Бекітемін:
Күні: 15.03.2017ж Класы: 9 Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктер
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктердің шығу жолымен таныстырып, бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуды меңгерту.
Сабақтың міндеттері:
а) Білімділік: Оқушыларға бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуды, өрнектерді ықшамдауды меңгерту.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін, зейіндерін, математикалық тілін, сөздік қорларын, есеп шығару дағдыларын дамыту.
б) Тәрбиелілік: Оқушыларды шапшаңдылыққа, белсенділікке, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, өздігінен әрекет етуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсете түсіндіріу, практикалық, сұрақ – жауап, өз бетімен жұмыс
Пайдаланылған технология:СТО элементтері: сәйкестендіру,
Оқулық: А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алгебра – 9, Алматы «Мектеп» 2013ж
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд, формулалар, жұмыс дәптері, кеспе қағаздар, ұлағатты сөздер, маркер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі /1 мин/
ІІ. Өткен материалды қайталау /8 мин/
а) кесте /3 мин/
ә) мини – тест /3 мин/
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіруге даярлау
ІV. Жаңа материалды түсіндіру /10 мин/
V. Жаңа материалды бекіту /2 мин/
VІ. Есептер шығару /15 мин/
а) жұмыс дәптерімен жұмыс
ә) есептер палитрасы
VІІ. Үйге тапсырма /1 мин /
VІІІ. Бағалау /3 мин/
ІХ. Қорытындылау «Сәйкестендіру кестесі» /5 мин /
І. Ұйымдастыру бөлімі
- амандасу;
- түгендеу;
- сабаққа назарын аудару
ІІ. Өткен материалды қайталау
а) /Кестені толтырыңдар/
ә) Жедел – тест
І вариант
1.1890 бұрышы қай ширекте орналасқан?
А. І В. ІІ С. ІІІ Д. ІV
2.Қай бұрыш І ширекте орналасқан?
А. 4390 В. 3450 С. 4610 Д. 1820
3.Сандар арасынан 0-ден кіші санды анықта:
А.
00
В.
00
С.–tg(-300) Д.
ctg(-300)
4.Берілген сандардың арасынан оң санды табыңдар:
А. -
00
В.
00)
С.–tg(-600) Д.
ctg(-600)
5.9000 бұрышын радианмен өрнектеңдер:
А.
В.
С.
Д.
5
Жауабы: 1. С 2. А 3. Д 4. С 5. Д
ІІ вариант
1.3710 бұрышы қай ширекте орналасқан?
А. ІІ В. ІІІ С. ІV Д. І
2.Қай бұрыш ІІ ширекте орналасқан?
А. 2800 В. 4300 С. 5300 Д. 5500
3.Сандар арасынан 0-ден кіші санды анықта:
А.
00
В.
0) С.
tg450
Д.
-ctg(-450)
4.Берілген сандардың арасынан оң санды табыңдар:
А. -
00
В.
00
С. tg(-
500
) Д. –ctg
500
5.18000 бұрышын радианмен өрнектеңдер:
А.
В.
С.10
Д.
20
Жауабы: 1. Д 2. С 3. В 4. В 5. С
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіруге даярлау.
Олай болса, оқушылар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктер. Сонымен біз бүгінгі сабақта Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктермен танысамыз және олардың біреуінің мәні берілген жағдайда қалғанының мәнін табуды, өрнектерді ықшамдауды үйренеміз.
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктер
(1)
(2)
(3)
1
(4)
(5)
(6)
1 –
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі: (1)
формуладан
шығады
немесе
.
бұрышы І ширекке тиісті
болғандықтан, бұл ширекте көрсетілген барлық функциялардың мәндері
оң.
Демек,
.
Егер
және
,
екенін
ескерсек,
.
Онда 
2
–
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі: Берілгені
бойынша
бұрышы ІІ ширектің
бұрышы, сондықтан косинустың таңбасы теріс. Сонда (1) формула
бойынша
.
Енді (2) және (4) формулаларды
қолданамыз:
;

3
–
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі:
формуласынан
шығады. ІV ширекте
синустың таңбасы теріс болғандықтан ,
. (3)
формуладан
және (4)
формуладан
аламыз.
V. Жаңа материалды бекіту.

VІ. Есептер шығару
І кезең: /оқулықпен жұмыс/
|
№ |
Берілгені: |
Ширек: |
Табу керек: |
Шешуі: |
|
№297 (а) |
|
|
|
|
|
№297 (ә) |
|
|
|
|
|
№300 |
|
|
|
Ж: |
|
№301 |
|
|
|
Ж: |
№298. Өрнекті ықшамдаңдар:
б)
(1+
а)

ә)

