|
Күні: 17.05.2017ж |
Мектеп:№15 Ж. Нұрлыбаев атындағы жалпы орта мектебі Мұғалім: Тоқхожаева Айбаршын Бейсеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысқан оқушы саны: 18 Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалалары, ауылдық елді мекендері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Оқушыларды сыни ойлауға дағдыландыра отырып, алған білімдерін өмірде пайдалана білуге үйрету. Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалалары мен ауылдық елді мекендерімен таныстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалаларын жалпылама біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қалалардың пайда болу тарихын біледі және оны сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : Қалалармен ауылдық елді мекендердің ерекшеліктерін айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Деректерді талдау арқылы оқушылар тиесілі деректерді сәйкестендіріп, өз жауаптарын түсіндіріп, мақсатқа жетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалалары мен ауылдық елді мекендері туралы мәліметтерді жеткізу (айтылым). Тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Кейбір терминдерді оқулықтан оқу(оқылым) Кейбір дерек көздерін түртіп отыру (жазылым) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін қолданылатын тілдік тіркестер: Елді мекен, урбандалу, қала халқы мен ауыл халқы, миллионер қала, агломерация. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1,2 тапсырмаларда сұрақ қойылады және жауап талқыланады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Пәндік білімін өмірде қолдана білуі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экономика, тарих, демография |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Шаруашылық географиясы, көліктік жағдайы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 10 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі топқа бөлу. Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын сұрау: 3 топқа үш түрлі тақырып бойынша жұмыс жасату- 5 мин Тақырыптар: 1-топқа. Оңтүстік Қазақстан өнеркәсібі. 2-топқа. Оңтүстік Қазақстан ауылшаруашылығы. 3-топқа. Оңтүстік Қазақстанның көлік кешені. Критерийлері: Тақырыпты нақты, маңызды тұстарын түсіндіру Дескрипторлар: 1. Тақырыптың мазмұнын ашу -1 балл 2. Қандай шаруашылық саласы дамығанын айту - 1 балл 3. Бұрынғы білім мен байланыстыра түсіндіру - 1 балл «Шындық па, әлде жалған ба?» әдісі - Оңтүстік Қазақстан аумағы Батыс Қазақстан аумағынан кейінгі екінші орынды алады. - Оңтүстік Қазақстан- еліміздің басты суармалы егіншілікпен айналысатын ауданы. - Оңт. Қазақстан ЭГауданының орташа тығыздығы1 км2 ге 2,9 адамнан келеді. -Оңтүстік Қазақстан халқының 65,8 % ын қазақтар алады. - Мұнда республикадағы жаздық бидай егісінің 75 % -ы егіледі. - Қаракөл жүнді қой шаруашылығы дамыған аудан. -Ауданға су ресурстарының 49% -ы тиесілі. - Жалпы халқының саны – 1 364 189 адам. - Темекі комбинаты «Филип Моррис» компаниясы осында орналасқан. Әр топқа үш сұрақтан қойылады. Критерий: Әр дұрыс жауапқа -1 балл |
Карта суреттер, смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 25 минут |
Жаңа тақырып: «Қаллары мен ауылдық елді мекені» Жаңа тақырып бойынша видео ролик көрсетіледі Ойлан, бірік, бөліс әдісімен дайындалуға 5- минут беріледі. 1- топ Шымкент, Түркістан. 2- топ Талдықорған, Қызылорда 3- топ Экономикалық-экологиялық проблемалары. Білу мен түсіну деңгейінде Критерийлері: Қалалары және экологиялық проблемалары туралы айта алады. Дескрипторлар: - Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы айтады -1 балл - Қала өнеркәсібі мен шаруашылығы туралы түсіндіреді -1 балл - Қалалардың экономикалық-экологиялық проблемаларын түсіндіреді -1 балл Сәйкестендіру тесті 1.Облыстарды өз орталықтарымен біріктіріп жаз А. Жамбыл А. Орал B. Алматы В. Қарағанды C. Батыс Қазақстан С. Талдықорған D. Шығыс Қазақстан D. Өскемен E. Қарағанды Е. Тараз
