Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының
Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі
Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.
|
Бөлімі: |
Электростатик негіздері |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джуманазарова Т.Б |
|
||||
|
Күні: |
03.02.25ж |
|
||||
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу үйренеді |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Үлкенге құрмет көрсете білуге тәрбиелеу |
|
||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы 2минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма «Сәйкестендіру» тапсырмасы https://learningapps.org/display?v=pqryr727t22 желіде тапсырманы орындаңыздар |
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіріп сәйкестендіруді телефон арқылы орындайды |
Дескриптор: -Заряд, оның түрлері және әсері туралы біледі -Кернеу. Кедергі, ток күші ұғымдары жайлы біледі. Ауызша мадақтау |
Оқулық слайд дәптер |
|
|
|
Сабақ тың ортасы 35 минут |
Жаңа сабақты түсіну «Ойланыңыз» Суретте көрсетілген электр тізбектерінің ұқсастықтарымен айырмашылығын сипаттаңыз
Электр тізбегі- электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны. Электр тоғы ағып өтетін электр тізбегі тұйықталған деп аталады. Электр тізбегіне енетін және онда белгілі бір қызметті атқаратын жеке тұрған құрылғыны электр тізбегінің элементі деп атайды. Электр тізбектерінің сызбасы- электр тізбегінің графикалық кескіні. Электр тізбегінің негізгі бөліктері:
ҚБ 1 тапсырма Жұптық жұмыс «Эксперименттік» тапсырманы орындаңыз https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_in.html
|
Оқушылар Сурет бойынша электр тізбектерінің ұқсастықтарымен айырмашылығын айтады 1 тапсырма Оқушылар https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_in.html Сілтемесі бойынша эксперименттік тапсырманы орындайды Құралдарды атайп, құрастырады Шамның кернеуін және ток күшін өлшейп,Ом заңын қолданап тізбектің кедергісін есептейді Алынған мәндер бойынша қорытынды жасайды |
Дескриптор: - екі суреттің ұқсастығын айтады. - айырмашылығын айтады Дескриптор: - Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді. 2 балл Дескриптор
3 балл |
https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-dc сілтемесі Слайд |
|
|
|
|
Эксперимент нәтижелеріне Ом заңын қолдану тапсырма №2 3-тапсырма ҚБ «Есептеу-білімді еселеу» әдісі арқылы оқушыларға есептер беріледі. Бес тізбектей жалғанған өткізгіштердің кедергісін анықтаңыз, егер әрбір өткізгіштің кедергісі 10 Ом болса
4 тапсырма Бес параллель жалғанған өткізгіштердің кедергісін анықтаңыз, егер әрбір өткізгіштің кедергісі 10 Ом болса Бекіту Тапсырма «Дұрыс жауабын табыңыз» https://wordwall.net/ru/resource/37788456 сілтеме бойынша |
2 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді 3 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді 3 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді |
Дескриптор -Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді 2 балл Дескриптор -Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді 2 балл |
Слайд Телефон |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 минут Үй тапсырмасы |
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §25 оқу 5,3 жаттығу 131 бет |
|
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
Стикерлер |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау 8 сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының
Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі
Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.
|
Бөлімі: |
Электростатик негіздері |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джуманазарова Т.Б |
|
||||
|
Күні: |
03.02.25ж |
|
||||
|
Сыныбы: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу үйренеді |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Үлкенге құрмет көрсете білуге тәрбиелеу |
|
||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы 2минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру Тапсырма «Сәйкестендіру» тапсырмасы https://learningapps.org/display?v=pqryr727t22 желіде тапсырманы орындаңыздар |
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіріп сәйкестендіруді телефон арқылы орындайды |
Дескриптор: -Заряд, оның түрлері және әсері туралы біледі -Кернеу. Кедергі, ток күші ұғымдары жайлы біледі. Ауызша мадақтау |
Оқулық слайд дәптер |
|
|
|
Сабақ тың ортасы 35 минут |
Жаңа сабақты түсіну «Ойланыңыз» Суретте көрсетілген электр тізбектерінің ұқсастықтарымен айырмашылығын сипаттаңыз
Электр тізбегі- электр тогы өту үшін арналған элементтердің, құрылғылардың жиыны. Электр тоғы ағып өтетін электр тізбегі тұйықталған деп аталады. Электр тізбегіне енетін және онда белгілі бір қызметті атқаратын жеке тұрған құрылғыны электр тізбегінің элементі деп атайды. Электр тізбектерінің сызбасы- электр тізбегінің графикалық кескіні. Электр тізбегінің негізгі бөліктері:
ҚБ 1 тапсырма Жұптық жұмыс «Эксперименттік» тапсырманы орындаңыз https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_in.html
|
Оқушылар Сурет бойынша электр тізбектерінің ұқсастықтарымен айырмашылығын айтады 1 тапсырма Оқушылар https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kit-ac/latest/circuit-construction-kit-ac_in.html Сілтемесі бойынша эксперименттік тапсырманы орындайды Құралдарды атайп, құрастырады Шамның кернеуін және ток күшін өлшейп,Ом заңын қолданап тізбектің кедергісін есептейді Алынған мәндер бойынша қорытынды жасайды |
Дескриптор: - екі суреттің ұқсастығын айтады. - айырмашылығын айтады Дескриптор: - Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді. 2 балл Дескриптор
3 балл |
https://phet.colorado.edu/en/simulations/circuit-construction-kit-dc сілтемесі Слайд |
|
|
|
|
Эксперимент нәтижелеріне Ом заңын қолдану тапсырма №2 3-тапсырма ҚБ «Есептеу-білімді еселеу» әдісі арқылы оқушыларға есептер беріледі. Бес тізбектей жалғанған өткізгіштердің кедергісін анықтаңыз, егер әрбір өткізгіштің кедергісі 10 Ом болса
4 тапсырма Бес параллель жалғанған өткізгіштердің кедергісін анықтаңыз, егер әрбір өткізгіштің кедергісі 10 Ом болса Бекіту Тапсырма «Дұрыс жауабын табыңыз» https://wordwall.net/ru/resource/37788456 сілтеме бойынша |
2 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді 3 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді 3 тапсырма ҚБ Оқушылар Тізбек құрастыра отырып, жалпы кедергіні есептейді |
Дескриптор -Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді 2 балл Дескриптор -Тізбек құрастыра алады; -Тізбектің бөлігіндегі жалпы кедергіні есептейді 2 балл |
Слайд Телефон |
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 минут Үй тапсырмасы |
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §25 оқу 5,3 жаттығу 131 бет |
|
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
Стикерлер |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















