Сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы: Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері. Ойын әдісін жақсарту |
Мектеп: Қарауылкелді орта мектебі |
|||
|
Күні: 14 .10.2021 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сүйесін Айбат |
|||
|
Сынып: 7 « а» класс |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: - |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажетті ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Баскетбол ойынының ережелерін білуге және орындауға талпынады . Допты бере және қабылдай алады. Допты соғу арқылы әріптесімен бірігіп командалық ойын корсетеді. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Допты қолды алмастыра алып жүреді. Допты еденге соғу арқылы екі адым жасап себетке доп түсіруге дағдыланады. Баскетбол ойынының әдіс тәсілдерін толық меңгереді. |
||||
|
Оқушылардың кейбірі орындай алады: Әдіс тәсілдерідің әр түрлісін игерген . Допты бір қолмен беру. Қарсыласының айласына қорғаныс әдістерін мұқият жасай алады. |
||||
|
Тілдік мақсат: Терминдер : |
Пәндік лексика және терминалогия: Шабуылшы – нападающий – attack; Қорғаушы – защитник – defender; Лақтыру – брасок – Braak; Кезең – период – time; Доп – мяч – ball; Пас , аут, себет, фол , қалқан. |
|||
|
Диалог: |
Талқылауға арналған сұрақтар:
Неліктен екенін айта аласыңдар ма? Баскетбол ойынында неліктен себетке доп лақтырылады ? Басқа спорт түрлерімен баскетбол спортының өзара қандай байланысы бар екенін айта аласыңдар ма ? Баскетбол ойынында неше төреші болады? |
|||
|
Блум таксономиясы: |
Білу,тану, түсіну, қолдану, бағалау. |
|||
|
Рухани құндылықтар. Дағдылар: |
«Мәңгілік Ел» стратегиясы бойынша: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
ағылшын, орыс тіл |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Өткен сабақ материалдарымен байланыстыру: Баскетбол добын кеудеден бере алады. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Сабақтың жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған іс-әрекет: |
Ресурстар: |
||
|
Сабақтың басы: Белсенді оқыту: Сабақтың ортасы: Түсіну, қолдану |
Сәлемдесу. Шаттық шеңберін құрып, бір – біріне допты беру арқылы жақсы тілектер тілеу. Баскетболшы тұрысы. Оқушылар 3 минуттық жәй жүгіріспен жүгіріп шығады. Арнайы жүгіру жаттығулары: - Оң және сол қапталмен жүгіру. - Тізені көтеріп жүгіру. - Аяқты алға, артқа сермеп жүгіру. - Отырып жүру. - Жылдамдықпен жүгір. https://ru.wikipedia.org/wiki/ Оқушыларды уәждеймін: Баскетбол туралы қызықты мәліметтер: -Қазақстандық клубтардан ВТБ лигасына шығып жүрген жалғыз команда:
- ФИБА рейтинги бойынша Қазақстан құрама командасы – 74-ші орында орналасқан. Допты игеру техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допты игеру техникасын дамытуға арналған жаттығулар арқылы спорттық қауіпсіздік техникасын, нормалары мен ережелерін түсіне білуге үйрету. Бейнероликпен таныстыру. Оқушыларды қатарға тұрғызамыз. Оқушыларды 2 топқа бөлу. Допты кеудеден беру жаттығулары. 1. Доппен танысу жаттығулары 2. Допты жерге соғып қағып алу, жоғары лақтырып төменнен қағып алу. Кол шапалақтап қағып алу. 3. Допты бір орында соғу. 4. Бір қолда теннис добы екінші қолда баскетбол добын алмастыру. Белгі бойынша соғу. Допты кеудеден беру жаттығулары. 5. Допты соғып барып, жардан 2м қашықтықтан жарға соғып, қақшып алып, кері қайту. 6. Допты соғып барып, жарға соғып қағып алып, қайтарда белгіленген межеден әріптесіне пас беру. 7. Допты кедергілер арасымен алып жүру, қайтарда допты белгіленген жерден лақтырып беру. 8. Қарсылықпен доп алып жүру.
«Он пас» беру ойыны. Кері байланыс. Допты қалай соғып жүруге болмайды? (Екі қолмен соғуға, ұстап жүгіруге, соғып келіп ұстап алып, қайта соғуға ) Осы жаттығулар мен ойыннан кейін қабілет деңгейі әртүрлі 3 топ қалыптасты.
|
Баскетбол добы
Ысқырық
Кедергілер
Қауіпсіздік ержесін сақтау Әртүрлі деңгейде доп соғу.
Жаттығуды допқа қарамай жасау.
Допты дәл беру.
Кедергіні айналып өткенде қолды алмастыру. Әріптеімен алмасып жасау.
