Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан қалалары
Сабақтың мақсаты: Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы мәлімет беру, берілген
мәтінді дұрыс оқуға, түсініп оқуға дағдыландыру. Өз ойларын
еркін айта білуге үйрету. Жіктік жалғауын меңгерту.
Дамытушылық мақсаты: оқушылардың тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін
қалыптастыру, ой-өрістерін арттыру. Сөздік қорын байыту,
өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты: өз Отанын, халқын, жерін сүюге, өз жерін мақтаныш етуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап, іздендіру,топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, қалалардың суреттері (слайд), кесте, бағалау
парағы
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
1.Сәлемдесу
2.Оқушылардың назарын сабаққа аудару
3. Сыныпты фишкалар арқылы 3 топқа бөлу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Орталық Қазақстан қалалары туралы әңгімелеу
ІІІ. Жаңа сабақ
-
Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы слайдтар көрсету
-
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту
-
Сөздікпен жұмыс
А) сөздікті оқу, қайталату
Ә) жаңа сөздермен сөйлемдер құрастырту ( «Ыстық орындық» әдісі)
Б) сөздік дәптерлеріне жаздыру
ескерткіш – памятник
мұз айдыны – каток
ежелгі қала – древний город
кесене – мавзолей
күріш – рис
ғарыш айлағы - космодром
-
Мәтінмен жұмыс
А) Аудирование
Ә) Оқушыларға оқыту
Оңтүстік Қазақстан қалалары
Оңтүстік Қазақстан қалалары: Алматы, Шымкент, Тараз, Қызылорда. Оңтүстікте қыс жылы, жаз ыстық болады.
Алматы – оңтүстік астана, әсем қала. Алматыда «Республика» сарайы, «Медеу» мұз айдыны, Қазақ циркі, ескерткіштер, саябақтар бар. Алматыда алма өседі.
Тараз – ежелгі қала. Тараздың ежелгі атауы – Әулие ата. Таразда «Айша бибі», «Қарахан» кесенелері бар. Таразда қауын, қарбыз өседі.
Қызылорда қаласының ежелгі атауы – Ақмешіт. Қызылорда облысында Арал теңізі, Сырдария өзені, «Қорқыт ата» кесенесі, «Байқоңыр» ғарыш айлағы бар. Қызылордада күріш өседі.
-
Үш топқа үш қаланы беріп, жоспар бойынша мәтінді әңгімелейді
А) Қаланың атауы
Ә) Ауа райы
Б) Көрікті жерлері
В) Мәтін бойынша үш топ үш сұрақтан дайындайды
-
Сергіту сәті
-
Грамматика: ауыспалы осы шақта етістіктің жіктелуі. Кесте бойынша
-
І жақ
Мен
бар+а+мын
кел+е+мін
ойна+й+мын
-мын, -мін
-бын, -бін
-пын, -пін
ІІ жақ
Сен
бар+а+сың
кел+е+сің
ойна+й+сың
-сың, -сің
Сіз
бар+а+сыз
кел+е+сіз
ойна+й+сыз
-сыз, -сіз
ІІІ жақ
Ол
бар+а+ды
кел+е+ді
ойна+й+ды
-ды, -ді
-
«Дәптерге жазу, сыныпқа кіру» сөз тіркестерін жіктету
-
Сөйлесім, жазылым
-
Сен Алматыда тұрасың ба?
-
Иә, мен ......
-
Сіз Тараз қаласында болдыңыз ба?
-
Иә, мен ......
-
Ол «Медеу» мұз айдынына бара ма?
-
Иә, ол .....
-
Бекіту кезеңі. Тақтаға 5-6 етістікті жазып, жіктеу есімдіктерін пайдалана отырып,сөйлемдер құрастырту.
-
Қорытынды ( рефлексия)
Сабақта не істедік?
Не үйрендік?
Сабақ ұнады ма?
-
Үйге тапсырма: «Сен не істейсің?» деген сұраққа он етістік жазып келу, жаңа сөздерді жаттау.
-
Бағалау ( топ басшыларының бағалау парағы бойынша бағалау)
№ 5 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан қалалары
Мұғалім: Бейсенова Г.С.
