| 
 Бөлім атауы: Киім. Сән.Талғам.  | 
 Мектеп: «Қоссейіт» жалпы орта мектебі  | 
||||||
| 
 Күні: 06.10.2022ж  | 
 Мұғалімнің аты-жөні: Байтханова Г  | 
||||||
| 
 Сынып: 5-сынып  | 
 Қатысқан оқушылар саны:  | 
 Қатыспағандар:  | 
|||||
| 
 Сабақтың тақырыбы  | 
 Отандық брэнд киімдер  | 
||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жазу;  | 
||||||
| 
 Сабақтың мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай жарнама жазу; Көптеген оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, жарнама құрастырып жазу; Кейбір оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, жарнама құрастырып жазу, жаңа идея ұсыну.  | 
||||||
| 
 Бағалау критеийлері  | 
  | 
||||||
| 
 Ойлау дағдыларының деңгейі  | 
 Бағалау  | 
||||||
| 
 Құндылықтарға баулу  | 
 Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)  | 
||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Өзін-өзі тану, көркем еңбек  | 
||||||
| 
 Осыған дейін меңгерілген білім  | 
 Киім кию мәдениеті.  | 
||||||
| 
 Сабақтың барысы:  | 
|||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың басы  | 
 І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Шынымды айтсам...» әдісі Оқушылар бір-бірінің киім киісі туралы бір сөйлемді «Шынымды айтсам...» деп бастайды. Мысалы: «Шынымды айтсам,адам көркі-шүберек дегенге көзім жетті. Бүгін құлпырып тұрсың!» Оқушыларды дауысты,дауыссыз әріптер арқылы топқа бөлу. Ітоп Дауысты дыбыстар ІІ топ Дауыссыз дыбыстар 
 Қызығушылықты ояту. Мәтінді тыңдап, ой түйіндеңіздер. Ерте заманнан бастау алатын киім кию дәстүрі бүгінгі күнге дейін жалғасып келе жатса да, ұлттық киім кию мәдениеті қандай болды? Қазақтың қыз-келіншектері қалай киінген? Қазақ қыз-келіншектері киімінің негізгі ерекшелігі - тұла-бойды жауып тұратындығында. Әйелдің киімі, әсіресе, баскиімі оның жасы мен отбасындағы жағдайына байланысты өзгеріп отырған. Қазақ киімі өзге ұлттардағыдай аса шеберлікпен, дәлдікпен, әсемдікпен тігілген. Киімде бүкіл ұлттың, жалпы халықтың болмысы жатса, қызға қырық үйден тию жасаған қазақ қыз-келіншектерінің киімінде көшпелі ұлттың тарихы жатқандай. Қыз етегінің ұзын болу себебі, әдептілікті білдірсе, кимешек секілді басты жауып тұратын бас киімдер көшпелі халықты желдің өтінен, күннің ыстығынан, қыстың ызғарынан қорғаған. Ғалымдардың ұзақ жылдар бойы әр түрлі тәжірибе жасап барып, дәлелдеп жатқан дүниелерін бір ауыз сөзбен айтып кеткен көреген халық, ақ түстің денсаулықты қорғай алатын қасиеті бар екенін біліп, ақ түсті киелі түске айналдырған.Халқымыздың ұлттық киімдері-біздің Отандық брендтер болып қала бермек.Себебі,ол біздің болмысымызды дүниежүзіне таныстыратын бірден-бір дүние. Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтаңдар. (оқушылар жауабы тыңдалады) Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.  | 
 Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар мәтінді оқып шығады. Мәтінмен танысып, бүгінгі сабаққа байланысын анықтайды. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.  | 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 
 ҚБ 
  | 
 5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://massaget.kz/kyizdarga/krasota/1402/  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың ортасы  | 
 Мағынаны тану 
 Сіз - ұлттық нақыштағы заманауи сәнді киім үлгілерін тігетін жаңадан ашылған сән үйінің басшысысыз. Қазақстандықтарға сән үйіңіздің ерекше қызметтері туралы жарнама мәтінін жазыңыз . 
 Жарнама үлгісі 
 
 
 ҚБ «Автор орындығы». Үздік жарнамалар «Автор орындығында» оқылады. 
 «Дизайнер болғым келеді» немесе «Дизайнер мамандығының қыр-сыры» тақырыбында қысқаша мәтін жазып, ықпал түрлерін көрсетіңдер. 
 
 ҚБ  | 
 Сіз - ұлттық нақыштағы заманауи сәнді киім үлгілерін тігетін жаңадан ашылған сән үйінің басшысысыз. Қазақстандықтарға сән үйіңіздің ерекше қызметтері туралы жарнама мәтінін жазыңыз. Үздік жарнамалар «Автор орындығында» оқылады. «Дизайнер болғым келеді» немесе «Дизайнер мамандығының қыр-сыры» тақырыбында қысқаша мәтін жазып, ықпал түрлерін көрсетіңдер.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 ҚБ 
  | 
 5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы http://asyl-bilim.kz/load/p_nder/is_zh_rg_zu/khabarlandyru_zh_ne_zharnama_lgisi/68-1-0-792  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың соңы  | 
 
«Термометр»
әдісі 38- қызықты да түсінікті 36,6- қызықсыз, күрделі 34- пайдасыз, құнды емес.  | 
 | 
 | 
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Отандық брэнд киімдер
Ашық сабақ Отандық брэнд киімдер
| 
 Бөлім атауы: Киім. Сән.Талғам.  | 
 Мектеп: «Қоссейіт» жалпы орта мектебі  | 
||||||
| 
 Күні: 06.10.2022ж  | 
 Мұғалімнің аты-жөні: Байтханова Г  | 
||||||
| 
 Сынып: 5-сынып  | 
 Қатысқан оқушылар саны:  | 
 Қатыспағандар:  | 
|||||
| 
 Сабақтың тақырыбы  | 
 Отандық брэнд киімдер  | 
||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жазу;  | 
||||||
| 
 Сабақтың мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай жарнама жазу; Көптеген оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, жарнама құрастырып жазу; Кейбір оқушылар: жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, жарнама құрастырып жазу, жаңа идея ұсыну.  | 
||||||
| 
 Бағалау критеийлері  | 
  | 
||||||
| 
 Ойлау дағдыларының деңгейі  | 
 Бағалау  | 
||||||
| 
 Құндылықтарға баулу  | 
 Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)  | 
||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Өзін-өзі тану, көркем еңбек  | 
||||||
| 
 Осыған дейін меңгерілген білім  | 
 Киім кию мәдениеті.  | 
||||||
| 
 Сабақтың барысы:  | 
|||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың басы  | 
 І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Шынымды айтсам...» әдісі Оқушылар бір-бірінің киім киісі туралы бір сөйлемді «Шынымды айтсам...» деп бастайды. Мысалы: «Шынымды айтсам,адам көркі-шүберек дегенге көзім жетті. Бүгін құлпырып тұрсың!» Оқушыларды дауысты,дауыссыз әріптер арқылы топқа бөлу. Ітоп Дауысты дыбыстар ІІ топ Дауыссыз дыбыстар 
 Қызығушылықты ояту. Мәтінді тыңдап, ой түйіндеңіздер. Ерте заманнан бастау алатын киім кию дәстүрі бүгінгі күнге дейін жалғасып келе жатса да, ұлттық киім кию мәдениеті қандай болды? Қазақтың қыз-келіншектері қалай киінген? Қазақ қыз-келіншектері киімінің негізгі ерекшелігі - тұла-бойды жауып тұратындығында. Әйелдің киімі, әсіресе, баскиімі оның жасы мен отбасындағы жағдайына байланысты өзгеріп отырған. Қазақ киімі өзге ұлттардағыдай аса шеберлікпен, дәлдікпен, әсемдікпен тігілген. Киімде бүкіл ұлттың, жалпы халықтың болмысы жатса, қызға қырық үйден тию жасаған қазақ қыз-келіншектерінің киімінде көшпелі ұлттың тарихы жатқандай. Қыз етегінің ұзын болу себебі, әдептілікті білдірсе, кимешек секілді басты жауып тұратын бас киімдер көшпелі халықты желдің өтінен, күннің ыстығынан, қыстың ызғарынан қорғаған. Ғалымдардың ұзақ жылдар бойы әр түрлі тәжірибе жасап барып, дәлелдеп жатқан дүниелерін бір ауыз сөзбен айтып кеткен көреген халық, ақ түстің денсаулықты қорғай алатын қасиеті бар екенін біліп, ақ түсті киелі түске айналдырған.Халқымыздың ұлттық киімдері-біздің Отандық брендтер болып қала бермек.Себебі,ол біздің болмысымызды дүниежүзіне таныстыратын бірден-бір дүние. Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтаңдар. (оқушылар жауабы тыңдалады) Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.  | 
 Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар мәтінді оқып шығады. Мәтінмен танысып, бүгінгі сабаққа байланысын анықтайды. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.  | 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 
 ҚБ 
  | 
 5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://massaget.kz/kyizdarga/krasota/1402/  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың ортасы  | 
 Мағынаны тану 
 Сіз - ұлттық нақыштағы заманауи сәнді киім үлгілерін тігетін жаңадан ашылған сән үйінің басшысысыз. Қазақстандықтарға сән үйіңіздің ерекше қызметтері туралы жарнама мәтінін жазыңыз . 
 Жарнама үлгісі 
 
 
 ҚБ «Автор орындығы». Үздік жарнамалар «Автор орындығында» оқылады. 
 «Дизайнер болғым келеді» немесе «Дизайнер мамандығының қыр-сыры» тақырыбында қысқаша мәтін жазып, ықпал түрлерін көрсетіңдер. 
 
 ҚБ  | 
 Сіз - ұлттық нақыштағы заманауи сәнді киім үлгілерін тігетін жаңадан ашылған сән үйінің басшысысыз. Қазақстандықтарға сән үйіңіздің ерекше қызметтері туралы жарнама мәтінін жазыңыз. Үздік жарнамалар «Автор орындығында» оқылады. «Дизайнер болғым келеді» немесе «Дизайнер мамандығының қыр-сыры» тақырыбында қысқаша мәтін жазып, ықпал түрлерін көрсетіңдер.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 
 
 ҚБ 
  | 
 5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы http://asyl-bilim.kz/load/p_nder/is_zh_rg_zu/khabarlandyru_zh_ne_zharnama_lgisi/68-1-0-792  | 
 | 
||
| 
 Сабақтың соңы  | 
 
«Термометр»
әдісі 38- қызықты да түсінікті 36,6- қызықсыз, күрделі 34- пайдасыз, құнды емес.  | 
 | 
 | 
||||
шағым қалдыра аласыз

 

 














