Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1. |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысқандар:20 |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер
|
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.3. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Оқушылардың барлығы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін салыстыру; - Оқушылардың көпшілігі: Ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді атау; - Оқушылардың кейбірі: Жануарлар ағзаларының құрылыс ерекшеліктерін анықтау; |
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Омыртқасыз және омыртқалы жануарларлардың құрылысының ерекшеліктерін салыстырады; - Сыртқы құрылына қарап екі топқа бөледі; - Құрылыс ерекшеліктерін анықтайды; - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың мекен еткен ортасын айтады; |
|
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен сөзтіркестері: Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Жазылым: Осы термин сөздерге анықтама береді; |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идея Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған. Қазақ халқының тарихы – бұл бірігу тарихы. Тек бірлікті сақтай отырып қана, қазақтар бірегей мәдени-өркениеттік кодқа, ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды. ХХІ ғасырдағы мемлекеттік тілдің мақсаты, міндеті және тағдыры – Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізуде маңызды. |
|
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті «Жануарлар туралы жұмбақтар» Бейнелеу «Көбелек» суреті |
|
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім Дағды: |
7.1.1.2 Жүйеленуде тірі ағзалардың орнын анықтау Білу, түсіну |
|
|||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы 7-10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесемін, түгелдеймін, «Смарт бейдж» арқылы оқушыларды топқа біріктіремін. Оқушылардың назарын сабаққа аударамын; Үй тапсырмасын сұрау: «Сөзді тап» әдісін қолданамын. Қобдишаға тақырыпқа қатысты жұмбақтар жазылған қағаз қиындыларын саламын. Бір оқушы қағазды алып оқып, таппағандарын іс-қимылмен сипаттап береді. 1. Пыстырғыш не? Ысқырғыш не? (Құлан мен жылан) 2. Қара арғымақ мінгенім, Қыр айнала жүргенім. Сегіз найза сенгенім, Он екі қылыш ілгенім. (Бүркіт) 3. Доп пішіндес тасты Бауырына басты. (Жұмыртқа басқан құс) 4. Басы – тарақ, арты – орақ. (Қораз) 5. Иісшіл – ит емес, Ұшады – құс емес (Шыбын) 6. Ызақор бұғып жатыр, Сақалы шығып жатыр. (Жуа)
2 тапсырма: «Кестемен жұмыс» әдісі
Дескриптор Білім алушы - ағзалардың атауын табады; - ағзалардың құрылыс және тіршілік әрекетінің ерекшелігі негізінде қай патшалыққа жататынын анықтайды; - Жануарларға, өсімдіктерге, саңырауқұлақтарға тән белгілерді жазады.
Бағалау: Диолог арқылы бағалаймын. Яғни , «керемет», «өте жақсы», «жақсы» деген сөздерді пайдаланамын.
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы; Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған. Қазақ халқының тарихы – бұл бірігу тарихы. Тек бірлікті сақтай отырып қана, қазақтар бірегей мәдени-өркениеттік кодқа, ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды. ХХІ ғасырдағы мемлекеттік тілдің мақсаты, міндеті және тағдыры – Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізуде маңызды.
|
Бейджик
Қобдиша, жұмбақ жасырылған қағаз |
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы 23-25 минут |
Білу Түсіну Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Термин сөздерге анықтама беріп кетемін.
1. Тапсырма: Суретпен жұмыс әдісі
А) Суретте берілген ағзаларды құрылыс ерекшеліктеріне байланысты екі топқа жіктеңіз
Б) Ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді анықтаңыз.
2. Тапсырма: «Венн Диаграммасы»
омыртқасыз және омыртқалы жануарларға тән белгідерді анықтап, диагррамманы толтырыңыз.
Омыртқалы жануарлар
Омыртқасыз жануарлар
Ортақ белгілері
4. Тапсырма: Әр топқа жануарлардың ішкі құрылысы бейнеленген суреттер тарқатылады. Сурет бойынша омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысы және ішкі құрылысына сипаттама береді.
Дескриптор Білім Алушы - Сурет бойынша омыртқалы жануарларды жазады; - Сурет бойынша омыртқасыз жануарларды жазады; - ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтайды; - суретке қарап жануарларды (омыртқасы және омыртқасыз) екі топқа бөліп, диаграмманы толтырады; - ортақ белгілерін анықтайды; - сурет бойынша омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысы және ішкі құрылысына сипаттама береді.