Әр команда өз-ара бір-біріне он рет пас береді. |
||
|
Саралау: Талдау, жинақтау. |
Оқушының физикалық деңгейіне, жас ерекшелігіне байланысты сараладым: Таңдалған баскетболдың ойынында саналатын 1,2,3 ұпайлары. Олар: А. 3-тік ұпай тобы: тобы- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, жардан қайтқан допты екі қолмен кеудеге тигізбей қағып алады. Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас бере алады және әріптесі берген допты қағып алуды қатесіз орындайды. Допты кедергілер арасымен жылдам, қатесіз алып жүре алады, әріптесіне дәл пас бере алады және допты қатесіз қабылдай алады. В. 2-лік ұпай тобы: ”- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, допты қабылдаған кезде, қателеседі(кеудеге допты тигізіп алады). Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас берген кезде дәл бермейді. Допты кедергілер арасымен алып жүру кезінде қателеседі, допты әріптесіне дәл береді. С.1-лік ұпай тобы: ”- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, допты қабылдаған кезде, қателеседі(кеудеге допты тигізіп алады). Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас берген кезде дәл бермейді. Допты кедергілер арасымен алып жүру кезінде қателеседі, допты әріптесіне дәл береді. |
|
||
|
Дескриптор: Бағалау: |
1- Әріптесіне допты дәл бере алады, ойын үстінде доппен еркін жүре алады, жағдайға байланысты шешім қабылдай алады. 2-Әріптесіне допты дәл бере алады, ойында доп алып жүре алады, ойын үстінде тез шешім қабылдай алмайды. 3- Әріптесіне допты дәл бере алады, ойында доп алып жүру кезінде қателеседі, ойын үстінде тез шешім қабылдай алмайды. Ойын кезінде командаласына пас бере алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы: Кері байланыс: |
Рефлексия: Оқушылар кезектесіп тұрып бір-бірімен нені үйренді, нені үйренгісі келетінін талқылайды. Үйге тапсырма: «қолды бүгіп жазу. 5реттен 3мәрте» «Ақиқат және жалған ойыны» 1. Баскетбол ойынында қақпашы болмайды. 2.Ойында допты аяқпен ойнайды. 3.Баскетбол ойынын ережемен ойнайды. 4.Баскетбол ойынында допты соқпай 3 адым жасайды. |
|
||
Қарауылкелді орта мектебі
Ашық сабақ
Сабақ тақырыбы: Ойын әдісін жақсарту
Дене шынықтыру 7а класс
Өткізген: дене тәрбиесі пәнінің мұғалімі Сүйесін А.
2021-2022 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ойын әдісін жақсарту
Ашық сабақ Ойын әдісін жақсарту
Сабақ жоспары
|
Сабақ тақырыбы: Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері. Ойын әдісін жақсарту |
Мектеп: Қарауылкелді орта мектебі |
|||
|
Күні: 14 .10.2021 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сүйесін Айбат |
|||
|
Сынып: 7 « а» класс |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: - |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.2.4.1 дене жаттығулары аясындағы іс-әрекеттерді оңтайландыру және балама түрлерін құруға қажетті ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете білу |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Баскетбол ойынының ережелерін білуге және орындауға талпынады . Допты бере және қабылдай алады. Допты соғу арқылы әріптесімен бірігіп командалық ойын корсетеді. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Допты қолды алмастыра алып жүреді. Допты еденге соғу арқылы екі адым жасап себетке доп түсіруге дағдыланады. Баскетбол ойынының әдіс тәсілдерін толық меңгереді. |
||||
|
Оқушылардың кейбірі орындай алады: Әдіс тәсілдерідің әр түрлісін игерген . Допты бір қолмен беру. Қарсыласының айласына қорғаныс әдістерін мұқият жасай алады. |
||||
|
Тілдік мақсат: Терминдер : |
Пәндік лексика және терминалогия: Шабуылшы – нападающий – attack; Қорғаушы – защитник – defender; Лақтыру – брасок – Braak; Кезең – период – time; Доп – мяч – ball; Пас , аут, себет, фол , қалқан. |
|||
|
Диалог: |
Талқылауға арналған сұрақтар:
Неліктен екенін айта аласыңдар ма? Баскетбол ойынында неліктен себетке доп лақтырылады ? Басқа спорт түрлерімен баскетбол спортының өзара қандай байланысы бар екенін айта аласыңдар ма ? Баскетбол ойынында неше төреші болады? |
|||
|
Блум таксономиясы: |
Білу,тану, түсіну, қолдану, бағалау. |
|||
|
Рухани құндылықтар. Дағдылар: |
«Мәңгілік Ел» стратегиясы бойынша: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
ағылшын, орыс тіл |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Өткен сабақ материалдарымен байланыстыру: Баскетбол добын кеудеден бере алады. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Сабақтың жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған іс-әрекет: |
