|
Бөлім |
Адам болам десеңіз ... |
|||
|
Педагогтың аты – жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өмірдің мәні |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Ақиқатты іздеу өмірдің мәні ретінде |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға жан дүниенің тазалығы мен оны кемелдендіру туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу. |
|||
|
Міндеттері |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 Т – ережесі:
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу |
5Т ережесін еске түсіреді Көздерін жұмып отырады. Алған әсерлерімен бөліседі. |
«Хрустальная грусть» композициясы |
|
|
«Айтып несіне әуре боласың...» ертегін оқып келу. Сұрақтар: 1. Мәтінде неліктен «сөйлейтін сөзді үш сүзгіштен өткізіңдер» деді? 2. Неліктен бірінші сүзгіш «Шындық сүзгіші» болды деп ойлайсыңдар? 3. «Жақсылық сүзгіші» не үшін керек? 4. Адаммен қарым-қатынаста «керектілік сүзгішінің» не пайдасы бар? 5. Осы үш сүзгішті пайдаланып өмір сүретін адамды ақиқатты таныған деуге бола ма? Неліктен? 6. Бойында осы үш сүзгіш те бар өзің білетін адамдар жайлы әңгімелеп бер. |
Талдау бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқулық. wikipedia.org |
|
|
«Адам боп оңай туғанмен Адам боп қалу көп қиын» Қ.Мырза-Әлі. Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев, Қадыр Мырза Әлі (5 қаңтар 1935 жыл, Жымпиты, Орал облысы - 24 қаңтар 2011 жыл, Алматы) — ақын, Қазақстанның халық жазушысы (1995). Сұрақтар: 1. Сенің өмірдегі мақсатың қандай? 2. Адам боп қалу дегенді қалай түсінесіз? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
Оқушылар бір неше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді. |
|
|
|
«Өмір туралы» Ә.Қайдар Өмір туралы ойланбайтын жұмыр басты пенде жоқ. Бірақ ешкімде сол ойының түбіне жеткен емес, бір пікірге келген емес. Әр кім өмірді өзінше түсінеді, өзінше бағалайды, өзінше оған ғибрат алады. Біре оған риза, біреу одан мүлдем түңілген. Біреу өмірді мәңгі күрес, айтыс-тартыс деп бағаласа, енді біреу сыры мол, мәні терең құбылыс деп сезінеді. Қысқасы, «өмір» деген ұғым барда, өмір сүретін адамда бар, ол туралы ортақ пікір жоқ, әр алуан қоз қарас, әр түрлі түсінік. Бірақ қалай болғанда да, өмір адамның жарық дүниеде, жер бетінде көрер аз күндік қызығы мен рақаты, не азабы мен қасіреті, жақсы-жаманға үйрететін мектебі, алар тәлім-тәрбиесінің көзі болып саналады. Демек, өмірден үйрегенің мен үлгі еткендерің де, үйрене алмай, қасірет шеккенің де, жақсылығың мен істеген жамандығың да игі істерің мен көрсеткен ездік қасиеттерің де – бәрі-бәрі сайып келгенде, өмірдің өзіндік тағылымдары. Адам баласының бойына тән, болмысына біткен парасаттылық пен пендешілік, даналық пен надандық, биіктік пен пәстік, өрлік, өжеттік пен ынжықтық, дарындылық пен дарынсыздық, жомарттық пен сарандық, азаматтық пен тоғышарлық сияқты екіұдай қасиеттердің бәрі де біреуде мол, біреуде кем, сол өмір безбенімен қасиеттер. |
Мәтін бойынша талдау сұрақтарына жауап береді Сұрақтар: 1. Өмірдің мәні неде деп ойлайсындар? 2. Өмір тек бақытты кездерден тұрады ма? 3. Жақсы өмір сүру үшін адамға не қажет? 4. Өмірдің қысқалығы мен ұзақтығы немен өлшенеді? |
|
|
|
5 - тапсырма: |
Оқушылар нақыл сөздерді оқып, бүгінгі өмірмен байланыстырып қортынды жасайды |
|
|
|
Аңса
жаным |
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды |
|
|
|
«Айтып несіне әуре боласың...» ертегін оқып келу. |
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады |
Оқулық |
|
|
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өмірдің мәні 7 сынып
