«Жамбыл орта мектебі» ММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Ньютонның екінші заңы. Масса
9-сынып.
Өткізген: Смагулова Балшекер Госмановна
2016 жылКүні: 14/10/2016
|
Сабақтың жоспары |
Физика |
9-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екінші заңы. Масса |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Білімділік: Оқушыларға механикалық күштер туралы, олардың формуласын, бағытын түсіндіру; сонымен қатар, динамиканың іргелі заңдарының бірі Ньютонның екінші заңын тұжырымдау; масса ұғымынығ физикалық мағынасын ашу; Дамытушылық: жүйелі түрде ойлауға, ізденуге, өз ойын ашық түрде айта білуге үйрету; білімге деген құштарлығын ояту Тәрбиелік: мұқияттылыққа, үйымшылдыққа, топпен жұмыс жасау-ға, өздерін еркін ұстауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Оқушылар Ньютонның екінші заңы туралы білім алады. 2.Өз беттерімен формуланы қорытады. 3. Формуланы қолданып, есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту әдістері: |
1.Білім берудегі жаңа тәсілдер(топтық жұмыс,диалогтық оқыту,сұрақ-жауап) 2. СТО( тірек-схема толтыру) 3.АКТ қолдану(слайд презентация) 4.Бағалау(бірін-бірі критерий арқылы бағалау,мұғалімнің формативті бағалауы,кері байланыс-оқушы пікірін ескеру) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дерек көздері: |
Оқулықтағы материалдар, формулалар жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұранымыз: |
«Ойлан, ізден, шарықта» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушыларды 1,2-ге санап топқа бөлу Әр топқа бағалау парағын береді. |
Амандасады. Жоқ оқушыларды атайды. Санау арқылы 2 топқа бөлінеді Өз топ, топ басшысын сайлайды. Оқушыларды сабаққа қатысу картасы б/ша топ басшысы бағалап отырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру (миға шабуыл стратегиясы) А) топтастыру стратегиясы Ә) кестемен жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Үйге берген тапсырманы сұрау Әр топқа таратпа қағаздармен маркерлер тарату. А
КҮШ Қ
Түрлері Құралы
|
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіреді жауап береді. Өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды Әр берілген тапсырмаға топ мүшелері ойланып жауап береді. Жауап бере алмаған топтың сұрағына келесі топ мүшелері жауап бере алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын қою, жаңа тақырыпты ашу |
Әр топтың алдында конверт бар, сол конвертті ашуға тапсырма беріледі.
«Шақырды мысық тышқанды,Тышқан келіп мысықтан Мысық болса күшіктен, Күшік қыздан ұстады. Қыз әжесін, ал әжей Көмекке шалын шақырды. Шал ұстады шалқаннан Бәрі тартып жабылып, Жұлып алды ақыры. Сұрақ:Қандай жағдайда шалқан үдеу алады? |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
Ертегіні талқылау арқылы тақырыптың атауын өздері ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны ажырату кезеңі. Жаңа материалды игеру |
Бүгінгі сабағымызда «Күш. Масса. Ньютонның екінші заңы» тақырыптарын тірек-сызба арқылы қарастырамыз
Ньютонның екінші заңының формуласын
Бұл
теңдеу динамиканың негізгі
заңы деп
аталады. Бұдан теңәрекетті күш
үдеудің шамасы Ньютонның ІІ заңының негізінде күш бірлігі енгізіледі. Күш бірлігіне массасы 1 кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп аталады. Сонымен, 1Н= 1 кг*м/с2 |
Оқушылар дәптерлеріне орындайды, Оқушылармен оқулықпен жұмыс жасайды Негізгілерін естеріне сақтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс. Есептер шығару |
Екі топқа есептер
беріледі. Орындарында отырып
шығарады.І топтың
есебі ІІ топтың есебі
|
Есептерді тақтаға , дәптерлеріне шығарады, топ ішінде талдайды, бұрын болған оқушылар түсінбей отырған оқушыларға есептің шешуін көрсетеді, түсіндіреді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту кезеңі. |
«Сөйлейтін таяқша» ойынын ойнату.
|
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Сиқырлы таяқшаны алған оқушы бүгінгі тақырып бойынша есінде қалған түйін сөз айтады. Осылай бүкіл сынып оқушылары сөйлеп шығады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
§12, 10 –жаттығу (есептер шығару) |
Күнделікке жазып алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Топ басшысы бағалау парағына толтырып отырған балдары бойынша бағаланады. 20 баллдан жоғары-«5» 13-19 -«4» 6-12-«3» 0-5-«2» Бағалау парағы
|
Топ басшысы қойылған бағаларды түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия. Кері байланыс
|
Тақтаға «білім ағашы» іледі. Стикерді таратып, өз ойларын жазуды тапсырады
|
Сабақтың қай жері ұнағанын, қай жеріне өзгеріс енгізуді ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ньютонның екінші заңы. Масса" 9 сынып
«Жамбыл орта мектебі» ММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
Ньютонның екінші заңы. Масса
9-сынып.