2.Экономикалық аудандардың көлемі бойынша алатын орнын көрсетіңіз А. Батыс Қазақстан А. III В. Солтүстік Қазақстан В. II С. Шығыс Қазақстан С. IV D. Орталық Қазақстан D. I Е. Оңтүстік Қазақстан Е. V 3.Экономикалық аудандарды аудандарда орналасқан қорықтарымен біріктіріп жаз А. Батыс Қазақстан А. Ақсу Жабағылы В. Солтүстік Қазақстан В. Үстірт С. Шығыс Қазақстан С.Марқакөл D. Орталық Қазақстан D. Наурызым Е.Оңтүстік Қазақстан Е. Қарқаралы ұлттық саябағы 4.Экономикалық аудандарды маманданған саласын көрсетіңіз А. Батыс Қазақстан А. қара металлургия В. Солтүстік Қазақстан В. АӨК, темір кені, қоңыр көмір С. Шығыс Қазақстан С. мұнай-газ D. Орталық Қазақстан D. АӨК, түсті металлургия, химия Е. Оңтүстік Қазақстан Е. энергияны көп қажет ететін түсті металлургия 5. Аудандарды ерекшеліктеріне қарай біріктіріп жаз А. Батыс Қазақстан А. Қазақтың ұсақ шоқысын түгелдей қамтиды В. Солтүстік Қазақстан В. Орманның 40 %-ы осы ауданда С. Шығыс Қазақстан С. Халқының басым бөлігі - қазақтар D. Орталық Қазақстан D. жауын-шашын мол түседі Е .Оңтүстік Қазақстан Е. халқы ең тығыз орналасқан Критерий: Әр дұрыс жауапқа – 1 балл «Бір сөйлеммен». «Қазақстан қалалары» 1-2минуттың ішінде қалалардың атауларын дәптерлерге жазып, бір сөйлеммен суреттеу. Мысалы, Алматы- мәдениет пен өнердің орталығы. Астана- бас қала. Қызылорда- күріш отаны. т.б. Критерий: Әрбір сөйлемге бір ұпай |
Оқулық, слайд Мән-мәтін, А4қағазы, маркер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы: 10 минут |
Сабақты қорытындылау: Сөздер банкі
Үлестірмелі материал сұрақтары. Оңтүстік Қазақстанның құрамындағы облыстарды ата және картадан көрсет. Оңтүстік Қазақстанның маманданған саласы Қазақстан аумағын экономикалық аудандарға бөлген ғалымды ата. Экономикалық аудандарды картадан көрсет. Оңтүстік Қазақстанның табиғатына сипаттама бер. Оңтүстік Қазақстанда қандай табиғат ресурстары кездеседі?
Бағалау шкаласы
Кері байланыс . «БББ» әдісімен жүреді. |
А4 қағазы, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: оқушыларға жабық тест беру арқылы кейбіріне ребустар,кестелер беру арқылы дер кезінде қолдау көрсетемін |
Өзін өзі бағалау т.б Үйге тапсырма: Қалалары мен ауылдық елді мекені. «Жетісай -жер жәннәті» эссе жазу |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Оңтүстік Қазақстан қалалары" 9 сынып
Ашық сабақ "Оңтүстік Қазақстан қалалары" 9 сынып
|
Күні: 17.05.2017ж |
Мектеп:№15 Ж. Нұрлыбаев атындағы жалпы орта мектебі Мұғалім: Тоқхожаева Айбаршын Бейсеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысқан оқушы саны: 18 Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалалары, ауылдық елді мекендері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Оқушыларды сыни ойлауға дағдыландыра отырып, алған білімдерін өмірде пайдалана білуге үйрету. Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалалары мен ауылдық елді мекендерімен таныстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалаларын жалпылама біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қалалардың пайда болу тарихын біледі және оны сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар : Қалалармен ауылдық елді мекендердің ерекшеліктерін айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Деректерді талдау арқылы оқушылар тиесілі деректерді сәйкестендіріп, өз жауаптарын түсіндіріп, мақсатқа жетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Оңтүстік Қазақстан экономикалық ауданының қалалары мен ауылдық елді мекендері туралы мәліметтерді жеткізу (айтылым). Тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Кейбір терминдерді оқулықтан оқу(оқылым) Кейбір дерек көздерін түртіп отыру (жазылым) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін қолданылатын тілдік тіркестер: Елді мекен, урбандалу, қала халқы мен ауыл халқы, миллионер қала, агломерация. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: 1,2 тапсырмаларда сұрақ қойылады және жауап талқыланады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Пәндік білімін өмірде қолдана білуі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экономика, тарих, демография |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Шаруашылық географиясы, көліктік жағдайы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 10 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі топқа бөлу. Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын сұрау: 3 топқа үш түрлі тақырып бойынша жұмыс жасату- 5 мин Тақырыптар: 1-топқа. Оңтүстік Қазақстан өнеркәсібі. 