|
Мектеп: Миялы балалар өнер мектебі |
||||||
|
Прима – қобыз аспабының мұғалімі аты жөні: |
Қуанышкалиева Самал Курмангазиевна |
|||||
|
Күні: |
9.12.2024жыл |
|||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқан оқушы: Болат Сезім |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту» |
|||||
|
Жалпы мақсат: |
Прима – қобызда орындаушылық шеберлікті жетіліру арқылы музыкалық шығармаларды терең түсініп, жоғары деңгейде орындауға үйрену. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Арнайы қобыз техникасын (ысқышты жүргізу, оң қол ,сол қол техникасы) жетілдіру; - Шығарманың мазмұнын терең түсініп, оны эмоционалды түре жеткізе білу; «Мазурка» Н.Бакланова (үй жұмысы) «Қарлығаш» А.Жұбанов талдау |
|||||
|
Құндылықтар |
Қаңтар-Заң және тәртіп айы. Апта дәйексөзі : Тәртіп – тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақ соңы Бағалау
Нәтижесінде |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушымен сәлемдесу. Сабаққа назар аудару. Үй тапсырмасы Кіріспе. Дыбыс шығару жаттығулары Штрих түрлері. Оң қол сол қол жаттығулары; D - dur *легато * Кең деташе * Нық стаккато Н.Бакланова “Мазурка” шығармасы – бұл музыкалық аспаптарға арналған романтикалық жанрдағы музыкалық шығарма. Мазурка – поляк халық биіне негізделген, орташа немесе жылдам қарқынды, үш өлшемді музыкалық пьеса. Ол әдетте жеңіл, ырғақты және әуенді сипатымен ерекшеленеді. Үй тапсырмасын сұрау: Нені білдік? «Мазурка» шығармасының авторы кім? Қандай жанрдағы шығарма? Сергіту сәті: «Пазл» әдісі Жаңа сабаққа кіріспе Ойтолғау. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ««Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту»» Мақсатын айтып өтеді Ахмет Жұбанов – қазақтың ұлы композиторы, дирижері, музыка зерттеушісі және қоғам қайраткері. Ол қазақтың ұлттық музыкасын дамытуда, қазақ өнерпаздарының шығармашылығын кеңінен насихаттауда үлкен еңбек сіңірді. «Қарлығаш» күйі оның шығармашылығының жарқын үлгілерінің бірі болып табылады. Ахмет Жұбановтың шығармалары арасында орын алатын танымал туындылардың бірі – «Қарлығаш» күйі. Бұл күй Ахмет Жұбановтың аспаптық музыка өнеріне қосқан үлесін, ұлттық музыка мәдениетіне деген махаббатын және табиғаттың әсемдігін музыка арқылы жеткізудегі шеберлігін көрсетеді Сұрақтарға жауап беріңдер: -А.Жұбанов кім? Бүгін композитордың қандай шығармасымен таныстық? Музыка тыңдау. Зерттеу. Талдау. «Қарлығаш» шығармасын үйрену барысында орындаушы бүкіл денесін емін-кін бос ұстауы және есту қабілеттілігі мен зейінін топтастыру қажет. «Қарлығаш» А.Жұбанов 1. Үнтаспа тыңдату. 2.Әннің шығу тарихымен танысу. 3.Әнді сөзімен әндету. Қалығаш әннің аты жырымды айтам Сүйген жар, сүйіскен дос сырымды айтам, Қарлығаш! Айныма, асыл сәулем, берген серттен Мен сендік, сен менікі шынымды айтам, Қарлығаш! Құралай көз, қолаң шаш Алма мойын қиғаш қас Сүйген сәулем Қарлығаш. Сұраққа жауап бер: ?! Тыңдағанда: -Шығарманың орындалуына :ішектерің ауысуына , аспапта орындауына көңіл бөл. -Шығарма «Қарлығаш» бейнесін аша алдыма? -Шығарманың орындалу барысында орындаушының техникасын оң қол сол қол шеберлігін байқауға бола ма? Үйрену жəне орындау. Оқушыға алдыңғы мәлеметтерге сүйене отырып, нотамен А.