Ашық сабақ Өмірдің мәні 7 сынып
|
Бөлім |
Адам болам десеңіз ... |
|||
|
Педагогтың аты – жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өмірдің мәні |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Ақиқатты іздеу өмірдің мәні ретінде |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға жан дүниенің тазалығы мен оны кемелдендіру туралы түсінік бере отырып, ақиқат құндылығының мәнін ашу. |
|||
|
Міндеттері |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 Т – ережесі:
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу |
5Т ережесін еске түсіреді Көздерін жұмып отырады. Алған әсерлерімен бөліседі. |
«Хрустальная грусть» композициясы |
|
|
«Айтып несіне әуре боласың...» ертегін оқып келу. Сұрақтар: 1. Мәтінде неліктен «сөйлейтін сөзді үш сүзгіштен өткізіңдер» деді? 2. Неліктен бірінші сүзгіш «Шындық сүзгіші» болды деп ойлайсыңдар? 3. «Жақсылық сүзгіші» не үшін керек? 4. Адаммен қарым-қатынаста «керектілік сүзгішінің» не пайдасы бар? 5. Осы үш сүзгішті пайдаланып өмір сүретін адамды ақиқатты таныған деуге бола ма? Неліктен? 6. Бойында осы үш сүзгіш те бар өзің білетін адамдар жайлы әңгімелеп бер. |
Талдау бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқулық. wikipedia.org |
|
|
«Адам боп оңай туғанмен Адам боп қалу көп қиын» Қ.Мырза-Әлі. Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев, Қадыр Мырза Әлі (5 қаңтар 1935 жыл, Жымпиты, Орал облысы - 24 қаңтар 2011 жыл, Алматы) — ақын, Қазақстанның халық жазушысы (1995). Сұрақтар: 1. Сенің өмірдегі мақсатың қандай? 2. Адам боп қалу дегенді қалай түсінесіз? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
Оқушылар бір неше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді. |
|
|
|
«Өмір туралы» Ә.Қайдар Өмір туралы ойланбайтын жұмыр басты пенде жоқ. Бірақ ешкімде сол ойының түбіне жеткен емес, бір пікірге келген емес. Әр кім өмірді өзінше түсінеді, өзінше бағалайды, өзінше оған ғибрат алады. Біре оған риза, біреу одан мүлдем түңілген. Біреу өмірді мәңгі күрес, айтыс-тартыс деп бағаласа, енді біреу сыры мол, мәні терең құбылыс деп сезінеді. Қысқасы, «өмір» деген ұғым барда, өмір сүретін адамда бар, ол туралы ортақ пікір жоқ, әр алуан қоз қарас, әр түрлі түсінік. Бірақ қалай болғанда да, өмір адамның жарық дүниеде, жер бетінде көрер аз күндік қызығы мен рақаты, не азабы мен қасіреті, жақсы-жаманға үйрететін мектебі, алар тәлім-тәрбиесінің көзі болып саналады. Демек, өмірден үйрегенің мен үлгі еткендерің де, үйрене алмай, қасірет шеккенің де, жақсылығың мен істеген жамандығың да игі істерің мен көрсеткен ездік қасиеттерің де – бәрі-бәрі сайып келгенде, өмірдің өзіндік тағылымдары. Адам баласының бойына тән, болмысына біткен парасаттылық пен пендешілік, даналық пен надандық, биіктік пен пәстік, өрлік, өжеттік пен ынжықтық, дарындылық пен дарынсыздық, жомарттық пен сарандық, азаматтық пен тоғышарлық сияқты екіұдай қасиеттердің бәрі де біреуде мол, біреуде кем, сол өмір безбенімен қасиеттер. |
Мәтін бойынша талдау сұрақтарына жауап береді Сұрақтар: 1. Өмірдің мәні неде деп ойлайсындар? 2. Өмір тек бақытты кездерден тұрады ма? 3. Жақсы өмір сүру үшін адамға не қажет? 4. Өмірдің қысқалығы мен ұзақтығы немен өлшенеді? |
|
|
|
5 - тапсырма: |
Оқушылар нақыл сөздерді оқып, бүгінгі өмірмен байланыстырып қортынды жасайды |
|
|
|
Аңса
жаным |
Оқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды |
|
|
|
«Айтып несіне әуре боласың...» ертегін оқып келу. |
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады |
Оқулық |
|
|
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