Ресурстар: |
||
|
Сабақтың басы: Белсенді оқыту: Сабақтың ортасы: Түсіну, қолдану |
Сәлемдесу. Шаттық шеңберін құрып, бір – біріне допты беру арқылы жақсы тілектер тілеу. Баскетболшы тұрысы. Оқушылар 3 минуттық жәй жүгіріспен жүгіріп шығады. Арнайы жүгіру жаттығулары: - Оң және сол қапталмен жүгіру. - Тізені көтеріп жүгіру. - Аяқты алға, артқа сермеп жүгіру. - Отырып жүру. - Жылдамдықпен жүгір. https://ru.wikipedia.org/wiki/ Оқушыларды уәждеймін: Баскетбол туралы қызықты мәліметтер: -Қазақстандық клубтардан ВТБ лигасына шығып жүрген жалғыз команда:
- ФИБА рейтинги бойынша Қазақстан құрама командасы – 74-ші орында орналасқан. Допты игеру техникасының негізгі элементтерін дамыту. Допты игеру техникасын дамытуға арналған жаттығулар арқылы спорттық қауіпсіздік техникасын, нормалары мен ережелерін түсіне білуге үйрету. Бейнероликпен таныстыру. Оқушыларды қатарға тұрғызамыз. Оқушыларды 2 топқа бөлу. Допты кеудеден беру жаттығулары. 1. Доппен танысу жаттығулары 2. Допты жерге соғып қағып алу, жоғары лақтырып төменнен қағып алу. Кол шапалақтап қағып алу. 3. Допты бір орында соғу. 4. Бір қолда теннис добы екінші қолда баскетбол добын алмастыру. Белгі бойынша соғу. Допты кеудеден беру жаттығулары. 5. Допты соғып барып, жардан 2м қашықтықтан жарға соғып, қақшып алып, кері қайту. 6. Допты соғып барып, жарға соғып қағып алып, қайтарда белгіленген межеден әріптесіне пас беру. 7. Допты кедергілер арасымен алып жүру, қайтарда допты белгіленген жерден лақтырып беру. 8. Қарсылықпен доп алып жүру.
«Он пас» беру ойыны. Кері байланыс. Допты қалай соғып жүруге болмайды? (Екі қолмен соғуға, ұстап жүгіруге, соғып келіп ұстап алып, қайта соғуға ) Осы жаттығулар мен ойыннан кейін қабілет деңгейі әртүрлі 3 топ қалыптасты.
|
Баскетбол добы
Ысқырық
Кедергілер
Қауіпсіздік ержесін сақтау Әртүрлі деңгейде доп соғу.
Жаттығуды допқа қарамай жасау.
Допты дәл беру.
Кедергіні айналып өткенде қолды алмастыру. Әріптеімен алмасып жасау.
Әр команда өз-ара бір-біріне он рет пас береді. |
||
|
Саралау: Талдау, жинақтау. |
Оқушының физикалық деңгейіне, жас ерекшелігіне байланысты сараладым: Таңдалған баскетболдың ойынында саналатын 1,2,3 ұпайлары. Олар: А. 3-тік ұпай тобы: тобы- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, жардан қайтқан допты екі қолмен кеудеге тигізбей қағып алады. Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас бере алады және әріптесі берген допты қағып алуды қатесіз орындайды. Допты кедергілер арасымен жылдам, қатесіз алып жүре алады, әріптесіне дәл пас бере алады және допты қатесіз қабылдай алады. В. 2-лік ұпай тобы: ”- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, допты қабылдаған кезде, қателеседі(кеудеге допты тигізіп алады). Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас берген кезде дәл бермейді. Допты кедергілер арасымен алып жүру кезінде қателеседі, допты әріптесіне дәл береді. С.1-лік ұпай тобы: ”- оқушылар допты дұрыс, дәл бере алады, допты қабылдаған кезде, қателеседі(кеудеге допты тигізіп алады). Допты соғып жүре алады, әріптесіне пас берген кезде дәл бермейді. Допты кедергілер арасымен алып жүру кезінде қателеседі, допты әріптесіне дәл береді. |
|
||
|
Дескриптор: Бағалау: |
1- Әріптесіне допты дәл бере алады, ойын үстінде доппен еркін жүре алады, жағдайға байланысты шешім қабылдай алады. 2-Әріптесіне допты дәл бере алады, ойында доп алып жүре алады, ойын үстінде тез шешім қабылдай алмайды. 3- Әріптесіне допты дәл бере алады, ойында доп алып жүру кезінде қателеседі, ойын үстінде тез шешім қабылдай алмайды. Ойын кезінде командаласына пас бере алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы: Кері байланыс: |
Рефлексия: Оқушылар кезектесіп тұрып бір-бірімен нені үйренді, нені үйренгісі келетінін талқылайды. Үйге тапсырма: «қолды бүгіп жазу. 5реттен 3мәрте» «Ақиқат және жалған ойыны» 1. Баскетбол ойынында қақпашы болмайды. 2.Ойында допты аяқпен ойнайды. 3.Баскетбол ойынын ережемен ойнайды. 4.Баскетбол ойынында допты соқпай 3 адым жасайды. |
|
||
Қарауылкелді орта мектебі
Ашық сабақ
Сабақ тақырыбы: Ойын әдісін жақсарту
Дене шынықтыру 7а класс
Өткізген: дене тәрбиесі пәнінің мұғалімі Сүйесін А.
2021-2022 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз




















