Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
2 Тірі табиғат («менің
мектебім» ортақ тақырыбы
аясында
|
Мектеп: «Бөлек батыр атындағы орта
мектеп » коммуналдық мемлекетік
мекемесі
|
Күні:15.03.2018
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Касымбекова Айжан
Биримтаевна
|
Сынып:1
|
Қатысқандар
саны:26
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ
тақырыбы
|
Өсімдіктер -тірі
ағзалар
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме
)
|
1.2.1.1.Өсімдіктердің негізгі
сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын
анықтау
|
Оқу
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Өсімдіктердің негізгі
сипаттамаларын және олардың тіршілік көзін, қоршаған ортадағы
құбылыстарды,үдерістердің маңызын
білу.
Көптеген
оқушылар:Қоршаған ортадағы жанды және
жансыз ағзаларды ажыратады
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: Өсімдіктердің негізгі
сипаттамаларын,нысандарын мысал келтіру формаларын
анықтау.
|
Бағалау
критерийлері
Білу
Түсіну
Қолдану
|
Өсімдіктердің негізгі
сипаттамаларын және олардың тіршілік көзін, қоршаған ортадағы
құбылыстардың,үдерістердің маңызын біледі. Қоршаған ортадағы жанды
және жансыз ағзаларды ажыратады түсінеді. Өсімдіктердің негізгі
сипаттамаларын,нысандарын мысал келтіру формаларын
анықтады.
|
Тілдік мақсат(тілдік емес
пәнге)
|
Өсімдік-растение-plant
|
Құндылықтар
ды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне құрмет
көрсетуіне, топта бір-біріне достық көмек көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
Пән аралық
байланыс
|
Дүниетану
пәнінде
Көркем еңбек пәнінде сурет
салу арқылы
|
АКТ ны қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақтада
көрсетілім
|
Бастапқы
білім
|
Көрсетілген
экспериментті түсіндіру.
|
Сабақтың жоспарланған уақыт
есебі 40 мин
|
Жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
мин
|
Психалогиялық
ахуал
Шырылдайды
қоңырау
Біз сабақты
бастаймыз.
Партамызға
отырып,
Табыс тілеп
көзбенен
Жаңа білім
алуға
Алға қадам
бастаймыз
Топқа
бөлу
Өсімдік бөліктері
бейнеленген карточкалар
ұсыну
Гүл , сабақ ,
тамыр
Оқушылар сол
суреттер бойынша 3 топқа
бөлінеді
|
Суреттер(гүл, сабақ,
тамыр)
|
Сабақтың
ортасы
15
мин
Түсіну
5
мин
|
№1тапсырма
«Сұрақ –жауап»
әдісі
Оқушылар оқулықтағы
негізгі тақырыппен танысады
Оларды тіршілік
көзіне қарай 2 топқа бөледі (жанды және
жансыз).
Суреттен нелерді
көріп тұрсың?
Олардың қайсысы
жанды табиғатқа жатады?
Қайсысы
жансыз табиғатқа
жатады?
Жанды:ағаш,қоңыз,ит
Жансыз:су,тас,асықтар.
ҚБ дұрыс жауапқа
асық тарату
№2-тапсырма
«Миға шабуыл»
әдісі
1-топ
1.Айналаңа қара, қандай жанды,
табиғатты көріп тұрсыңдар? Дәлел
келтір.
2-топ
2.Айналаңа қара, жансыз
табиғатты көріп тұрсыңдар? Дәлел
келтір.
3-топ
3.Жанды және жансыз табиғаттың
айырмашылығын тап.
ҚБ. дұрыс жауапқа
асық тарату.
Топтар бір- бірін
бас бармақ әдісі арқылы
бағалайды
№3-тапсырма
«Тепе -теңдік
дөңгелегі»әдісі
Тақырып бойынша
ойларды түйіндейді.
Өсімдіктердің қандай
пайдасы бар?
Өсімдіктер немен
көректенеді?
Сендердің үйлеріңде
қандай өсімдіктер бар?
Бақбақ , ағаш
,
ҚБ. Әр топ
бір-бірін отшашу арқылы
бағалайды
Дәптермен
жұмыс
Суретке қарап жанды
ағзаларды боя.
Жансыз заттарды
сыз.
ҚБ бір-бірін бас бармақ
арқылы бағалайды
|
«Жаратылыс
тану»
оқулық
үлестірме
|
2
мин
|
Сегіту
сәті
«Біз гүлдерше
өсеміз»
Жапырағы
жайқалған
Сабақтары
салалы
Желге ырғалып
шайқалған
|
|
Қолдану 5
мин
|
Сарлау
№4-тапсырма
«Тез ойла!»
ойыны
Барлық
оқушылар:.
Өсімдіктерге қажетті
заттарды айтады.
Көптеген
оқушылар:Өсімдіктердің түрлерін ажырата
алады .
Кейбір
оқушылар:Өсімдіктердің негізгі
бөліктерін анықтайды.Суретін сала
алады.
ҚБ бір-бірін
смайликтермен бағалайды.
Бағалау
критерийлері:
Бағалау
критерийлері
|
Тапсырма
|
Дескриптор
|
Жанды, жансыз табиғатты
біледі
|
№1
|
Жансыз,жансыз
табиғатты ажыратып
айтады.
|
Жанды,жансыз табиғаттың
айырмашылығын біледі.
|
№2
|
Жанды,жансыз табиғатқа мысал
келтіре отырып айырмашылықтарын
айтады.
|
Жанды денелердің тіршілік
ортасы туралы біледі.
|
№3
|
|
Өсімдіктің бөліктерін
айтады.
|
№4
|
Өсімдік бөліктерін айтып
суретін салады.
|
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
«Алма ағашы»
әдісі
Сабақтың
соңында
Алма ағашы бағалау
әдісін қолдану арқылы кері байланыс
.
Мен түсіндім-жасыл
түс
Мен сенімді
емеспін-сары түс
Мен толық түсінбедім
–қызыл түс
|
|
Қосымша
мәліметтер
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?
|
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
орындалды ма?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде
өтті?
|
Жаңартылған оқу
бағдарламасының
аясында әдістемелік
кешендерге сүйене отырып сабақ
жоспарланған.
Бүгін оқушылар
өсімдіктердің тірі ағза екенін және оларды жансыз заттардан ажырата
білуді үйренді.
Сабақ барысында «тез
ойла»ойыны,топтастыру әдіс –тәсілдерін пайдалана отырып сабақ
тиімді өтті деп ойлаймын.
Берілген уақытты
тиімді пайдаландым.
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да,оқуды да
ескеріңіз)?
|
1.Әдіс-тәсілдерді
пайдаланылған.
2.Сабақта
интербелсенді тақтада көрсету табысты
болды.
|
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқуды
да)?
|
1.Ойын арқылы өткен
тапсырмалар қызықты болды.
2.
|