ІІ кезең: «Есептер палитрасы» /Өз бетімен жұмыс/
-

-

-

-

-

-

-

-
.
-
1


3

0
Әрбір есеп белгілі бір түстерге сәйкес орналастырылған. Бұл түстердің мағынасын ашып берейін.
Жасыл түс – бүгінгі сабақта жақсы жетістікке жетеді;
Қызыл түс – көпшілік ортасында жүргенді ұнатады;
Сары түс – белсенділік танытады;
Көк түс – әділдікті, тұрақтылықты, мейірімділікті білдіреді.
VІІ. Үйге тапсырма: № 299,302 . Формула жаттау.
VIII. Бағалау. /әрбір кезең 3,4,5 балдық жетондар арқылы бағаланады/
Сабаққа араласқан оқушыларды бағалаймын.
ІХ. Қорытындылау.
Сәйкестендіруді орындаңдар:
|
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
1 |
|
|
6 |
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
8 |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Негізгі тригонометриялық тепе- теңдіктер" 9 сынып
Ашық сабақ "Негізгі тригонометриялық тепе- теңдіктер" 9 сынып
Бекітемін:
Күні: 15.03.2017ж Класы: 9 Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктер
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктердің шығу жолымен таныстырып, бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуды меңгерту.
Сабақтың міндеттері:
а) Білімділік: Оқушыларға бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуды, өрнектерді ықшамдауды меңгерту.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін, зейіндерін, математикалық тілін, сөздік қорларын, есеп шығару дағдыларын дамыту.
б) Тәрбиелілік: Оқушыларды шапшаңдылыққа, белсенділікке, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, өздігінен әрекет етуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсете түсіндіріу, практикалық, сұрақ – жауап, өз бетімен жұмыс
Пайдаланылған технология:СТО элементтері: сәйкестендіру,
Оқулық: А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алгебра – 9, Алматы «Мектеп» 2013ж
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд, формулалар, жұмыс дәптері, кеспе қағаздар, ұлағатты сөздер, маркер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі /1 мин/
ІІ. Өткен материалды қайталау /8 мин/
а) кесте /3 мин/
ә) мини – тест /3 мин/
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіруге даярлау
ІV. Жаңа материалды түсіндіру /10 мин/
V. Жаңа материалды бекіту /2 мин/
VІ. Есептер шығару /15 мин/
а) жұмыс дәптерімен жұмыс
ә) есептер палитрасы
VІІ. Үйге тапсырма /1 мин /
VІІІ. Бағалау /3 мин/
ІХ. Қорытындылау «Сәйкестендіру кестесі» /5 мин /
І. Ұйымдастыру бөлімі
- амандасу;
- түгендеу;
- сабаққа назарын аудару
ІІ. Өткен материалды қайталау
а) /Кестені толтырыңдар/
ә) Жедел – тест
І вариант
1.1890 бұрышы қай ширекте орналасқан?
А. І В. ІІ С. ІІІ Д. ІV
2.Қай бұрыш І ширекте орналасқан?
А. 4390 В. 3450 С. 4610 Д. 1820
3.Сандар арасынан 0-ден кіші санды анықта:
А.
00
В.
00
С.–tg(-300) Д.
ctg(-300)
4.Берілген сандардың арасынан оң санды табыңдар:
А. -
00
В.
00)
С.–tg(-600) Д.
ctg(-600)
5.9000 бұрышын радианмен өрнектеңдер:
А.
В.
С.
Д.
5
Жауабы: 1. С 2. А 3. Д 4. С 5. Д
ІІ вариант
1.3710 бұрышы қай ширекте орналасқан?
А. ІІ В. ІІІ С. ІV Д. І
2.Қай бұрыш ІІ ширекте орналасқан?
А. 2800 В. 4300 С. 5300 Д. 5500
3.Сандар арасынан 0-ден кіші санды анықта:
А.
00
В.
0) С.
tg450
Д.
-ctg(-450)
4.Берілген сандардың арасынан оң санды табыңдар:
А. -
00
В.
00
С. tg(-
500
) Д. –ctg
500
5.18000 бұрышын радианмен өрнектеңдер:
А.
В.
С.10
Д.
20
Жауабы: 1. Д 2. С 3. В 4. В 5. С
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіруге даярлау.
Олай болса, оқушылар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктер. Сонымен біз бүгінгі сабақта Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктермен танысамыз және олардың біреуінің мәні берілген жағдайда қалғанының мәнін табуды, өрнектерді ықшамдауды үйренеміз.
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
Негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктер
(1)
(2)
(3)
1
(4)
(5)
(6)
1 –
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі: (1)
формуладан
шығады
немесе
.
бұрышы І ширекке тиісті
болғандықтан, бұл ширекте көрсетілген барлық функциялардың мәндері
оң.
Демек,
.
Егер
және
,
екенін
ескерсек,
.
Онда 
2
–
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі: Берілгені
бойынша
бұрышы ІІ ширектің
бұрышы, сондықтан косинустың таңбасы теріс. Сонда (1) формула
бойынша
.
Енді (2) және (4) формулаларды
қолданамыз:
;

3
–
мысал. Егер
және
болса,
онда
,
,
– ның мәндерін
табайық.
Шешуі:
формуласынан
шығады. ІV ширекте
синустың таңбасы теріс болғандықтан ,
. (3)
формуладан
және (4)
формуладан
аламыз.
V. Жаңа материалды бекіту.

VІ. Есептер шығару
І кезең: /оқулықпен жұмыс/
|
№ |
Берілгені: |
Ширек: |
Табу керек: |
Шешуі: |
|
№297 (а) |
|
|
|
|
|
№297 (ә) |
|
|
|
|
|
№300 |
|
|
|
Ж: |
|
№301 |
|
|
|
Ж: |
№298. Өрнекті ықшамдаңдар:
б)
(1+
а)

ә)

ІІ кезең: «Есептер палитрасы» /Өз бетімен жұмыс/
-

-

-

-

-

-

-

-
.
-
1


3

0
Әрбір есеп белгілі бір түстерге сәйкес орналастырылған. Бұл түстердің мағынасын ашып берейін.
Жасыл түс – бүгінгі сабақта жақсы жетістікке жетеді;
Қызыл түс – көпшілік ортасында жүргенді ұнатады;
Сары түс – белсенділік танытады;
Көк түс – әділдікті, тұрақтылықты, мейірімділікті білдіреді.
VІІ. Үйге тапсырма: № 299,302 . Формула жаттау.
VIII. Бағалау. /әрбір кезең 3,4,5 балдық жетондар арқылы бағаланады/
Сабаққа араласқан оқушыларды бағалаймын.
ІХ. Қорытындылау.
Сәйкестендіруді орындаңдар:
|
1 |
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
5 |
|
1 |
|
|
6 |
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
8 |
|
|
шағым қалдыра аласыз



























арқылы 

















