|
Пәні: Жаратылыстану Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өсімдіктер. Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқаны: Сынып: Қатыспағаны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.2.1.2. өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; 1.2.1.3. жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін және жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді бір-бірінен ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырата отырып, топтастырады. Кейбір оқушылар орындай алады Мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын қолданады, жабайы өсімдіктерге талдау жасайды. Тақырыпқа байланысты деректі материалды жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің түрлерін топтастырып, жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын айқындайды; Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады; Тұкымның қалай өнетінін зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Жаңартылған оқу бағдарламасында үш тілдікті меңгерту мақсатқа алынған. Өсімдік-растения-lait Ағаш-дерево- tree Бұта- куст- bush Шөп- трава- grass Диалогқа түсу үшін ашық сұрақтар Бізді қоршаған орта туралы не білесіңдер? Өсімдіктің қандай түрлерін білесіңдер? Өсімдік түрлерін қалай ажыратамыз? Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер жайлы не білесіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыұлттық идеяға сүйене отырып,білім алушыларды шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Дүниетану, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақта,проектор.ноутбук.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жалпы өсімдіктер туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт кезеңі |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Сабақтың ортасы 30 минут Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психалогиялық ахуал: Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Топтастыру. «Мозайка» әдісі Бөлікке бөлінген өсімдік түрлері суретімен (ағаш.бұта.шөп) 3 топқа бөлемін. 1 топ. «Ағаш» тобы. 2 топ. «Бұта»тобы. 3-топ «Шөп» тобы Миға шабуыл «Сөзжұмбақ» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. 1.Өрмекшінің торы(өрмек) 2.Шөліңді қандырады(су) 3.Ең ірі жануар(піл) 4.Әрі адамның есімі,әрі жануар(Марал) 5.Ұл бала ойыншығы(доп) 6.Өзен(Ніл) 7.Соңыңнан бір елі қалмайды(көлеңке)
-Өсімдік . - Ендеше бүгін сабақта не туралы өтеді екенбіз? - Йә, өсімдіктер туралы. - Сендер өсімдіктің түрлерімен танысасыңдар. Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер туралы білетін боласыңдар. Саралау жұмысының тапсырма, қарқын, диологқа түсу, бағалау тәсілдері көрініс табады. Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретпен жұмыс. 1 топ. Суреттегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге болады?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат.
2-топ «Ойлан,тап»әдісі Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыратып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, жеміс –Ж.
3 топ. Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». -Тұқым қалай өнеді? -Жемістердің ішінде не болады? -Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді ? -Өсімдік гүлінің орнында не пайда болады?Ойланып көр.
Топтық бағалау Оқушылар «смайликтер» арқылы бағаланады .
«Шырша » биін билеу Балаларды қимыл -қозғалыс арқылы сергіту
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді -Өсімдіктердің қандай топтарымен таныстық? -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? -Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса не болар еді?Қалай ойлайсыңдар? -Мәдени өсімдіктер қалай пайда болады?
«Ауа райы» бойынша балалар бүгінгі сабаққа рефлек-сия жасайды. Кері байланыста балалар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын баға-лайды және ұсыныстарын берді
|
Слайд(өсімдік бөліктері бұта,ағаш,шөпсуреттері)
Сөзжұмбақ
Суреттер
смк
Суреттер жемістер смк
Аудиожазба
Микрофон
Күн, бұлт, жаңбыр суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз. Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларды үнемі ынталандыра отырып, мадақтап, марапаттаймын. Тапсырманы саралап беру және зерттеу, зерделу жұмыстарын деңгейлеп беремін. 1 топ. Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту .Сурет- тегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге бола- ды?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат. 2-топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту.Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыра-тып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. 3 топ. Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». |
Сабақ кезінде бір-бірін «Бағдаршам» , «Күлегештер» және «Басбармақ» арқылы бағалауды жоспарлап отырмын. Сондай-ақ, рефлексия кезінде «Ауа райы» әдісін қолдану арқылы кері байланыс жасаса тиімді болады.
