Пәні:
Жаратылыстану
|
Мектеп:
№5 Жаңаөзен мектеп –
гимназиясы
|
Күні:
13.09.2021
|
Мұғалімнің аты – жөні:
Турсунгалиева Дана Турдыбекқызы
|
Сынып: 1 «Г
»
|
Қатысқандар: 25
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
3.
Өсімдіктердің негізгі бөлектері
|
Қол жеткізетін оқу
мақсаты
|
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін
ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді
ажырату;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар: өсімдіктерге сипаттама беріп,
олардың тіршілік ортасын анықтай алады.
Көптеген
оқушылар: өсімдіктердің негізгі
бөліктерімен танысып, оларды атай алады.
Кейбір
оқушылар: жанды және жансыз табиғатты
таниды , оларды ажырата алады.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, жұмыс дәптері, суреттер
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғатты қорағауға, өсімдіктерге күтім жасауға
үйренеді.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал:
Табиғатқа
баламыз,
Табиғатты
қорғайтын
Біз әдепті
баламыз.
Жер байлығы көп
екен,
Меңгеруді
қалайды.
Осының барін
меңгертер,
Жаратылыстану
сабағы.
|
Оқушылар мұғаліммен бірге
қайталайды
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Кел, ойнайық!
1. суретте не бейнеленген?
Оларды қалай топтауға болады?
(Ө.Ж.) Жаңаны тану
Жанды табиғатқа тірі ағзалар жатады. Олар өседі,
тыныс алады, қозғалысқа түседі. Көбейеді, қоректенеді, тіршілігін
тоқтатады. Жансыз табиғат өспейді, тыныс алмайды, жылжи алмайды,
көбеймейді әрі қоректенбейді.
Жаңаны ұғыну.
Ойланайық!?
Өсімдіктер қандай жерлерде
өседі?
Салыстырайық!
Өсімдіктердің үш тобын
салыстыр. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығын айт. Өсімдіктерқандай
белгілеріне қарай үш топқа бөлінеді?
|
балалар сұрақтарға жауап береді
оқушылар жанды және жансыз табиғатпен танысып,
айырмашылықтарын біледі.
Ойлана отырып, сұраққа жауап
береді
Салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын
айтады. Топтарға бөледі.
|
Мұғалімнің мақтау сөздері
Отшашу әдісі
Мұғалімнің мақтау сөздері
|
Оқулық
оқулық
|
Сергіту сәті
|
«Көңілді күн» әні
Анықтайық!
Суретке назар аудар. Өсімдіктің бөліктерін ата.
Тамыр қандай қызмет атқарады? Сабағы ше?
Салыстырайық!
Сыныптағы бөлме өсімдіктеріне
назар аудар. Оларды басқа жансыз заттармен салыстыр. Айырмашылығын
айт.
|
Оқушылар әуенге сай қимыл
жасайды
Өсімдікпен танысады.
Бөліктерін атайды. Қазметтерін атайды.
Салыстырады және айырмашлығын
айтады
|
Мұғалімнің мақтау сөздері
Мадақтау, қошемет көрсету
|
әуен
оқулық
Оқулық, бөлме өсімдігі және
жансыз зат.
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту.
Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар бүгінгі сабақта өздеріне оңай және қиын
болған тұстарды айтады. Не үйренгісі келетінін ұсыныс ретінде
білдіреді.
|
Мақтау
сөздер
|
Бекіту сұрақтары
Еркін микрофон әдісі
|