Бағалау: Жұлдызша арқылы бағалаймын. Тапсырмаларды орындаған оқушыларға жұлдызша тарқатылады. Жұлдызшаны көп жинаған оқушы жақсы меңгерген болып табылады. |
7 сынып электрондық оқулық
Жануарлардың суреттері, плакат, маркерлер
ҚБ 17-бет
|
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы 7-10 минут
Үйге тапсырма беру: |
«Көбелек» суреті әдісін қолданамын. Әр топ көбелек суретін топпен плакатка салады. Оның сыртқы құрылысына мән беріп салады. Дескриптор Білім алушы
Бағалау: «Бас бармақ» әдісін қолданамын
Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Осы термин сөздерге анықтама береді;
Кері байланыс:«Блоб ағашы» әдісі Сабақ соңында оқушы сабақта өзiн қалай ұстады, қандай дәрежеде өз бiлiмiн көрсете алды, ағаштан өзiн тауып бояп кояды. Жұппен жақсы жұмыс iстесе құшактасып отырған екi адамды белгiлейдi. Сабакка араласпаса жерде бұртиып жаткан баланы бояп кояды.т.с.с.
|
Плакат, түрлі-түсті фломастерлер
|
||||||||||||||||
|
|
Саралау – Сізқандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? - Оқушылардың барлығы: «Венн диаграма» әдісі арқылы омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін салыстыра алады. - Оқушылардың көпшілігі: «Суретпен жұмыс» әдісі арқылы ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді атайды. - Оқушылардың кейбірі: Жеке тапсырма беру арқылы жануарлар ағзаларының құрылыс ерекшеліктерін анықтайды.
|
Бағалау – Сіз Оқушылардың Материалды Игеру Деңгейін Қалай Тексеруді Жоспарлап Отыр сыз? Диолог арқылы бағалау, «керемет», «өте жақсы», «жақсы» деген сөздер арқылы мұғалім кері байланыс береді. «Жұлдызша» әдісі арқылы жеке оқушыны бағау. «Басбармақ» әдісі арқылы топты бағалау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер 7 сынып
Ашық сабақ Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1. |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 сынып |
Қатысқандар:20 |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер
|
|
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.3. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Оқушылардың барлығы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін салыстыру; - Оқушылардың көпшілігі: Ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді атау; - Оқушылардың кейбірі: Жануарлар ағзаларының құрылыс ерекшеліктерін анықтау; |
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Омыртқасыз және омыртқалы жануарларлардың құрылысының ерекшеліктерін салыстырады; - Сыртқы құрылына қарап екі топқа бөледі; - Құрылыс ерекшеліктерін анықтайды; - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың мекен еткен ортасын айтады; |
|
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен сөзтіркестері: Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Жазылым: Осы термин сөздерге анықтама береді; |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идея Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған. Қазақ халқының тарихы – бұл бірігу тарихы. Тек бірлікті сақтай отырып қана, қазақтар бірегей мәдени-өркениеттік кодқа, ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды. ХХІ ғасырдағы мемлекеттік тілдің мақсаты, міндеті және тағдыры – Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізуде маңызды. |
|
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті «Жануарлар туралы жұмбақтар» Бейнелеу «Көбелек» суреті |
|
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім Дағды: |
7.1.1.2 Жүйеленуде тірі ағзалардың орнын анықтау Білу, түсіну |
|
|||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы 7-10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесемін, түгелдеймін, «Смарт бейдж» арқылы оқушыларды топқа біріктіремін. Оқушылардың назарын сабаққа аударамын; Үй тапсырмасын сұрау: «Сөзді тап» әдісін қолданамын. Қобдишаға тақырыпқа қатысты жұмбақтар жазылған қағаз қиындыларын саламын. Бір оқушы қағазды алып оқып, таппағандарын іс-қимылмен сипаттап береді. 1. Пыстырғыш не? Ысқырғыш не? (Құлан мен жылан) 2. Қара арғымақ мінгенім, Қыр айнала жүргенім. Сегіз найза сенгенім, Он екі қылыш ілгенім. (Бүркіт) 3. Доп пішіндес тасты Бауырына басты. (Жұмыртқа басқан құс) 4. Басы – тарақ, арты – орақ. (Қораз) 5. Иісшіл – ит емес, Ұшады – құс емес (Шыбын) 6. Ызақор бұғып жатыр, Сақалы шығып жатыр. (Жуа)
2 тапсырма: «Кестемен жұмыс» әдісі
Дескриптор Білім алушы - ағзалардың атауын табады; - ағзалардың құрылыс және тіршілік әрекетінің ерекшелігі негізінде қай патшалыққа жататынын анықтайды; - Жануарларға, өсімдіктерге, саңырауқұлақтарға тән белгілерді жазады.