|
Топтық жұмыс кезінде балалар қаламсаппен дұрыс жұмыс жасау ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқу мақсаты оқу бағдарламасына сүйене қойдым. Оқушылар оқу мақсатына тапсырмаларды оындау арқылы қол жеткізеді. Сабақ өз деңгейінде өтеді Саралау жұмысы деңгейлеп беріледі. Уақытты жоспарға сай пайдаланамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі( оқыту туралы да, оқу туралыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы ды)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\ қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Өсімдіктің қандай түрлері болады?" 1сынып
Ашық сабақ "Өсімдіктің қандай түрлері болады?" 1сынып
|
Пәні: Жаратылыстану Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өсімдіктер. Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқаны: Сынып: Қатыспағаны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.2.1.2. өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; 1.2.1.3. жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін және жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді бір-бірінен ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырата отырып, топтастырады. Кейбір оқушылар орындай алады Мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын қолданады, жабайы өсімдіктерге талдау жасайды. Тақырыпқа байланысты деректі материалды жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің түрлерін топтастырып, жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын айқындайды; Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады; Тұкымның қалай өнетінін зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Жаңартылған оқу бағдарламасында үш тілдікті меңгерту мақсатқа алынған. Өсімдік-растения-lait Ағаш-дерево- tree Бұта- куст- bush Шөп- трава- grass Диалогқа түсу үшін ашық сұрақтар Бізді қоршаған орта туралы не білесіңдер? Өсімдіктің қандай түрлерін білесіңдер? Өсімдік түрлерін қалай ажыратамыз? Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер жайлы не білесіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыұлттық идеяға сүйене отырып,білім алушыларды шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Дүниетану, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақта,проектор.ноутбук.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жалпы өсімдіктер туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт кезеңі |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Сабақтың ортасы 30 минут Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психалогиялық ахуал: Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді. Топтастыру. «Мозайка» әдісі Бөлікке бөлінген өсімдік түрлері суретімен (ағаш.бұта.шөп) 3 топқа бөлемін. 1 топ. «Ағаш» тобы. 2 топ. «Бұта»тобы. 3-топ «Шөп» тобы Миға шабуыл «Сөзжұмбақ» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. 1.Өрмекшінің торы(өрмек) 2.Шөліңді қандырады(су) 3.Ең ірі жануар(піл) 4.Әрі адамның есімі,әрі жануар(Марал) 5.Ұл бала ойыншығы(доп) 6.Өзен(Ніл) 7.Соңыңнан бір елі қалмайды(көлеңке)
-Өсімдік . - Ендеше бүгін сабақта не туралы өтеді екенбіз? - Йә, өсімдіктер туралы. - Сендер өсімдіктің түрлерімен танысасыңдар. Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер туралы білетін боласыңдар. Саралау жұмысының тапсырма, қарқын, диологқа түсу, бағалау тәсілдері көрініс табады. Топтық жұмыс «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретпен жұмыс. 1 топ. Суреттегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге болады?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат.
2-топ «Ойлан,тап»әдісі Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыратып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, жеміс –Ж.
3 топ. Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». -Тұқым қалай өнеді? -Жемістердің ішінде не болады? -Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді ? -Өсімдік гүлінің орнында не пайда болады?Ойланып көр.
Топтық бағалау Оқушылар «смайликтер» арқылы бағаланады .
«Шырша » биін билеу Балаларды қимыл -қозғалыс арқылы сергіту
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді -Өсімдіктердің қандай топтарымен таныстық? -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? -Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса не болар еді?Қалай ойлайсыңдар? -Мәдени өсімдіктер қалай пайда болады?
«Ауа райы» бойынша балалар бүгінгі сабаққа рефлек-сия жасайды. Кері байланыста балалар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын баға-лайды және ұсыныстарын берді
|
Слайд(өсімдік бөліктері бұта,ағаш,шөпсуреттері)
Сөзжұмбақ
Суреттер
смк
Суреттер жемістер смк
Аудиожазба
Микрофон
Күн, бұлт, жаңбыр суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз. Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларды үнемі ынталандыра отырып, мадақтап, марапаттаймын. Тапсырманы саралап беру және зерттеу, зерделу жұмыстарын деңгейлеп беремін. 1 топ. Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту .Сурет- тегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге бола- ды?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат. 2-топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту.Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыра-тып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. 3 топ. Топтық жұмыс жасау қабілетін дамыту Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». |
Сабақ кезінде бір-бірін «Бағдаршам» , «Күлегештер» және «Басбармақ» арқылы бағалауды жоспарлап отырмын. Сондай-ақ, рефлексия кезінде «Ауа райы» әдісін қолдану арқылы кері байланыс жасаса тиімді болады.
|
Топтық жұмыс кезінде балалар қаламсаппен дұрыс жұмыс жасау ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқу мақсаты оқу бағдарламасына сүйене қойдым. Оқушылар оқу мақсатына тапсырмаларды оындау арқылы қол жеткізеді. Сабақ өз деңгейінде өтеді Саралау жұмысы деңгейлеп беріледі. Уақытты жоспарға сай пайдаланамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі( оқыту туралы да, оқу туралыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы ды)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\ қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















