|
Пән: Жаратылыстану |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кыдыралиева Дина Сакеновна |
||||
|
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдік қалай дамиды? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.2.1.3 Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өсімдіктің мүшелерін, олардың атқаратын қызметін біледі. Жергілікті өсімдіктерді атайды, өсімдік түрлерінің өзара ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Өсімдіктің фотосинтез үпроцесінде оттек бөлінетін біледі. Көптеген оқушылар: Өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттап, тіршілік ортасына қарай өсімдіктерді салыстыра алады, қоршаған орта жағдайына өсімдіктің бейімделуін түсіндіре алады. Кейбір оқушылар: Адамның өсімдіктің саналуандығына әсерін, Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғаудағы рөлін түсінеді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты Оқушылар -өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды; -өсімдіктердің таралу жолдарын атайды, сипаттайды; -өсімдіктерді қорғау туралы өз ұсынысын түсіндіріп, әңгімелейді. Пәндік лексика және терминология Тұқым, өскін, ересек өсімдік, солу; Көшет, ересек өсімдік. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 мин Сабақтың ортасы 26мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шеңбер құру, бір-біріне тілек айту «Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады. 1-топ «Бақыт жалаулары» 2-топ «Арман жалаулары» 3-топ «Қуаныш жалаулары» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Сенің үрмебұршағың дамудың қай кезеңінде? Эксперимент жүргізу үшін қандай тәсілдер таңдадың? Олардың қандай артықшылығы болды? Экспериментте қолданған тәсілдерді қалай жақсартуға болады деп ойлайсың? Зерттеу нәтижесін тіркеу тәсілін таңдау үшін «Жас зерттеуші анықтамалығын» пайдалан.
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
|||
|
|
Дескрипторы: тіршілік циклінің әр кезеңінде жүретін өзгерістерді біледі |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. |
|||
|
Сергіту: |
Мақалдың жалғасын тап. 1. Мұғалім: Оқусыз білім жоқ Оқушылар: Білімсіз күнің жоқ. 2. Мұғалім: Әдепті бала, арлы бала Оқушылар: Әдепсіз бала, сорлы бала. 3. Мұғалім: Жақсыдан үйрен, Оқушылар: Жаманнан жирен. 4. Мұғалім: Жаздан өнім жиған-ақылды бала, Оқушылар: Орақ кезінде ұйықтаған-арсыз бала. 5. Мұғалім: Жаңбыр жауса жер ырысы, Оқушылар: Батыр туса-ел ырысы. |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен орындайды. |
|||
|
Сабақтың соңы 7мин |
Кейбір өсімдіктердің гүлі мен жемісі болмағанымен, тұқымы болады. Мысалы, қарағай жаңғақ тәрізді құрғақ тұқым түзеді. Мұндай өсімдіктерге арша, секвойя, шырша, балқарағай жатады. Тұқымда қоректік зат көп болады. Өсімдік енді өне бастағанда, тамыр мен өскін шыққанға дейін осы қоректік заттарды жұмсайды. Тұқымнан қайтадан жаңа өсімдік өсу арқылы жер бетіндегі өсімдіктердің тіршілігі жалғасады. Адам мен жануарлар өсімдіктердің жемісі мен тұқымын қорек ретінде пайдаланады. «Бутерброд әдісі» кері байланыс.
|
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өсімдік қалай дамиды? 4 сынып
Ашық сабақ Өсімдік қалай дамиды? 4 сынып
|
Пән: Жаратылыстану |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кыдыралиева Дина Сакеновна |
||||
|
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдік қалай дамиды? |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.2.1.3 Тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өсімдіктің мүшелерін, олардың атқаратын қызметін біледі. Жергілікті өсімдіктерді атайды, өсімдік түрлерінің өзара ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Өсімдіктің фотосинтез үпроцесінде оттек бөлінетін біледі. Көптеген оқушылар: Өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттап, тіршілік ортасына қарай өсімдіктерді салыстыра алады, қоршаған орта жағдайына өсімдіктің бейімделуін түсіндіре алады. Кейбір оқушылар: Адамның өсімдіктің саналуандығына әсерін, Қызыл кітаптың өсімдіктерді қорғаудағы рөлін түсінеді. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты Оқушылар -өсімдіктің тіршілік циклін сипаттайды; -өсімдіктердің таралу жолдарын атайды, сипаттайды; -өсімдіктерді қорғау туралы өз ұсынысын түсіндіріп, әңгімелейді. Пәндік лексика және терминология Тұқым, өскін, ересек өсімдік, солу; Көшет, ересек өсімдік. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 мин Сабақтың ортасы 26мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шеңбер құру, бір-біріне тілек айту «Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады. 1-топ «Бақыт жалаулары» 2-топ «Арман жалаулары» 3-топ «Қуаныш жалаулары» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Сенің үрмебұршағың дамудың қай кезеңінде? Эксперимент жүргізу үшін қандай тәсілдер таңдадың? Олардың қандай артықшылығы болды? Экспериментте қолданған тәсілдерді қалай жақсартуға болады деп ойлайсың? Зерттеу нәтижесін тіркеу тәсілін таңдау үшін «Жас зерттеуші анықтамалығын» пайдалан.
|
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
|||
|
|
Дескрипторы: тіршілік циклінің әр кезеңінде жүретін өзгерістерді біледі |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. |
|||
|
Сергіту: |
Мақалдың жалғасын тап. 1. Мұғалім: Оқусыз білім жоқ Оқушылар: Білімсіз күнің жоқ. 2. Мұғалім: Әдепті бала, арлы бала Оқушылар: Әдепсіз бала, сорлы бала. 3. Мұғалім: Жақсыдан үйрен, Оқушылар: Жаманнан жирен. 4. Мұғалім: Жаздан өнім жиған-ақылды бала, Оқушылар: Орақ кезінде ұйықтаған-арсыз бала. 5. Мұғалім: Жаңбыр жауса жер ырысы, Оқушылар: Батыр туса-ел ырысы. |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен орындайды. |
|||
|
Сабақтың соңы 7мин |
Кейбір өсімдіктердің гүлі мен жемісі болмағанымен, тұқымы болады. Мысалы, қарағай жаңғақ тәрізді құрғақ тұқым түзеді. Мұндай өсімдіктерге арша, секвойя, шырша, балқарағай жатады. Тұқымда қоректік зат көп болады. Өсімдік енді өне бастағанда, тамыр мен өскін шыққанға дейін осы қоректік заттарды жұмсайды. Тұқымнан қайтадан жаңа өсімдік өсу арқылы жер бетіндегі өсімдіктердің тіршілігі жалғасады. Адам мен жануарлар өсімдіктердің жемісі мен тұқымын қорек ретінде пайдаланады. «Бутерброд әдісі» кері байланыс.
|
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
|||
шағым қалдыра аласыз

















