Сабақ жоспары
-
Сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті
Мектеп: “Ш.Құдайбердіұлы атындағы № 75 ЖББМ” КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Кеңесбекова Қ.Қ.
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Тыңдалым
Айтылым
5.Т1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
5.А2 Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.
5.01 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
5.Ж2 Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
5.ТБ1.1 Мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажыраты білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
Қазақша сөйлем құрайды, сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа қатысты сөздерді толық меңгереді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тақырып аясында қазақша сөйлесімге түседі, қарапайым сөйлемдер арқылы отбасылық дәстүрлер мен мерекелер жайлы айтып бере алады
Кейбір оқушылар орындайды:
Тақырып аясында отбасылық дәстүрлер мен мерекелер жайлы мәтін құрай алады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, дәстүрлер, бата, ата, ана
Жоспар
Алдыңғы оқу
Жоспарланған уақыт
1-3 минут
(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. (Оқушылар маркермен өзінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет (смайлик) салады. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Басы.
3-6 минут
1. Қызығушылығын ояту кезеңі
1. Оқушыларға интерактивті тақтадан қазақ халқының дәстүрлері туралы видео көрсетіледі, ой шақыру сұрақтары қойылады
Дескрипторлар:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Сөздерді дұрыс айта алады
Ресурстар:
Оқулық.
Қаламдар
Стикерлер
АКТ
Ортасы
6 – 35 минут
ІІ.Үй жұмысын сұрау. (Доп лақтыру әдісі)
-
Дәстүр-традиция
-
Құрметтеу-уважать
-
Төр-почетное место
-
Босаға –порог
-
Жаман ырым-плохая примета
-
Тәрбие-воспитание
-
Алғыс айту -благодарить
Дескрипторлар:
1.Сөздің қазақша атауын біледі.
2.Сөздерді дұрыс айта алады.
Бағалау критерийлері:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Сұрақтарға жауап береді.
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
ІІІ.Мағынаны түсіну кезеңі
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.
Дескрипторлар:
-
Сөздерді тәуелдей алады
-
Дұрыс, қатесіз жазады
Бағалау критерийлері:
-
Дұрыс қатесіз тәуелдейді
-
Қатесіз жазады
-
Уақытты тиімді пайдаланады
Оқулықтағы 3 – тапсырма суреттерге қарап, кім-кімге не үшін бата беріп тұрғанын айт.
Дескрипторлар:
1.Сөздерді дұрыс айта алады, сөйлемде қолдана алады
2.Суретке қарап мәтін құрай алады
Бағалау критерийлері:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Батаның түрлерін толық айтып береді.
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
Сергіту сәті: Оқушыларға екі шар беріледі ол шардың ішінде ситуациялық сұрақ болады, олар соны шағын қойылым ретінде көрсетеді.
«Отбасы» және «Дәстүр» сөздеріне постер жасау
Дескрипторлар:
1.Сөздерді дұрыс айта алады, сөйлемде қолдана алады
2.Сөздердің мағынасын ашады
Бағалау критерийлері:
1.Постерді әдемі етіп көркемдеп жасайды
2. Берілген сөздердің мағынасын ашады
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
Оқулық.
(МК), Ж
Оқулық
(Ж)
(ТЖ) (МК)
(ТЖ) (МК)
Үй жұмысы
25-бет, 7-тапсырма. Өлеңді жаттау
Рефлексия
Қорытынды 35-40 мин.
(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар оқу барысында нені біліп, нені меңгергендіктерін аңғартады.
Бас бармақ әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

Рефлексия.
Қосымша ақпарат
www.ustaz.kz сайтынан алынды.
Қорытындылау
Мұғалімнің өз сабағы жайындағы пікірі мен жекелік ұсыныстары:
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?
2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе не?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?" 5 сынып
Ашық сабақ "Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?" 5 сынып
Сабақ жоспары
-
Сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті
Мектеп: “Ш.Құдайбердіұлы атындағы № 75 ЖББМ” КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Кеңесбекова Қ.Қ.
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім?
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Тыңдалым
Айтылым
5.Т1 Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
5.А2 Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.
5.01 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
5.Ж2 Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
5.ТБ1.1 Мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажыраты білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
Қазақша сөйлем құрайды, сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа қатысты сөздерді толық меңгереді
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Тақырып аясында қазақша сөйлесімге түседі, қарапайым сөйлемдер арқылы отбасылық дәстүрлер мен мерекелер жайлы айтып бере алады
Кейбір оқушылар орындайды:
Тақырып аясында отбасылық дәстүрлер мен мерекелер жайлы мәтін құрай алады
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, дәстүрлер, бата, ата, ана
Жоспар
Алдыңғы оқу
Жоспарланған уақыт
1-3 минут
(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады. (Оқушылар маркермен өзінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет (смайлик) салады. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Басы.
3-6 минут
1. Қызығушылығын ояту кезеңі
1. Оқушыларға интерактивті тақтадан қазақ халқының дәстүрлері туралы видео көрсетіледі, ой шақыру сұрақтары қойылады
Дескрипторлар:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Сөздерді дұрыс айта алады
Ресурстар:
Оқулық.
Қаламдар
Стикерлер
АКТ
Ортасы
6 – 35 минут
ІІ.Үй жұмысын сұрау. (Доп лақтыру әдісі)
-
Дәстүр-традиция
-
Құрметтеу-уважать
-
Төр-почетное место
-
Босаға –порог
-
Жаман ырым-плохая примета
-
Тәрбие-воспитание
-
Алғыс айту -благодарить
Дескрипторлар:
1.Сөздің қазақша атауын біледі.
2.Сөздерді дұрыс айта алады.
Бағалау критерийлері:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Сұрақтарға жауап береді.
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
ІІІ.Мағынаны түсіну кезеңі
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.
Дескрипторлар:
-
Сөздерді тәуелдей алады
-
Дұрыс, қатесіз жазады
Бағалау критерийлері:
-
Дұрыс қатесіз тәуелдейді
-
Қатесіз жазады
-
Уақытты тиімді пайдаланады
Оқулықтағы 3 – тапсырма суреттерге қарап, кім-кімге не үшін бата беріп тұрғанын айт.
Дескрипторлар:
1.Сөздерді дұрыс айта алады, сөйлемде қолдана алады
2.Суретке қарап мәтін құрай алады
Бағалау критерийлері:
1.Сөздердің мағынасын түсінеді.
2.Батаның түрлерін толық айтып береді.
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
Сергіту сәті: Оқушыларға екі шар беріледі ол шардың ішінде ситуациялық сұрақ болады, олар соны шағын қойылым ретінде көрсетеді.
«Отбасы» және «Дәстүр» сөздеріне постер жасау
Дескрипторлар:
1.Сөздерді дұрыс айта алады, сөйлемде қолдана алады
2.Сөздердің мағынасын ашады
Бағалау критерийлері:
1.Постерді әдемі етіп көркемдеп жасайды
2. Берілген сөздердің мағынасын ашады
3.Уақытты тиімді пайдаланады.
Оқулық.
(МК), Ж
Оқулық
(Ж)
(ТЖ) (МК)
(ТЖ) (МК)
Үй жұмысы
25-бет, 7-тапсырма. Өлеңді жаттау
Рефлексия
Қорытынды 35-40 мин.
(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар оқу барысында нені біліп, нені меңгергендіктерін аңғартады.
Бас бармақ әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

Рефлексия.
Қосымша ақпарат
www.ustaz.kz сайтынан алынды.
Қорытындылау
Мұғалімнің өз сабағы жайындағы пікірі мен жекелік ұсыныстары:
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?
2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе не?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
-
шағым қалдыра аласыз













