Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың тарауы: 7.4. Мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы | Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.2.2. Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын ажырату |
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: өсімдіктер мен жануар жасушасының құрылысын анықтау Оқушылардың көпшілігі: өсімдіктер мен жануар жасушасының құрылысын салыстыруКейбір оқушылар: өсімдіктер мен жануар жасушасының құрылысының ерекшеліктері мен аырмашылықтарын анықтай алады |
Бағалау критерийі | Білім алушыӨсімдіктер мен жануарлар жасушаларының құрылысын анықтайды.Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының құрылысын салыстырады |
Ойлау дағдысының деңгейі | Қолдану |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, мембранаОқытудың тілдік мақсаты:Термин сөздерге анықтама береді.Жазылым дағдысы: Терминдік сөздердің анықтамаларын жазып алады |
Құндылыққа баулу | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Басты міндет –білім мен ғылымды біріктіру. Жақсы қарым-қатынас орнату, сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз білгенін өмірде пайдалануға, проблемаларды шешуге, бәсекелестікке қабілетті болуға баулу. |
Пәнаралық байланыс | Химия-жасуша құрамындағы химиялық заттар |
Алдыңғы білім | 7.4.2.1. «Жасуша, «ұлпа», «мүше», «мүшелер жүйесі» ұғымдарын түсіндіру |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы0-2 мин
2-7 мин
Сабақтың ортасы7-15 мин
15-20 мин
20-30мин
Сабақтың соңы 30-40 мин
40-45 мин
| 1.Ұйымдастыру: сәлемдесу, түгелдеу. оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,сергіту сәтін «Сандар шатысы.... әдісімен ұйымдастыру.
2. "Мозайка" арқылы үш топқа біріктіру. Жасуша, ұлпа, мүшелер деп 3 топқа біріктіру.3. «Карта ойыны» бойынша үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтардың дұрыс және бұрыс жауаптарын талқылайды, бірін-бірі сұрақтарды дұрыс қоюға, жауабын дұрыс айтуға үйретеді. Дескриптор-Жасушаның құрылысын біледі -Ұлпаның анықтамасын біледі -Ұлпаның түрлерін біледі-Мүшенің құрылысын, түрлерін біледі«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймынЖарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма,жасушалық мембрана, жасушалық қабырғаны бейнеролик арқылы демонстрациялау Жаңа сабақтың мазмұнын «Алты терезе» әдісі арқылы ашамын. Қашан?, қайда?,қандай?кім? не?, неше? деген сұрақтарды 6 терезеге жазу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылады. Барлық оқушы қамтылады, талдау арқылы өз кемшілігін түзетеді, сабаққа қызығушылығы артады. Дескриптор:-өсімдіктердің жасушасының құрылысын біледі -жануарлар жасушасының құрылысын біледі-өсімдіктер мен жануарлар жасушасының құрылыс ерекшеліктерін ажырата алады. «Жұлдызшалар» арқылы бағалау
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы "бірлесе проблеманы шешу", деңгейлік тапсырмаларды орындау. а).Суретте жасуша құрылысы көрсетілген. Жасуша органоидтарын анықтаңыз
в).Төмендегі суретті пайдаланып, жасушалар түрін анықтаңыз с). Жасушалардың ерекшелігін сипаттаңыз.Дескриптор:Өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының құрылысындағы органоидтарды жаза алады.Өсімдіктер және жануарлар жасушаларының түрін біледі, салыстырадыЖасушалардың ерекшелігін сипаттай алады
3. «Кір жаю» әдісі арқылы сабақты қортындылауЖаңа сабақты қорытындылау мақсатында дұрыс және бұрыс жауаптар кір жайғышқа ілінеді. Бұрыс жауаптар топта талқыланады.Дескриптор:-Өсімдіктердің жасушасының құрылысын анықтайды-Жануарлар жасушасының құрылысын біледі-Өсімдіктер мен жануарлар жасушасының құрылыс ерекшеліктерін ажырата алады
| С –бүкіл сыныпрен берілетін жұмыс. Қиылған суреттерді біріктіру
А4 қағазын 4-ке бөл
Ж-жеке жұмысТж- топтық жұмыс
Бейнеролик арқылы
Құндылықтарға баулу. Басты міндет –білім мен ғылымды біріктіру
Жұлдызша
(Қб 21-бет)7 с
Қағазқаламсапфломастер
,, кір жайғыш, қыстырғыш, қағаз кеспелеріИнтерактивті тақта
Қайшы,қағаз
Бес саусақ формасындағы қиындылар
|