САБАҚ: | Қазақ тілі мен әдебиеті пәні |
Күні:2017ж. | Мұғалімнің есімі: Коркенбаева К. |
СЫНЫП: 7Тақырыбы: «Өнер алды-қызыл тіл» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдана отырып, мәтін мазмұнын дамыту (А1) |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Мәтінді оқи аладыМәтіннің мазмұнын түсінедіМағынасын айта алады |
| Оқушылардың басым бөлігі:1. Мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолданады.2.Неологизм, термин сөздерді анықтай алады |
| Кейбір оқушылар:1. Мәтіндегі мақал-мәтелдерді өзге тілдегі мақалдармен салыстыра алады2. Өз ойынан тақырыпқа сай мақал құрастыра алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Мақал-мәтелдерді, термин, неологизм сөздердіқатыстырып сұхбаттаса алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: ділмар, шешен, полиглот |
| Талқылауға арналған тармақтар: тіл туралы мақал-мәтелдер, |
| неологизм, термин сөздердің қолданылуы туралы айту |
| Сіз мақал мен мәтелдің ерекшелігін айта аласыз ба? |
| Негізгі мақсатты орындау үшін тармақтағы мақал-мәтелдерге, термин сөздерге, неологизм сөздерге тоқталамыз |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| "Өнер алды- қызыл тіл" тақырыбына шағын эссе жазу |
Алдыңғы тақырып | «Үш бақытым». Тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу (О6) |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы
5 минут
5 минут | Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық дайындық. Ой қозғауТоптастыру. Түрлі-түсті таяқшалар Әуенді оқылым «Қазақ осы өнер алды тіл дейтін»
Үй тапсырмасын пысықтау«Хат алмасу»әдісі арқылы «Мен үшін бақыт...» мәтінін бір-біріне бере отырып оқып,талдау
| Түрлі-түсті таяқшалар
Интерактивті тақта
Мәтін |
Ортасы5 минут
5минут
10 минут
| Жеке жұмыс1."10 сөз" әдісі (Тілге байланысты мақал-мәтел)
Жұптық жұмыс2. "Табу" әдісі (Мақал-мәтелдер, терминдер, неологизмдерді табу)
Топтық жұмыс"Бұрыш" әдісі.Әр бұрышта ілулі тұрған ақ қағазға термин мен неологизм сөздерді жазу |
Парақшалар
Мәтін
Парақшалар |
АяқталуыҮйге тапсырма5 минут
5 минут. | Жеке жұмыс«Кім жылдам?» әдісі арқылы неологизм, термин сөздерді қолдана отырып, 5 сөйлем айтуКері байланыс «БББ» кестесі | «Кім жылдам?»
«БББ» әдісі |
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
«Өнер алды – қызыл тіл» тақырыбында сипаттамалық эссе жазу
Критерий:Эссе жазуДескриптор:Неологизм,термин сөздерді дұрыс қолдана алады.Мақал-мәтелдерді дұрыс орнымен пайдалана алады. | Қалыптастырушы бағалау1. «Қолдап, қолпаштау»2.Өзін-өзі бағалау»3.Нені білемін?Нені білдім?Нені білгім келеді?БББ Жеке жұмысКритерийМақал жазуДескриптор:1.10 мақал-мәтел жазады2. Мақал-мәтелдерді толық айтады3. Мақал-мәтелдердің идеясын ашады.
Жұптық жұмысКритерий Термин сөздерді табуДескриптор:1.Мәтіннен неологизм, термин сөздерді табады2.Мағынасын айтады
Топтық жұмысКритерийТермин сөздерді білуДескриптор:1.Термин сөздер мен неологизмдерді жазады2. Барлық топ мүшелері қатысады3.Уақытты ескередіЖеке жұмысКритерийТақырыпты қорытындылауДескриптор:5 сөйлем құрай аладыТермин сөздерді,неологизм сөздерді қатыстырады.Сабақты қорытындылауҚ/бҚолдау-қолпаштау
| Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығыҚазақстан тарихы |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|