Өткізген: Смагулова Балшекер Госмановна
2016 жылКүні: 14/10/2016
|
Сабақтың жоспары |
Физика |
9-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екінші заңы. Масса |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Білімділік: Оқушыларға механикалық күштер туралы, олардың формуласын, бағытын түсіндіру; сонымен қатар, динамиканың іргелі заңдарының бірі Ньютонның екінші заңын тұжырымдау; масса ұғымынығ физикалық мағынасын ашу; Дамытушылық: жүйелі түрде ойлауға, ізденуге, өз ойын ашық түрде айта білуге үйрету; білімге деген құштарлығын ояту Тәрбиелік: мұқияттылыққа, үйымшылдыққа, топпен жұмыс жасау-ға, өздерін еркін ұстауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Оқушылар Ньютонның екінші заңы туралы білім алады. 2.Өз беттерімен формуланы қорытады. 3. Формуланы қолданып, есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту әдістері: |
1.Білім берудегі жаңа тәсілдер(топтық жұмыс,диалогтық оқыту,сұрақ-жауап) 2. СТО( тірек-схема толтыру) 3.АКТ қолдану(слайд презентация) 4.Бағалау(бірін-бірі критерий арқылы бағалау,мұғалімнің формативті бағалауы,кері байланыс-оқушы пікірін ескеру) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дерек көздері: |
Оқулықтағы материалдар, формулалар жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұранымыз: |
«Ойлан, ізден, шарықта» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушыларды 1,2-ге санап топқа бөлу Әр топқа бағалау парағын береді. |
Амандасады. Жоқ оқушыларды атайды. Санау арқылы 2 топқа бөлінеді Өз топ, топ басшысын сайлайды. Оқушыларды сабаққа қатысу картасы б/ша топ басшысы бағалап отырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру (миға шабуыл стратегиясы) А) топтастыру стратегиясы Ә) кестемен жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Үйге берген тапсырманы сұрау Әр топқа таратпа қағаздармен маркерлер тарату. А
КҮШ Қ
Түрлері Құралы
|
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіреді жауап береді. Өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды Әр берілген тапсырмаға топ мүшелері ойланып жауап береді. Жауап бере алмаған топтың сұрағына келесі топ мүшелері жауап бере алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын қою, жаңа тақырыпты ашу |
Әр топтың алдында конверт бар, сол конвертті ашуға тапсырма беріледі.
«Шақырды мысық тышқанды,Тышқан келіп мысықтан Мысық болса күшіктен, Күшік қыздан ұстады. Қыз әжесін, ал әжей Көмекке шалын шақырды. Шал ұстады шалқаннан Бәрі тартып жабылып, Жұлып алды ақыры. Сұрақ:Қандай жағдайда шалқан үдеу алады? |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.
Ертегіні талқылау арқылы тақырыптың атауын өздері ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны ажырату кезеңі. Жаңа материалды игеру |
Бүгінгі сабағымызда «Күш. Масса. Ньютонның екінші заңы» тақырыптарын тірек-сызба арқылы қарастырамыз
Ньютонның екінші заңының формуласын
Бұл
теңдеу динамиканың негізгі
заңы деп
аталады. Бұдан теңәрекетті күш
үдеудің шамасы Ньютонның ІІ заңының негізінде күш бірлігі енгізіледі. Күш бірлігіне массасы 1 кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп аталады. Сонымен, 1Н= 1 кг*м/с2 |
Оқушылар дәптерлеріне орындайды, Оқушылармен оқулықпен жұмыс жасайды Негізгілерін естеріне сақтайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс. Есептер шығару |
Екі топқа есептер
беріледі. Орындарында отырып
шығарады.І топтың
есебі ІІ топтың есебі
|
Есептерді тақтаға , дәптерлеріне шығарады, топ ішінде талдайды, бұрын болған оқушылар түсінбей отырған оқушыларға есептің шешуін көрсетеді, түсіндіреді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту кезеңі. |
«Сөйлейтін таяқша» ойынын ойнату.
|
Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Сиқырлы таяқшаны алған оқушы бүгінгі тақырып бойынша есінде қалған түйін сөз айтады. Осылай бүкіл сынып оқушылары сөйлеп шығады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
§12, 10 –жаттығу (есептер шығару) |
Күнделікке жазып алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Топ басшысы бағалау парағына толтырып отырған балдары бойынша бағаланады. 20 баллдан жоғары-«5» 13-19 -«4» 6-12-«3» 0-5-«2» Бағалау парағы
|
Топ басшысы қойылған бағаларды түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия. Кері байланыс
|
Тақтаға «білім ағашы» іледі. Стикерді таратып, өз ойларын жазуды тапсырады
|
Сабақтың қай жері ұнағанын, қай жеріне өзгеріс енгізуді ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