Бағалау: Диолог арқылы бағалаймын. Яғни , «керемет», «өте жақсы», «жақсы» деген сөздерді пайдаланамын.
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы; Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған. Қазақ халқының тарихы – бұл бірігу тарихы. Тек бірлікті сақтай отырып қана, қазақтар бірегей мәдени-өркениеттік кодқа, ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды. ХХІ ғасырдағы мемлекеттік тілдің мақсаты, міндеті және тағдыры – Қазақстан халықтарының ортақ тілі болу. Әрбір нағыз патриоттың парызы – мемлекеттік тілді білу және отандастарымызға оны меңгеруге көмектесу. Сонымен қатар, Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау, үштілділік қағидатын енгізуде маңызды.
|
Бейджик
Қобдиша, жұмбақ жасырылған қағаз |
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы 23-25 минут |
Білу Түсіну Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Термин сөздерге анықтама беріп кетемін.
1. Тапсырма: Суретпен жұмыс әдісі
А) Суретте берілген ағзаларды құрылыс ерекшеліктеріне байланысты екі топқа жіктеңіз
Б) Ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді анықтаңыз.
2. Тапсырма: «Венн Диаграммасы»
омыртқасыз және омыртқалы жануарларға тән белгідерді анықтап, диагррамманы толтырыңыз.
Омыртқалы жануарлар
Омыртқасыз жануарлар
Ортақ белгілері
4. Тапсырма: Әр топқа жануарлардың ішкі құрылысы бейнеленген суреттер тарқатылады. Сурет бойынша омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысы және ішкі құрылысына сипаттама береді.
Дескриптор Білім Алушы - Сурет бойынша омыртқалы жануарларды жазады; - Сурет бойынша омыртқасыз жануарларды жазады; - ағзалардың құрылыс ерекшеліктерін анықтайды; - суретке қарап жануарларды (омыртқасы және омыртқасыз) екі топқа бөліп, диаграмманы толтырады; - ортақ белгілерін анықтайды; - сурет бойынша омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысы және ішкі құрылысына сипаттама береді.
Бағалау: Жұлдызша арқылы бағалаймын. Тапсырмаларды орындаған оқушыларға жұлдызша тарқатылады. Жұлдызшаны көп жинаған оқушы жақсы меңгерген болып табылады. |
7 сынып электрондық оқулық
Жануарлардың суреттері, плакат, маркерлер
ҚБ 17-бет
|
||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы 7-10 минут
Үйге тапсырма беру: |
«Көбелек» суреті әдісін қолданамын. Әр топ көбелек суретін топпен плакатка салады. Оның сыртқы құрылысына мән беріп салады. Дескриптор Білім алушы
Бағалау: «Бас бармақ» әдісін қолданамын
Эукариоттар. Хитин. Жабын. Гиподерма. Омыртқалы. Омыртқасыз. Сірқабық. Пелликула. Мүйіз қабыршақ. Плакоидты. Саутты. Қауырсынды. Осы термин сөздерге анықтама береді;
Кері байланыс:«Блоб ағашы» әдісі Сабақ соңында оқушы сабақта өзiн қалай ұстады, қандай дәрежеде өз бiлiмiн көрсете алды, ағаштан өзiн тауып бояп кояды. Жұппен жақсы жұмыс iстесе құшактасып отырған екi адамды белгiлейдi. Сабакка араласпаса жерде бұртиып жаткан баланы бояп кояды.т.с.с.
|
Плакат, түрлі-түсті фломастерлер
|
||||||||||||||||
|
|
Саралау – Сізқандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? - Оқушылардың барлығы: «Венн диаграма» әдісі арқылы омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін салыстыра алады. - Оқушылардың көпшілігі: «Суретпен жұмыс» әдісі арқылы ағзаларды жіктеуге негіз болған маңызды белгілерді атайды. - Оқушылардың кейбірі: Жеке тапсырма беру арқылы жануарлар ағзаларының құрылыс ерекшеліктерін анықтайды.
|
Бағалау – Сіз Оқушылардың Материалды Игеру Деңгейін Қалай Тексеруді Жоспарлап Отыр сыз? Диолог арқылы бағалау, «керемет», «өте жақсы», «жақсы» деген сөздер арқылы мұғалім кері байланыс береді. «Жұлдызша» әдісі арқылы жеке оқушыны бағау. «Басбармақ» әдісі арқылы топты бағалау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