Жұбановтың «Қарлығаш» шығармасын үйретеді және жаңа шығарманы орындап береді, оқушыға реттілігімен үйретеді. Шығарманы үйрену барысында мұғалім мынадай тапсырма ұсынады: – Шығарманың әуеніне көңіл бөлу. – Шығарманы нотамен үйрену, орындау талаптарын сақтау. Сабақты бекіту сұрақтары: Бүгін өткен жаңа тақырыбымызға байланысты UMAIGRA ойыны арқылы сұрақ жауап ойыны Рефлексия Барлығы түсінікті Есте сақтадым Түсінбедім Оқушы өзін бағалау: Үйге тапсырма «Қарлығаш» шығармасын үйрену Оқушыны скрипка бойындағы сандар арқылы бағалау Оқушының жаңа сабақбойыша үйренген шығармасын және сонда кездесетін түрлі штрихтарын бақылаймын |
Амандасады «Жүрекше әдісі» Дыбыс жаттығуларын орындайды Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. «Қарлығаш» бейнесін құрайды Оқушы жаңа шығарманы тыңдайды талқылайды , сұрақтарға жауа береді Музыканы тыңдайды,зерттейді. Сұрақтарға жауап береді Шығарманы біркелікте орындайды,мұғалімнің талабы бойынша мақамын қатесіз орындап үйренеді. https://www.umaigra.com/editor/game/141617 cұрақтарға жауап береді Кері байланыс
Үнемі дайындықта болуы керек |
Жарайсың! Тамаша! Дискриптор: Оң қол қойылымын меңгереді; Орындау шеберлігі артады;
Жарайсың! Тамаша! Дискриптор: Шығарманы ойнай алады; Авторларын біледі; Дискриптор: Ақпаратты тың дайды, мазмұны туралы біледі, сұраққа жауап береді. Дискриптор: Шығарманы мұқият тыңдайды, мақамын қатесіз үйренеді, сұр ақтарға жауап береді Жарайсың! Керемет! |
Көрнекілік
Слайд аудио жазба оқулық
https://youtu.be/JzHOHyF3ma4?si=2wA2YaMYFVCcEkNW
https://youtu.be/E8KIAjnYMx4?si=l6I-aplGMxKNrVhp Слайд Қобыз аспабы Слайд аудио слайд Көрнекілік
Қобыз прима Аудио Қобыз прима Слайд
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту "
Ашық сабақ: "Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту "
|
Мектеп: Миялы балалар өнер мектебі |
||||||
|
Прима – қобыз аспабының мұғалімі аты жөні: |
Қуанышкалиева Самал Курмангазиевна |
|||||
|
Күні: |
9.12.2024жыл |
|||||
|
Сынып: |
3 |
Қатысқан оқушы: Болат Сезім |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту» |
|||||
|
Жалпы мақсат: |
Прима – қобызда орындаушылық шеберлікті жетіліру арқылы музыкалық шығармаларды терең түсініп, жоғары деңгейде орындауға үйрену. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Арнайы қобыз техникасын (ысқышты жүргізу, оң қол ,сол қол техникасы) жетілдіру; - Шығарманың мазмұнын терең түсініп, оны эмоционалды түре жеткізе білу; «Мазурка» Н.Бакланова (үй жұмысы) «Қарлығаш» А.Жұбанов талдау |
|||||
|
Құндылықтар |
Қаңтар-Заң және тәртіп айы. Апта дәйексөзі : Тәртіп – тәрбие бастауы |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақ соңы Бағалау
Нәтижесінде |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушымен сәлемдесу. Сабаққа назар аудару. Үй тапсырмасы Кіріспе. Дыбыс шығару жаттығулары Штрих түрлері. Оң қол сол қол жаттығулары; D - dur *легато * Кең деташе * Нық стаккато Н.Бакланова “Мазурка” шығармасы – бұл музыкалық аспаптарға арналған романтикалық жанрдағы музыкалық шығарма. Мазурка – поляк халық биіне негізделген, орташа немесе жылдам қарқынды, үш өлшемді музыкалық пьеса. Ол әдетте жеңіл, ырғақты және әуенді сипатымен ерекшеленеді. Үй тапсырмасын сұрау: Нені білдік? «Мазурка» шығармасының авторы кім? Қандай жанрдағы шығарма? Сергіту сәті: «Пазл» әдісі Жаңа сабаққа кіріспе Ойтолғау. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы ««Оқушының қобызда ойнау шеберлігін дамыту»» Мақсатын айтып өтеді Ахмет Жұбанов – қазақтың ұлы композиторы, дирижері, музыка зерттеушісі және қоғам қайраткері. Ол қазақтың ұлттық музыкасын дамытуда, қазақ өнерпаздарының шығармашылығын кеңінен насихаттауда үлкен еңбек сіңірді. «Қарлығаш» күйі оның шығармашылығының жарқын үлгілерінің бірі болып табылады. Ахмет Жұбановтың шығармалары арасында орын алатын танымал туындылардың бірі – «Қарлығаш» күйі. Бұл күй Ахмет Жұбановтың аспаптық музыка өнеріне қосқан үлесін, ұлттық музыка мәдениетіне деген махаббатын және табиғаттың әсемдігін музыка арқылы жеткізудегі шеберлігін көрсетеді Сұрақтарға жауап беріңдер: -А.Жұбанов кім? Бүгін композитордың қандай шығармасымен таныстық? Музыка тыңдау. Зерттеу. Талдау. «Қарлығаш» шығармасын үйрену барысында орындаушы бүкіл денесін емін-кін бос ұстауы және есту қабілеттілігі мен зейінін топтастыру қажет. «Қарлығаш» А.Жұбанов 1. Үнтаспа тыңдату. 2.Әннің шығу тарихымен танысу. 3.Әнді сөзімен әндету. Қалығаш әннің аты жырымды айтам Сүйген жар, сүйіскен дос сырымды айтам, Қарлығаш! Айныма, асыл сәулем, берген серттен Мен сендік, сен менікі шынымды айтам, Қарлығаш! Құралай көз, қолаң шаш Алма мойын қиғаш қас Сүйген сәулем Қарлығаш. Сұраққа жауап бер: ?! Тыңдағанда: -Шығарманың орындалуына :ішектерің ауысуына , аспапта орындауына көңіл бөл. -Шығарма «Қарлығаш» бейнесін аша алдыма? -Шығарманың орындалу барысында орындаушының техникасын оң қол сол қол шеберлігін байқауға бола ма? Үйрену жəне орындау. Оқушыға алдыңғы мәлеметтерге сүйене отырып, нотамен А.Жұбановтың «Қарлығаш» шығармасын үйретеді және жаңа шығарманы орындап береді, оқушыға реттілігімен үйретеді. Шығарманы үйрену барысында мұғалім мынадай тапсырма ұсынады: – Шығарманың әуеніне көңіл бөлу. – Шығарманы нотамен үйрену, орындау талаптарын сақтау. Сабақты бекіту сұрақтары: Бүгін өткен жаңа тақырыбымызға байланысты UMAIGRA ойыны арқылы сұрақ жауап ойыны Рефлексия Барлығы түсінікті Есте сақтадым Түсінбедім Оқушы өзін бағалау: Үйге тапсырма «Қарлығаш» шығармасын үйрену Оқушыны скрипка бойындағы сандар арқылы бағалау Оқушының жаңа сабақбойыша үйренген шығармасын және сонда кездесетін түрлі штрихтарын бақылаймын |
Амандасады «Жүрекше әдісі» Дыбыс жаттығуларын орындайды Үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді. «Қарлығаш» бейнесін құрайды Оқушы жаңа шығарманы тыңдайды талқылайды , сұрақтарға жауа береді Музыканы тыңдайды,зерттейді. Сұрақтарға жауап береді Шығарманы біркелікте орындайды,мұғалімнің талабы бойынша мақамын қатесіз орындап үйренеді. https://www.umaigra.com/editor/game/141617 cұрақтарға жауап береді Кері байланыс
Үнемі дайындықта болуы керек |
Жарайсың! Тамаша! Дискриптор: Оң қол қойылымын меңгереді; Орындау шеберлігі артады;
Жарайсың! Тамаша! Дискриптор: Шығарманы ойнай алады; Авторларын біледі; Дискриптор: Ақпаратты тың дайды, мазмұны туралы біледі, сұраққа жауап береді. Дискриптор: Шығарманы мұқият тыңдайды, мақамын қатесіз үйренеді, сұр ақтарға жауап береді Жарайсың! Керемет! |
Көрнекілік
Слайд аудио жазба оқулық
https://youtu.be/JzHOHyF3ma4?si=2wA2YaMYFVCcEkNW
https://youtu.be/E8KIAjnYMx4?si=l6I-aplGMxKNrVhp Слайд Қобыз аспабы Слайд аудио слайд Көрнекілік
Қобыз прима Аудио Қобыз прима Слайд
|
||
шағым қалдыра аласыз





