2-топқа. Оңтүстік Қазақстан ауылшаруашылығы. 3-топқа. Оңтүстік Қазақстанның көлік кешені. Критерийлері: Тақырыпты нақты, маңызды тұстарын түсіндіру Дескрипторлар: 1. Тақырыптың мазмұнын ашу -1 балл 2. Қандай шаруашылық саласы дамығанын айту - 1 балл 3. Бұрынғы білім мен байланыстыра түсіндіру - 1 балл «Шындық па, әлде жалған ба?» әдісі - Оңтүстік Қазақстан аумағы Батыс Қазақстан аумағынан кейінгі екінші орынды алады. - Оңтүстік Қазақстан- еліміздің басты суармалы егіншілікпен айналысатын ауданы. - Оңт. Қазақстан ЭГауданының орташа тығыздығы1 км2 ге 2,9 адамнан келеді. -Оңтүстік Қазақстан халқының 65,8 % ын қазақтар алады. - Мұнда республикадағы жаздық бидай егісінің 75 % -ы егіледі. - Қаракөл жүнді қой шаруашылығы дамыған аудан. -Ауданға су ресурстарының 49% -ы тиесілі. - Жалпы халқының саны – 1 364 189 адам. - Темекі комбинаты «Филип Моррис» компаниясы осында орналасқан. Әр топқа үш сұрақтан қойылады. Критерий: Әр дұрыс жауапқа -1 балл |
Карта суреттер, смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 25 минут |
Жаңа тақырып: «Қаллары мен ауылдық елді мекені» Жаңа тақырып бойынша видео ролик көрсетіледі Ойлан, бірік, бөліс әдісімен дайындалуға 5- минут беріледі. 1- топ Шымкент, Түркістан. 2- топ Талдықорған, Қызылорда 3- топ Экономикалық-экологиялық проблемалары. Білу мен түсіну деңгейінде Критерийлері: Қалалары және экологиялық проблемалары туралы айта алады. Дескрипторлар: - Оңтүстік Қазақстан қалалары туралы айтады -1 балл - Қала өнеркәсібі мен шаруашылығы туралы түсіндіреді -1 балл - Қалалардың экономикалық-экологиялық проблемаларын түсіндіреді -1 балл Сәйкестендіру тесті 1.Облыстарды өз орталықтарымен біріктіріп жаз А. Жамбыл А. Орал B. Алматы В. Қарағанды C. Батыс Қазақстан С. Талдықорған D. Шығыс Қазақстан D. Өскемен E. Қарағанды Е. Тараз
2.Экономикалық аудандардың көлемі бойынша алатын орнын көрсетіңіз А. Батыс Қазақстан А. III В. Солтүстік Қазақстан В. II С. Шығыс Қазақстан С. IV D. Орталық Қазақстан D. I Е. Оңтүстік Қазақстан Е. V 3.Экономикалық аудандарды аудандарда орналасқан қорықтарымен біріктіріп жаз А. Батыс Қазақстан А. Ақсу Жабағылы В. Солтүстік Қазақстан В. Үстірт С. Шығыс Қазақстан С.Марқакөл D. Орталық Қазақстан D. Наурызым Е.Оңтүстік Қазақстан Е. Қарқаралы ұлттық саябағы 4.Экономикалық аудандарды маманданған саласын көрсетіңіз А. Батыс Қазақстан А. қара металлургия В. Солтүстік Қазақстан В. АӨК, темір кені, қоңыр көмір С. Шығыс Қазақстан С. мұнай-газ D. Орталық Қазақстан D. АӨК, түсті металлургия, химия Е. Оңтүстік Қазақстан Е. энергияны көп қажет ететін түсті металлургия 5. Аудандарды ерекшеліктеріне қарай біріктіріп жаз А. Батыс Қазақстан А. Қазақтың ұсақ шоқысын түгелдей қамтиды В. Солтүстік Қазақстан В. Орманның 40 %-ы осы ауданда С. Шығыс Қазақстан С. Халқының басым бөлігі - қазақтар D. Орталық Қазақстан D. жауын-шашын мол түседі Е .Оңтүстік Қазақстан Е. халқы ең тығыз орналасқан Критерий: Әр дұрыс жауапқа – 1 балл «Бір сөйлеммен». «Қазақстан қалалары» 1-2минуттың ішінде қалалардың атауларын дәптерлерге жазып, бір сөйлеммен суреттеу. Мысалы, Алматы- мәдениет пен өнердің орталығы. Астана- бас қала. Қызылорда- күріш отаны. т.б. Критерий: Әрбір сөйлемге бір ұпай |
Оқулық, слайд Мән-мәтін, А4қағазы, маркер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы: 10 минут |
Сабақты қорытындылау: Сөздер банкі
Үлестірмелі материал сұрақтары. Оңтүстік Қазақстанның құрамындағы облыстарды ата және картадан көрсет. Оңтүстік Қазақстанның маманданған саласы Қазақстан аумағын экономикалық аудандарға бөлген ғалымды ата. Экономикалық аудандарды картадан көрсет. Оңтүстік Қазақстанның табиғатына сипаттама бер. Оңтүстік Қазақстанда қандай табиғат ресурстары кездеседі?
Бағалау шкаласы
Кері байланыс . «БББ» әдісімен жүреді. |
А4 қағазы, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: оқушыларға жабық тест беру арқылы кейбіріне ребустар,кестелер беру арқылы дер кезінде қолдау көрсетемін |
Өзін өзі бағалау т.б Үйге тапсырма: Қалалары мен ауылдық елді мекені. «Жетісай -жер жәннәті» эссе жазу |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