4 «Б» сыныбы
Алматы 2016
№ 5 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: Дәруменнің пайдасы
Мұғалім: Кудерова А.К.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Оңтүстік қалалар" 4 сынып
Ашық сабақ "Оңтүстік қалалар" 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан қалалары
Сабақтың мақсаты: Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы мәлімет беру, берілген
мәтінді дұрыс оқуға, түсініп оқуға дағдыландыру. Өз ойларын
еркін айта білуге үйрету. Жіктік жалғауын меңгерту.
Дамытушылық мақсаты: оқушылардың тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін
қалыптастыру, ой-өрістерін арттыру. Сөздік қорын байыту,
өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты: өз Отанын, халқын, жерін сүюге, өз жерін мақтаныш етуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап, іздендіру,топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, қалалардың суреттері (слайд), кесте, бағалау
парағы
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
1.Сәлемдесу
2.Оқушылардың назарын сабаққа аудару
3. Сыныпты фишкалар арқылы 3 топқа бөлу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Орталық Қазақстан қалалары туралы әңгімелеу
ІІІ. Жаңа сабақ
-
Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы слайдтар көрсету
-
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту
-
Сөздікпен жұмыс
А) сөздікті оқу, қайталату
Ә) жаңа сөздермен сөйлемдер құрастырту ( «Ыстық орындық» әдісі)
Б) сөздік дәптерлеріне жаздыру
ескерткіш – памятник
мұз айдыны – каток
ежелгі қала – древний город
кесене – мавзолей
күріш – рис
ғарыш айлағы - космодром
-
Мәтінмен жұмыс
А) Аудирование
Ә) Оқушыларға оқыту
Оңтүстік Қазақстан қалалары
Оңтүстік Қазақстан қалалары: Алматы, Шымкент, Тараз, Қызылорда. Оңтүстікте қыс жылы, жаз ыстық болады.
Алматы – оңтүстік астана, әсем қала. Алматыда «Республика» сарайы, «Медеу» мұз айдыны, Қазақ циркі, ескерткіштер, саябақтар бар. Алматыда алма өседі.
Тараз – ежелгі қала. Тараздың ежелгі атауы – Әулие ата. Таразда «Айша бибі», «Қарахан» кесенелері бар. Таразда қауын, қарбыз өседі.
Қызылорда қаласының ежелгі атауы – Ақмешіт. Қызылорда облысында Арал теңізі, Сырдария өзені, «Қорқыт ата» кесенесі, «Байқоңыр» ғарыш айлағы бар. Қызылордада күріш өседі.
-
Үш топқа үш қаланы беріп, жоспар бойынша мәтінді әңгімелейді
А) Қаланың атауы
Ә) Ауа райы
Б) Көрікті жерлері
В) Мәтін бойынша үш топ үш сұрақтан дайындайды
-
Сергіту сәті
-
Грамматика: ауыспалы осы шақта етістіктің жіктелуі. Кесте бойынша
-
І жақ
Мен
бар+а+мын
кел+е+мін
ойна+й+мын
-мын, -мін
-бын, -бін
-пын, -пін
ІІ жақ
Сен
бар+а+сың
кел+е+сің
ойна+й+сың
-сың, -сің
Сіз
бар+а+сыз
кел+е+сіз
ойна+й+сыз
-сыз, -сіз
ІІІ жақ
Ол
бар+а+ды
кел+е+ді
ойна+й+ды
-ды, -ді
-
«Дәптерге жазу, сыныпқа кіру» сөз тіркестерін жіктету
-
Сөйлесім, жазылым
-
Сен Алматыда тұрасың ба?
-
Иә, мен ......
-
Сіз Тараз қаласында болдыңыз ба?
-
Иә, мен ......
-
Ол «Медеу» мұз айдынына бара ма?
-
Иә, ол .....
-
Бекіту кезеңі. Тақтаға 5-6 етістікті жазып, жіктеу есімдіктерін пайдалана отырып,сөйлемдер құрастырту.
-
Қорытынды ( рефлексия)
Сабақта не істедік?
Не үйрендік?
Сабақ ұнады ма?
-
Үйге тапсырма: «Сен не істейсің?» деген сұраққа он етістік жазып келу, жаңа сөздерді жаттау.
-
Бағалау ( топ басшыларының бағалау парағы бойынша бағалау)
№ 5 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: Оңтүстік Қазақстан қалалары
Мұғалім: Бейсенова Г.С.
4 «Б» сыныбы
Алматы 2016
№ 5 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: Дәруменнің пайдасы
Мұғалім: Кудерова А.К.
шағым қалдыра аласыз













