Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Оқу жұмыс орынбасары:


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

«Асқар Игібаев атындағы орта мектеп» КММ

Бөлім

Тұрақты электр тогы

Педагогтың аты-жөні:

Алжанова Нургуль Кенжебековна

Күні :

30-қантар 2025 ж

Сынып: 8



Сабақтың тақырыбы

Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу

Сабақтың мақсаты

  • Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.


«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы


Жаңа сабақты ашу


Топқа бөлу

Оқушыларды топқа

«QAZMATH» бағдарламасында бөлемін.

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/



Үй тапсырмасы

Сабақты қорытындылау тест тапсырмасы.

https://www.educaplay.com/learning-resources/17584996-learning_resource.html




Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берәлген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:

Тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі;

1 балл

Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

1 топ

« Тізбектей жалғанған шамдар»

Өткізгіштерді тізбектей жалғауды зерттейді;


https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-ac


2 топ

«Параллель жалғанған шамдар»

Параллел жалғауды зерттейді


https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_all.html



Жеке жұмыс

«Көңілді ломпа» әдісі

Формулаларды жазады .



Жеке тапсырма

«VR гид» әдісі бойынша есептер шығарады.

Осы тақырыптағы есептерді шығару

1.Кернеуі 120В электр желісіне үш резистор тізбектей жалғанған.Олардың кедергілері R1=12 Ом , R2=9B , R3=3 Ом . Әр резистордың кернеуін және тізбектегі ток күшін анықтаңдар.

Бер:

R1=12 Ом

U=120 B

R2=9 Ом

R3= 3 В

I=I1=I2= I3. U=U1+U2+U3

U1-?

U2-?

U3-?

Жауабы: 60 B 45B. 15B

2. Кедергілері 540 Ом , 270 Ом,  135 Ом болатын параллель жалғанған үш резистордан тұратын тізбектің жалпы кедергісін табыңыз.



Бер:

R1=540 Ом

R2=270 Ом

R3= 135 В


Шешуі:


Rж-?

Rж -?


3. Кедергілері 1 Ом ,2 Ом және 3 Ом 4 Ом болатын төрт резистор электр тізбегіне параллель жалғанған. Тізбектің жалпы бөлігінде ток күші 5 A ток болса, Әр резистордың ток күші қандай?Әр резистордағы кернеу қандай ?

Бер:

R1=1 Ом

R2=2 Ом

R1=3 Ом

R2=4 Ом

I ж =5 A

Шешуі:

Параллель жалғаған кездегі ток күші

I=I1+I2+I3+I4

I1-?

I2-?

U= U 1=U 2=U 3.

I3-?

I4-?

U1-?

U2-?

U3-?

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

Бөлме шамдары

Үйдегі 5 бөлмеде электр шамдары орнатылған. Әр бөлмеде бір-бір шам бар. Шамдар 220 вольтқа қосылған және олардың әрқайсысының қуаты белгілі. Үш бөлмедегі шамдар параллель қосулы тұр. Енді осы шамдардағы ток күшін және жалпы кедергіні есептеу қажет.

Шамдардың қуаты:

- 1 бөлмедегі шамның кедергісі 320 Ом

- 2 бөлмедегі шамның кедергісі 360 Ом

-3 бөлмедегі шамның кедергісі. 400 Ом

Барлық шамдар бірдей кернеуі 220 В.

Әр бөлмедегі шамның ток күші мен жалпы ток күшін анықтаңыз.

Бөлмелердегі шамдар параллель қосылған. Параллель қосылған

жалпы кедергіні есептеңіз.



Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Өткізгіштерді тізбектей параллель жалғауды біледі;

Формуласын қолданып есептер шығара алады;

Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізе алады;


3 балл












































Дескриптор :


Тізбектей және параллель жалғау формулаларын дұрыс жаза алады;


2 балл









































































Дескриптор:


Өткізгіштерді тізбектей және параллель жал,ауға берілген функционалдық сауаттылық тапсырмасын орынай алады;

Әр бөлмедегі шамның ток күшін есептей алады;

Әр бөлмедегі шамның кедергісін есептей алады;

Үш бөлмедегі шамдардың жалпы кедергісін есептей алады;


3 балл


Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут













Рефексия


Бағалау


Үй тапсырмасы



Сабақты бекіту

«Шын жалған». Әдісі бойынша

https://wordwall.net/resource/51800987



Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі;


1 балл







Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефексия


«Ақыл шамы» әдісі бойынша

Өзін -өзі бағалау

«Ақыл шамы» әдісі бойынша

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы


Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы














Shape1

Физика

« Білімдіге дүние жарық»

Оқыту мақсаттары:

8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

1 топ

« Тізбектей жалғанған шамдар»

Өткізгіштерді тізбектей жалғауды зерттейді;


https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-ac


2 топ

«Параллель жалғанған шамдар»

Параллел жалғауды зерттейді


https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_all.html



Жеке жұмыс

«Көңілді ломпа» әдісі

Формулаларды жазады .



Жеке тапсырма

«VR гид» әдісі бойынша есептер шығарады.

Осы тақырыптағы есептерді шығару

1.Кернеуі 120В электр желісіне үш резистор тізбектей жалғанған.Олардың кедергілері R1=12 Ом , R2=9B , R3=3 Ом . Әр резистордың кернеуін және тізбектегі ток күшін анықтаңдар.

Бер:

R1=12 Ом

U=120 B

R2=9 Ом

R3= 3 В

I=I1=I2= I3. U=U1+U2+U3

U1-?

U2-?

U3-?

Жауабы: 60 B 45B. 15B

2. Кедергілері 540 Ом , 270 Ом,  135 Ом болатын параллель жалғанған үш резистордан тұратын тізбектің жалпы кедергісін табыңыз.



Бер:

R1=540 Ом

R2=270 Ом

R3= 135 В


Шешуі:


Rж-?

Rж -?


3. Кедергілері 1 Ом ,2 Ом және 3 Ом 4 Ом болатын төрт резистор электр тізбегіне параллель жалғанған. Тізбектің жалпы бөлігінде ток күші 5 A ток болса, Әр резистордың ток күші қандай?Әр резистордағы кернеу қандай ?

Бер:

R1=1 Ом

R2=2 Ом

R1=3 Ом

R2=4 Ом

I ж =5 A

Шешуі:

Параллель жалғаған кездегі ток күші

I=I1+I2+I3+I4

I1-?

I2-?

U= U 1=U 2=U 3.

I3-?

I4-?

U1-?

U2-?

U3-?






Функционалдық сауаттылық тапсырмасы






Бөлме шамдары

Үйдегі 5 бөлмеде электр шамдары орнатылған. Әр бөлмеде бір-бір шам бар. Шамдар 220 вольтқа қосылған және олардың әрқайсысының қуаты белгілі. Үш бөлмедегі шамдар параллель қосулы тұр. Енді осы шамдардағы ток күшін және жалпы кедергіні есептеу қажет.

Шамдардың қуаты:

- 1 бөлмедегі шамның кедергісі 320 Ом

- 2 бөлмедегі шамның кедергісі 360 Ом

-3 бөлмедегі шамның кедергісі. 400 Ом

Барлық шамдар бірдей кернеуі 220 В.

Әр бөлмедегі шамның ток күші мен жалпы ток күшін анықтаңыз.

Бөлмелердегі шамдар параллель қосылған. Параллель қосылған

жалпы кедергіні есептеңіз.







Сабақты бекіту

«Шын жалған». Әдісі бойынша

https://wordwall.net/resource/51800987




Рисунок 1740427492 Shape2

Сабақ керемет өтті

Shape3

Сабақ жақсы өтті



Рисунок 1335133314



Рисунок 1534093557 Shape5 Shape4

Сұрағым бар!

Поместите здесь ваш текст

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.02.2025
69
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі