала үні - Балалар енді ұлдарды "Егістік" алқабына ал қыздарды "Ас үйге" шақырамын мұнда бәріміз тапсырмалар орындаймыз.Үстел жанына жақындап тұрайық, не көріп тұрсыңдар? Дәнді дақылдардың ішінде қайсы түрінен бидай тартылып, нан пісіріледі? - Қазіргі уақытта бұл дәнді дақылдардың ішінен бидай мен қарабидайды нан пісіруге көп қолданады. Бала үні,4к моделі, Әдіс-тәсіл:болжау ,топтық,ресурстар Саралау:нәтиже,қызығушылық,қолдау Тәжірибе жасап көру: - Ыдыста тұрған ұнды қолымызбен ұстап көрейікші. - Ұн қандай екен? - Түсі қандай? - Иісі барма? - Ұнды стакандағы суға салып араластырып көрейік , араластыма? Әрине тағы да ұн қоссақ қоймалжың масса пайда болды ,яғни қамыр иледік ---Қамырдан не дайындауға болады? -Алдарыңда тақтайшаға алдын ала дайындаған қамырды жайып бауырсақ дайындайық. Дайын қамырды аспазға апайға берейік, бізге бауырсақ пісіріп дайындап берсін. (Сыныптан тек 10 баланы ғана асханаға қамырды апаруға ертіп барамын) Бала үні,4к моделі Саралау:нәтиже,қызығушылық,топпен, ролдік,қолдау,танымдық,ресурстар Жетелеуші сұрақтар,уақыт үзіндісі арқылы бақылау Шығармашылық тапсырма "Бидай жинап кел" Мақсаты: балалардың жапсыра алу дағдысын қалыптастыру Шарты : Педагог егістіктегі ұлдар тобы бидайды жинап қамбаға тасып әкелсін деп нұсқау береді,ол үшін бидай суретіндегі дән қауыздарының бос жеріне мақта талшықтарын жапсыру арқылы тапсырманы орындауды тапсырады. Бала үні,4к моделі,командамен жұмыс Саралау:нәтиже,қызығушылық ресурстар,жұмыс қарқыны,қолдау,диалог,рөлдер Жетелеуші сұрақтар арқылы бақылау Мнемокестемен жұмыс: Мақсаты: балаларда өлеңді тиімді есте сақтауға дағды қалыптастыру Нан қоқымын шашпаңдар Жерде жатса баспаңдар Теріп алып қастерлеп Торғайларға тастаңдар Бала үні,к моделі,сыни ойлау Саралау:нәтиже,қызығушылық,уақыт қарқыны,диалог Жаппай бақылау |
- Тәрбиеші әңгімесін мұқият тыңдау.
- Нан Балалар педагогтың әңгімесін тыңдайды.
Балалар сергіту сәтін қимылмен орындайды. Балалар дидактикалық ойынның шарты бойынша тапсырманы орындайды.
Нан – тамақтың атасы Ынтымақ – көптің батасы.
Нанды, дастарқанды баспа. Нанды төңкеріп тастама. Нанды аяққа баспа.
Сусымалы түсі ақ иісі жоқ Араласты Алдарында тұрған дайын қамырды оқтаумен жаяды. Балалар тапсырманы орындайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы (27-3минут)
|
- Бүгін не туралы әңгімелестік? - Нан қайдан келеді екен? - Нанды қайдан алады? - Ұнды кімдер дайындайды? - Диірменнен шыққан ұнды қайда әкеледі? Балалар бүгін нан туралы көптеген қызықты жайларды білдік ,қандай мамандық иелері еңбек етіп дайындайтынын білдік, қамыр дайындап,бауырсақ пісіріп алдық,бауырсақтан қонақтарға тарту етейік. - Балалар сендерге оқу іс-әрекет ұнадыма? Балаларды мадақтаулар. Бала үні,сыни ойлау Кері байланыс:" Бағдаршам" әдісі |
Балалардың жауабы |
|
|
шағым қалдыра аласыз













